BUITENLAND. BINNENLAND. LANDB0UW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bedekte Bcdelarij. Op welke wijze en wanneer moet men de kuiistineststoffen in den grond brengeu BURGERLIJKE STAND van 27 Oct. tot 2 Nov. Ondertrouwd\ B. Troost en L. Eveleens; J. Onos en M. van Zuilen; P. Smit en C. W. van Rijn; J. Nuijt en C. Eveleens; J. Verwer en C. van der Vaart. GetrouwdJ. C. Kool met T. Dnis; J. Jagt- man wedr. met C. Seijts; C. Huisman wedr. met G. MoejesD. Eveleens met G. van Mars- bergen; J. Hoek met L. Drooger. GeborenJohannes, zoon van W. Trouwen en W. C. Kamp; Alida Christina, dochter van P. J. C. Dijkman en M. Kok; Teunis, zoon van T. Molenaar en M. G. Dekker; Adriana, dochter van C. van Heijningen en M. H. A. van Toorn; Hendrik Cornells, zoon van A. Louw en C. Siebeling; Aafje en Cornelia, dochters van J. Galis en C. Tromp,; Hendrikus, zoon van J. van Mourik en M. Broxterman; Gerardus, zoon van M. Knop en G. Visser. OverledenArie Vermist, oud 48 jaar, geh. met H. Klein; Willem Kooijmans, oud 34 jaren, geh. met P. Rutte; Pieter van Rijt, oud 67 jaar, ougchuwd ENGELAND. Nog steeds blijft de onaangename verhouding tusschen Engeland en Erankrijk, ter zake van Egypte, voortduren. Even hardnekkig als het meerendeel der Franscbe pers blijft vasthouden aan de meening dat de Engelschen Egypte moeten ontruimen, blijven de Engelsche bladen het tegendeel volhouden. In Engeland is men van oordeel dat men zich aan het drijven der Eransche bladen niet moet storen, en zich niet moet laten bewegen de tot heden gevolgde gedragslijn te laten varen, hetgeen het land op nieuw zou overleveren aan wanorde en anarchie. En inderdaad is het begrijpelijk dat do Engelschen, na al de offers aan menschen en geld welke zij in Egypte gebracht hebben, zonder er zelfs een evenredig deel krijgsroem voor te hebben ingeoogst, weinig geneigd zijn zich thans ter wille van Frankrijk's naijver stilletjes terug te trekken. Dit is een der dynamietpatronen van de mijn, waarop het oude Europa zich tegenwoordig tor ruste legt. De diplomatieke wereld is dan ook in voile actie. Maandag j.l. werd een langdurige Ministerraad gehouden, terwijl toen de minister van buitenlandsche zaken tevens een ouderhoud had met de Turksche en Italiaausche gezanten. De heeren hebben het echter niet noodig geoordeeld aan de buitenwereld mede te deelen welke zaken zij behandeld hebben, zoodat men elke gewenschte gevolgtrekking voor zich zelve maken kan. Engeland's noordelijke buren in Indie, de Afghanen, schijnen weder onrustig te worden. Er wordt n.l. van daar gemeld dat een paar der voornaamste stammen in oproer zijn gekomen, omdat de belastingen welke door den Emir geheven worden, hun te hoog voorkomen. Ook schijnt een gedeelte der Londenaars zich nog maar niet met een rustige rust tevreden te knnnen stellen. De sociaal-democraten hebben ten minste te kennen gegeven dat zij hun plan, om tegelijk met de optocht van den lord Mayor een demonstratie te houden, niet opgeven. Er zal dus Zondag e.k. te Louden eene welkome gelegenheid zijn voor alien die van gedrang en straatgevechten houden. Den arme politiemannen staat wederom een zwaren dag te wachten. Fit ANKltlJK. Zooals wij hierboven zeiden gaat de Fransche pers onophoudelijk voort te betoogen dat Egypte door Engeland ontruimd moet worden. Alleen de Temps maakt hierop eene uitzondering, en wekt daardoor niet weinig de vorontwaardiging op van hare zusters in de pers. „Laat Frankrijk en de mogendheden, die haar willen steunen," zegt het blad, wslechts streven naar het herstel der orde in Egypte en het waar- borgen van Europe's belangen. Dan zal de Engelsche bezetting geen reden van bestaan meer hebben en van zelf een einde moeten nemen." De anders nog al gematigde Ttepublique Franqaise antwoordt de Temps: „Wij zijn volstrekt geen voorstanders van de staatkunde, welke alles waagt, maar nog veel minder van die, welke het lachez tout in haar programma schrijft." Overigens noemt het blad het eene plaisanterie dat een krachtig optreden van Frankrijk in Egypte een oorlog met Engeland tengevolge zoude moeten hebben. Het wetsontwerp op het Lager Onderwijs is ten slotte met 361 tegen 75 stemmen door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen. In een vrij ongewoon jaargetijde is het zuiden van Frankrijk door een belangrijke over- strooming geteisterd geworden. Nog altijd blijken de in Provence welbekende versregels Entrent le Mistral et le Durance, C'est la ruine pour la Provence, van voile kracht te zijn. Strijkt de Mistral met haar ijskouden adem langs de heerlijke heuvelen van dit overschoone land, dan wordt vaak in enkele uren de oogst van wijn- en bloemengaard vernield, en kan de Durance in zijn Snellen loop, de van de Alpen aangevoerde overtollige watermassa niet langs de gewone bedding afvoeren, dan treedt de rivier buiten hare oevers en verzwelgt alles wat in haren weg komt. Dit nu heeft de vorige week plaats gehad en de aangerichte schade is aanzienlijk. Spoorwegdijken zijn weggeslagen, bruggen weggespoeld en op verschillende punten werd het verkeer gestremd, doch menschenlevons zijn er gelukkig weinig te betreuren. Thans is het water weder vallende en zal men meer juist kunnen nagaan welke vernielingen door storm en vloed zijn aangericht. TUEKIJE. De berichten uit Zuid-Oost Europa bewijzen meer en meer dat de Bulgaren ten slotte toch genoodzaakt zijn te doen, wat generaal Kaulbars hun namens den Czar voorschrijft. Zoo zijn in de afgeloopen week de beide gevangen officieren, die deel hadden genomen aan den staatsgreep tegen vorst Alexander op vrije voeten gesteld, en hoewel de Sobranje bijeen is gekomen, zal deze toch niets durven beslissen zonder Ruslands toe- stemming. De berichten zijn overigens zeer onzeker. Gisteren werd gemeld dat een honderdtal Eussische matrozen te Varna geland was, doch of dit enkel met verlof aan wal zijnde manschappen waren, dan wel een opzettelijk gezonden afdeeling werd niet gezegd. Aan dreigementeu van Kaulbars overigens geen gebrek. Thans heeft hij weder de verklaring afgelegd, dat zoo eenig Eussisch onderdaan leed werd aangedaan, hij met alle Eussische agenten Bulgarije zou verlaten. Indien het dan daarbij maar bleef zou dit voor de Bulgaren misschien nog zoo kwaad niet zijn. BELGIE. Te Charleroi heeft Zondag j.l. weder een monster-optocht van werklieden plaats gehad, die onder anderen de nabijzijnde plek bezochten waar in Maart van het vorige jaar de bloedige ontmoeting met de troepen heeft plaats gehad. Door den burgemeester van Charleroi werd een deputatie van werklieden ten gehoore ontvangen, wien hij verzekerde dat bij de Eegeering wets- ontwerpen in voorbereiding zijn, waardoor aan den grief der werklieden tegemoet zal worden gekomen. De optocht waaraan naar schatting 35000 personen deelnamen, ging in volmaakte orde uiteen. Donderdag j.l. heeft de Tweede Kamer hare zit- tingen hervat en dus mogen wij op politiek terrein spoedig eenige meerdere levendigheid verwachten. Het heeft er alien schijn van dat de beide wets- ontwerpen, n.l. dat op het recht van vereenigen en vergaderen en bet ontwerp Zondagswet niet bijzonder gunstig door de Kamers ontvangen zuilen worden. Heemskerk's ontwerp op het recht van verga deren wordt in de pers vrij algemeen beschouwd als reactionair, en de nieuwe Zondagswet van den Minister du Tour van Bellinchhave schijnt volgens de A raster darn,merDagblad voor Nederlandvoort- gekonren uit het brein van een anti-revolutionnair onderling, ter vulling van de ochtendkerk. Inderdaad zou het ontwerp, werd het aangenomen, in zijne consequentie tot vreemde gevolgen leiden. Zoo b.v. de bepaling dat men 's Zondags binnens- huis geen arbeid mag verrichten die van buitenaf te zien is. Zoo zou b.v. iemand die 's Zondags, in zijn kantoor aan de straat, een brief zit te schrijven, gevangenisstraf kunnen oploopen. De Nederlanders hebben over het algemeen een geweldige hekel aan inmenging der politie. Dit bleek o.a. in de afgeloopen week in den Amster- damschen Gemeenteraad bij de behandeling der gemeente-begrooting. Daar werd tusschen het raadslid Heineken en den Burgemeester eon vrij scherpe discussie gevoerd over het in Maart j.l. aanwezig zijn van een politie-commissaris en een aantal agenten in en voor het lokaal, waar professor Pekelharing een lezing zou houden, en waar iedereen die binnen kwam door de politie naauwkeurig werd opgenomen. De Burgemeester hield het goed recht der politie vol en de andere partij vond het noode- looze inmenging en een treden van de politie buiten de haar aangewezen taak, het nitoefenen van straat-politie. De ontwerpen van de heeren Heemskerk en du Tours, zouden de aanleiding tot inmenging op bedenkelijke wijze doen toenemen. Het is mogelijk geen kwaad denkbeeld geweest. om in dezen tijd van tentoonstellingen eene ver- eeniging in het leven te roepen, om de belangen van Nederlandsche inzenders te behartigen en bij die gelegenheden, handelend en regelend op te treden. De statuten eener dusdanige vereeniging zijn thans door den Koning goedgekeurd, terwijl tot leden van het be3tuur zijn gekozen de heeren J. Duijvis (Utrecht), voorzitter; mr. D. Josephus Jitta (Amsterdam), secretaris; A. J. Van Beek (id.), penningmeesterJ. A. N. Schagen van Leeuwen (Kijswijk), gedelegeerd lidJ. J. B. J. Bouvy (Dordrecht), A. Daniels (Amsterdam), P. F. W. Mouton ('s Hage), J. M. Van der Made en F. J. W. H. Schmitz (Amsterdam), leden. Bereids is aan het bestuur opgedragen met de voornaamste Nederlandsche industrieelen in overleg te treden, omtrent de aan te nemen houding bij gelegenheid der Parijsche Tentoonstelling van 1889. lletNederlandsch Handelsmuseum zal voortaan volgens beschikking van Z. M. de naam dragen van Koninklijk Nederlandsch Handelsmuseum. De jonstverloopen dagen zijn voor de Maat- schappij Nederland" niet zeer fortoinlijk geweest. Eerst raakte de Sumatra", die na Finisterre geen land had gezien eenige mijlen bewesten de Singels in een j> Yellow fog" aan den grond, doch kwam gelukkig spoedig weder vlot, maar had daarna het ongeluk in aanvaring te komen met een Noordsche brik, tengevolge waarvan deze zonk. Naar men zegt zou een verkeerde manoeuvre van de brik, die te kort voor de Sumatra over wilde gaan, en ondauks het krach tig achteruitwerken van dit stoomschip als het ware op de boeg daarvan geworpen werd, tot deze collisie aanleiding gegeven hebben. De zaak is in onderzoek, en dus zal wel blij ken of er iemand schuld heeft, en wie. Geluk kig kon de equipage van den Noornam door de Sumatra" opgenomen worden. Het tweede ongeluk is in zeker opzicht voor de maatschappij van meer beteekenis, omdat daarbij een harer fraaie schepen, de Prins Hendrik" of is gezonken, of op strand gezet en wel onder omstandigheden waardoor bij hoog water de dekken onderstaan. Het ongeval had plaats bij het binnenstoomen te Aden en werd eveneens veroorzaakt door eene aanvaring en wel met het Engelsche stoomschip Hubbuck, dat de Prins Hendrik aan stuurboord achteruit inliep. Ook de Hubbuck werd zwaar beschadigd. De oorzaak der aanvaring is voor- alsnog onbekeud. Alle opvarenden van de Prins Hendrik" zijn gelukkig gered evenals de mails. Nader vernemen wij van batrouwbare zijde dat 2700 balen koffie onbeschadigd zijn gelost, doch dat de dekken zwellen en er dus groot gevaar bestaat dat deze zuilen springen. Verder is de Hubbuck, die slechts ligt bescha digd is, gearresteerd. Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. In de jongste aflevering van de Gids doen de heeren L. E. Beijnen, W. G. Bril, S. J. Fockema Andre®, J. J. L. ten Kate, J. H. C. Kern en M. de Vries een beroep op het Nederlandsche volk om bovengenoemde vereeniging te steunen. De vereeniging, die zich ten doel stelt, de band tusschen de Nederlanders en hunne stamverivanten daar gindsch, naauwer aan te halen, zal in de eerste plaats trachten dit te bereiken door middel der volksschool in Zuid-Afrika. Reeds heeft de vereeniging de hand aan den ploeg geslagen door aan een bevoegd man de zamenstel- ling van voor de Zuid-Afrikaansche jeugd geschikte schoolboeken op te dragen, terwijl een met zorg gekozen onderwijzer is uitgezonden om te Pretoria aan het hoofd der opleidingschool te treden. Zal de Vereeniging echter op den ingeslagen weg willen voortgaan, dan dient er krachtiger geldelijken steun verleend te worden. Onbekend maakt onbemind, en daarom vestigen bovengenoemde heeren de aandacht op deze zaak, die zeer zeker den steun verdient van alien die niet totaal onverschillig zijn voor den luister van ons volksbestaan. Door de Vereeniging fir ma Wijs Muller Co information te Op deze verordening, die bij Gedep. Staten van Z.-Holl. geen bezwaar heeft ontmoet, vestigt Be Gemeentestem voor zooveel noodig, de aandacht der gem. besturen. Z. M. de Koning heeft, dr. H. J. A. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, benoemd tot ridder (5e klasse) der orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau, en zulks als blijk van Zr. Ms. hooge waardeering van dr. Schaepman's werken op het gebied van letteren en kunst. Donderdagavond 11 dezer zal dr. E. J. P. Jorissen, lid van den Volksraad der Zuidafrikaan- sche republiek, een voordracht houden over Zuid- afrikaansche toestanden in eene door de Neder landsche Zuidafrikaansche Vereeniging in /Felix Meritis" belegde bijeenkomst. De minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, overwegende dat de heer P. W. Van der Sleyden in den staatsdienst is bevorderd tot ingenieur van den waterstaat le kl., en dus ingevolge art. 91, laatste alinea, der Grondwet, heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten—Generaal, zoodat eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebbeu in het hoofdkiesdistrict Arnhem, heeft bepaald: lo. dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 23 November e. k.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden Dinsdag 7 December daar- aanvolgende. Confidentia, bureau voor handels- Amsterdam, worden handelaars en kooplieden hier te lande gewaarschuwd tegen de Soci6t( Universelle, gevestigd te Parijs. Hoofdzakelijk met het doel om het bedekte be- delen tegen te gaan, is door den gem. raad van Schipluiden eene verordening vastgesteld, waurbij onder strafbedreiging wordt verboden, zonder voor- afgmnde schriftelijke vergunning van het dagelijksch bestuur langs de huizen of aan den openbaren weg, waren, van welken aard ook, te venten of te koop aan te bieden, tenzij dit gescliiedt in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkooper blijkens behoorlijk patent bevoegd is. Onder bovenstaanden titel schrijft de heer Adolph Maijer, het volgende in de //Mededee- lingen en berichten der Friesche maatschappij van landbouw enz." Met betrekking tot tijd en wijze van het in den grond brengen der kunstmeststoffen, kunnen eenige zeer algemeene regelen opgegeven worden, waarvan een afzonderlijk kort overzicht aan menigeen niet onwelkom zal zijn. Vooreerst over den tijd van bet gebruik kan gezegd worden Men kieze voor de bemesting in het voor- jaar in de eerste plaats die handelsmeststoffen, welke het gemakkelijkst in water oplosbaar zijn en zoodoende het snelst tot uitwerking komen. Hiertoe behooren de Chilisalpeter, het Ammoniak- zout, de Kalizout.en, verder het Superphosphaat, de opgeloste Peruguano, terwijl daarentegen het Beendermeel, het Bloedmee), Vleeschmestmeel, Hoornmeel, Wolstof enz., eerst door rotting en ontleding in oplosbare bemestings—middelen over- gaan en daarom beter in den herfst uitgestrooid moeten worden. Ook de ruwe Peru Guano kan, ofschoon zij belangrijk meer oplosbaar is dan deze stoffen, tot die laatste groep gereker.d worden. Onder de eerstgenoemde zijn wel is waar eenige zouten, die men, zooals wij reeds opmerkten, niet onvoorwaardelijk voor bemesting in het voorjaar kan aanbevelen, niettegenstaande zij gemakkelijk oplosbaar zijn. Wij kennen als zoodanig de Kai'niet, en hetzelfde geldt voor de overige Stassfurter zouten, die weinig (tot 15 pCt. toe) kali bevatten. In deze soorten is n. 1. veel chloornatrium (keukenzout) en andere chloorverbindingen aanwezig, en daar er, zooals wij vroeger gezien hebben, eenige soorten van planten zijn, waarop de chloorverbindingen zoodra zij in groote hoeveelheid in den bodem voor komen, nadeelig werken, doet men in het alge meen beter vooral dan, wanneer men met een betrekkelijk zwaren grond te doen heeft de genoemde kalizouten meer voor bemesting in den herfst te gebruiken en in het voorjaar de meer zuivere en aan kali rijkere zouten de voorkeur te geven. Een ander bemestingszout, dat niet overal, namelvjk niet voor de bemesting van wortel- en knolgewassen in het voorjaar aanbevolen, daarentegen hij de bemesting van halmgewassen zonder bedenken aangewend kan worden, is de zwavelzure ammoniak. De ammoniak moet nl. vdor zij aan de plan- ten tot voedingsmiddel dienen kan, in den regel in den grond in salpeterzuur overgaan, en omdat

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2