H A A11L E M 31E it M K K11. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bjj Hit Hummer Monrt ten Bppl. 27e Jaargang No. 38. Zaterdag 18 September 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs JPrijs der Advertentien J. H. de BCSSY, Rokin 60, Amsterdam. WEEKBLAD UIKfUW ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. 6.- te adresseeren aan den Uitgever van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. a zonder Bijvoegsel 11 3. Enkele Nommers 15 Cent. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. Naar men verneemt is den heer J. W. Beth, deurwaarder bij 's Rijks belastingen alhier in dezelfde betrekking benoemd te Amsterdam en is door den heer P. Kennedij tegen 1 October a. s. eervol ontslag aangevraagd als Majoor titulair bij de Rijksveldwacht alhier. Maandag middag is tengevolge het broeijen in brand geraakt een schelft hooi bij den land- bouwer C. Huiberts, DD 8, Hoofdweg. Met behulp der Spuit no. 1, is den verderen voortgang gestuit. BURGERLIJKE STAND van 8 lot 14 Sept. OndertrouwdGeene. Gelrouwd: P. G. Dekker met A. M. T. Goe- bel; P. J. Smit met A. W. Hartman. GeborenjPetronella Geertruida, doehter van Q. G. Kooren en T. RobijnCornelia Isabella, doehter van J. op den Brouw en E. Boer; Cornelis, zoon van J. J. van Rijn en A. Onnes Kommerina, doehter van J. v. d. Bent en J. Dunweg; Joanna Maria, doehter van H. Bakker en J. op den Kelder; Petronella Christina, doehter van P. D. M. Scholten en P. Balvert; Matthias Marinus, zoon van H. van der Eem en A. C. Kersten; Pieter, zoon van J. Boot en Mi Aarsen; Franpois; zoon van M. Nieuwen- huijs en A. Meurs; Nijs, zoon van D. den Ouden en S. Biesheuvel; Jan Cornelis, zoon vui Teuntje den Boer, ongeh.; Cornelia, doehter van N. Haspels en C. Kooren. OverledenJohanna Klasina, oud 3 weken, doehter van A. F. Heintjes en J. Dingenouts; Adrianus Fontaine, oud 62 jaar, geh. met Ca. Yan der Klij; Maartje, oud 22 dagen, doehter van R. Schutte en D. Giesbergen; Elisabeth de Jong, oud 58 jaar, wed. van G. Maasdam van Tienderen; Hendrik, oud 5 maanden, zoon van G. C. Apfeld en A. van Leeuwen; Maarten Leendert, oud 6 maanden, zoon van W. Alder- lieste en N. de Wit; Teuntje, oud 5 maanden, doehter van K. Degenaars en S. M. de Bruin; Aris, oud 6 maanden, zoon van P. Yroom en N. Schermer; Adrianus van Dorp, oud 67 jaar, grh. met F. Schilperoort; Pieter, oud 13 dagen, zoon van D. Koningen en A. T. Oling. In de Staalscourant van 17 dezer wordt het volgende bekend gemaakt: De jaarlijksche belooning van het vacante kantoor der directe belastingen en accijnsen te Haarlemmermeer, c. a. kan op 3778 gesteld worden, terwijl de kosten van oeheer (waaronder de, bezoldiging van een sub. ontvanger te Aals- meer) op 892 's jaars worden geraamd. Krachtens Koninklijk van 20 Mei 1869 no. 30 (Yerzamelingen no. 79) is genoemd kantoor dus gerangschikt in de vijfde klasse. Be nieuwe litularis zal in de gemeente moeten wonen. ENGELAND. Parnell heeft zijn wets-ontwerp omtrent de, Iersche pac-ht-gelden thans in zooverre gewijzigd dat daarbij thans voorgesteld vyordt deji pachters 50 pCt. der achterstallige pacht kwijt te schelden, en de uitzettingen te staken. In dezen vorm schijnt het veel kans te hebben aangenomen te worden. Merkwaardig is een mededeeling van generaal Redvers Buller, indien het n.l. waar is dat dez,e de bewuste verklaring heeft afgelegd. Volgens hem zouden n.l. de Ieren zich om Home Rule al bitter weinig moeilijk maken, en zouden bij een bevredigende oplossing der agrarische aangelegenheden, misdaden en onlusten ophouden. Indien dit zoo is, dan ware het te wenschen dat zulk eerie oplossing hoe eer hoe beter gevon- den werd. Het Lagerhuis heeft bij derde lezinggoed- gekeurd het ontwerp van wet, waarbij een onder- zoek naar de ongeregeldheden te Belfast wordt gelast. Ah De Bulgaarsehe gebeurtenissen houden na- tuurlijk in Engeland nog altijd de gemoederen in beroering. Vorst Alexander zal eenigen tijd op Balmoral de gast van de Koningin zijn, doch hoe vleiend en aangenaam-het 00k zijn mogebij zulk eene hooggeplaatsts oude dame te logeeren gevraagd te worden, zoude hij toch waarschijnlijk de voorkeur gegeven hebben aan machtiger steun van Engelsche zijde in zijn strijd tegen Rusland. DUITSCHLAND. Indien er nog iets noodig ware om te bewijzen dat de Duitsche keizer nog steeds kras en krachtig is voor zijn leeftijd, dan zouden de militaire feesten te Straatsburg, waar de keizer met de keizerin en verdere Duitsche vorsten de manoeuvres van een veertigduizendtal soldaten heeft bijgewoond, dit bewijs hebben ge- leverd. Met welk oog deze feesten aan de andere zijde van den Rijn worden aanschouwd, kan men ge- makkelijk gissen, en men mag zich de vraag stellen of de Franschen niet met grond kunnen beweren dat deze vertooningen uittartingen zijn van Duitschland. En werkelijk, uittartingen zijn niet noodig om den toestand meer gespannen te maken dan hij is. FRANKRIJK. Sedert eenige maanden doetde bekende Fransche dichter Paul Deroulede een rondreis door Rusland waar hij propaganda tracht te maken en sympathie tracht op te wekken voor Frankrijk en de Franschen en over het onthaal dat hem daar ten deel viel, kan hij meer dan tevreden wezen. Op de terugreis is hij te Stockholm zeer koel ontvangen. Van daar neemt hij de reis over Kopenhagen en meer dan waarschijnlijk zal de ontvangst daar hartelijker zijn. Aan haat tegen de Duitschers geeft men in Denemarken den Franschen niet veel toe. Ah De beroemde Afrika-reiziger Paul Soleillet is te Aden overleden, aan de gevolgen eener ziekte bij zijne tochten opgedaan. Naar wij vernemen is tot dusver hetwaarborg- kapitaal van 15,000 voor de NationaleTentoon- stelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, die het Haagsche departement der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid zich voorstelt ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan het vol gende jaar te 's-Gravenhage te houden, voor twee derden volteekend. Het zomerseizoen werkte on- gunstig op de plaatsing der aandeelen, daar zeer velen, die geacht werden op deze wijs de onder- neming mogelijk te maken, zich op reis bevonden. Het is echter te verwachten dat het ontbrekende, een derde of 100 aandeelen d f 50, nu spoedig zal genomen worden en dit is des te meer nood- zakelijk omdat, indien v66r 1 October aanst. het waarborgkapitaal niet is volteekend, het plan be- paald zal moeten worden opgegeven, wat en voor de Maatschappij van Nijverheid 6n voor de vele belangstellenden in kunstnijverheid inderdaad te betreuren zou zijn. Het is dus te hopen, dat velen zich opgewekt zullen voelen spoedig in de geringe ontbrekende som te voorzien, wat trouwens zeer weinig risico voor de ondernemers zal ople- veren. De raming der kosten is toch zoo zuinig gemaakt, dat, indien het bezoek der tenstoonstel- ling niet geheel tegenvalt, wat niet is aan te ne- men, de geheele som der aandeelen zal kunnen worden terugbetaald, terwijl in het allerergste geval wellicht slechts een derde van het waarborg kapitaal verloren zou zijn. Voor een zeer geringe kans van verlies kunnen dus de voorstanders van kunstnijverheid de zaak helpen doen slagen. Uit Den Haag meldt men ons dd. 14 September Bij de heden in den vroegen ochtend hervatte pogingen, om door middel van lijnen, uit een vuur- pijlentoestel geschoten, een stuk muur van het afgebrande Kurhaus omver te halen, week een een vuurpijl, met 3 KG. buskruit geladen, af, ver- oorzaakte eerst in het spuitwaterhuisje onder de galerie en daarna in de restauratiezaal van dat gebouw groote schade aan meubelen en glaswerk, veranderde toen zij tegen een muur der eetzaal stuitte, van richting, en ontplofde ten slotte tegen den muur van het door den brand gespaarde ge- deelte van het Kurhaus. De machinist, met de bediening van het toestel belast, bekwam lichte verwondingen aan handen en gezicht. Omtrent het gebeurde vernemen wij nog nader dat het vuurpijltoestel, waarmede lijnen over een muur van het verbrande Kurhaus zouden worden geworpen, bediend werd door den persoon, die daarmede gewoonlijk belast is ten behoeve der N. en Zuidholl. reddingmaatschappij, nl. den smid Th. Van Dorp. Gewoonlijk wordt het toestel ge- plaatst in het zand; ditmaal echter stond het in de nabijheid van den Galerie op den straatweg. Bij het afschieten van de eerste peil sloeg de setlling door den schok omver en week de pijl, waaraan de lijn was bevestigd, van haar doel af, baande zich een weg onder de drinkhal van de Galeries, door een stuk muur in genoemd huisje, richtte daar belangrijke verwoesting en brandschade aan, vloog toen door een groote spiegelruit naar de ververschingzaal van de firma Berenbak, ver- brandde een statiegordijn, beschadigde verschillende fluweelen zittingen van stoelen en het behangsel en stuitte, daar de lijn aan het uiteinde werd te- ruggetrokken, eindelijk tegen den muur van de vroegere speelzaal van het Badhuis. Ofschoon dit voorval veel schrik veroorzaakte, werd gelukkig niemand door het projectiel ge- troffen; bijzondere voorzorgsmaatregelen, met *t oog op brand, schijnen echter niet te zijn genomen. Het StaatsbladNo. 162 bevat het koninklijk besluit van 9 dezer, waarbij wordt bepaald, dat de gewone vergadering der Staten-Generaal zal worden geopend op 20 dezer, des namiddags te 1 uur, in eene vereenigde zitting der beide Ea rners, door eene commissie van 's Konings wege, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van ministerieele departementen. De minister van staat, minister van bin- nenlandsche zaken overwegende, dat ten ge- volge van het overlijden van mr. S. Wybenga, eene verkiezing moet plaats hebben in het hoofd- kiesdistrict Sneek heeft bepaald dat die ver kiezing zal gehouden worden op 5 October e. k., en de herstemming, zoo noodig, op 19 daaraan- volgende. A* Volgens Het Vad. zal de Regeering voor het volgend dienstjaar wederom de heffing van 5 opcenten op het personeel voorstellen. Aan het ministerie van waterstaat is een wetsontwerp in bewerking, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt, binnen zekere grenzen de wettelijke regelen op de exploitatie van locaal- spoorwegen toe te passen op lijnen, die als gewone spoorwegen zijn aangelegd. Vad). A* Bij beschikking van den ioden dezer is op alle verzoekschriften om gratie ten behoeve van mevrouw Bulkley ingediend, afwijzend be- schikt, en bepaald, dat zij naar de cellulaire ge- vangenis te Rotterdam zal worden overgebracht, daar die te Dordrecht voortaan slechts als huis van bewaring wordt gebezigd. Ah Zaterdag had tusschen Zutfen en Arnhem de beproeving plaats van het in de fabriek der firma J. J. Beynes en Zoon te Haarlem aange- maakt materiaal voor locaal-spoorwegen. Bij deze beproeving waren tegenwoordig behalve leden van den raad van toezicht op de spoorweg- diensten en de heer Mahieu, ingenieur voor het stoomwezen, eenige leden van den raad van com- missarissen en de directeur-generaal, benevens en- kele hoofdambtenaren derExploitatie-maatschappij. De rijtuigen, die er fraai uitzien, bleken 00k aan de vereischte deugdelijkheid te beantwoorden. Het nieuwe materiaal is onderscheiden in twee types; een met zijdoorgang en open balcons aan het einde (systeem der bekende sleeping-cars), en een ander type met midden-doorgang en gesloten balcons aan de einden (tot wering van tocht). Het reizend publiek zal zelf kunnen oordeelen, welk type het 't meest geschikt acht. *A Omtrent hetgeen door de Regeering voorge steld zal worden in zake de Indische Suikercrisis, is nog niets met zekerheid bekend. Het Haagsche Dagblad wist mede te deelen dat door den Raad van State een zeer gewichtig advies gearresteerd is over het regeerings-ontwerp tot voorziening in den nood der suiker-industrie. Bijzonderheden wist het blad echter niet te melden. Het bericht omtrent de aanstaande uitzen- ding van prof. Pekelharing om een onderzoek in te stellen in zake de berri-berri, blijkt eenigszins voorbarig te zijn geweest. Met zekerheid moet nog niets beslist zijn. Wei moet zijn vastgesteld, dat eene commissie benoemd zal worden, bestaande uit twee Nederlandsche specialiteiten op het gebied van bacteriologie en uit Indische Offiecieren van gezondheid, terwijl het onderzoek nog in den

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1