LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEM,MERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Gebruik van sterken drank. Land bou w-comissie. Landbouw-Bank. Uit Indie wordt gemeld, dat de Gouv.- Generaal, ter oorzake van de mededeelingen be- treffende de zaak van Tjiomas, voorkomende in De Locomotief. den Resident van Samarang ge- last heeft streng de hand te houden aan hetreg- lement op de drukwerken in Ned -Indie en aan de bepalingen ter verzekering der regelmatige werking van dit reglement. Vad.) Nu meldt men weer uit Utrecht dat als leden der commissie tot onderzoek der berri- berri in onze Oost-Indien zullen vertrekken de doctoren Pekelharing en C. Winkler, de eerste hoogleeraar, de andere lector aan de geneeskun- dige faculteit der te Utrecht gevestigde Rijks Hoogeschool. Officieel kunnen wij mededeelen, dat aan dr. C. Eijkman, officier van gezondheid bij 't Indische leger, die reeds eenige maanden van zijn verlof besteedde aan bacteorologische studie in Berlijn, door den minister van kolonien op- dracht gegeven is die studie voort te zetten, met het oog op de berri-berri. Alg. Hd.bl.) De expeditie tegen Toekoe Oemar heeft toch het gunstig gevolg gehad, dat mevr. Hansen en de stuurman van de Hok-Kanton, zijn uitgewis- seld tegen de door ons gevangen genomen bloed- verwanten van Toekoe Oemar. Te Haarlem is eene nieuwe industrieele onderneming opgericht, namelijk de Haarlemsche ijzer- en metaalgieterij, welke met i Jan. e. k. in werking zal komen op een terrein aan den Spaarndamschen weg. De ondernemers, waartoe de heeren H. en T. Figee behooren, stellen zich voor aan de op te richten gieterij al die voor- werpen te doen vervaardigen, welke de industriee- len hier te lande tot nu toe uit het buitenland moesten ontbieden. Als directeur der inrichting zal de heer K. M. B. Reigers optreden. In de afgeloopen week heeft te Amster dam de Tentoonstelling plaats gehad, van ver- lichtings- en verwarmings-toestellen. waartoe het initiatief was genomen door het Nederlandsch Handelsmuseum. De Jury bestond uit de heeren J. Gosschalk, voorzitterMartin Kalff, secretaris-rapporteur J. J. Elsenburg Az., G. van Heerden en H.J. G. Mijnssen. De Tentoonstelling bestond uit een vijftigtal inzendingen, waarvoor 12 diploma's beschikbaar gesteld waren. De volgende inzendingen werden bekroond. Afdeeling A. (Salonhaarden en kachels van ten hoogste 15O). Eerste prijs No. 3b, Becht Dyserinck; id. id. No. 37, wed. P. Sterkman Zn. (Alphabetisch gerangschiktde geldelijke belooning te splitsen). Afdeeling B. (Huiskamerkachels van ten hoog ste 60.) Eerste prijsNo. 94, E. Smit Jzn. tweede prijsNo. 84, G. H. Oberinck (firma Tiel). Afdeeling C. (Keukenfornuizen van ten hoogste 120.) Eerste prijs: No. 129, H. Alink; tweede prijs: No. i48. J. F. Rijkkart. Afdeeling D. (Keukenkachels van ten hoogste 40.) Eerste prijs: No. 159, H. Alink; tweede prijs: No. 160, Becht Dyserinck. Afdeeling E. (Salonlampen van ten hoogste 100.) Eerste prijs: Becht Dyserinck (voor No. 213 en 213b gezamenlijk). Afdeeling F. (Huiskamerlampen van ten hoog ste 25) Eerste prijs: No. 315, H.J. Kloosterhuis. Buitendien is uitgereikt-een buitengewone diplo ma: Th. A. De Koster, voor verwarmingstoestellen, en J, C. Stelling, voor seinlantaarns. Het vonnis van den krijgsraad te Kota-Radja, waarbij de fuselier R. de Meij is schuldig ver- klaard aan desertie naar den vijand en te dier zake tot de straf des doods door middel van den strop is veroordeeld, na voorafgaande vervallen verklaring van den militairen stand, is bij arrest van het Hoog Millitair Gerechtshof bekrachtigd. (D.v.N.-I.) Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres gericht door den heer H. L. V. E, Salomon, oud-officier der grenadiers, eervol ont- slagen commandant der strafgevangenis voor jeug- dige mannelijke veroordeelden te De Kruisberg nabij Deutichem. Adressant verzoekt, dat er eene enquete worde ingesteld naar den toestand van De Kruisberg, en dat hij door eene benoeming tot eene niet minder gewichtige betrekking dan die aan De Kruisberg in zijn recht worde hersteld. Door het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn de rekening en ver- ■entwoording over 1885/1886 en de begrooting voor 1886/1887 aan de departementen toegezonden. Daaraan zij het volgende ontleend het saldo van het vorige jaar bedroeg 778.69V2; aan rente was ontvangen77258.72^ voor verkochte alma- nakken was ontvangen 3.50; aan contributie 27,381.69. De ontvangsten in het geheel be- droegen 736,212,57. Het huishoudelijk bestuur had gekost76895.57 de algemeene vergadering. enz. 76895,57; de al- manak 74548 56; ten behoeve van verschillende zaken was uitgegeven f 13,677.53^. Het totaal der uitgaven was f31,080.83; het batig saldo /5I3i-74- Voor het volgend jaar zijn de behoeften geraamd °P -/37>52°-74j de middelen op fz5,020.74. Dr. C. J. Brutel de la Riviere heeft in een adres aan den minister van waterstaat verzocht, aan de verschillende spoorwegdirectien de ver- plichting op te leggen, om geene andere beamb- ten bij zich in dienst te hebben, dan die het gebruik van sterken drank geheel nalaten. Het adres is in zijn geheel opgenomen in de Volksvriend, orgaan van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Aanleiding tot het zenden van het adres vond de heer Brutel de la Riviere in een vonnis van de rechtbank te 's-Her- togenbosch, waarbij de wisselwachter J. Schuur- man te Bokstel veroordeeld werd wegens het doen ontstaan van een spoorwegongeluk in den nacht van 3 op 4 Febr. 1885, waardoor een hoofdcon- ducteur gedood, en andere zwaar gewond en veel materieel beschadigd werd. De omstandigheid, dat het plichtverzuim van dezen wachter was toe te schrijven aan drankmisbruik, waardoor hij, hoewel niet in kennelijken staat van dronkenschap, dien avond nalatig was in de vervulling van zijn dienst, is voor den adressant een sprekend bewijs, dat aan het bij de spoorwegen dienstdoend personeel onthouding van alle drankgebruik in en buiten dienst moet worden voorgeschreven. Het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, moet, naar wij vernemen, alleen eenige wijziging brengen in de bepalingen betreffende het recht van vergade ring. Daarbij wordt o. a. bepaald, wat de wet verstaat onder „openbare vergadering," en wordt o. a. de regeering de bevoegdheid gegeven, op- tochten op den publieken weg en openbare ver gadering in de open lucht gedurende bepaalden tijd te verbieden. Vad.) Bij koninklijk besluit van IS dezer is, uit aanmerking dat de omstandiglieden waarin de landbouw in Nederland verkeert, de over- weging noodzakelijk maken van middelen, om dien tak van nijverheid uit zijn gedrukten toestand op te heff'en, op de voordracht der ministers van W., II. en N., justitie, financien en binnenlandsche zaken, goedgevonden en verstaan I. Eene Staatcommissie in het leven te roepen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande, en tot het indienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van Regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies zoo dikwijls de Regeering dit van haar mocht verlangeu; II. te henoemen tot leden dier commissie mr. C. J. Sickesz, Huize de Cloeze bij Loehein mr. P. W. A. Cort van der Linden te Gro- ningenD. F. A. Bauduin te 's-Gravenhage: o O jhr. mr K. A. Godin de Beaufort te Wouden- berg; G. J. Van den Bosch te Wilhelmina- polder; J. v. d. Breggen Azn. te Waddings- veenL. Broekema te WageningenH. F. Bultman te HaarlemmermeerW. A. Coolen te Helvoirt; jhr, G. J. Dommer van Polders- vedt, te BergendalA. baron Van Dedem te Dalfsen; jhr. mr. C. Van Eysinga te Leeuwarden D. Fonlein de Jong te Murmerwoude; W. J. Hofman te Holwerde; M. H. llartog te Barne- veld J. M. Kakebeeke te Goes; dr. Adolf Mayer, te Wageningen; L. H. A. Magnee, te Horn bij Roermond; dr. L. Mulder te's-Gravenhage mr. F. S. Van Nierop te Amsterdam; C. J. Van der Oudermeulen te Wassenanr; mr. W. A. baron Van Verschuer te 's-Gravenhage; mr. D. Visser Van Ilazerswoude te AmsterdamTh. J. Waller te Anna-Paulowna als voorzitter dier commissie aan te wijzen mr. C. J. Sickesz, als ondervoorzitter mr. P. W. A. Cort van der Linden, en als secretaris aan die commissie toe te voegen P. A. Vernede, hoofdcommies bij het departement van water staat, handel en nijverheid, te js Gravenhage; III. te bepalen a. dat die coinmisie zich tot uitvoering van de haar opgedragen taak kan verdeelen in afdeelingen, met dien verstande evenwei dat de rapporten en voorstellen gemeenschappelijk worden uitgebracht en gedaan; b. dat de commissie zal vergaderen te 's-Gravenhage of, na bekomen machtiging van den minister van waterstaat, handel en nijver heid, 00k elders. Onlangs is, naar aanleiding van het bekende rapport van het Landbouwcomite, te Amst.een vergadering gehouden van belangstellenden waarin de heer D. Bauduin van 's Hage het plan ont- vouwde van een Ned. Landboitwlunk. Er werd een commissie benoemd, waarin met den heer B., de heeren H. F. Bultman van Haarlemmer meer en Corn. Prins Szn. van Haarlem zitting hadden, welke commissie de statuten van de nieuwe Bank heeft ontworpen. Deze Bank heeft ten doel//kapitaal beschik baar te stellen voor den landbouw in Nederland en tot meerderen bloei daarvan mede te werken". Zij zal werken met een kapitaal van 6 millioen, in aandeelen van f 200. De werkkring zal bestaan in: a. Het geven van voorschotten of openen van credieten onder zakelijken of persoonlijken waar- borg. b. Het opnemen van gelden a deposito met of zonder vergoeding van rente. c. Het bevorderen in de provincien der op- richtina, of het geldelijk steunen van maatschap- pijen (naamlooze vennootschappen), cooperatieve vereenigingen, lokaal- of buurtspoorwegen, trams of andere plattelands communicatie-middelen, crediet- of verbruiksvereenigingen enz., welke zich ten doel stellen de landbouwbelangen in het bizonder te bevorderen. d. Het in consignatie ontvangen en verkoopen van landbouvvproducten met of zonder voor schotten. Het verschaffen van werkgelden aan solide landbouwondernemingen onder behoorlijken waarborg en zoo noodig tegen consignatie van 't produkt. e. Het aankoopen van landbouw-werktuigen, meststoffen, zaaizaden enz. voor rekening en ten behoeve van solide personen of vereenigingen ten platte lande. 7. Alle bank— en geldoperatien in den ruim- sten zin, die kunnen strekken ter bevorderino- van den landbouw in Nederland en tot vermeer- dering van het daarvoor beschikbaar kapitaal. (j. Tijdelijke belegging 00k op andere soliede wijze der eventueel beschikbare fondsen. De directie wordt gevoerd door een president en een of twee directeuren. De heer C. Prins voornoemd wordt directeur der handelsafdeeling. Het iandb. comite benoemd uit elke provincie een coramissaris, die te zamen drie leden eener commissie van toezicht benoemen, waarin voor de eerste maal de heeren Herman F. Bultman van Haarlemmermeer en mr. D. Josephus Jitta advocaat te Amsterdam optreden. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant in Zweden, heeft het Comrnerz-college officieel verklaard, dat in Nederland geen besmettelijke longziekte meer heerscht. Dientengevolge gelden in Zweden geen be- perkende bepalingen meer op den invoer van vee uit Nederland. Van de tabak, te Wageningen geteeld namens de commissie uit de afd. Neder-Veluwe der Geld. Overijs. Maatschappij, van Landbouw, om de waarde van kunstmeststoffen voor de tabaks- cultuur te leeren kennen, is thans 00k het best - goed geoogst. Dit heeft een weinig van hagel geleden, 't welk echter aan de proefneming wel niet zal schaden. Het gewas is overigens bij uitstek gelukt. Prof. Maijer, die veel belang stelt in de proefneming, zal de uitkomsten daarvan bekend maken. Ned. Ilerv. Gemeente. Beroepen: te Doeveren en Genderen C. J. Six Dijkstra cand. te Kadzand; te Oud-Alblas (cl. Dordrecht) D. Boonstra te Renkum; te Brongerga (Fr.) ds. Bruins te Blokzijl. Bedankt: voor Nes en Wierum door D. T. Meinsma te Hantum; voor Oldebroek door C. P. N. Pikaar te Overschie; voor Tricht door G. S. Brutel de la Riviere te Houtrijk en Po- lanen; voor Heukelom (cl. Gouda) door W. Van den Berg te Well en Ammerzoden c a. C/ir. Ger. Kerk. Beroepente Westzaan J. P. Tazelaar cand. te Ter-Neuzen. B. C. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Uithuizen, den heer R. J. A. Janssen. Ned. Herv. Gemeente. Op het alphabetische drietal voor kerkelijk hoogleeraar te Utrecht zijn door de commissie van voordracht gebracht, de heeren Dr. Brons- veld, te Utrecht, dr. Van der Flier, te 's Gra venhage en dr. Van Leeuwen, te Zutfen. Bemonstr. Kerk. De nieuwe Remonstrantsche kerk te Utrecht, opgericht ter zelfder plaatse waar de oude stond, 11I. aan de Kromme Nieuwegracht, is Zondag door den leeraar der Remonstr. gemeente, dr. P. H. Ritter, ingewijd met eene rede naar aan leiding van Mattheus IV, vers 4,/De mensch zal bij brood alleen niet leven". Groot was de belangstelling in deze plechtig- heid welke verhoogd werd door 't gezang (vier- en zesstemmig) van een koor. Naar men zegt, wil men aan die kerk blijvend zulk een zang- koor verbinden. Omtrent deze kerk deelt men als geschied- kundige herinnering nog mede De kerk der Remonstranten heeft niet altijd daar ter plaatse gestaan. Vroeger was die kerk in de Rietsteeg, waar zij thans een gedeelte uit- maakt van de bibliotheek. In de dagen der Frar.sche overheersching, toen koning Lodewijk deze stad tot zijne residentie maakte, was be- doelde Remonstrantsche kerk in de Rietsteeg noodig voor de vergrooting van zijn paleis (Wittevrouwenstraat). Zij werd daarom der Re monstrantsche gemeente ontnomen, doch ter ver goeding daarvoor werd haar het wapen- en tuighuis geschonken, dat zich op de Kr. Nieuwe gracht bevond en een gedeelte uitmaakte der vroegere Hieronymusschool. De hoogte der kerk bedraagt 14 meter, ge- meten tot de kroonlijst; de hoogte van de kroonlijst, van den loren is 26 meter boven 't trottoir; de omloop van den toren is 18 meter hoog. Het aantal zitplaatsen in de kerk is 600, rnaar kan bij voile beurten tot 700 gebracht worden. (De Synodus Contracta en dr. A. Kuyper. Van dr. A. Kuyper ontvangen_wij het vol gende schrijven met verzoek het in ons blad op te nemen Aan de Redactie van het Algemeen Handelsblad. Mynheer de Bedacleur In het Handelsblad van 16 September 11. las ik eene korte mededeeling over mijne verschij- ning voor de Synode. De zittingen der Synode worden in het geheiin gehouden. Niet uw gewone correspondent, maar een lid der Synode was dus uw zegsman. Dit noopt mij, eene kleine toelich- ting op uw bericht te geven. Uit dit bericht zou men allicht opmaken, dat de afsnijding van alle samenspreking van mijne zijde kwam. Gij schrijft tochi/de Synode kon deze voorwaarde niet aannemen", en dr. Kuyper //weigerde." Dit nu geeft den indruk, alsof de Synode wei gerde, wij! ze niet anders kon, en alsof mijne weigering uit moedwil voortkwam. Wat hier van nu aan zij, kunt gij zelf be- oordeelen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2