LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ploegemved strijd. Afgesneden Rozen. O vlv- verjaardag van prinses Wilkelmiua met groote opge- wektheid gevierrl. In tal van plaatsen hebben kiuderfeesten plaats gehad. Te Baarn, in welks onmiddellijke nabijbeid de kouinklijke familie vertoeft, onderseheidden defeesten zich door een eigenaardige bijzouderbeid. Daar lieeft men feest gevierd zouder muziek Be militaire muziek-korpsen in den lande, moesten natuurlijk bij de parades tegenwoordig zijn, en boe het dan ook zij, of men die kleinigheid over bet kootd heeft gezien, dan wel of een of ander korps eene gedane belofte niet is nagekomen, muziek was er niet. Wel vuurwerk, maar ter plaatse waar de jarige vertoefdegeen muziek. Ca frise le Cbinois In de te Amsterdam ouder voorzitterscbap van den beer Christmann gehouden algemeene vergn- .deriug-van aandeelhouders der Koninklijke Stoom- weverij te Nijverdal werd bet dividend over het boekjaar 1 Juli 1885—30 Juni 1886 vastgesteld op 6% pCt., zijnde 16.25 per aandeel, en de heer C. T. Stork, aftredend commissaris met algemeene stemmeu herbenoemd. De jury voor den aanstaanden Wedstrijd van Verwarmiugs- en Verlichtingstoestellen, uitge- sehreveu door het Nederlandscfi PTandeUmuseum, beeft zicb tbaus definitief geconstitueerd als volgt de beeren J. Gosschalk, voorzitterM. Kalff, secre- taris-rapporteurJ. J. Elsenburg Azu., G. Van Heerde, H. J. G. Mijussen, leden. De eerste zitting. tot beoordeeling der mede- diugende inzendiugen, is bepaald op 15 Sept. e.k. Op 71-jarigeu leeftijd is te Haarlem over- ledeu de heer D. Sobeltema, vroeger agent der Javasche Bank. Sedert vele jaren was bij bestuurs- lid van het departement Haarlem der Maatschappij (/Tot Nut van 't, Algemeen", der Vereeuiging i,W eten en Werken" en van aadere nuttige instel- lingen. an Santenen de 3e prijs, 100, door den Noorder Ruin van den beer K. K. Wassenaar, te St. Jacobi Parochie, berijder S. Hettinga. Hierua spoeddeu zich alien naar de Yischmarkt, waar gedurende een dag kermis was en een reusach- tige eerepoort, met twee groote torens met duizende vetpotjes geillumineerd, zicb boven de feestvierders verbief. De bloemententoonstelling en de tentoonstelling van bouwmaterialen mocbten zicb in een druk bezoek verbeugen, wat eveneens kau gezegd wordeu van die plaatsen, waar muziekuitvoeringen en bals ge- geven werdeu. Dat de societeit «de Harmonie", wier tuin ook scbitterend verlicbt was, duizenden bezoekers trok, beboeft niet gezegd te worden. De beer J A. Zaal heeft als lid van den gemeenteraad van Nieuwer-Arastel outslag genomen. De Raad heeft een jaarlijksche toelaag van/500 bescbikbaar gesteld ten beboeve van den gemeente- ontvanger aldaar, wegens tegemoetkomiug in de kosten van administratief beheer van zijn kantoor. Zondagnamiddag te 2 uur zal in bet kerkge- b°uw der naburige gemeente Sloterdijk een eigen- aardig feest worden gevierd. Voor vele jaren woonde aldaar bet ecbtpaar Gordon, dat zicb onderscheidde door werken van liefde. Daar bet na zijn dood wilde blijven wel doen, vermaakte het aan de diaconie der bervormde ge meente een niet onaanzienlijk kapitaal onder de uit- drukkelijke bepaling, dat jaarlijks aan twaalf behoef- tige schoolkindereu, van welke godsdienstige belij- denis ook, naar kenze der diakenen, nieuwe klee- deren zullen worden uitgereikt. Nu reeds meer dan zestig jaren is aan die beschikking trouw de band gehouden. Op een bepaalden Zondag in Augustus of September is dan het vriendelijke Sloterdijksche bedehuis overvol. Kindereu tot verschillende kerk- genootschappen beboorende, komen, in bet nieuwe pak gedost, de meesten door bun moeders vergezeld, in de kerk. De toespraak van den predikant wordt afgewisseld door een zangkoor van kinderen. Een groote schare van belangstelleuden, roomscb en ouroomscb, volgt met stille aaudacbt bet gezang der jeugd. Uit Groningeu schrijft men d.d. 29 Aug.: De feestdag van Groniugens ontzet, de eenio-e 28 Augustus, is feestelijk gevierd. Nadat de lucht een weinig betrokken was ge- weest, brak de zon door en goot hare vriendelijke stralen op de duizenden feestvierders, die's morgens uit verschillende ricbtingen stadwaards stroomdeu. Een vroolijke zomerdag brengt reeds eene opge- wekte stemming bij den menscb te weeg, die zeker verboogd wordt wanneer een buitengewoon feest, waarvan bijna bet gebeele welslageu van bet weder afbangt, te wacbten is. Het eerste punt van bet feestprogramma was de keuring van tuigpaarden, waaraan 23 mededingers deelnamen. De keuze was uiterst moeilijk en de taak der b.b. keurmeesters in deze niet geriug. Na vele beraadslagingeti en een herhaald wikkeu en wegen bekwam de beer D. A. Oosterbaan te Ijummarum den prijs: een mnssief zilveren presen- teerblad, en de beer S. PLofma te Kollum de premie: een etui met 12 zilveren suikerlepels. Inmiddels werden er op de viscbmarkt muziek uitvoeringen gegeven en de kermisvermakelijkheden (voor een dag) geopeud, waarvan door groot en klein druk gebruik gemaakt werd. Te 2^uurtrok- ken outelbare scbaren naar de barddraverij met paarden onder den man, waaraan 20 der meest bekende dravers deelnamen, o. a. Prins, van den heer 1 Smit Jr. te RotterdamWt°lmoeden Concurrent van den beer D. Vermaat, te Charleroi; Snijboon, van den beer W. H. J. Brom, euz. enz. Na zwaren strijd werd de prijs van /400 behaald door Dibbels van den heer K. Bierma, te Oudebiltzijl, berijder A. Siderius; de 2de prijs, 200, door Prim van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam, berijder P. Op Dinsdag 31 Augustus j.l. is de wedstrijd met twee en driescharige ploegen op K K 5 te Haarlemmermeer gehouden; er waren aange- geven 2 driescharige ploegen van Sack, 2 van Van Driel, Mr. Smid te Haarlemmermeer, 1 van Eckert, 2 van Boeke en Huidecoper, 1 van Howard. Bekroond is met den eersten prijs het oude model van Sack, koopprijs 56, met den twee- den prijs de ploeg van Van Driel, met den derden prijs verbeterd model Sack koopprijs 70.50, terwijl eervolle vermeldingen aan de ploegen van Eckert en Boeke en Huidecoper te beurt vielen. De koopprijs en de meerdere of mindere geschikt- heid om kanten aftehalen werden door H.H. keurmeesters bij de toekenning van de prijzen in acht genomen. Bij de tweescharige dongen 4 ploegen mede, een van Eckert die den eersten prijs, een van Ransomes, die den tweeden prijs, een van Howard die den derden prijs verwierf; een oudere con- structie van Eckert was no. 4. De Hoofdagent van Sack's ploegen is de heer Louis Nagel Jr. te Arnhem; de heeren Van der Bout te Aalsmeer en M. Verkuijl Az. te Haarlemmermeer zijn vertegenwoordigers van die firma. De ploegen van Eckert zijn bij den Hoofd agent den heer Ch. R. Kouveld te Amsterdam te verkrijgen, terwijl ook door den heer G. J. J. Geertsema bestellingen worden aangenomen. Howard heeft den heer L. A. L. Koortman te Rotterdam als agent, terwijl de ploegen van Ransomes bij de heeren Boeke en Huidecoper te Groningen en Peignatt Co. te Amsterdam te bekomen zijn. De heeren Eolsner Jr. en P. S. Zijlmans te Haarlemmermeer belasten zich met het over- brengen van bestellingen aan de heeren Boeke en Huidecoper. Met bijzonder genoegen wijzen wij er op dat aan het werk van Govert Van Driel mr. smid te Hoofddorp den tweeden prijs te beurt is gevallen. Met een prijs van het bestuur is nog be kroond een ploeg H. H. G. Boog, asploeg van Howard koopprijs 46, waarmede twee paarden zonder buitengewone inspanning een voor van 26 c.M. diepte maakten. Ook de keerploeg van de afdeeling was op het terrein en werkte goed. Uit Wageningen wordt gemeld: Alhier en in de Betuwe beloven de suikerbieten een redelijk gewas. Dit jaar zijn weer een aantal hectaren geteeld voor rekening van de Arnhem- sche suikerfabriek, die contracteerde voor/140 a 160 per Het., onder voorwaarde, dat het paardenwerk blijft voor den verhuurder. Overi- gens wordt besteed 9 tt 9.50 per 1000 KG. Door den heer jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein te Groningen, is Zaterdag jl. aldaar de bloemententoonstelling geopend. In t kort kan gezegd worden, dat ondernemers en inzenders (alleen leden der maatschappij van tuinbouw en plantkunde) op de uitnemendste wijze met hunne pogingen geslaagd zijn. Be- kroningen zijn toegekend aan de heeren Sun- Iherland Royaards te Assen, H. Groenewold, Opten, B. J. Meijer, R. Molenberg, J. Groene wold, Vessels en Diephuis, J. Bolhuis, J. E. A. enema, K. J. Meijer, Meijen, P. B. enema, E. Kiers en J. De W aard, alien te Groningen, aan H. Bouwman te Appingedam, E. J. D. Bouwman te Uithuizen, J. Van Calcar te Sap- pemeer en J. Vroom te De Punt. Men schrijft uit Kampen: Onder prachtig weder wordt de 2e snede van den hooioogst hier en in deze streken binnen- gehaald. Over 't algemeen hoort men van een zeer ruime opbrengst en eene uitmuntende qualiteit. De landbouwers in dezen omtrek hebben het tegenwoordig ontzettend druk, te meer nu de hooihandel ook zeer levendic is. o De varkensziekte doet zich in vrij hevige mate voor; er zijn boeren, die al hunne varkens door de ziekte hebben moeten missen. Er blijft nog steeds drukke verzending. Uit Zuid-Limburg schrijft men ons: De tarweoogst is in deze streken afgeloopen de opbrengst kan als voldoende beschouwd worden. De oogst van den haver is thans in vollen gang en levert een overvloedig beschot op; boonen en erwten staan mede uitmuntend te velde en beloven een goeden oogst. Aan- gaande de aardappelen kan gemeld worden, dat deze over 't algemeen, zoowel vroege als late soorten, uitmuntend te velde staan; wel is hier en daar de aardappelziekte bij de vroege soorten waargenomen, doch deze heeft zich, dank zij het droge weder der laatste dagen, niet uitge- breid. Overigens verlangt de landbouwer nu al weer naar regen, vooral de beetwortelen, knollen boonen en wortelen, hebben groote be- hoefte hieraan. Over het bewaren van afgesneden rozen en roze- knoppen deelt iemand in de Rosen-Zeitung het volgende mede Mijne handelwijze om afgesneden rozen langer goed te houden dan anders het geval is, bestaat eenvoudig hierin, dat ik de bloemen luchtig in een vaas met water zet en dan met een scherpe schaar het onderste deel der stelen onder water afsnijdt, op zulk eene manier, dat de snijdvlakte in het geheel niet met de lucht in aanraking komt. Bij de dagelijksche vernieuwing van het water, ga ik z<5o te werk, dat ik uit de vaas slechts zddveel water weggiet, dat de snijdvlakte der stelen altijd nog onder water blijft, terwijl het uitgegoten water door versch wordt vervangen. Tot de duurzaamheid van afgesneden rozen draagt ook bij eene toevoeging van fijngestampte natron-salpeter bij het water, ongeveer zooveel als op de punt van een mes kan liggen, op liter water. De gewone kali-salpeter is minder goed dan de natron-salpeter. Rozeknoppen, die in de open lucht niet meer kunnen opengaan, oradat de tijd des jaars te ver verstreken is, breng ik, als ze maar eenigs- zins groot genoeg zijn, tot bloeien, door ze in eene warme kamer te zetten en, in plaats van koud water, dagelijks warm water te geven, des- gevorderd ook meermalen op een dag lauwwarm water er bij te gieten. Op deze wijze heeft men vaak in het midden van November nog fraai bloeiende rozen in zijne woonkamer. In Regel's Gartenjlora vindt men de volgende mededeeling Om rozeknoppen snel tot bloeien te brengen, ging Lindner op de volgende wijze te werk. Hij moest in drie dagen een fraai rozenbouquet leveren. Om daartoe te komen, sneed hij 30 a 40 knoppen af, en stak die gezamenlijk in een met fijn rivierzand gevulden pot, begoot ze met lauwwarm water, deed er een glazen klok over heen, plaatste aldus den pot in een drijf- kist zeer warm, en omhulde den pot dicht met mos. Op den derden dag stonden alle rozen in vollen bloei. Over het verwelken der bloemen geeft voorts dr. Malisch de navolgende weaken Het is be- kend dat afgesneden takken, in water gedoopt, na eenige dagen verwelken en weder frisch wor den, wanneer de steel enkele centimeter hooger wordt afgesneden. Van belang is de opmerking, dat wanneer men van twee takken, die er zoo veel mogelijk gelijk uitzien, den een in de lucht, zooals gewoonlijk, den ander onder water zondet aanraking met de atmospherische lucht, afsnijdt, de eerste veel spoediger verwelkt dan de laatste. Dit verklaart men hierdoor, dat in de buizen der stelen verdunde lucht voorkomt, die alzoo een geringere spanning bezit dan de lucht buiten de plant; aan den onder water afgesneden tak wordt in het water een voorraad lucht toege- voerd, terwijl aan den in de lucht afgesneden tak daarentegen lucht onttrokken wordt. Prof. Wiesner merkt op, dat de bloemen, die met loof worden afgesneden, spoediger verwelken dan los afgeplukte bloemen. Een ruiker dus, waarvoor kort afgesneden bloemen gebruikt worden, blijft veel langer frisch dan een, waarvan de bloemen op lange stelen, aan beblaaerde tak ken staan. Ned. Herv. Gemeente. Beroepente Boornbergum J. Schuringa te Hensbroekte 's-Heer-Hendrikskinderen en Wissekerke J. Vonk te Dalfsen; te Paeseus C. R. Rijnenberg te Dantumawoude; te Maassluia T. H. V oudstra te Oude-Mirdum en J. Lang- hout te Anjumte Oldebroek C. P. N. Pikaar te Overschie; te Heukelum W. Van den Berg te Well en Ammerzodente Piaam en Idsega- huizen, Meinsma te Hantum; te Genemuiden P. H. Wiersma te Lemmer. Bedanktvoor Streefkerk door M. Beversluis te Sleen; voor Schellinkhout door J. Van Wa ning Bolt te Ruinenvoor Wadenooien (bij Tiel) door W. J. Oudegeest te Vlijmen; vooi Oud-Beierland door C. N. P. Pikaar te Ouwer- schie; voor Bovensmilde door W. H. G. Har- ders te Parrega; voor Berg-Ambacht door J. J. Ruijs te Mijnsheerenlandvoor Schoondijke door J. Prins te Hem; voor Nijkerk door H, Hoekstra te Utrecht. Toezegging van beroep: naar Rekken (cl. Zutfen) aan J. H. De Vries Jr. pred. te Zui- derwoude. C/ir. Ger. Kerk. Aangenomennaar Sexbierum door C. M. W. Plet cand.; naar Dussen door M. H. K. Mol te Dirkshorn; naar Minnertsga door W. Fokkens te Veenwoudsterwal; naar Gameren (cl. Gorkum) door H. Vissink te Hattem. Bedanktvoor Wezep door A. Brink te Aim- kerk; voor Benschop door J. Langhout te Anjum. Doopsgez. Gemeente. Aangenomen naar Kampen door H. Ens te Gorredijk. Hersl. Evang. Luth. Kerk. Bedanktvoor Leeuwarden door P. Van Wijk te Enkhuizen. Verleden jaar werd door het Gerechtshof te 's Gravenhage een zaak berecht, waarbij eenige Leidsche opperlieden veroordeeld werden ter zake van verrdeling van roerende eigendommen met gemeener hand en samenrotting en met openbaar geweld gedaan. Zij waren werkzaam bij den bouw eener fabriek aan de Langegracht te Leiden en verlangden den 15en April eene loonsverhooging, die hun echter niet kon wor den verleend. Dit had werkstaking ten gevolge en in den namiddag kwaraen zij op het bouw- terrein terug en vernielden toen, met steenen en stokken gewapend, de directiekeet met haar meubilair, terwijl andere goedgezinde werklieden, die de vernieling trachten tegen te gaan, werden mishandeld. Een vati de bende wist zich aan de toen ingestelde vervolging te onttrekken, maar sedert is hij ontdekt en aangehouden en

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2