BINNENLAND. LANDBOUW. KERKELIJKE 3ERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. I WEEKBEAD VAX HAARLEMMERMEER. J)e Kunstboter in Amerika. Ongebluschte kalk, als middel 0111 gekel- dertle aardappelen tegen bederf te vrijwareu. 105,000.000 fr. op de buitengewone begrooting over te schrijven. De ministerraad heeft het be- sluit der commissie nauwkeurig overwogen en besloot de begrooting des ministers te verdedigen. De Kamer zal dus moeten beslissen. Tevens verklaarde de ministerraad zich tegen het voorstel van den afgevaardigde Yves Guvot tot invoering eener inkomstenbelasting. De Minister-president heeft te Toulouse eene lange redevoering gehouden. Hij wees er op hoe de republiek in Frankrijk de eenige mogelijke regeeringsvorm is, en dat vele eerlijke lieden tot de republiek zijn overge- ■gaan. 00k om de vele diensten welke zij aan het vaderland in de laatst verloopen 15 jaar heeft bewezen. Als zoodanig noemde de heer de Frey- cinet de financieele hervormingen en de reorga- nisatie van het leger. Met een beroep op alle republikeinen om eensgezind te blijven, besloot de Minister zijne rede, die zeer toegejuicht werd. RUSLAND. De Russische Petersburger Cou- rant spreekt bij gerucht van een plan voor een staatsmonopolie op de Tabak, in navolging van Frankrijk en Oostenrijk. Het plan beoogt de concentratie van den geheelen tabakshandel in handen der Regeering, onder directie van het bestuur der indirecte belastingen. De verkoop van Havana sigaren zoude in speciale depdts plaats hebben, onder toezicht van de ambtenaren •der regie. MADRID. De gevangen genomen generaal Villacampa, zal door een krijgsraad gevonnisd worden, en in geen enkel ander Europeesch land zoude de uitspraak twijfelachtig zijn. Niet alzoo echter in Spanje, waar tal van thans in dienst zijnde generaals, vroeger hetzelfde deden of beproefden als generaal Villacampa. Het is dus zeer goed mogelijk dat deze niet ter dood veroordeeld wordt. Ook te Madrid begint men met dvnamiet te werken. Eergisteren werd n.l. een jongmensch in hech- tenis genomen op het oogenblik dat hij een dyna- miet-patroon neerlag op een der vensterbanken van het paleis van generaal Pavia. ITALIE. Volgens de Italiaansche dagbladen te Rome, zou de oudste zoon van Koning Humbert verloofd zijn met een dochter van den Duitschen kroonprins, prinses Sofie. Aangezien echter de Italiaansche kroonprins nog slechts 17 en prinses Sofie 16 jaren oud is, zal men met het huvvelijk nog eenig geduld moeten hebben. De leeraar bij de Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, dr. J. Zaayer Hz. bij de jongste algemeene verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen, heeft verzocht, dat hem met ingang van 1 Januari 1887 een verlof- traktement zou worden toegekend tot een bedrag van de helft zijner tegenwoordige bezoldiging en maakte van de beslissing omtrent zijn verzoek de aanvaarding van dat lidmaatschap afhankelijk. Lettende op de regeling, getroffen ten aanzien van ambtenaren, die het lidmaatschap van een der Kamers aanvaarden, heeft de Reg. gemeend, voor zooveel van haar afhangt, tot de inwilliging van het verzoek te moeten medewerken. Volgens Het Vaderland is het de bedoe- ling, aan de commissie voor de landbouw-enquete een blijvend karakter te geven, zoodat zij als een soort van „raad van landbouw" zal optreden. Uit de mededeelingen van den minister van financien omtrent de uitvoering der conversie blijkt, dat ter vervanging van de 4 pCts. Staatsschuld door 3I pCts. schuld het nominaal bedrag der Staatsschuld is verhoogd met f 9,600.000. Dit kapitaal is noodig geweest om de beschik- king te erlangen over een werkelijk kapitaal van f 9^393-775i dat met/72s uit de schatkist noodig is geweest, om de 2 pCt. aan de houders der 4 pCts. te vergoeden en de firma's De Rothschild voor hare tusschenkomst te betalen. De houders kregen daarvan f 6,769.500, de drie firma's de Rothschild, volgens eontract 2,625.000. Over 1886 wordt aan die firma's een bedrag van ongeveer 61 ton uitbetaald voor hun aandeel in de bespaarde rente. Door de centrale antirevolutionaire kies- vereeniging in het kiesdistrict Sneek is tot can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp, oud-lid der Kamer voor Zutfen. Door de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd-kiesdistrict Sneek is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. P. J. van Diggelen. Het hoog militair gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak der cadetten op de Teteringsche Heide (vergriip tegen de krijgs- tucht) en veroordeelde twee hunner wegens aan- randing van een schildwacht, elk tot drie maan- den detentie in eenzame opsluiting. Als verzach- tende omstandigheden werden aangenomen de opgewonden toestand waarin het feit gepleegd werd, en dat geen persoonlijk leed was toegebracht. De degradatie is ingetrokken. De straf is op 27 Aug. ingegaan. De twee andere cadetten zijn vrij- gesproken, doch ter disciplinaire correctie verwe- zen. Bij het vonnis van den krijgsraad, dat duS vernietigd is, waren de vier cadetten, zooals men zich herinneren zal, tot zeven, zes, vier en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de beide cadets-korporaal gedegradeerd wareu. De onthulling van het Standbeeld van Hugo de Groot, heeft jl. Zondag te Delft met groote plechtigheid plaats gehad. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar de gelden voor den weder-opbouw van pakhuizen van het Entrepot-dok te (Amsterdam, uit de begrooting van financien gelicht zijn, nadat gebleken was, dat plannen in bewerking waren omtrent de oprich- ting door particuliereu van een nieuw Entrepdt-dok. Inmiddels is gebleken dat op verwezenlijking van die plannen geen vooruitzicht bestant. Daar nu op den wederopbouw der ingestorte en afgebroken pakhuizen grooten prijs wordt gesteld, zoowel door belanghebbenden uit den handel, als door de directie van het entrepot-dok, die van oordeel is, dat de nieuw te bouwen pakhuizen voor- zeker een kuur kuniien afwerpen van 16,000 'sjaars on daar het niet in 's lands flnancieel be- lang is, dat bedoeld terrein langar braak blijve liggen, heeft de minister van financien gemeend andermaal aan de goedkeuring der wetgevende macht een voorstel te moeten onderwerpen, de strek- king hebbende om door het toekennen van een renteloos vsorschot ten bedrage van 160,000 uit 's Rijks schatkist, de directie van het Entrepot-dok in staat te stellen die inrichting weder in haren vroegeren toestand te herstellen. 0*m Tot rapporteurs der Indische begrooting zijn benoemd de heeren Van der Loeff, Van Gennep, Rooseboom, Schaepman en W. Van Dedem. Het koninklijk besluit, waarbij aan prof. Pekelharing en dr. Winkler te Utrecht wordt opge- dragen eon onderzoek 111 te stellen naar de beri- beri-ziekte in Nederlandsch-Indie, is thans go- teekend. Beide doctoren zullen zich op 25 October te Marseille inschepen, aan boord van het stoom- schip Prins Alexander, lietwelk op 13 October uit Amsterdam vertrekt. Verder verneemt de N. R. C., dat dr. 0. Evkman, officier van gezoudheid bij het Nederlandsch-In- disch leger, met opoffering van den verderen tijd van zijn verlof, zich tegelijk met de heeren Pekel haring en Winkler naar Indie zal begeven, en, aldaar aangekomen, waarschijnlijk hun ter adsistentie zal worden toegevoegd. Aan de geschorste Amsterdamsche kerke- raadsleden die bij de Synode in hooger beroep van het vonnis- van het Pro v. Kerkbestuur van Noord- Holland gekomen wareu, is de uitspraak van het lioogste kerkelijk college beteekeud. Men weet dat ter behandeling van dergelijke tuchtzaken de Synode uitloot tot op de helft barer leden, ten einde den beklaagdeu nog gelegenheid te geven on van de uitspraak in hooger beroep, in revisie te komen bij de voile Synode. De tot de helft barer leden uitgelote Synode (Synodiis Contractaheeft bij nu breedvoerig toege- lichte uitspraak de appellanten schuldig verklaard aan verstoring van orde en rust, en vergrijp in de uitoefening hunner kerkelijke bediening en hen ontzet van de door hen in de Nederduitsche Herv. gemeente te Amsterdam en in de Ned. Herv. kerk bekleedo ambten en bedieningen en hen voor onbepaalden tijd onbevoegd verklaard tot het aan vaarden van eenige kerkelijke betrekking. Mitsdien is het vonnis van het Prov. Kerkbestuur bevestigd. Terwijl in Engeland het wetsontwerp, dat den verkoop van margarineboter moest regeleri, in het Lagerhuis tot nader orde is uitgesteld, treedt de Amerikaansche wet in werking. De regee- heeft een aautal bepalingen gemaakt betreffende de fabrieage van oleo-margarine, in de wet welke den len October in werking treedt. Zij heeft daarbij uitvoerig bepaald, hoeveel belasting van de fabrikanten moet worden geheven en den maatstaf, volgens welke de opbrengst der fabriek moet worden berekend. Men geeft hun verder tot in de kleinste bijzonderheden een aanwijzing, hoe ieders verpakking volgens de wet moet wor den gestempeld, geinerkt en genummerd. Er is een bijzondere vergunning voor noodig om blik bij de verpakking te mogen gebruiken. De houten of papieren verpakking van iederen klein- handelaar moet den naam en het adres van den grossier dragen, die er in gebrand of op gedrukt is; de letters moeten minstens Viinch. ®/g centimeter (4 inch. 10 cent.) in het vierkant zijn. Vervolgens moet het woord //Oleo-margarine" en de hoeveelheid, die het pak bevat er op geschreven of gedrukt staan. Op de proefvelden der Rijkslandbouwschool zijn dit jaar proeven genomen met roggesoorten, om als groen voeder gemaaid te worden. Hier- voor zijn uitgezaaid de volgende soortenSt. Jans, Correns Stauden, Markische Stauden en Champion-Stauden. Ze zijn de eerste maal ge- sneden op 15 Aug. 1885, de 2de maal op 20 Sept. '85. De Stauden roggen brachten de grootste hoeveelheid groen voeder op, terwijl bij het oogsten, op 22 Juli 1886, de St. Jans rogge ongeveer de helft meer opbracht dan de Stauden rogge. De St. Jans rogge was veel meer gestoeld, terwijl de andere soorten maar met enkele halmen opschoten. Van de overige roggesoorten hebben best voldaan de Probsteier, Zandwinter, Spaansche, Zeeuwsche Boheemsche, met buitengewoon lange aren. Ze hebben echter over het algemeen korter stroo dan in't vorige jaar en lichtere zaden. Nog is een proef genomen met Vicia Vilosa onder haver en rogge. Die onder haver is twee- tnaal gesneden voop groen voeder; de eerste maal op 15Juni, bracht per Hectare op 18.800 KG. de 2e maal op 80 J uli en bracht t^en op 8000 KG. per HA. Van de derde snede kon niet veel verwacht worden, wegens de droogte. Die, welke onder rogge werd gezaaid, is blijven staan tot rijpwording en heeft goed rijp zaad gegeven. De beide partijen waren gezaaid op 25 Maart, 1886, op onbemesten zandgrond. Men weet dat ongebluschte kalk (kluiten) sterk vocht aantrekt, en dan tot stoffijn, droog meel vervalt, welk meel de gebluschte kalk isover- bekend is ook dat de aardappelziekte tegenwoor- dig een kwestie van weder isvast droog weder houdt de ziekte tegen; bij vochtig en warm weer en afwisseling van heete dagen met zoele regenbuien neemt ze zichtbaar toetrouwens, het is een schiinmelziekte en schimmel woekert het sterkst in een warme en vochtige tempera- tuur. Dit jaar wordt er nu reeds alom in ors land van 't verschijnen der ziekte gewag ge maakt, en erger nog dan de ziekte in het land is haar voortwoekeren in de kelders en silo's of kuilen. Men late derhalve de knollen na het rooien eenige dagen op een deel, of in een iuchtige schuur of loods opdrogen of uitzweeten en verwijdere er zorgvuldig de aangetasten uit. Men make tevens in den kelder of silo een droge bedding klaar van hout, turf- of steenkolenasch of houtskool, om ze er definitief op te schudden, en make de hopen niet te groot; ook zorge men voor het opvangen van den damp, die er zich bij het zweeten uit verheft, door den hoop, aan de oppervlakte te bedekken met een laagje droog stroo, hetwelk twee of drie keeren, zoodra het vochtig wordt, kan worden hernieuwd. Een en ander is in vroeger jaren reeds aangeraden geworden. De Sielenlurger B. geeft echter nog, als pro- baat, den volgenden wenkMen plaatse onder of midden in den hoop aardappelen, mandjes of zakkeri met ongebluschte kalkkluiten gevuld, deze kalk neemt al het vocht (zweet) op wat niet naar boven ontwijkt en houdt den hoop inwendig geheel droog; volgens genoemd blad hebben vergelijkende proeven bewezen dat heele partijen aardappelen daardoor volkomen gaaf bleven, terwijl andere, daarnaast, van dezelfden grond en soort, grootendeels bedierven. (Semp. Vir.) Uit Lienden schrijft men: Het tahaks- gewas is thans geoogst en hangt in de daarvoor bestemde schuren te drogenin tegenstelling van vobr enkele dogen, gaat het nu met het drogen naar wensch. Het gewas is in de Betuwe bij uitstek geslaagd; natuurlijk hopen de plan ters nu ook op goede prijzen. Van het gele zandgoed werden hier en daar iuMaasenWaal enkele partijen verkocht. Te dezer plaatse heeft men nog van geen handel gehoord. Ned. Ilerv. Gemeente. Beroepetite Terkaple c. a. E. Loen te Grijps- kerk; te Harderwijk J. Vonk te Dalfsen; te Nijkerk op de Veluwe C. J. Leenmans te Bar- neveld te Heteren D. M. Boonstra te Renkum te Sommelsdijk en te Huogeveen H. Feijkes te Baambrugge; te Zwartsluis H. Feijkes te Baan- brugge. Aangenomen naar Blauw—Kapel door P. A. J. Noordink te St. Annaland; naar Elburg door A. Knoll te Waarder; naar Druten door A. C. L. W. Vollenhoven van Daalen te Zoelmond. Bedankt: voor Staphorst door J. \'onk te Dalfsen; voor IJzendoorn (cl. Tiel) W.A.Mac Pherson te West-Kapelle (cl. Middelburg)voor Veldhoven (N.-Br.) door W. J. Coenen te Ben- ningen; voor Zwartsluis en Standdaarbuiten door J. C. Van Schelven te Dieren; voor Overlang- langbroek door J. J. Sanders te Loenen op de Veluwe; voor Benschop door P. J. Hopman te Ouderkerk a/d. IJsel; voor Oud—Loosdrecht J. H. Wensinck te Neerlangbroekvoor Horn- huizen door F. H. Repelius te Berlicum (N.-B.); voor Nes en Wierum, en Idsegahuizen en Piaam door D. F. Meinsma te Hautumvoor Soeter- ineer en Zegwaard door E. A. Lazonder te Oosterwolde (Geld.); voor Gorredijk door R. K. Dijksterhuis te Huins en Lyons. dir. Ger. Kerk. Beroepente Wezep (cl. Hattem) J.R. Dijk- stra te Oud-Loosdrecht. 11. C. Kerk. De bisschop van 's—Hertogenbosch heeft be noemd tot pastoor te Raamsdonk den heer M. A. Van Aarttot pastoor te Maasbomrael den heer C. H. Van Tilborg; tot pastoor te Duizel den heer B. De Zeeuw; tot kapelaan te Osch den heer M. Van Moorsel; en tot kapelaan te Driel den heer H. G. Van Hussen. In de steengroeven van Canrae, te Loch- Fyne-Side (Schotland), is j.l. Zaterdag een ver- schrikkelijk ongeluk voorgevallen. IJselijk zijn de bijzonderheden die betreffende deze ramp verder bekend worden. Om getuigen te zijn van het doen springen van een ontzaglijk blok graniet, waren zeer vele belangstellenden, meerendeels van den aanzienlijken stand, in de steengroeve verschenen, en nog veel grooter was het getal dergenen, die zich in de onmiddellijke nabijheid vereenigd hadden, uitgelokt door het grootsche en zeldzame schouwspel eener ontplof- fing van zevenduizend kilo buskruit. Het lioofd van het gemeentebestuur en de leden van den gemeenteraad van Glasgow waren als gasten genoodigd en uit alle oorden des lands waren bezoekcrs bij honderdeu toegestroomd en onder hen bevonden zich vele vrouwen. Zaterdag 25 September was gekozen omdat loen een der stedelijke instellingen haar jubile vierde. Het uit ongeveer duizend personen bestaande feesl- gezelschap bevond zich aan boord van stoom- booten, die na een pleziertocht op de rivier zoo dicht mogelijk de plek naderden waar de ont- ploffing het best te zien was. De meesten ver- lieten de booten, en, op den vasten bodem gekomen, werden zij door de gastheeren naar de groeve geleid alwaar hun de te verwachten operatie werd beschreven en toegelicht. Slechts weinig minuten na de ontplofflng, die zeker

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3