RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN, WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Diedam den heer H. N. A. De Haas, te Gees- teren den heer J. L. M. Hoorneman, te Lutten (Slagharen) den heer G. A. Haekman tot adsis- tent: te Hamersveld den heer L. A. Van Raaij, te Hengeloo (Overijsel) den heer J. C. P. Bos. De bisschop van Roermond heeft den heer W. Scheepers, van het seminarie te Roermond, benoemd tot professor aan het klein seminarie te Rolduc. Synodvs Contracta. Uit 's-Gravenhage meldt men Dr. Kuyper is verschenen voor de Synodus Contracta, doch weigerde te antwoorden op de naar aanleiding van het getuigenverhoor vast- gestelde vragen, indien niet eerst de bezwaren tegen de processueele informaliteiten en de com- petentie der Synode tot het stellen der vragen opgelost werden. De Synode kon die voorwaarden niet aannemen, maar was bereid hem aan het slot van het verhoor gelegenheid te geven zijne bezwaren te ontwikkelen. Dr. Kuyper weigerde Jit en verliet de vergadering. Zes rozen. Aan de Zw. Ct. wordt uit Utrecht geschreven, t voor de rechtbank aldaar deze week een elf- of twaalfjarig rneisje uit Baarn terecht stond, omdat zij een zestal rozen had geplukt, uit een anders tuin. De rechtbank beval de opsluiting van het kind in een rijks-opvoedingsgesticht tot den 18-jarigen leeftijd. Het nieuwe strafwetboek verbiedt de strafver- volging tegen kinderen, die nog geen tien jaar oud zijn, en eischt voor strafoplegging aan kin deren van 1010 jaar, dat met oordeel des onderscheids is gehandeld. Neemt de strafrechter aan, dat dit oordeel heeft ontbroken, dan kan hij bevelen, dat het kind tot zijn 18de jaar in een rijks-opvoedingsgesticht zal worden geplaatst. Hetzelfde kan de burgerlijke rechter bevelen, in geval het een kind beneden 10 jaar geldt. Een deel der personen nu, die bij de gemelde terechtzitting tegenwoordig waren, volgde den eigenaar der rozen, die als getuige was gehoord, en hun dreigende houding dwong dien persoon zijn toevlucht te nemen tot een politiebureau. zoo verhaalt althans de correspondent. De omstandigheden, waaronder het plukken der rozen is gepleegd, worden niet medegedeeld. Toch is het noodig dit te weten, om te kunnen beoordeelen of voor den ongunstigen indruk, die de vervolging en het vonnis op een deel der toehoorders gemaakt heeft, reden bestond. In alien gevalle is de overlast, den getuige aange- daan, onbehoorlijk. De rechtbank kan, volgens de wet, altijd het ontslag uit het gesticht gelasten, en zal van die bevoegdheid ook in dit geval zeker, zoodra zij dit noodig aclit, gebruik maken. Laster. Indertijd werd door ons medegedeeld, dat door den heer L. Cohen, handelaar in boter en margarine-boterfabrikant te Haarlem, een actie was ingesteld tegen den heer Weydom Clater- bos te Kampen, dr. L. Mulder te Den Haag en de firms W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, r/tot schadevergoeding en tot betering van ge- leden nadeel in eer en goeden naam", wegens het schrijven en verspreiden in de Landbonw- Courant van artikelen, welke de heer C. als las- terlijk voor hem en zijn firma beschouwt. De feiten komen in hoofdzaak hierop neder: De heer Weydom Claterbos heeft naar aan leiding van een aar.besteding van boter in het gesticht Meerenberg een artikel geschreven en doen opnemen in de Landbouw-Courant, waar- van dr. L. Mulder de verantwoordelijke redacteur en de firma W. E. J. Tjeenk Willink uitgeefster is. Dr. L. M. heeft de artikelen van aanteeke- ningen voorzien en de firma Tjeenk Willink heeft deze helpen verspreiden aan abonnes en niet-geabonneerden. In die artikelen komt o.a. voor, dat door gemelden heer Cohen tegen den prijs, waarvoor door hem het leveren van na- tuurboter voor het gesticht Meerenberg was aangenomen, geen natuurboter geleverd kon worden. Naar aanleiding van deze aanbesteding en aanneming werden verschillende uitarukkingen gebezigd, van //knoeierij" en //schandalen", die, volgens den heer C., voor hem zeer compro- mitteerend zijn en waarop dan ook de actie is gebaseerd. Voor eenige dagen geleden werd voor de rechtbank te Zwolle deze zaak bepleit, door mr. H. H. Van Capelle van Arnhem zette de gronden uiteen, waarop hij ten behoeve van zijn princi- paal vermeende te kunnen vorderen een bedrag van 10,000 en publicatie van het te wijzen vonnis ten koste der gedaagden. Namens de firma Tjeenk Willink en dr. Mul der trad als advocaat en procureur op mr. P. A. G. Van Diggelen en namens den heer Cla terbos mr. J. Nanninga Uitterdijk te Kampen. Door beide advocaten werd hoofdzakelijk aan- gevoerd, dat de vordering, zooals zij was inge steld, niet ontvankelijk was en bovendien dat de overgelegde stukker. voor den heer Cohen niet lasterlijk of beleedigend waren, maar in het belang van het algerneen waren geschreven. De pleidooien liepen hoofdzakelijk over de bedoeling van art. 1408 van het Burg. Wetb., 't welk volgens de pleiters een meesterstuk van onduidelijkheid is. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op Woensdag 13 October e.k. (Zw. Crt.) Chineesche zeeroovers. In China wordt weder zeeroof gepleegd. Op een Amerik. schip werd door hen jacht gemaakt en ter nauwernood ont- kwam het; in gelijk gevaar hebben nog twee koopvaardijschepen, een Engelsch en een Ameri- kaansch, verkeerd. Het is hoog noodig dat Amerikaansche oorlogsbodems daar verschijnen om bescherming te verleenen, want Chineesche schepen verraogen uiet veel tegen de zeeroovers, dat gespuis der zeeen van het Oosten. Ver- moedelijk hebben de nadeelige gevolgen van den met Erankrijk gevoerden oorlog de wederver- schijning van die pest in de Chineesche wateren veroorzaakt. In de ver van Pekin verwijderde districten is het regeeringsgezag nog niet vol- komen hersteld. De zeeroover weet de ambte- naren om te koopen, en van de lafhartige be- volking heeft hij niets te vreezen. De inboor- lingen zijn wel er op voorbereid om tegenstand te bieden, maar zoo ver komt het niet en zonder slag of stoot geven de aangevallenen zicli over. De opiumjonken, met eeiie kostbare lading aan boord, zijn wel met achttienponders gewapend en hebben een geheel arsenaal aan boord, maar worden toch vaak genomen zonder dat zij een schot lossen. De zeeroovers zijn berucht door hunne wreedheden. Ieder, die zich aan boord van het gekaapte schip bevindt, wordt aan handen en voeten gebonden en in zee geworpen. In China is de zeerooverij een beroep. De zeeroovers zijn een soort van avonturiers, die misdaden plegen als drijven zij handel. Zij zijn, al naar gelang der omstandigheden, landrotten of waterrotten. Zij hebben hunne dorpen, om niet te zeggen hunne steden, en kunnen geheele vloten in zee zenden. Een zeeroover, die de zaken in het groot drijft, bezit vijftien tot twin- tig jonken, met een hieraan geevenredigd getal woestelingen bemand. Niet zelden gebeurt het dat de zeeroover, die met buit huiswaarts keert, op zijne beurt door beroepsgenooten beroofl wordt. In de nabijheid van Scranton (Pensylvania, Noord-Amerika) is den len September een antrhaciet-mijn ingezakt. Een man werd gedood en mannen werden gewondzes anderen liggen nog onder het puin. Een pleiziertrein die 14 Sept. op de New- YorkChicago en St. Louisspoorweg van Erie naar den waterval der Niagara stoomde, ge- raakte nabij Silver Creek in botsing met een goederentrein. Bij deze ramp verloren dertien passagiers het leveu en werden vele anderen gewond. Een bedelaar, die wederom opzending naar het gesticht te Veenhuizen als kolonist verlangde, liet onlangs bij een schoenmaker te Heerenveen een paar hakken onder de schoenen zetten en gaf hem een tienguldenstuk, om dat in zijne tegenwoordigheid in den hak te verhergen. Hij had dan later, omdat hun daar bij hunne komst hun geld wordt afgenomen, nog iets om eene versnapering te koopen, meende hij want in die hakken zou niemand her zoeken! Naar de Zandv. Bad-Ct. mededeelt, hebben de prinses T. en T. en de gravin N., dame du palais van de Keizerin van Duitschland, zich te Zandvoort costumes laten vervaardigen, zooals de visschersvrouwen die daar dragen, om dezen winter op een der kleine soirdes aan het Kei- zerlijk slot daarin te verschijnen. Te Parijs is een Duitscher aangehouden die een bank te Neurenberg, bij welke hij in dienst was, voor een waarde van ongeveer 50,000 aan effecten en geld had ontstolen. Hij kwam te Parijs aan, tegelijkertijd dat de Duitsche gezant bericht kreeg van den diefstal. En hij was reeds in handen der politie. In twee dagen had hij niet gegeten, want zijn geld was op en hij durfde de papieren die hij gestolen had, niet te gelde maken. In den laatsten tijd heeft men een:merkwaar- dig bedrog in den juweelenhandel ontdekt, daarin, bestaande dat steenen van betrekkelijk geringe waarde door scheikundige middelen een bewer- king ondergaan, die hun het voorkomen geeft van steenen van groote waarde. Zoo heeft men gele diamant met behulp van aniline blank ge maakt paarlen van mindere soort door een bad van nitras argenti in prachtige zwarte paarlen herschapen. De laatste vinding van Ge- neefschen oorsprong is het vereenigen van een aantal kleine robijntjes tot een groot stuk door middel van zeer hooge liitte. De vereeniging voor den diamanthandel te Parijs heeft op grond daarvan beslist, dat zulke kunstmatige edelgesteenten niet met eeht mogen worden gelijk gesteld en de juweliers die zulke steenen onderling hebben verhandeld, uitgenoo- digd de affaires voor_ongedaan te verklaren en verhaal te zoeken op de importeurs. De aan- koopen beloopen niet minder dan 800,000 francs. In Erankrijk leeft nog een oud-militairpaarden- arts, uit den tijd der veldslagen van Napoleon, die hij van 18131815 heeft meegemaakt. De heer Renaudiu is op 5 Januari 1785 geboren en dus thans bijna 102 jaar oud. Hij is nooit ziek geweest, heeft nog geen lichaamsgebreken en bedient zich eerst sedert de laatste jaren van een bril als hij leest. Hij scheert zich nog zelf. Zijn geheugen isgnog onverzwakt. Hij is reeds ruim drie kwart eeuw bevriend met prof. Chevreul, die onlangs zijn honderdsten verjaar- dag heeft gevierd en heeft niet verzuimd dezen geleerde een gelukwensch te schrijven. De, heer Renaudin drinkt elken dag zijn flesch wjjn terwijl Chevreul enkel water drinkt. uit een fijne, voor dit doel extra geweven stof, met het gebruikelijke vernis, om die stoflucht- dicht te maken. In de boot, die een omtrek heeft van 21 voet en waarvan de zijwanden 34 Eng. duim hoog zijn, kunnen 15 personen opge- nomen worden. Yoor de vulling wordt waterstof gebruikt. De kosten van dezen ballon bedragen 6000 dollar. Mr. van Tassel heeft veel ondervinding als luchtschipper. Op eene hoogte van 15.000' voet boven de oppervlakte der zee is hij reeds over het Wichitagebergte gevaren, Hij beweert, dat het nauwkeurig bestudeeren der luchtstroo- mingen hem tot de overtuiging gebracht heeft, dat men in de juiste laehtlaag met groote snel- heid wellicht van 100 mijlen in het uur naar het Oosten kan varen. De grootste hin- dernis voor de voorgenomen reis zulien de Rocky Mountains zijn, omdat daar eene veran- dering in de richting der luchtstrooming plaats heeft. Onder de aanhangers van den heer en mevrouw Booth, den generaal en de generalin van het bekende //leger des heils", is een scheiding ont- staan. De jongste dagorder, door den generaal uitgevaardigd, geeft het overtuigend bewijs, dat de toestand onhoudbaar is. De generaal heeft bij dagorder aan zijn officieren, onderofficieren en manschappen bevolen, dat zij zich gedurende een gansche week, liefst geheel en al, maar minstens althans grootendeels, zulien onthouden van eten en drinken, van rooken en allerlei ge- nietingen des levens, en het op die wijs uitge- spaarde geld moet onverwijld in de schatkist van het leger worden gestort, die onder zijne hoede staat in hoofdkwartier. Yan dergelijk middel wordt geen heil verwachb voor het //Leger des Heils", zoo beschouwt men. den toestand te Londen, zoodat men algerneen. vermoedt, dat deze beweging haar einde nadertv Meer dan de helft der vroegere soldatan en officieren zijn op de vlucht gegaan en hebben de heilige militaire banier, onder Booth'e lei- ding ontplooid, voorgoed verlaten, en aan een hernieuwing van den verscheurden band gelooft niemand. Radna, een stadje in het comitaat Arad ^Hon- garije), dat elk jaar door vele bedevaartgangers wordt bezocht, is het tooneel geweest eener ver- schrikkelijke ramp. Toen voor eenige dagen des morgens te 6 uur de vroegmis in de klooster- kerk werd gelezen, vatte het kleed op een der altaren, waar eenige waskaarsen stoaden, vuur, dat onmiddellijk de kleederen eener nabijstaande vrouw aantastte. Op dit oogenblik riep iemand //de kerk staat in brand", waardoor in het vol- gepropte gebouw eene onbeschrijfelijke paniek ontstond. De menschen, die op degalerij zaten, sprongen naar beneden op de hoofden der me- nigte, welke naar buiten drong, (loch onrnoge- lijk door de enge deur kon ontsnappen. Zes vrouwen werden doodgedrukt en alom was de grond met gekwetsten bedekt. Hoe vele personen het leven verloren, is nog niet zeker bekend, doch meer dan honderd personen werden min of meer gewond weggedragen. Maar hij eet nooit vleesch, en voedt zich met groenten en beschuit. Hij gaat te 6 uur s' avonds naar bed en staat s' morgens te 4 op, s' winters wat later. Hij is zeer opgeruimd van aard. Sedert 1845 trekt hij een pensioen van 1500 francs, waarvan hij t in een kosthuis te Yille Evraid leeft. De grootste luchtballon, die ooit bestaan heeft, werd onlangs door Van lassel te San 1 rancisco vervaard. Hij bevat 150.0000 kubiek voet gas en is geconstr ueerd met het doel om er mede over het vasteland van Noord-Amerika van Oceaan tot Oceaan te reizen. De hoogte van de bodem der boot tot aan den top van het gasreservoir bedraagt 119 voet; de middellijn van den gevulden ballon 68 voet. Hij bestaat In de onlangs hier gehouden vergadering der Zuiderzeemaatschappij werd tot hoofd van het technisch onderzoek benoemd de hoofdingenieur J. Yan der Toorn, behoudens de toestemming der regeering om hem onbepaald verlof te'ver- leenen. De heer Yan der Toorn nu belast met het beheer der rivieren, moet namelijk den lsten October in functie treden als hoofdingenieur der R. W. in provincie Groningen en Eriesland. Tot ingenieur der Vereeniging werd benoemd de heer Lely, civiel-ingenieur te Delft. Het aantal leden der vereeniging neemt steeds toe en van vele zijden worden blijken van in- stemming ontvangen. Het bestuur bestaat nu uit de heeren A. Buma, voorzitter; mr, P. J. G. Van Diggelen, onder-voorzitter; A. C. Wert- heim, penningmeester en H. C. Aan der Houven van Oordt, secretaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3