LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De roos bloeit nog even bekoorlijk als in Juni; zij verloor nog niets van haar jeugdige kracht. En zoo zijn lusthoven en buitenplaatsen nog als overvol van allerlei heerlijke bloemen. Amerikiiansclie klaver. loop van dit jaar moet aanvangen. Verder schijnt het dat het onderzoek plaats heeft op verzoek der Indische Militaire geneeskundige dienst. De heeren A. Huet leeraar aan de Poly- technische school te Delft en mr. Gerard W. Schimmel te Amsterdam hebben het voornemen opgevat een „Vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche Octrooiwet" te stichten. Zij hebben de medewerking van belangstellenden gevraagd, die uitgenoodigd worden daarvan aan den heer Schimmel schriftelijk te doen blijken, en zullen hen dan later tot eene eerste vergadering oproepen. De Bucharester correspondent van de Haarl. Ct. schrijft: ,,Naar wij vernemen, is de heer Gaster, secre- taris der Nederlandsche legatie te Bucharest, hier sedert twee dagen terug van eene reis naar Neder- land, die hij had ondernomen om de Nederland sche fabrikanten en handelaren aan te moedigen tot het aanknoopen van Handelsrelatien met Ru menie en hun voordeel te doen met den tarieven- oorlog, die tusschen Rumenie en eenige staten, welke geene handelstractaten met het koninkrijk meer bezitten, is ontstaan. De Nederlandsche con- sul-generaal te Bucharest moet voornemens wezen, in zijn consulaat eene tentoonstelling te openen van de voornaamste artikelen, die voor uitvoer geschikt zijn, waartoe reeds eene bezending stalen en monsters aangekomen en eene andere op weg is. Met een weinig beleid zal die poging onge- twijfeld slagen en de Nederlandsche producten een ruim veld van afzet in Rumenie vinden, daar de algemeene aandacht hier te lande reeds op deze zaak gevestigd Is. Het openen van zulk eene tentoonstelling is een gelukkig denkbeeld en men mag den ontwerper daarvan gelukwenschen, als de Nederlandsche fabrikanten er in slagen, de mededinging met andere landen van uitvoer vol te houden." Tegen den socialist Geel die eenigen tijd geleden een moordaanslag pleegde op den com- missaris van politie Stork is een gevangenisstraf van tien jaar geeischt. De aanplakker der bekende biljetten, Bel- derok, is vrijgesproken van de beschuldiging „aan- zetting tot omverwerping van het koningschap", doch wegens beleediging des Konings, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, met bepaling dat de tijd welke hij preven- tief heeft gezeten, van de hoofdsstraf zal worden afgetrokken. Hij is tevens onmiddelijk in vrijheid gesteld. Donderdag 1.1. werd voor het Gerechtshof te 's Hage een aanvang gemaakt met de behan- deling van het appel, ingesteld door F. Domela Nieuwenhuis tegen het vonnis der Haagsche recht- bank, waarbij hij wegens smaad op den persoon des Konings veroordeeld was tot een jaar celstraf. Hierbij deed zich een geheel onverwacht incident voor. Op verzoek van D. N. werd namelijk als getuige gehoord A. Boelens uit Amsterdam, die verklaarde, schrijver van het ge'incrimineerde stuk te zijn, dat hij, onderteekend met den naam W. I. Jansen, aan Recht voor Allen had ingezonden. Gevraagd waarom hij bij zijn vroegere verhooren gelogen had, antwoordde D. N. dat aangezien de ware schrijver hem toen onbekend was, hij zich zelf als zoodanig had opgegeven om te voor- komen dat de drukker gestraft zoude worden. Getuige Boelens, die verklaarde D. N. vroeger n6ch gezien, nbch gesproken te hebben, zeide niet vroeger zich aangemeld te hebben, omdat hij niet vermoedde dat D. N. zoo zwaar gestraft te worden. Door den verdediger van D. N., mr. de Witt Hamer uit Middelburg, werd een en ander nader uiteen gezet, en vooral gewezen op een corres pondence voorkomende in een vroeger nommer van Recht voor Allendan dat waarin het bewuste artikel werd opgenomen, en luidende: „Zal ge- plaatst worden, maar Zaterdagavond voor komst personaadje". De Advocaat Generaal hield echter de aanklacht vol en zeide dat het niets dan een gissing was dat de correspondence in R. v. A. met W. I. J. op Boelens zoude slaan De uitspraak is bepaald op Donderdag e.k. De 21ste Juli was de warmste dag van dezen zomer. De thermometer Falir. toch teekende toen te 4 uren nam. 89°. Wat deze zomer te kort kwam aan warmte, gaf hij in ruime mate van half Augustus tot eenige dagen in September: een kleine maand lang, wanneer de thermometer vaak tot ooven de 80° teekende. Toch was deze zomer met zijn afwisseiend weer, zeer vrucht- baar. Na een langen winter, tengevolge waar- van de veldarbeid moest uitgesteld worden, kwam in Mei de groei en daarmede telkens een ver- kwikkende regen. Het weiland groende en bracht overvloed van gras voort; het rundvee had ner- gens gebrek. De hooibouw slaagde uitmuntend ook zonder op nahooi te rekenen was de boer voor den winter geborgen. Voor de aardbezien en frambozen was het weer soms te koud en regenachtig; toch bleef de pluk verre van on- gunstig. Er was een overvloed van aalbessen. Allerlei moeskruiden werden met voile korven gewonnen de voorraad van aardappelen overtrof verreweg de behoefte aan dit gewas. De ziekte, die in den aardappel ontstond, had geen invloed op de toch reeds lage prijzen. Dat de zomer vruchtbaar was bleek nog meer toen geheele scheepsladingen snijbounen, komkommers en augurken verzonden werden. Menigeen kon voor weinige centen zijn disch voorzien van malsche tuingroenten. Iloewel wat de broomvruchten, zooals peren en appelen, betreft, niet gespot mag worden, is de pluk van appelen op som- mige plaatsen toch voldoende. Geurige meloenen werden uit de bakken gesneden. Er kwamen pruimen groot van stuk en eel van smaakook perziken en abrikozen. Er zijn witte en blauwe druiven van het beste gewas en om te stelen. Het Westland slaagt ook met zijn wijnstok van den kouden grondde twijfel is opgeheven dat de teelt van de beroemde Westlandsche druif, die achter was, dit jaar zou mislukken. Men dacht in Juli moerbeien te plukken, maar het koele weer werkte niet mede; Augustus en Sep tember hebben echter daartoe nog gelegenheid gegeven. Wat deze maanden met haar blakenden zonneschijn nog goed hebben gedaan aan het rijpend ooft en de eer van den grilligen zomer hebben opgehouden, valt niet te betwisten. Gelderland prijst zijn tabaksteelt en men weet niet dat ooit de welriekende hop zoo weelderig gebloeid heeft als dit jaar. Hoe bemoedigend voor onze Hollandsche dampers en geen bier zonder hop hoe geruststellend voor onze bierdrinkers. Hat is om er van vboven zijn bier" te geraken. De Zeeuw belooft lekkere late aard appelen, die zeer weinig of in het geheel niet door ziekte zijn aangetastde zooveel voedzamer capucijner en groene erwten zijn reeds gedorscht. Veur komt in de andere maand met een best gewas van andijvie en Rijnsburg met zijn hagel- blanke bloemkool. Er zullen veel okkernoten te pellen vallen, waaruit weerprofeten opmaken dat er een strenge winter te wachten is. (Leidscl/e Crl.) In Gelderlandj en Overijsel is de honigoogst ook op de heide mislukt. De ijmkers, die hunne korven daar vandaan halen, beweren, dat zij, sedert zij op de heide waren, niets zwaarder zijn geworden. Het jaar 1886 kan alzoo weder onder de rij der mislukte honigjaren gebracht worden. Omtrent den stand der voedergewassen in de provincie Friesland kan thans het volgende worden gemeld Tarwe, die in den beginne nog al van de vorst had geleden, heeft zich goed hersteld en staat hier en daar zelfs best. Rogge staat goed, maar belooft geen zwaar gewas. Gerst heeft veel van de vorst geleden en ver- toont zich matig; met zomergerst is het iets gunstiger gesteld. De stand van haver en boek- weit is zeer goed.|Boonen zijn best, doch lijfleh hier en daar eenigszins van roest of brand. Erwten staan goed. Met koolzaad is dit slefchts middelmatig diet geval, op enkele plaatsn Zelfs slecht. Vlas en Kanariezaad staat goed, Ciehorei belooft eene goede opbrengst. Aardappelen waren, wat de vroege soorten betreft, best, de latere soorten, die veel beloven, hebber echter van de ziekte te lijden. De stand van Knollen is be- vredigend. Die van haver, ofschoon het gewas door de vorst heeft geleden, is tamelijk gunstig. De graslanden waren steeds overvloedig met gras bezel. Van hooilanden leverde de eers'e snede eene ruime opbrengst; de tweede snede laat zich mede best aanzien. De ingepolderde landen gaven niet zoo veel als ten vorigen jare. Carbolineum avenarkis dient, zooals men weet en wordt tegenwoordig veelvuldig aanbevolen, als verfstof, om hout tegen bederf te bewaren. Daartoe is het uitne- mend geschikt, schrijft de heer Ottmar Model in de Konigsberger Landwirth. Zeitungzoolang het hout niet rechtstreeks in aanraking komt met levende wezens. In stallen echter, aan voeder- bakken en ruiven, aan waterbakken voor het vee mag men er wel voorzichtig mede wezen, want carbolineum bevat ongetwijfeld zeer schade- bestanddeelen. Jaren geleden reeds maakte schrij ver dezes van carbolineum gebruik om zijn plantenkassen en broeibakken op te verwen. Toen merkte ik reeds op dat het scherpe stoffen bevat, enkele druppeltjes veroorzaakten ontsteking op de bloote hand en de lucht van het carbolineum was hinderlijk aan de oogen, ik en vele anderen hebben in onze kassen en bakken, tengevolge daarvan, geduchte schade geleden, twee jaren lang waren ze bepaald onbruikbaar, niets wilde er in vooruit en bij zonneschijn gingen de planten zelfs dood. Ik geloof derhalve dat alle met carbolineum bestreken hout, hetwelk in aanraking kan komen met vee of met planten of met menschen, minstens een jaar lang aan weer en wind moet worden blootgesteld alvorens voor het bestemde*gebruik in aanmerking te komen, aldus o. a. ook hoppestaken en boompalen. In stallen en woonplaatsen dient men vooral voor zichtig te wezenoverigens, zegt de heer Model is het mij niet te doen om het carbolineum te discrediteeren, want het is werkelijk een krachtig bederfwerend middel, maar ik wil mijn beroeps- genooten waarschuwen tegen de slechte erva- ringen die ik zelf, door onbekendheid met de zaak heb opgedaan. Bloemkool-currentie. De Lb.-Kron. deelt uit Venlo mede Sedert geruimen tijd staat alhier ter markt de firma V. W. met bloemkool, die per stuk verkocht worden voor 12 tot 15 centen. Onlangs was er eene tweede firma komen opdagen, dus concurrentie. De firma V. W. verkocht de bloem kool voor 10, de andere firma voor 8, nu de firma V. W. voor 6 centen Ten 11 ure hoorde men omroepen dat de bloemkool slechts 4 cent en ten 12 ure slechts 2 cent kostte. Maar nu nog beter, na twee uur was de concurrentie zoo sterk, dat men de bloemkool voor H/s cent liet omroepen. Dat bijna al de ingezetenen van Venlo in overvloed bloemkool hadden, be- hoeft geen betoog. Niet alleen hier in Twente, maar op alle zand- on heidestreken is er overvloedige gele genheid om op te merken hoeveel kostbaar plantenvoedsel er bij menigen boer verloren gaat door het geheel of gedeeltelijk wegvloeien van de aalt of gier. En 't is zoo jammer, dat menig boertje, die 't zijne zoo hoog noodig heeft, dat maar niet vatten kan of begrijpen wil. jEilieve, gij, die als het een stemming be treft zoo goed geloovig zijt, heeft hier redenee- ring en overtuiging op u geen vat? Neem er dan de proef eens van, mijn goede vriend Haal een voer mest uit uwen stal en breng het dadelijk naar den akker. Laat het daar op een hoop een veertien dagen of drie weken liggen, strooi hem dan uit elkaar en leg, waar de hoop gelegen heeft, nu maar in 't geheel geen mest. En wat ziet ge tot uwe groote verwondering gebeuren Dat daar, waar de hoop gelegen heeft, de vruchten nog veel weliger staan dan waar ge gemest hebtDat is het werk van den aalt, den vloeibaren mest dien ge willens en wetens verloren laat gaan. Zijt ge nu overtuigd? Nog niet? Dan zijt ge voor overtuiging niet vatbaar en 't is u nut, dat ge door schade en schande wijs wordt. Wandelt door een dorp opdezand- gronden, waar ge wilt, zel's door enkele steden als Hattem, Rijssen enz. het bruine vocht stroomt door de gotenDe mesthopen staan op den vlakken grond kantig en wel achter of op de zij van 't huis, drogen op of vriezen uit, en 't edelste gaat verloren. En wat is tegen deze nationale ramp durf ik wel zeggen te doen De meeste landbouwers hebben veel te kleine stallen, moeten uitmesten als ze den mest niet noodig hebben en brengen hem dan op een hoop buiten onder den vrijen hemel, waar zon en lucht, wind en regen nog 't hunne doen om 't gehalte te verminderen. Aan dien toestand moet een einde komen in 't belang van de wel- vaart van onze landbouwers. De landbouw is de grondslag van de geheele maatschappij, want daarvan is alles afhankelijk. Bij het bouwen van nieuwe boerenwoningen heeft men terdeege op de grootte en diepte der stallen te letten, opdat de pachter met voordeel zijn bedrijf kan uitoefenen. En die gelegenheid hebben de stallen te vergrooten, zij't geraden die zoo diep mogelijk te maken en als onderste laag veenplaggen te nemen. Die veenplaggen kan men eenige malen in 't jaar door verschen vervangen, en bij deze behandeling zal de kleine boer vooral zich wel bevinden. Zulke veenplaggen, die tevens de vochten vasthouden, zijn voor de zandgronden van onberekenbaar nut en beschermen ze tegen uitdrogen. Tw. Zbl. Komt thans dikwijls genoeg in den handel voor, met gewoon Brabantsch of maaszaad ver- mengt, of onder dien naam verkocht, maar levert later niet zooveel voeder op als van deze kan worden verwacht. Van die Amerikaansche klaver zijn er ook twee of drie verschillende soorten, die echter alien op den akker herkenbaar zijn aan de sterke beharing van hare stengels en pladsteelen alsmede van het blad zelfde bovenste gedeelten (leden) van den stengel zien er zelfs door hunne lange afstaande haren zilverwit uit. Van de Brabant- sche klaver is de stengel geheel of bijna onbe- haard. (Poolsche, Stiermarksc'ne en Selesische soorten [over 5t algemeen de soorten uit Midden Europa] zijn geheel glad en onbehaard). Vele Europeesche soorten hebben ook aan de jonge bladsteelen afstaande haartjes, die aan de plant het uitzicht der Amerikaansche kunnen geven, maar de haartjes vallen bij haar spoedig uit of zij leggen zich aan, in tegenstelling met de Amerikaansche klaver, welker haren niet slechts langer zijn, maar ook dichter, borsteliger, zelfs naar onderen gericht, gelijk men bij het bovenste stengelid en de bladstelen zien kan. Praclijk van den Landbouw. Ned. Eerv. Gemeente. Beroepen: te Staphorst J. Vonk te Dalfsen; te Tricht (bij Tiel) G. J. Brutel de la Riviere te Houtrijk en Polanen; te Nieuw-Helvoet J. C. IJ. Bussingh De Vries te Heinkezand; te Jutrijp en Hommerts A. v. Veelo te Klundert te Druten A. C. L. W. Van Vollenhoven te Zoelmond; te Ilornhuizen F. H. Repelius te Berliknm; te Rijswijk en Giesen T. H. Woudstra te Oudemirdum c. a.; te Hedel T. H. Woudstra te Oudemirdum c. a.te Steenwijk I. E. Eijk- man Jr. te Lutten (gem. Hardenberg)te Ben- schop P. JIlopman te Ouderkerk a/d. IJsel. Aangenomennaar Sexbierum (Fr.) door den cand. Plet te Haulerwijk (Fr.); naar Maassluis door J. Langhout te Anjum; naar Wemeldinge door J. H. Feringa te Bunnik en Vechten; naar Genemuiden door P. H. Wiersma te Lem- mer, Eesterga en Follega. Bedanktvoor St.-Kruis door J. A. Van Tuijnen te Borsele; voor Wons en Engwier door J. Vonk te Dalfsen; voor Heteren door J. H. Guldenarm te Nijland; voor Harlingen door W. J. Van Elden A.Gz. te Rijsen. Doopsgez, Gemeente. Beroepente IJtens en Hennaard G. E. Fre- richs te Oudebiltzijl (gem. 't Bildt). R. C, Kerlc. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaante Oud-Zevenaar den heer N. H. Gielen, te Deutichem den heer B. W. Willems, te Denekamp den heer A. N. Berendsen, te

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2