A i 11 u NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij i liner Mural een BijToepel. buitenland7 27e Jaargang No. 36. Zaterdag 4 September 1886. VAN Aan Landbouv^, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BINNENLAND. I Abonnementsprijs J. II. de BISSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. a zonder Bijvoegsel n Enkele Nommers 15 Cent. 6.- ii 3. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAYE BETREEEENDE te adresseeren aan den- Ultgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/s Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien ivorden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Deze week is een vaartuig van sckipper Meis- sema, met zand geladen, in de Ringvaart bij de Liedenbrug, door de zuiging tegen een paal gestooten en gezonken. De 40 hektaren land met woning, aan den IJweg sectie L. op den 2 dezer te Hoofddorp verkocht ten overstaan van den Notaris van der Maden te Haarlem, hebben opgebracbt 17500 kooper Jb. Bakker Haarlemmermeer sectie L. Vrijdagnacht zijn aan den hoofdweg bij den Spaarnwouderweg 21 kippenkuikens ontvreemd. BURGERLIJKE STAND van 25 tot 31 Aug. Ondertrouwd-. F. J. Smit en A. W. Hartman. GetrouwdG. Mostaard met M. Spijker; L. v. d. Steeg met A. van RijswijkL. C. van Kalmthout met C. Boer. Geloren Johannes Willem, zoon van N. Hon- coop en J. Millenaar; Catharina, dochter van P. G. van Alphen en K. van KeulenQuirinus, zoon van G. van den Ochtend L. van Lenten; Gerrit, zoon van G. Hagen en A. A. Boer; Trijntje, dochter van S. Heijn en J. DoomCornelis, zoon van R. Ewouds en R. Schuiling; Anneke, dochter van S. v. d. Sluijs en T. ten Hagen Alberdiua Maria, dochter van G. Maarschalk en J. M. van Reijzen; Hermanus, zoon van T. Koningen en E. Buis; Wilhelmina, dochter van N. Blonk en M. Appelman; Lamberta, dochter van L. van Vliet en A. Griekspoor; Maarten, zoon van J. Kuipers en G. Kamlade. OverledenAntje van Veen, oud 61 jaar, geh. met H. Stout; Gerritje,oud 2 jaar 9 maanden, dochter van J. Hulsbos en J. Weststeijn; Petrus Cornelis van Saazen, oud 48 jaar, geh. met H. van Dril; Maartje, oud 5 maanden, dochter van G. Klomp en J. Bood; Antje Hoogendoorn, oud 41 jaar, geh. met J. den Ouden; Cornelis, oud 9 maanden, zoon van A. Bierbooms en E. v. d. Made; Agatha Lange- veld, oud 60 jaar, wed. van B. Brand; Gerardus Robbertus, oud 4 maanden, zoon van R. Meesters en S. den Boer; Jacob, oud 6 weken, zoon van P. van der Heiden en A. J. Griekspoor, Marinus, oud 10 maanden, zoon van D. van Damme en F. A. Sneep. ENGELAND. De gewone politie schijnt on- macktig te zijn, met de haar ten dienste staande middelen, aan de agrarische en andere misdaden der a moonlighters" een einde te maken. Thans is daarmede belast de generaal Redvers Buller, welbekend uit de Egyptische veldtochten. De nationale liga keeft den generaal onmiddellijk duidelijk uiteengezet, waaraan hij zick ten haren opzichte heeft te houden. wIndien gij, heeft de liga den generaal doen weten, u alleen onledig koudt met het bestraffen en voorkomen van misdaden, dan kunt gij rekenen op onzen steun. Verleent gij eckter bescherming aan de landheeren, of hulp bij het innen der pacht of het uitzetten van pachters, dan trekken wij de hand van u af." Aangezien nu juist de misdaden der /moon lighters" in het nauwste verband staan met de wanbetaling der pacht en de daarop gevolgde uit- zettingen, beteekent die steun van de liga niet veel. De taak, welke den generaal Buller is op- gedragen, is alles behalve aangenaam en veel eer er mede inleggen kan hij niet. Wei kan hij zich den haat der Ieren op den hals halen, en wat die haat beteekent, dat wordt meer dan voldoende in het licht gesteld door de tallooze agrarische misdaden, door het lot van lord Cavendish en Burke en van zoovele anderen. De beraadslagingen over de troonrede konden nog steeds het Lagerhuis onledig. Een amendement- Cremer tegen den voortduur der annexatie van Birma werd verworpen met 201 tegen 125 stemmen, evenals een tweede van den heer Smith om het voortzetten van den oorlog in Birma af te keuren. Dit laatste viel met 199 stemmen tegen 126. Toch kan men niet ontkennen dat dit belang- rijke minderbeden zijn. Overigens nemen de Bulgaarsche zaken de aan- dacht der Engelschen geheel in beslag. De con- servatieve pers, met name de Morning Postbevatte een zeer chauvinistisck artikel, waarin aangedron- gen werd op een gezamenlijk optreden van Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Italie tegen Rusland, ten einde dit laatste land te dwingen zich aan eenmaal gesloten traktaten te helpen. /Rusland", zegt de Morning Post, „maakt de groote krijgstoerustingen in Midden-Europa nood- zakelijk, en is oorzaak van den achteruitgang in den handel." Onder Duitschland zal men zien dat men die opvatting daar niet deelt. Zondag jl. heeft op Trafalgar Sguare weder een monster-meeting van werkliedon plaats gehad, waar o. a. de invrijheidstelling gevraagd werd van den socialist Williams. De meeting liep zonder rustverstoring af. DUITSCHLAND. Hoewel ook bier de gebeur- tenissen in Bulgarije de algemeene belangsstelling gaande houden, is men klaarblijkelijk in Regeerings- kringen van oordeel, dat bij de Bulgaarsche zaken geen Duitsche belangen betrokken zijn. Dit blijkt uit een art. in de Nordd. Allg. Zeitung, als antwoord op eene beschouwing in de Morning Post (zie onder Engeland). Nu zoude men er vrede mede kunnen hebben indien Bismarck's orgaan zich tot deze verklaring bepaald had. Wat het blad er echter bijvoegt aan het adres van Frankrijk klinkt eenigszins als een oorlogskreet en maakt de toestand niet rooskleu- riger. //Bulgarije", zegt het blad nl.,//heeft voor ons vol- strekt geen belangde toestand aldaar laat ons volkomen onverschillig en wij zouden daarvoor geen enkel soldaat onder de wapenen houden. De drang tot onze toerustingen gaat uit van Frankrijk, dat zijne krijgsmacht onophoudelijk en snel uit- breidt, en de grootste geldelijke offers brengt om de slagvaardigheid van zijn leger te verhoogen. Voor den toestand in Midden-Europa is alleen Frankrijk verantwoordelijk. Het is in strijd met de feiteh, om tusschen dezen toestand en de ge- beurtenissen in Bulgarije verband te willen brengen." Heden bevat de Nordd. Allg. Zeit. weder een artikel over de Bulgaarsche kwestie, waarin wordt betoogt dat het Rijk in deze niets te doen heeft, zelfs een diplomatiek vertoog ten behoeve van Vorst Alexander zou leiden tot een oorlog met Rusland. Men moet dus hier tusschen kiezen en tusschen een oorlog met Rusland. z/De bijeenkomst van den Rijksdag", zegt het blad, //zal spoedjg gelegenheid geven om de licht- ziunigheid van de vijanden des Rijks te doen blijken." FRANKRIJK. Ter elfder ure heeft de pans nog toegegeven aan de vertoogen der Fransche Regeering en geen vasten nuntius te Peking aan- gesteld. Thans zal er alleen een tijdelijke gedele- geerde heengaan, die met den vertegenwoordiger der Fransche Regeering in overleg zal tredeu, ten einde een onderzoek intestellen naar den toestand der Chineesche Christenen. Eerst nadat dit rapport zal zijn uitgebracht, zal de Paus in deze zaak een definitief besluit nemen. Het art. van de Nordd-Allg. Zeitung (zie onder Duitschland Mail-Overzicht) heeft natuurlijk in Frankrijk zeer de aandacht getrokken. De Rip. Franqaise gaf eene woordelijke vertaling er van zonder er eenige beschouwing aan vast te knoopen. De Matin noemt het eene aansporing voor Frankrijk om in de Bulgaarsche kwestie de grootste omzichtigheid te betrachten. RUSLAND. In het Regeeringsblad wordt mede- deeling gedaan van een telegram van vorst Alexan der aan den Czaar, waarin eerstgenoemde den Clzaar zijn dank betuigd, dat deze door de officieele aan- wezigheid van Ruslands vertegenwoordiger bij de ontvangst te Rustschuk, heeft getoond, dat hij de revolutionaire handelwijze, tegen don persoon van den vorst gericht, niet goedkeurt. Voorts verklaart Alexander zich bereid de edele bedoelingen des Czaars te ondersteunen en Bulgarije uit de tegen- woordige ernstige crisis te bevrijden. Daarom dringt hij er op aan dat de zending van prins Dolgorucki verhaast worde, opdat hij den Czar een vertrouw- baar bewijs zijner onveranderlijke gehechtheid kunne geven. Tevens verklaart Alexander zich bereid om de van Rusland ontvangen kroon, in de handen des czaars terug te geven. De Czaar antwoordde dat hij den terugkeer des vorsten naar Bulgarije niet goedkeurt. De zending van prins Dolgorucki is daardoor overbodig ge- worden. Zoolang Alexander in Bulgarije blijft, zal de Czaar zich van elke tusschenkomst onthouden. De vorst moet zelf weten, wat hem te doen staat, doch de Czaar behoudt zich het recht voor om te beoordeelen, wat de heilige gedachtenis aan zijn vader, czaar Alexander II, wat de belangen van het Russische rijk en wat het behoud van den vrede in het Oosten hem voorschrijven. TURKIJE. De gebeurtenissen in Bulgarije hebben plotseling een geheel onverwachten loop genomen. Vorst Alexander, die zich reeds te Breslau bevondt, is op aandrang zijner onderdanen naar zijn land terug gekeerd en kan elkoogenblik in Sofia verwacht worden. Het blijkt nu dat de revolutie door een kleine minderheid, klaarblijkelijk onder den invloed van Rusland was bewerkt. De beste troepen had men naar de grenzen weten te doen zenden, en daar door geraakte de hoofdstad gemakkelijk in de macht van een drio duizendtal soldaten, die omgekocht waren. Het feit van 's vorsten terugkeer is van het hoogste gewicht. Zal Rusland lijdelijk aanzien, dat de gehate Alexander op nieuw den Bulgaar- schen troon beklimt, op gevaar af dat de Russen hun grooten Czar voor onmachtig zullen gaan houden, zijn wil op het Balkan-Schiereiland te doeu eerbiedigen Het is meer daD onwaarschijnlijk. De officieuse en officieeele Russische pers laat zich nagenoeg niet uitklaarblijkelijk heeft de Regeering nog geen definitief besluit genomen. De overige bladen echter trekken op heftige wijze tegen Vorst Alexander te velde, en een onmiddellijk binnenrukken van een Russisch leger in Bulgarije is hun minsten eisch. A1 deze kleine, zelfstandige, half barbaarsche staatjes, die hunne pretenties geen schijn van kracht kunnen bijzetten door diensten welke zij aan de algemeene wereldbeschaving hebben bewezen, zijn eeuwig vloeiende bronnen van ourust en oorlogs- gevaar. Het geschil was overigens reeds zeer hoog geloopen zelfs sprak men reeds van het afbreken der diplo- matieke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan. De 100o verjaardag van den nestor der fran sche geneesheeren, de heer Chevreuil, is te Parijs met groote plechtigheid gevierd. Hoewel de honderd- jarige Dog vrij krachtig is, heeft zulk eene feest- viering toch vele schaduwzijden, en wel met het oog op de vermoeienissen daaraan verbonden. Het woord van een der mede-feestvierenden, na afloop der plechtigheid //comment on tue les centennires", bevat zeer veel waars. GRIEKENLAND. Een hevige aardbeving heeft een groot gedeelte van Griekenland geteisterd en in verschillende steden geweldige verwoestingen aangericht. Ook op het eiland Zante werd de schok gevoeld, doch daar kwamen geen menschen om. Overigens spreekt men van een driehonderdtal slachtoffers. AMERIKA. Behalve Griekenland is de Ameri- kaansche kuststreek, tusschen Alabama en New-York door eene hevige aardschudding geteisterd. De stad Charleston is, volgens heden ontvangen telegrammen voor drie vierde verwoest, en een zestigtal menschen, meestal negers, zouden bij de ramp zijn omgekomen. Er heerscht een algemeene paniek, en de bevolking1 ontvluchte huizen en openbare gebouwen, om zich in de open lucht in veiligheid te stellen. Scheveningen, en niet minder de Residentie zelf, is Woensdag j. 1. door een zware ramp getroffen. Het prachtige nieuwe kurhaus, dat eerst in Juni van het vorige jaar in gebruik was genomen, is totaal in de as gelegd. Te ongeveer half tien ont- stondd in een der kamers door het omvallen eener spirituslamp brand, en de vlammen verbreidden zich met zulk een verbazende snelheid, dat in korten tijd het kolossale gebouw over zijn geheele uitge- strektheid een zee van vuur geleek. Gelukkig dat het onheil op dat uur heeft plaats gehad en alien die niet reeds aan het strand waren, tijd en gelegenheid hadden het gebouw te verlaten Voor zoover bekend, zijn dan ook geen onge- lukken voorgekomen. Voor Scheveningen is het een zware slag. Juist nu het weer zich tot zomeren schijnt gezet te hebben, verliest de plaats een harer grootste aan- trekkelijkheden. Naar men verneemt zijn gebouw en inboedel ver- zekerd bij een Brusselsche maatschappij, tot een bedrag van f 1.200.000.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1