GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. nu had hij zich voor den rechter te verant- woorden. Beschuldigd van deelneming aan de bedoelde vernieling, kon hij zich evenwel uiets herinneren en ook niet erkenneu, dat hij aan het kwaad bad meegedaan. Adv.-gen. jhr. rar. De Savornir Lohman achtte het ten laste gelegde niet voidoende be- wezen en requireerde de vrijspraak van besch. De verdediger, inr. Van Praag, vereenigde zich met het genomen requisitor en oordeelde het onnoodig nog iets ter verdediging van zijn client aan te voeren. De uitspraak is bepaald op a.s. Donderdag. Hierna stonden in's Hofs correctioneele zitting terecht twee werklieden uit Rotterdam, die aldaar een onbewoond schoollokaal waren bin- nengeklommen maar door de politie vverden gesnapt toen zij bezig waren met het open- breken van een spaarpot. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde een tot 1 jaar en den tweede bekl. tot D/2 jaar celstraf. Zij ontkenden echter hun schuld en beweerden voor het Hof dat zij in het schoollokaal moord hadden hoo- ren roepen en zij alleen waren binnengeklommen om te zien of zij ook hulp konden verleenen. Het Openb. Min. eischte desniettegenstaande de bevestiging van het vonnis. Het Hof, dat aan 't einde der zitting in deze zaak uitspraak deed, vereenigde zich met het genomen requisitoir. Ten slotte verscheen nog voor het Hof een naaister uit Zuiddorp. Zij was door de recht bank te Middelburg tot 2 jaren celstraf ver- oordeeld wegens diefstal van 1 bankbiljet van f 200 ten nadeele van den pastoor te Axel en van een gouden horloge ten nadeele van een ander persoon. Zij was vervolgd ook wegens diefstal van nog een tweede bankbiljet van f 200, maar daarvan vrijgesproken. De vrouw droeg nu eene uitvoerige verdedi ging voor, die zij echter zoo snel en onduide- lijk sprak dat zij onverstaanbaar was. Het Openb. Min. requireerde de vernietiging van het vonnis om een gebrek in den vorm, maar overigens veroordeeling van bekl. tot de door de rechtbank opgelegde straf. Ook in deze zaak is de uitspraak op Donder dag bepaald. De Rotterdamsche rechtbank heeft tot een jaar celstraf en f 25 boete veroordeeld een 27- jarigen kantoorbediende, die, uit zucht om groote verteringen te maken, zich aan zeer ernstige vergrijpen had schuldig gemaakt. Op een effec- tenkantuor werkzaam, had hij zich door eene dame, voor wie zijn patroon gewoon was zaken te doen, onder valsche voorgevens en den schijn aanneraende als ware hij door zijnen patroon gezonden, een partijtje effecten laten afgeven, welke hij vervolgens had te gelde gemaakt. Eene sora van ruim f 1700 had hij zich op deze wijze toegeeigend, en dit geld had hij ver- brast. Hit vrees voor ontdekking had hij zich uit de voeten gemaakt en was naar Dusseldorf gevlucht. Terwijl hij aldaar vertoefde, had hij eene poging beproefd om van daar uit zijnen patroon alhier op te Jichten, hetgeen echter mislukt was. Wegens een ander vergrijp, valschheid in geschrifte, mede gepleegd met de bedoeling om zich geld te verschaffen, was hij met den Duitschen rechter in aanraking gekomen, die hem veroordeelde tot 7 maanden celstraf. Na deze straf te hebben ondergaan, werd hij aan Nederland uitgeleverd, om hier voor het boven- genoemde feit terecht te staan. Behalve dit feit, had hij te Rotterdam ook nog eene andere daad van oplichting gepleegd, onder nagenoeg gelijke omstandigheden, en ook daarmede had hij zich een vrij belangrijk bedrag weten toe te eigenen. Voor de rechtbank verklaarde zijn vroegere patroon, dat hij tien jaren lang op diens kan- toor werkzaam geweest was, zonder ooit anders dan reden tot tevredenheid gegeven te hebben. Ten slotte echter was hij, veel meer geld ver- terende dan zijn inkomen bedroeg, tot oneerlijke handelingen overgegaan en had zich aldus ten verderve gevoerd. In de crimineele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden is de oud-brievengaarder van Roordahuizum schuldig verklaard aan: lo. drie misdaden van het als openbaar ambtenaar verduis- teren van bescheiden; 2o. drie misdaden van het als openbaar bewaarhouder aan hunne bestemming onttrekken van aan bijzondere personen behoo- rende penningenen do. het wanbedrijf van het als ambtenaar van het bestuur der posterijen terughouden en openen van een aan de posterij toevertrouwden brief. Zijn vroeger onbesproken gedrag aannemende als verzachtende omstandigheid, veroordeelde het hof hem tot 1 jaar celstraf en vier geldboeten, groot f 8, f 0.581/3, fl.l2V« en f2.50. Yoorts werd het vonnis der rechtbank te Groningen, waarbij een koopman te Holwierde, ter zake van oplichting was veroordeeld tot 183 dagen celstraf en f 25 boete, vernietigd, omdat daarin niet de tekst van alle toegepaste wets- artikelen was opgenomeu. Op nieuw recht- doende, verklaarde het hof hem echter eveneens daaraan schuldig, en veroordeelde hem tot ge lijke straf, omdat hij een papiertje, door naboot- si"g veel gelijkenis hebbende op een bankbiljet van f 60 als zoodanig bankbiljet heeft doen inwisselen. Bij een extra Politieblal maakt de commis- saris van politie der le afdeeling te Rotterdam bekend, dat op 25 dezer des morgens te 10 uur door een 14-jarigen knaap, voor zijn patroon, Gebr. Van Es, ten postkantore aldaar is afge- haald een aangeteekende brief in gele enveloppe, inhoudende 4 bankbiljetten van f 60, 4 idem van f 40, 1 idem van flOO. Aan den uitgang van het postkantoor is genoemde knaap bij den armen gegrepen door twee vreemdelingen, van wie een hem de brief ontstolen heeft, waarna beiden zich in verschillende richtingen verwij- derden. Een dier vreemdelingen is aangehouden en noemt zich Teodore Legrand, oud 41 jaren, geboren en wonende te Parijs, van beroep koop man. Het signalement van den tweede, die ontkwam, is als volgt: 38 it 40 jaren, ver- moedelijk Franschman, vrij lang, gewoue ge- laatskleur, donker uitzicht, zwarte snorbaard, gekleed met donker broek. dito demisaison, zwarte platte fantasiehoed, gedeukt en met slappe rand, en bottines met platte hakken. Naar men van bevoegde zijde meldt is de justitie gemengd in de zaak, welke eenige dagen geleden in de dagbladen de ronde heeft gedaan, betreffende het transporteeren van twee voor- loopig aangehouden personen, de gebroeders Th. uit St. Oedenrode. De brigade-commandant van de marechaussee te Vechel ging op onderzoek naar eene zware verwonding. Besj.eurende dat de verwondingen aan het hoofd ernstig waren en de geneeskundige er niet voor kon instaan dat er geen levens- gevaar zou intreden, hield hij, door genoegzame bewijzen gedekt, de gebroeders Th. voorloopig aan. Het transport der aangehoudenen geschiedde niet op ontneedoogende wijze. Van medeslepen is geen sprake geweest. Inte- gendeel heeft het ingesteld onderzoek bewezen dat het escorte, uithoofde van het warme weder, zelfs zoo langzaam heeft gemarcheerd, dat de brigade-kommandant, die het voorbijreed om onderweg nog een getuige te gaan halen, ge- ruimen tijd voor het geleide op de brigade terug was, niettegenstaande hij nog al een grooten omweg had moeten maken. Te Arnhem vertoonde onlangs voor eene menigte toeschouwers een hardlooper zijne kunsten. Een soldaat wedde dat hij overwinnaar tegen den hardlooper zoude blijven. De wedstrijd ving aan, doch eene patrouille arresteerde den militair. Bij onderzoek bleek echter dat hij alleen als reclame dienst deed en om publiek te lokken eene uniform had aangetrokken. Voor eenige dagen moest te Ecloo een jong paar in het huwelijk treden. Op het bepaalde uur waren de ouders en de bruid op het Raad- huis; maar wie niet verscheen, was de bruidegom. Na lang wachten, schreef de bruidegom uit Warschoot: //Mijn geld verlorenhuwelijk voor drie maanden uitgesteld." Sedert heeft men hem niet meer teruggezien. In de jaarvergadering der Nederlandsche Jachtvereeniging Nirnrod werd, na goedkeuring van het verslag van den secretaris en den pen- ningmeester van het hoofdbestuur, tot tweede voorzitter herkozen de heer jhr. J. E. Huvde- coper. Besloten werd om in 1887 geen honden- tentoonstelling te houden. Naar aanleiding van een ingekomen brief van mr. M. J. Rikoff, c. s. betreffende de oprichting door Nimrod van een Nederlandsch Houdenstam- boek, werd besloten, dat men zich zal aansluiten bij de Belgische Societe St.-Hubert, in wier stamboek de Nederlandsche honden zullen worden ingeschreven. Aangenomen werd een voorstel van het hoofd bestuur om zich te wenden tot den minister van justitie met verzoek den vorm van de jacht- acte te willen wijzigen. Verworpen werd een voorstel van de afdee ling Gelderland om zich te wenden tot Gedepu- teerde Staten met verzoekDe opening der patrijzenjacht te bepalen op den laatsten Zater- dag in Augustus; de opening der hazenjacht, tegelijk met die op fazanten 1 October. In 1834 maakten twee jongelieden te Breda kennis. Zij kregen elkander lief, werden ver- loofd en zijn thans in ondertrouw. Met hun beiden tellen zij nu 150 jaren! Er bestaat een verhaal van een schijndoode die, terwijl hij begravsn werd op straat uit den lijkwagen sprong. Dezer dagen sprong te Am sterdam een verwonde in een vechtpartij, die per raderbaar naar het Binneugasthuis werd ver- voerd, onderweg uit zijn gemakkelijke ligplaats en zette het op een loopen. In een plaatsje dicht bij Erfurt]{werden in een familie de toebereidselen gemaakt voor het huwelijk van de jongste dochter. De oudste zoon, die in een zeestad woont, beloofde op de bruiloft te komen en daarvoor o. a. een fijne zalm te zullen zenden. Eenige dagen vodr den trouwdag komt werkelijk een kist aan. Zij wordt in een naburigen ijskelder gebracht en dagelijks twee- maal met frisch water begoten. Den dag vodr het huwelijk komt ook de zoon; hij vraagt da- delijk naar de door hem gezonden kist en wordt verwezen naar den ijskelder. //Maar, mijn hemel, lieve moeder, in de kist zit mijnrok, de zalm heb ik zelf mcegebracht Vier weken geleden stierf te Parijs een vrij vermogend man, Bruon, in de Rue Entrepot, juist op den dag dat zijn eenige dochter in het huwelijk zou treden. De bruiloft werd natuurlijk uitgesteld. Zes dagen later stierf ook de moeder van het meisje, een vrouw die zich altijd in de beste gezondheid verheugd had. Na de be- grafenis nam de bruid haar intrek bij de gehuwde zuster van den bruidegom, waar zij eemgen tijd zou blijven om daarna in alle stilte het huwelijk te doen doorgaan. Eenige dagen later deelde het meisje haar verloofde in vertrouwen mede, dat zij, om zich geheel aan hem te kunnen wijden en om te voorkomen dat anderen zich met hun zaken bemoeiden, haar beide ouders had vergiftigd. De ongelukkige bruidegom meende eerst met een akelige scherts te doen te hebben, doch de bruid deelde nu alle bijzon- derheden mede, zoodat er geen twijfel meer mo- gelijk was. Nog dienzelfden avond gaf hij het geval aan en werd het meisje in hechtenis ge nomen. De lijken der echtelieden Bruon werden geschouwd en men vond duidelijke sporen van blauwzuur. Te Schermerhorn zal binnenkort een zende- ling der Mormonen optreden. Deze was eenige jaren geleden schippersknecht aldaar, vertrok naar Friesland, huwde daar, maar verloor zijn vrouw, en ging kort daarop met Mormoonsche zendelingen naar Utah. Na vier jaren het mor- monenleven medegeleefd te hebben, is hij met twee anderen naar Nederland gezonden, om zoo mogelijk nieuwe aanhangers te winnen voor de leer van de //heiligen der laatste dagen". Op zijn verzoek heeft de eigenaar van het gebouw te Schermerhorn, dat vroeger als afge- scheiden kerk dienst deed, hem vrijheid gegeven daarin eene preek te komen houden. Een gezelschap kinderen, die Dinsdag 1.1. van het nationale feest een prettigen dag maakten en zingende, met papieren steken op het hoofd en houten sabels in de hand, langs de Haag- sclie straten trokken, kwam op de slimme ge- gedachte om halt te houden voor een koekbak- kerswinkel in de Eerste Wagenstraat, en den maker van de zoete spijs een serenade te brengen door in krachtig kinderdoor het Volkslied of een //Lang zal hij leven" uit te halen. Nu, 't moet gezegd worden dat de kinder- schaar een beter onthaal vond bij den banket- bakker dan bij een paar heeren, die buiten voor een nabijgelegen cafe bier dronken. Terwijl de bierdrinkers het kindergejuich meen- den te moeten beantwoorden met het opheffen hunner wandelstokken, een bedreiging die den jongenstroep dadelijk deed uiteenstuiven, haalde de koekebakker een dozijn of wat reepen kantkoek voor den dag en stopte daarmede de zoo gauw gevulde kinderhanden. Dansende en juichende marcheerde het jonge volkje met de lekkernij verder, ter eere van den mildeu schenker thans een //lang zal hij leven" achterlatende. De eigenaar van het Hotel et Cafe Frangais aan het Plein te 's-Gravenhage, is op gevoelige wijze teleurgesteld in het vertrouwen in een zijner loge's. Gedurende 5 weken had in dit Hotel intrek genomen een persoon, zich noemende De Pelser, ingenieur, en zich ook wel eens voor baron uit- gevende. Deze persoon trachtte met de ncorderzon te vertrekken. De eigenaar van het hotel liet hem echter, nadat hij voorgegeven had een pakje naar den kleedermaker te gaan brengen, volgen. Op dit denkbeeld was hij gebracht door een der artisten van zijn cafe—concert en wel een gooche- laar, tevens gedachter.lezer, die hem waarschuwde met de woorden//ge zult zien dat hij vandaag de plaat poetst". Inderdaad zagen de volgers den gewaanden ingenieur naar het Holl. Spoorstation gaan en zocht hij blijkbaar den weg om te voet deze stad te verlaten. Hierop werd de hulp der politie ingeroepen, die den logeergast aanhield. Het bleek dat hij geen cent op zak had. De man is ter beschikking gesteld om over de grenzen van dit Rijk te worden gebracht. Een treurige misdaad had Zondagnaeht op den openbaren weg te Oude Pekela plaats. Eenige jongelieden kregen twist, zoodat de een den ander verwondde en een messteek toebracht. Ongelukkig ging het mes tusschen de ribben door, bracht veel bloedverlies teweeg, met het treurig gevolg, dat de verslagene aan de ge- volgen is overleden. De justitie moet den dader op het spoor zijn. De heer Hollman, secretaris van het comite der Nederl. bedevaarten, geeft in Be Tijd een berekening van de kosten eener reis van 17 dagen (waarvan 6 te Rome), berekend op een vertering van 12Vg francs daags, behalve de uitgaafvoor spoor weg vervoer en rijtoeren, de laatste gerekend voor vijf personen, die samen reizen. In het geheel komt de reis per 2de klasse uit Amster dam naar Rome en terug met een dag oponthoud telkens te Milaan, Bologne, Florence, Pisa, Genua en Turijn op ongeveer /215 te staan, waar echter/AO a /"50 bijkomt als men deelneemt. aan de bedevaart zelve, welke talrijke onkosten medebrengt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3