BINNENLAND. LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEIvBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- ek ADVERTENTIEBLAD. het land, is gedaan. Twee panterschepen zijn n. 1. te Varna aangekomen, ingevolge een ver- zoek van den Russischen Consul aldaar, die het leven zijner landgenooten bedreigd achtte. Het plaats grijpen eener botsing tusschen Russische ma- trozen en Bulgaren, is nu nog maar een kwestie van arrangement, en daarmede zal de aanleiding tot eene militaire bezetting gevonden zijn. DUITSC HLAND. Een zeer opzienwekkende arrestatie heeft te Brunswijk plaats gehad. n.l. van den advocaat Dedekind, een van de hoofden der Welfische partij. Naar men verneemt zou hij bekend hebben, zich te hebben schuldig gemaakt aan hetsmeden eener politieke zamenzwering, waarbij ook een vorstelijk persoon in het buitenland (de heitog van Camberland?) betrokken moet zijn. De bewijzen zouden in Dedekind's huis,gevonden zijn. Officieel is echter omtrent de zaak nog niets bekend. Een gerucht dat in de buurt van Mainz de Aziatische cholera was uitgebroken, is ge- lukkig langs ofhcieelen weg gelogenstraft kunnen word en. VEREENIGDE STATEN. Nog steeds worden verschillende deelen van Noord-Amerika door aardbevingen geteisterd. In Charleston, Savannah Augusta en andere streken werden schokken ge- voeld, doch menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Meer dan de aardbevingen trekt de aanstaande verkiezing van een Burgemeester voor New-York de aandacht. Drie kandidaten, Hewitt, Rosevelt en Henrv George, respectievelijk van de democratische, republikeinsche en socialistische partijen, dingen naar het Mayorschap; waarschijnlijk zal de heer Hewitt gekozen worden. Het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek het heffen der wik- en weegloonen op -de kaasmarkten te Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam, in overeenstemming te brengen met art. 254 der Gemeentewet, het- welk verbiedt de wik- en weegloonen tot een hooger bedrag te heffen dan noodig is, om den betaler naar evenredigheid van het genot dat hij heeft in de kosten van aanleg, onderhoud of verstrekking van het door hem genotene te doen dragen. De Provinciale Staten van Noord-Holland zullen in hun aanstaande najaarsvergadering o. a. behandelen: Voordracht van Ged. Staten tot het uitschrijven eener enkele leening van f 465,000, in de plaats van twee verschillende leeningen van f 300,000 en f 165,000, waartoe vroeger is be- sloteneen rapport op eene aanvrage om subsidie ten behoeve van den stoombootdienst Tessel- Nieuwediep. een rapport op eene aanvrage om subsidie ten behoeve van een aan te leggen stoomtramweg Egmond aan ZeeAlkmaar; een voorstel tot verlenging van den termijn, bij pro vinciale verordening op de trambanen in Noord- Holland voor hare herziening bepaald. De Romeinsche correspondent der Kreuz- zeitung meldt uit het Vaticaan, dat de Paus nog op denzelfden voormiddag, op welken hij de Hollandsch-Belgische pelgrims onder leiding van mgr. Ryckers ontving, den pas eenige uren te voren van zijn verblijf op het land teruggekeerden staats-secretaris kardinaal Jacobini bij zich heeft ontvangen en met dezen de voorstellen heeft be- handeld, welke bij de Nederlandsche Regeering zullen worden ingediend ten aanzien van het her- stel der diplomatieke betrekkingen. Uit Rotterdam schrijft menMr. J. Van Gennep, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft aan de gemeente Mijnsheerenland eene waterleiding geschonken. In die gemeente, waarvan de heer Van Gennep ambachtsheer is, bestond sedert langen tijd behoefte aan goed drinkwater. De liberale kiesvereeniging Vrijheid en Vooruitgang" te Nieuwer-Amstel stelde in hare vergadering van 26 Oct. tot candidaat voor den gemeenteraad (vacature-Zaal) den heer G. Dop. Deze heer was eerst door de Katholieke kiesver eeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" candidaat gesteld, maar wees de candidatuur van die zijde van de hand. Het voornaamste feit der afgeloopen week is wel de indiening der regeerings-voorstellen, om de noodlijdende suiker-industrie op Java ter hulp te komen. De bij het ontwerp gevoegde memorie van toe- lichting zullen onze lezers, in dit nommer uit- voerig behandeld vinden. Te oordeelen naar de verschillende dagblad- artikelen en ingezonden stukken, (welke onder de rubriek suiker-industrie" behandeld worden), is de algemeene indruk door de voorstellen gemaakt niet gunstig, hoewel daarmede nog niet gezegd is, dat niet een groot deel der belanghebbenden, zich met deze eerste tegemoetkoming tevreden willen stellen. Ook de herziening der landrente-regeling moet thans zoover gevorderd zijn, dat op dit punt binnenkort eene beslissing verwacht kan worden. Verder zullen de Kamers eersdaags hun oordeel hebben uit te spreken over een nieuw Ontwerp- Zondagswet, waarin o. a. de draconische bepa- lingen moeten voorkomen dat alle koffie- wijn- en bierhuizen, dranklokalen, tapperijen en derge- gelijke inrichtingen, op Zon- en Feestdagen tot 12 uur 's middags gesloten moeten blijven. Een aangenaam vooruitzicht voor iemand die b.v. met slecht weer, 's morgens in een vreemde stad komt En welk een doom in het oog der alle wetten verfoeiende socialisten, dit aan banden leggen der burgerlijke vrijheid. Zij gaan trouwens onverdroten voort met het beleggen van vergaderingen en het bespreken hunner rechten en wenschen, en ge- bruikten hunne woordvoerders niet zulke holle phrasen, die de meeste toehoorders niet eens vat- ten, men zou meer symphathie met hen kunnen hebben, omdat sommige hunner eischen niet on- billijk zijn en niet zullen kunnen worden weggecij- ferd. Hoe weinig echter in dergelijke vergaderingen iets degelijks op prijs wordt gesteld, bleek eergisteren te 's Hage waar door een der leden van de partij eene voordracht werd gehouden over cooperatie. Is er in de vergaderingen, waar, zooals b. v. Zon- dag j. 1. door Fortuijn te Amsterdam, gesproken wordt over zoo iets als „de leugens der bourgeoi sie", geen gebrek aan handgeklap en voetgetrap- pel, den Haagschen spreker vielen slechts zeer flauwe toejuichingen ten deel. Alleen toen ook hij een oogenblik in den bombast-toon verviel, kon hij zich naar hartelust te goed doen aan volks-applaudissement. Briefport naar Indie. Nog een andere Indische zaak, welke ook wij reeds meermalen aanroerden, kwam dezer dagen in de bladen op nieuw ter sprake, n.l. het briefport tusschen het deel van Nederland in Europa en dat in Indie. De heer D. Bur ger, rector van het gymnasium te Wagenin- gen, is er blijkens een ingezonden stuk in de A7. R. Ct. tot zijn uiterste verbazing en veront- waardiging achter gekomen, dat het goedkooper is wanneer men brieven en gedrukte stukken eerst naar Antwerpen brengt en ze van daar verzendt naar Indie, dan b.v. direkt van Amsterdam. De heer B. roept er wraak over dat de Indo-Neder- landers op zulk een manier door de Regeering als melkkoeien gebruikt worden, waarbij de N.R.Ct. opmerkt dat wij Nederlanders het genoegen hebben dat voorrecht met onze broeders in Indie te deelen. Dit is, wij weten het, helaasmaar al te waar, en het beste zal zijn dat door alle belanghebbenden zoolang op dit aambeeld gehamerd wordt, totdat deze ergelijke regeling veranderd wordt. De heeren Hope Co. stellen, ingevolge machtiging der buitengewone algemeene verga dering van deelhebbers, te Utrecht gehouden, de deelneming open in eene geldleening ten behoeve der Ned. Rhijnsp.wgm. groot/16,080,000 rentende 3% pCt., in obligaien ieder groot 1200. De prijs van uitgifte is 98T/4 pCt. De inschrijving is opengesteld op 29 October a. s. bij de heeren Van Loon Co. te Amsterdam. Te beginnen met 1887 wordt jaarlijks minstens s/8 pCt. van het kapitaal afgelost. Hiertegen worden de 4 pCts. leeningen uitge- loot. Houders van op 1 Januari 1887 losbaar gestelde 4 pCt. leeningen hebben de voorkeur bij de toewijzing der inschrijvingen. Landbouwriiad. De, Nieuwe Roll. Crt., die de aankondiging der landbouw-enquete in de troonrede met weinig ingenomendheid had begroet, kan, nu de Staats- cominissie voor den landbouw er eenmaal is en hare taak heeft aanvaard, vrede hebben met haar bestaan. Vooral kan zij dat, nu die taak nader oaischreven is in verband met de bedoelingen der Regeering. De samenstelling der commissie is voortreffelijk, en zij is geplaatst onder bekwame leiding; aan voortvarendheid zal het haar zeker niet ontbreken, en het is een gelukkig denk- beeld van den Minister haar uit te noodigen, stuk voor stuk de vruchten van haren arbeid af te leveren. Leert de ondervinding, dat ge- woonlijk de benoeming van Staatscom missies het middel is om de afdoening der zaken op de lange baan te schuiven, wanneer de taak op deze wijze geregeld wordt en er wordt dienover- eenkomstig gehandeld, behoeft daarvoor geen vrees te bestaan. Voor het leven van elk volk is de landbouw van het hoogste gewicht. Waar de landbouw kwijnt en achteruitgaat, lijdt het geheele volks- leven. In 't bijzonder is ons land aan den landbouw een goed deel van zijn nationalen rijkdom verschuldigd. Wat hebben wij gedaan om deze zoo gewichtige brou van volkswelvaart in stand te houden? De minister van water- staat wist alleen te noemen de belangrijke maat- regelen tot aanleg of verbetering van verkeers- wegen. Die maatregelen zijn werkelijk aan de bedrijven van den landman zeer ten goede ge komen. Maar wanneer er sprake is van groote maatregelen, die indirect bevorderlijk zijn ge- weest aan den voorspoed van den landbouw, dan mag de Staatsrechtelijke gelijkstelling van het platteland met de steden, vrucht der Staats- hervorming van 1848, niet onvermeld blijven. Evenmin als voorbijgezien mag worden, dat een goed en degelijk volksonderwijs den landbouw, niet minder dan alle andere volksbedrij ven, in direct moet ten goede komen. De voornaamste oorzaak der achterlijkheid van onzen landbouw zal wel hierin te zoeken zijn, dat onze land- bouwers zich niet genoeg op de hoogte stellen van de verbeteringen in hun vak, gevolg van wetenschappelijke onderzoekingen met betrek- king tot den landbouw, en van de uitvinding van nieuwe werktuigen. Hoe hooger het peil van algemeene ontwikkeling, waarop de land- bouwende klasse staat, des te minder zal er over die achterlijkheid te klagen zijn. Welke maat regelen er ook overigens genomen worden in het belang van den landbouw, in de lagere school zal men steeds een der krachtigste indi- recte middelen moeten zoeken om den landbouw uit den staat van achterlijkheid op te heffen. Aan de commissie intusschen is opgedragen meer reclitstreeksche middelen aan te wijzen. In dit opzicht is er een groote achterstand in te halen. De commissie heeft dan ook een ruim veld ter bearbeiding voor zich. Onder de onder- werpen, door den minister en door den voorzitter der commissie genoemd, zijn er echter vele, die geen lange voorbereiding meer noodig hebben om voor eene beslissing rijp te zijn. De N. R. Ct. hoopt, dat de commissie, begrijpende dat het ijzer moet gesmeed worden terwijl het heet is, in de eerste plaats aan die onderwerpen hare aandacht wijden zal, opdat, overeenkomstig de bedoeling der Regeering, het land binnen den kortst mogelijken tijd in het genot gesteld worde van een deel der maatregelen, welke zij in het belang van de hoofdbron onzer volkswelvaart zal dienstig oordeelen. Aan de inschrijvers voor het kapitaal der Nederlandsche Landbouwbank is van wege de oprichters medegedeeld, dat hunne inschrijvingen niet worden aangenomen, wegens onvoldoende deelneming. De oprichters zijn naar men ver neemt, onder die omstandigheden voornemens de zaak zoo inogelijk langs^ anderen weg tot stand te brengen. Uit Oostergo (Er.) wordt i. d. 23 Oct. gemeld In jareu stond het met den cichoreiverbouw niet zoo slechts als nu. Niet alleen de eigen- geerfde landbouwer, maar ook de gardenier, die het land duur moest huren, maakt slechte zaken. Sommige landbouwers laten de cichoreiwortels in den grond zitten, omdat de oogst de kosten van del ven niet kan vergoeden. Er zijn gar- deniers, die den cichoreioogst tevergeefs aanbieden voor de huursom. Zou de oogst eenig voordeel opleveren, dan moest de 1000 KG. 16 op- brengen en nu is ze reeds gedaald tot 9. Te Trijnwouden (Er.) is door veehouders eene vereeniging opgericht tot onderlingen waarborg en ondersteuuing bij het verliezen van rundvee. Tot directeurs zijn benoemd de heerenG. De Vries, te Giekerk; J. v. d. Meer en J. Bouma, te Oenkerk, en tot boekhouderJ. Terpstra, te Giekerk. Ned. Herv. Kerb. Beroepente Wadenooien (bij Tie!) J. H. Heringa te Renesse; te Zegveld J. W. H. Kalkman te Monster; te Nijega en Elahuizen (1. Sneek) H. Gerbrandij cand te Bozum; te Oostwold (cl. Winschoten) M. Buiskool te Goenga c. a.; te Hedel A. Van Veelo te Klundert; te Vlissingen J. T. De Visser te Almeloo; te Rotterdam H. v. Griethuijzen Azn. te Burgwerd c. a.; te Heteren M. J. Bouman te De Meern. Aangenomen: naar Oldebroek door .1. Vonk te Dalfsennaar Hooge Zwaluwe door H. G. Kleijn te Wijngaardennaar Noordwolde (West- stellingwerf) ds. De V ries te Akersloot. Bedankt: voor Kolham (Gron.) door A. Jel- lema Hzn. cand. te Gauw (bij Sneek)voor Harlingen door C. P. N. Pikaar teOverschie; voor Ommelanderwijk door C. J. Boers te Lop- persum; voor Diemen door F. Ozinga predikant te Aarlanderveenvoor Oost-Kapelle door W. Koelman te Maaslandvoor Haarloo c. a. door dr. G. J. Brutel de la Riviere pred. te Iloutrijk en Polanen; voor Marken door ds. J. Vonk van Dalfsen. Chr. Ger. Kerk. Beroepente Hindeloopen, Fokkinga te Edam te Emmen H. Alting te St. Anna Parochie; te Waddingsveen 0. Los te Steenwijk. Bedankt: voor Wezep door J. R. Dijkstra te Oud-Loosdrecht. Doopsgzinde Kerk. Bedankt: voor Westzaan door W. J. Leen- dertz te Veenwouden. Dinsdag a. s. zal voor het Hof te Amsterdam terechtstaan J. D., 46 jaar, brievenbesteller, geboren te Weteringen, wonende te IJmuiden (in vrijheid) ter zake: dat hij op 29 Juni 1.1. te IJmniden gem. Velzen, nadat hij eenige plaatsbewijzen, uitgegeven door de H. IJ. S. M., op 27 Juni '86 aan het bureau te Amsterdam, geldig voor de 3de klasse en voor de terugreis van IJmuiden naar Amsterdam op 27 en 28 Juni '86, van personen die daarmede de lieen- reis van Amsterdam naar IJmuiden gemaakt hadden, in ontvangst had genomen, ten einde die kaartjes te IJmuiden, zoo mogelijk aan anderen, die de reis van IJmuiden naar Am sterdam hadden te maken te verkoopenbedrie- gelijk op die plaatsbewijzen het daarin gedrukte datumcijfer 27 met een daarvoor niet bestemden stempel in 28 heeft veranderd. Dit deed hij door over de 7 het cijfer 8 te stempelen, waardoor aan die kaartjes valschelijk het voorkomen werd gegeven op 29 Juni nog geldig te zijn; daarop heeft hij die kaartjes of plaatsbewijzen op 29 Juni 1886 verkocht, o. a. aan de kommiezen van 's rijks belastingen: W. J. Van R., W. C. W. en A. J. J. Van R., die, voorzien van die plaatsbewijzen, de reis van IJmuiden naar Amsterdam hebben aanvaard. Als een voorbeeld van zeldzame kracht op zeer hoogen leeftijd kan zekere Cornelis Koop- man, een verpleegde in het gesticht van wel- dadigheid te Oudeschild op Tessel, dienen. De man is 87 jaren oud, in het voile bezit zijner zintuigen en nog z<5o sterk, dat hij zonder in- spanning of vermoeienis een HL. zaad of erwten een goed eind wegdraagt. De oudste Tesselaar, Arie Bremer, die nu de 93 achter den rug heeft, liep 5 jareu geleden nog van Oudeschild naar Oosterend, een afstand van 1J uur en had daarvan niet den minsten hinder. Nu wordt zijn gang onzekerder, ofschoon de oude heer nog rechtop loopt. Een in Mexico overleden Duitscher, Philip Muth genaamd, heeft aan prins Bismarck drie-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3