NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. Bij ill Nunner Moort eei Bpspel. 27e Jaargang No. 42. Zaterdag 16 October 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN, BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs J. II. de BIJSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEE BEAD Per jnar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel H Enkele Nommebs 15 Cent. 6.- ii 3.- ABLE TOEZENDINGEN, REDACTIE^EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-AgentP. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel nicer 121/s Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. BURGERLIJKE STAND van 6 tot 12 October. Geloren Johannes Leonardus, zoon van T. N. van der Helm en A. Stolwijk Anthon Albert, zoon van J. W. Lantzendorffer en Z. de Vrede; Marina Adriana, docliter van B. Grevenstuk en L. Tiggelman; Willem, zoon van M. de Groot en W. Makkenze; Jan, zoon van G. Wilderom en M. VerweijGeertruida, docliter van A. Luke en A. Timmers; Corr.elis, zoon van J. Kaslan- der en A. Vreeken Cornelia Margaretha, doch- ter van P. J. Kroon en R. OudshoornAlida, dochter van D. de Hoog en J. Westbroek Aaltje, docliter van J. J. van der Berg en A. Gelein Maartje, dochter van A. van Rijswijk en M. de Vos; Reijer, zoon van C. Fili, s en G. "Vree ken; Cornelia dochter van J. Scbreuders en C. van GroningenCornelia Maria, dochter van H. D. Landwehr Johan en A. van Schip;Ge- rardus, zoon van G. Luijt en I.. Wijsman Patil, zoon van J. Juriens en J. Beers; Emma Alida, dochter van A. Tonw en C. Dirkse; Cornelia Hendrika en Trijntje Alida, dochters van G. Wesselius en H. van KlaverenEvert Johannes, zoon van H. Moolhuizen en M. Huls- bos; Arie, zoon van G. Strik en J. M. van der Stelt; Petrus Gerardus, zoon van J. Ran en G. Wiering. OverledenJan Willem, oud 18 maanden, zoon van J. de Koning en A. Grisnigt; Mar- tinus, oud 2 maanden, zoon van M. Smit en J. Schonhage; Alida, oud 4 maanden, dochter van A. den Breejen en E. Ooms; Cornelia, oud 13 maanden, dochter van M. Korsuire en C. Imanse; Hendrikus, oud 6 weken, zoon van H. Hulscher en J. Lommerse; Cornelis oud 4 maanden, zoon van H. Kool en G. Bier. Levenloos Geboren1 kind van J. Rietveld en G. Voorhout. QndertrouwdJ. C. Kool en T. Duis; G. Poldervaart en M. van der Oord; J. Jagtman wedr. en C. Seijts. GetrouwdN. den Hartog wedr. met N. van der Puij; B. van Vugt met C. StruikM. Zee- gel met A. de Ylieger. ENGELAND. Lord Randolph Churchill is nog steeds reizende. Thans is hij te Weenen aange- komen, maar omtrent zijne verrichtingen schijnt men niets te weten te kunnen komen. De kwdjongen van voor enkele maanden (volgens toongevende Engelsche bladen) schijnt in ieder geval de goede eigenschap te bezitten den mond te kunnen houden, wanneer hij het niet noodig acht te spreken. Ondanks den bescheiden aandrang van een legio reporters, heeft lord Randolph omtrent het doel zijner reis niets losgelaten. Toch zal men niet ver van de waarheid zijn wanneer men aan- neemt dat het zoeken van bondgenooten tegen den Russischen Beer het hoofddoel daarvan is. Engeland staat gelsoleerd in Europa en moet lijdelijk aanzien dat Rusland in Bulgarije doet wat het verkiest. Daarbij komt dat er telkens stemmen opgaan die beweren dat Engeland's vloot niet is wat de groote menigte denkt, n.l. krachtig, goed georganiseerd en tegen alleandere Europeesche vloten bestand. Groote bezorgdheid heerscht omtrent het geschut, zijnde het in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen dat stukken sprongen. Men vertrouwt het niet meer. Thans komt eeu zoo gezagbebbend man als lord Beresford, lid van den Admiraliteitsraad, in een memorie aan dien raad, vertellen, dat de toestand rotten is. Er is gebrek aan oorlogsmaterieel, er is n6ch een mobilisatie-, n6ch een v'eldtochtsplan, het personeel is onvoldoende. En dat terwijl de Britten, in alle deelen van de wereld moeten vechten voor hun prestige en den pijnlijken Ierschen doom maar niet uit de zijde schijnen te kunnen trekken, Toch kwam omtrent dit laatste een gunstig bericht, n.l. dat het hoofd der Moonlighters, de man onder wiens leiding de moorden en brand- stichtingen werden uitgevoerd, in handen van lord Redvers Buller gevallen is. Is dit werkelijk zoo, dan heeft de generaal inderdaad een goede vangst gedsan. FRANKRIJK. Morgen komen de Fransche Kamers weder bijeen, en van zekere zijde sohijnt men het bijzonder op den Minister van Financien, den heer Sadi Carnot gemunt te hebben. Hoewel in principe niet tegen een inkomsten- belasting gekant, acht hij daarvoor thans de tijd niet gekomen, en nu is er door eenige leden een ontwerp in dien geest ingedienl. Het Ministerie heeft er zich echter in zijn geheel tegen verklaard, en zal zeer waarschijnlijk door de Kamer in het gelijk gesteld worden. Bij al de onwc erswolken die den horizon des vredes in Europa verduisteren, is het niet meer dan lvituurlijk, dat een ieder het oog gevestigd houdt op Fraukrijks leger. Bekend is, dat sedert het ongeluksjaar 1870 het Fransche leger een alseheele reorganisatie heeft ondergaan en ontzaggelijk is uitgebreid. Op elk gebied der leger-inrichting zijn verbeteringen aan- gebracht, geen geld is gespaard. Hoe groote som- men voor oirlogsdoeleinden 00k aangevraagd werden, steeds hebben de Kamers die gewillig toegesOan. Ondanks al deze verbeteringen knaagt er een kanker aan het Fransche leger, en wel de politiek De Fransche officieren zijn niet in de eerste plaats soldaat, wel partijgenoot. Voor niemand is het bv. een geheim dat er onder de generaals ettelijke gevonden worden, wien de republiek een doom in het oog is en die haar val volgaarne zouden zien. Zoo iets kan niet anders dan noodlottig en nadeelig werken op een der eerste vereischten om in een oorlog te slagen, nl. op de samenwerking tus- schen de verschillende legerhoofden, en het staat te bezien of bij een eventueelen oorlog de haat tegen den gemeenschappelijken vijand, de partij- haat tot zwijgen zal weten te brengen. Hoe overigens de geest, ten minste van een deel der Franschen is, bleek onlangs uit de wijze waarop een nieuw blad La Revanche werd aan- gekondigd. Daartoe liepen nl. een aantal mannen met groote aanplakbiljetten rond, waarop o. a. een draak was afgebeeld, zeer duidelijk de trekken van Bismarck weergevende. Een Fransch soldaat werd voorgesteld, de kop van den draak met de bajonnet doorstekende terwijl een Russisch sol daat het monster den staart afkapt. De biljetten werden echter spoedig in beslag genomen, en het aanplakken daarvan tegen de ramen van het redactie-bureau der Revanche verboden. t In het begin der volgende maand komt bij den Raad van State het hooger beroep in be- handeling, ingesteld door den hertog van Aumale tegen zijne verwijdering uit het Fransche leger. Het is voor den minister Boulanger te vreezen dat bij die gelegenheid de onaaugename brieven- questie nog eens op het tapijt zal komen; de tegenpartij zal wel niet verzuimen daarvan het beste gebruik te maken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het fraaie Weenen is maar ternauwernood ontsnapt aan een afschu"-elijke aanslag, natuurlijk van de zijde der Anarchisten. Deze waren n. 1. niet meer of niet minder van plan dan de stad op verschillende puntc-n tege- lijkertijd in brand te steken, en tijdens de daar- door ontstane verwarring de openbare gebouwen en het Keizerlijk slot te Schonbrunn door middel van dynamlet in de lucht te laten vliegen. Om de zaken vooral goed te doen, zouden onder de toegestroomde menigte eenige dynamietbommen geworpen worden. Dit alles moest plaats hebben op den 4den October, den verjaardag des Keizers. Gelukkig heeft de politie het complot nog juist intijds ontdekt en slaagde zij er in een aan tal schuldigen te arresteeren, hoewel toch 00k eenige der hoofdaanleggers naar het buitenland ontsnapten. Gebonden door de strenge bepalingen op de drukpers, melden de Oostenrijksche bladen nog geene bijzonderheden omtrent de zaak. TURKIJE. De nieuwe Sobranje voor Bulgarije is gekozen en bestaat voor verreweg het grootste deel uit aanhangers van het Regentschap en dus met uit Russenvrienden. De Russische Regeering heeft echter al voor- uit verklaard de yergadering niet te zullen er- kennen en hare besluiten als nietig te zullen be- schouwen. Op die manier had men zich de moeite van het houden der verkiezingen wel kunnen besparen Generaal Kaulbars reist het land rond, maar op een jubeltocht gelijkt zijn reis niets. Waar hij niet vijandig wordt ontvangen is het onthaal koel, en op sommige plaatsen weigerden officieren en autoriteiten zelfs zich met hem in betrekking te stellen. Of deze dappere houding echter een bezetting van het land door Rusland of de ver- kiezing tot vorst van een van 's keizers creaturen zal beletten, mag met billijkheid in twijfel worden getrokken. SPANJE. De gratie door de Koningin aan generaal Villacampa en de andere zamenzweerders verleend, heeft een formeele minister-crisis ten- gevolge gehad. Gelukkig dat voor die betrekking altijd nog wel liefhebbers te vinden zijn. Het pieuwe ministerie is dan 00k reeds zamengesteld en be staat uit de heerenSagasta, minister-president Moret, buitenlandsche zakenCastillo, binnen- landsche zaken; Alonzo Martinez, justitie; gene raal Custillo, oorlog; Arias, marine; Navarro Rodrigo, openbare werkenPuygcerver, financien Balaguer, kolonien. ZUID-AFRIKA. Naar de Times uit Durban vernam is een ernstige botsing ontstaan tusschen president Krttger en den opperrechter Kotzee. Eerstgenoemde had een wegens diefstal veroor- deeld Kafferhoofd gratie verleend en in vrijheid doen stellen, en nu heeft den opperrechter den man weder in hechtenis doen nemen. Uit's Gravenhage wordt aan de N. R. C. gemeld Aan onze departementen van algemeen bestuur schijnt men somtijds zeer zonderlinge verzuimen te begaan. Zoo werd aan den hoofdingenieur van den waterstaat J. Van der Toorn een verlof van 3 jaar verleend, ingaande op 26 September, zonder dat hij daarvan officieel bericht ontving. Dientengevolge ging hij tot den 3osten Septemb. door met het waarnemen van zijrien dienst, zoo- dat hij zaken afdeed, welke door zijn opvolger behoorden te worden afgedaan. Derhalve hebben bijv. de stukken, welke hij na den 26sten Sept. geteekend heeft, geen waarde en zal er een nieuw kon. besluit noodig zijn, om de fout te herstellen. Een tweede adres over misbruiken, te Veen- huizen voorgekomen, is aan de Tweede Kamer gericht, en wel door den oud-officier van gez. ie kl. Ned.-Indie, den heer A. C. Van Beest, laatstelijk geneesheer aan de gestichten Veenhuizen I en II. Ook deze adressant heeft zijn ontslag genomen, dat hem echter „niet op verzoek" is verleend, nadat hij, evenals acht andere beambten, geklaagd had over laakbaar gedrag van eene der voornaamste geemployeerden, en hij spreekt even- eens in afkeurenden zin over den inspecteur der gevangenissen. Hij vraagt evenals de heer De Vos een onderzoek. A* Tegen het einde des jaars zal te Alkmaar, onder medewerking van invloedrijke personen in dat district en van een der groote Banken te Amsterdam, eene landbouwkrediet-instelling, met een agentschap te Hoorn, worden opgericht. Volgens de Alk. Courant stellen de ontwerpers zich ten doelaan den landbouw op billijke yoor- waarden en tegen voldoenden waarborg krediet te verstrekken, zonder evenwel handelaren en industrieelen uit te sluiten. Zij zijn daarbij uitgegaan van het denkbeeld, dat zoodanige instelling v66r alles plaatselijk moet zijn. De heer J. Van Dijk ontving gedurende de maand September, voor de opleiding van predi- kanten te Deutichem en Utrecht, van N. N. 2500 voor het huis te Amsterdam en 1000 voor de inrichtingen, van A.Z. 200 voor het ameublement van het huis te Amsterdam en 200 voor de inrichtingen, namens de erven W. B. f 250, enz. enz. In het gebowo voor den Werhenden Stand te Amsterdam werd in de afgeloopen week eene vergadering gehouden van handelaars en indus trieelen, bij welke gelegenheid eene commissie benoemd werd onder wier leiding de middelen besproken en nagegaan zullen worden, die leiden kunnen tot het doen toenemen van het productie vermogen der suikerfabrieken op Java. Het behoeft wel geen betoog dat doelmatige pogingen in deze richting, den steun en de waar- deering verdienen van alien die voor den op Java heerschenden economischen toestand niet blind zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1