LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAABLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. woordiger is dus, 't zij met alien eerbied ge- zegd, een decapite parlant." „Zie eens, mevrouw, zoudt ge metdergelijkperso- neel kans zien de huishouding van den staat or- delijk te bestieren? ,,Intusschen kan het Hollandsche volk, zoo rus- tig van karakter wanneer het geen paling trekt misschien nog ongestraft heel wat verzvvakking van gezag verdragen, al roept reeds zoo menigeen in den lande om het einde van al dat parlementair gehaspel, en al komt het velen voor dat de zaken niet langer z6<5 kunnen worden gedreven. r Maar, hoe dat zij, een feit mag zekernimmer vergeven worden aan het parlementarismedat het de bestiering der kolonien feitelijk in handen heeft gespeeld van honderd-en-twintig debatteerende heeren, die het wellicht alien goed meenen maar toch ook, met hen alien de sous gruwelijk be- derven. Dat is geen „hoog spel" meerdat is een politieke wandaad. Daarom vraag ik met duizen- den en duizenden, dat, en naar den letter, (hi naar den geest, wedergekeerd worde tot het altijd nog bestaande artikel 59 der Grondwet, hetwelk aldus luidt: „De Koning heeft het opperbestuur der kolonien en beztttingen van het Rijk in andere werelddeelen. „Met redenen omkleed ik die vraag niet: dezorg, de angst, de verontwaardiging der natie spreken daarvoor te luide In de IJselstreken is de boterproductie zeer verminderd. Er komt reeds groote vraag naar Spurrie boter. De prijzen zij 11 sedert de vorige week f 1.50 per Vg ton gestegen. De veehandel is zeer traag. Het buitenland doet geen inkoopen. In Gelderland en Overijssel is de hooioogst in vollen gang. De qualiteit is uitmuntend en bijna gelijk aan die der eerste snede. De winter- gewassen staan goed, maar zij krijgen behoefte aan regen. De aardappelen zijn goed gelukt. De ziekte heeft minder schade veroorzaakt dan men vennoedde. Door de langdurige felle droogte is er in de meeste weiden gebrek aan gras. Appelen en peren zijn er meer dan men ver- moedde. Naar men 011s uit de Lingestreken meldt, is het binnenbalen der veldgewassen flit jaar buiten- gewoon goed geslaagd. De boeren hebben een hooioogst gehad als in jaren het geval niet was. Sommigen, die hooilanden gepacht hebben, be- rekenen hun hooi vrij in de scliuur tegen 6 a 7 gld. per 500 KG. De oogst van graange- wassen valt over 't geheel mee. De scheut per vim rogge bedraagt bij veel boeren 1 HL„ De tarwe brengt per Hect. niet zooveel op als ver- lcden jaar, ofschoon de qualiteit volstrekt niet minder is. Met het snijden der paardeboonen is een begin gemaakt. Dit gewas valt bijna overal mee, zoowel wat peulen als stroo betreft. Alleen erwten zijn middelmatig. Ilier en daar is men reeds druk bezig met het rooien van aardappelen. In sommige soorten is hevig bederf. De handel er in is tamelijk levendig. Voor Westlanders wordt f 2 en hcoger per HL. betaaldblauwe gelden 25 a, 30 cts minder. In al de polders van de Krimpenerwaard zijn de slooten, overdekt met een zeer dicht bruin- achtig kroos, dat men gerust, een tweede water- pest mocht noemen. Talloos is het aantal vis- sehen, dat dood komt bovendrijven. Nog dage- lijks houdt die sterfte, vooral onder de palingen, snoeken en zeelten aari, tot groote schade der pachters van de vischwaters. Noch spuien, noch zijlen, noch uitmalen schijnt verbetering te kunnen aanbrengen. De varkensziekte, die reeds sedert eenigen tijd in vele streken van Eriesland heeft geheerscht, is thans bijna algemeen in de gemeenten Oost- cn West-dongeradeel uitgebroken. Reeds zijn vele varkens gestorven of afgemaakt. De Landb. Ct. geeft het volgende recept om ratten te verschalken //Neem Een niet te kleine waschkuip. //Vul dat ding hoogstens voor de helft met water (gedistilleerd is noodelooze weelde, ook water uit eene waterleiding is overdaad, want er kan zelfs voor gebruikt worden zoogenaamd water als o. a. het diep verachtelijke vocht, dat stroomt (P) in- de Mauritskade, of in andere grachten synoniem met open riolen te 's Gravenhage). Zorg in elk geval om 't even of ge drink- of ondrinkbaar of zoogenaamd water in de kuip doet dat het minstens een handbreedte onder den rand van de kuip sta. //Strooi nu over dat water of quasi-water, waarmee ge de kuip hoogstens voor de helft gevuld hebt, kaf of goed klein gesneden stroo- haksel, ter hoogte van 1 h 2 duimen (die thans wettig centimeters heeten). Is die bewerking afgeloopen, strooi dan over de laag kaf of haksel lnchtigjes wat meel, of wat zemelen, of hebt ge er lust in, hang dan aan touwtjes, die boven de kuip ergens bevestigd zijn, vlak boven 't kaf of het haksel stukjes kaaskorst, gebraden spek of zulke lekkernijen voor ratten. Leg ver- volgens, bij wijze van bruggetjes 6en of meer plankjes van den grond op den rand van de kuip, voetpaden voor de ratten, die dan niet behoeven te klauteren. 1/Ga dan aan uwe gewone bezigheden en wacht de dingen af, die daar komen zullenGnn aan de ratten dat ze, zonder daarin gestoord te worden, langs de bruggetjes den rand van de kuip komen bekijken. Belust op 't voeder, dat ze zien of ruiken, en zich geen duidelijke voor- stelling makende van het kaf of het haksel, dat ze voor een nieuw werelddeel houden, misschien, zal menige rat van den rand van de kuip op de laag springen, die op 't in de kuip gedane vocht drijft dadelijk onder duikelen en niet in staat wezen weer uit de kuip te komen. De een voor en de andere na zal de dupe worden van deze hinderlaag. Geloofwaardige personen verzekeren plechtig, dat zij op boven beschreven manier in e£n nacht in tien kuip wel eens 20, zelfs 30 ratten gesnapt hebben, sommigen er van 11a verloop van weinige uren verdronken, anderen op weg om op dezelfde wijze hun levens- draad afgesneden te zien. //Indien een onzer lezers er in slagen mocht zich op boven beschreven manier van ratten te ontdoen houden wij ons als contra-beleefd- heid voor den gegeven raad, voor eenig bericht dienaangaande ten zeerste aanbevolen". Ned. Herv. Gerneente. Beroepente Zwartsluis J. C. v. Schelven te Dierente TJzendoorn (cl. Tiel) W. A. Mac Pherson te West-Kapelle (cl. Middelburg); te Oudega c. a. (Wijmbritseradeel) M. Buiskool te Goenga c. a.; te Middelburg J. J. C, Yan Toorenenbergen te Eemnes-Buiten; te Zegveld (cl. Utrecht) E. B. Gunning te Zetten; te Lienden (cl. Tiel) G. Yan Goor te Bunschoten; te Pur- merend P. J. B. K. Simon van der Aa te Gou- tum; te Oud-Loosdrecht J. PI. Wensinck te Neerlangbroek, te Ten Boer F. A. Hingst te Lichtenvoordete Lopik en Cabauw A. S. E. Talma te Nichtevecht; te Wemeldinge (cl. Goes) J. H. Feringa te Bunnik en Vechten; te Brui- nisse D. J. Karres te Ilet Woud. Aangenomen naar Wierden door W. Gerritsen te Gelselaar; naar Yeendam door V. R. Sikkes te Ylachtwedde; naar Kampen door J. H. Ge- selschap W.Jzri. te Axel; naar Emst. (Geld.) door J. Yan Waning Bolt te Ruinen; naar Benningbroek door C. De Holl te Andijk; naar Rekken (cl. Zutfen) door J. II. De Yries Jr. te Zuiderwoude. Bedanktvoor Kimswerd door J. F. Ternooy Apel te Terborg; voor Harderwijk, 's Heer- Hendrikskinderen, Wissekerke en Elburg door J. Vonk te Dalfsenvoor Oud-Alblas en Gar- deren door S. Dijkstra te Hoogeveen; voor Schipluiden door T. J. Ringeling te Krimpen aan de Lekvoor Melissant (cl. Brielle) door Id. Feijkes te Baambrugge; voor Benschop door J. Langhout te Anjum; voor Colijnsplaat door J. H. Wensinck te Neerlangbroekvoor Zegveld (cl. Utrecht) door E. B. Gunning te Zetten; voor Spijkenisse door A. M. E. Jungius te Poor- tugaal c. a.; voor Bovensmilde door ML H. Stegenga te Ferwerd; voor Sommelsdijk door J. W. Kalkman te Monster. CJir. Ger. Kerk. Beroepen: te Hillegom De Jong te Schoon- hoven; te Zuid-Beierland de candidaat J. Yan Houten. Aangenomen naar Bolnes c. a. door A. Mul der cand.; naar Leerdam (cl. Gorinchem) L. Smilde cand. te Kampen. Bedankt: voor Emmen (cl. Koeverden) L. Smilde cand. te Kampen; voor Hardingsveld en Elburg door A. Mulder cand. Doopsgez. Gemeente. Beroepen: te Winschoten, Midwolde, Beerta en de Meeden (gecombineerd) J. F. Bakker te Twisk. It. C, Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft den heer W. J. Brandhoff, thans kapelaan te Uithuizen, benoemd tot pastoor te Wijnbergen. De bisschop van Breda, Mgr. P. Leyten, heeft benoemd tot pastoor en deken van Hulst den heer Th. P. Hessels, tot deken van Aardenburg S. H. Nuss, pastoor aldaar, tot pastoor te IJzendijke P. C. M. Verhoeven, tot kap. te Oosterhout A. Canters, tot kap. te Hulst J. Willemse, tot kap te Wauw B. Wijnen, tot kap. te Bergen-op-Zoom M. J. M. Verhoeven, tot rector in het pensionnaat te Donpe; J. Schrauwen, tot kap. aan O. L. Vrouwe kerk te Breda J. B. F. Brouwers, tot kap. te Kruisland E. Yan Ackar en tot kap. te Rukfen P. J. N. Pillot. Brandstichting. Voor het gerechtshof te Amsterdam verscheen Woensdag een 60-jarige weduwe, van beroep werkster, wonende te Amsterdam. De beschuldigde is een oudachtig vrouwtje van een armoedig uiterlijk. De kleine, scherpziende oogen verraden eene zekere mate van kordaatheid of tegen woor- digheid van geest, die men niet immer aantreft bij hen, die het noodlot op de bank der be- klaagden doet plaats nemen. De beschuldiging, tegen haar ingebracht, luidde ernstig genoeg: opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat eenig menschenleven daar- door in gevaar kon worden gebracht. De be- klaagde woont nl. op de derde verdieping van een huis in de Guldenhandsteeg alhier. Zij is echter niet de eenige bewoonster. In den morgen van den 4en Juni jl. omstreeks 7 uur. keek een der overige bewoners, zekere vrouw Tielman, uit haar venster en bemerkte toen dat er dikke rookwolken sloegen uit het raam van de kamer der beschuldigde. Op hetzelfde oogenblik kwam deze haar kamer uit, sloot de deur achter zich en ging naar beneden. Yrouw Tielman riep haar achterna: //er is brand op je kamer"; het antwoord luidde//o, het is niets, de stoof zal in brand staanen meteen wilde de besch. kalm verder gaan. Dat was te veel. Yrouw Tielman hield haar vast en noodzaakte haar de kamerdeur te openen. jlntusschen waren ook andere buren toegesneld en gezamenlijk begaf men zich naar binnen. Een felle brand scheen daar te woeden; overal vlammen, vooral aan de zijde van de kamer, waar een kast stond. Ook uit een veeren bed, dat men ombaalde, stegen vlammen en rook op. Nadat de brand gebluscht was, stelde de politie een onderzoek in en ontdekte zij onder meer een stuk vloer- kleed en een stuk stof, waaraan petroleumlucht viel waar te nemen. Daarbij moet echter in aanmerking genomen worden, dat de besch. ook met petroleum langs den weg ventte en ook in haar kamer in voorraad plaeht te hebben. Verder bleek dat de besch. haar inboedel bij de Zaan- landsche Assurantie-Maatschappij voor /1000 had verzekerd, ofschoon getuigen verklaarden dat de inboedel bij lange na geen f 1000 waard was. Gedurende de laatste veertien dagen voor den brand hadden de buren de besch. herhaal- delijk met pakken goed haar wonirig zien ver- laten. Zij verklaarde die omstandigheid in dier voege, dat zij, voornemens zijnde te verhuizen, haar goed reeds vooraf had weggebracht, om de verhuizing zelve op die manier goedkooper te maken. Eindelijk wordt bij hare arrestatie een bedrag van 187.80^ op haar gevonden. Zij had dit geld bij zich gestoken uit vrees voor hare beide zoons, die haar wel eens geld ont- nomen hadden. Overigens ontkende de besch. nadrukkelijk brand te hebben gesticht. Nadat negentien getuigen door het Hof gehoord waren, was het woord aan adv.-gen. mr. Jolles. Deze was van oordeel dat uit de verschillende aanwijzingen de schuld van de beklaagde over- tuigend bewezen was, en requireerde hare ver- oordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren. Als verdediger trad op mr. H. J. D. D. Ensched6. Pleiter trachtte de verschillende be- zwaren, tegen zijne client in het midden gebracht, te ontzenuwen en drong, bij gemis aan wettig bewijs, op vrijspraak aan. Over eenige dagen zal zoo schrijft men aan de Midd. Crthet Haagsche hof een tamelijk ingewikkelde zaak van niet zeer jongen datum te berechten hebben. In het vroege voorjaar van dit jaar voerde een Sliedrechtsche schipper, De M., die meer- malen te Ierseke komt, als eigenaar een lading steenkolen aan van ongeveer 500 hect. Daar hij niet wachten kon tot ze alien verkocht waren, zocht hij iemand, die ze voor hem in commissie van de hand wilde doen, en vond daartoe een persoon, J. N. bereid,.op wiens erf de steen kolen werden neergestort. De eigenaar verzuimde echter een ontvangbewijs te vragen. Eenigen tijd daarna ontving hij van zijn corrimisdonnair den prijs van ong. 30 Hect. kolen, maar toen hij weer wat later vroeg, hoe het met de zaken stond, en of hij niet opnieuw wat te innen had, zette de commissionnair een vreemd gezicht en beweerde dat hij immers de kolen gekocht en betaald had De M. keek minstens even vreemd op en ging hulp zoeken bij een advocaat en bij de politie. J. N. deed hetzelfde; maar noch de een, noch de ander kon de zaak een voetstap verder brengen, want er was geen enkel bewijsstuk ge- wisseld. Niet lang daarna nam de zaak een geheel andere gedaante aan. Een zwager van De M. kocht van N. eenige hect. steenkolen en verzocht dezen, op een bepaald uur aan zijn woning te komen, om het bedrag in ontvangst te nemen. Cp den bestemden tijd verscheen N., en bijna tegelijk met hem schipper de M. met zijn twee breeders. Toen alien gezeten waren, vertelde de zwager dat hij van N. steenkolen gekocht had en hem nu betalen wilde. De M. stoof op en bezwoer dat het zijn kolen waren, en dat dus hij het bedrag moest ontvangen. Onmid- dellijk daarop wordt N., zoo beweert hij, door twee der aanwezigen aangegrepen, een prop wordt hem in den mond geduwd, om hem het schreeuwen te beletten, en hem een geschrift ter ondertee- kening voorgelegd, waarin hij verklaart dat de steenkolen aan De M. in eigendom toebehooren. Dit bevel gaat gepaard met bedreiging van moord, indien hij de onderteekening weigert, Na eenig tegenstribbelen bezwijkt hij voor de overmacht en zet zijn naam. Toen hij daardoor zijn vrijheid bekomen had, ijlt hij naar een geneesheer, daar hem vrij wat letsel was aange- daan, en naar de politie, om als aanklager op te treden. Der politie gelukte het om de beschuldigden tot bekentenis te brengen en het door N. ge- teekende stuk in handen te krijgen. Na dien tijd volgde instructie op instructie, en de vorige week eindelijk ontvingen de betrokken personen, beschuldigden en getuigen, te zamen elf, een dagvaarding, om ter openbare terechtzitting voor het hof in Den Haag te verschijnen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2