LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENT1EBLAD. Tentoonstelling van voedingsiuiddeled. Ilerdenking van den 300-jarigen invoer van den aardappel in Europa. Slecht Ilonigjaar. Een goedkoope barometer. Twee wontlerlijke Planten. Tot beteugeling van de pokziekte onder de schapen zijn betrelfende den vervoer van schapen, huiden, ruwe onbewerkte wol, klauwen, en ._het schorsen van schapenmarkten en van het ter markt voeren van schapen, de volgende be- palingen bij Kon. best, van 7 Nov. jl. vastgesteld. Vervoer van schapen en van versche huiden, onbewerkte wol, klanwen, vleesch, mest en van alien afval van genoemde dieren uit of naar gemeenten of gedeelten van gemeenten, door den Min. van Binnenl. Zaken aangewezen, is verbo- den. Deze aanwijzing wordt door plaatsing in pe St.-Ct. ter algemeene kennis gebracht. In bijzondere gevallen kan's Konings Comrnis- saris in de provincie, daartoe door den Min. van Binnenl. Zaken gemachtigd, speciale vergunning verleenen tot vervoer van een of meer der boven- genoemde voorwerpen, onder de door hem te bepalen voorwerpen. Het hondeu van schapenmarkten en openbare verkoopingen van schapen en het brengen van schapen op eenige markt mag, ook voor zoover het bij eenige provinciale of plaatselijke veror- dening is toegelaten, niet plaats hebben in ge meenten, waarvan de aanwijzing door den Min. van Binnenl. Zaken door plaatsing in de St.-Ct. ter algemeene kennis wordt gebracht. Openbare verkooping van schapen van den- zelfden eigenaar of behoorende tot de nalaten- schap van een overledene blijft, ook in de aan gewezen gemeenten, geoorloofd met schriftelijk verlof van den burgomeester, nadat de districts- veearts of plaatsvervangende districtsveearts aan dezen heeft gerapporteerd dat de schapen aan geen besmettelijke veeziekte lijdon. Deze toestemming van den burgemeester geldt slechts gednrende 7 dagen na hare dagteekening. Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na de plaatsing in het Staatsblad en de St.-Ct., alzoo den 16 dezer. De commissie, benoemd om te onderzoeken of bovengenoemde tentoonstelling in 1887 kan gehou- den worden, heeft thans in een circulaire als haar oordeel uitgesproken, dat zulk een tentoonstelling niet alleen mogelijk zal zijn maar ook hoogst nut- tige uitkomsten zal opleveren. Zij twijfelt dan ook niet aan het welslagen er van, doch daarvoor moet aan twee voorwaarden voldaan worden. Ten eerste dienen belanghebbenden hunne waren in te zenden. Met de commissie twijfelen we niet of, zoodra het uitvoerig programma zal zijn verschenen, zullen talrijke aanvragen om plaatsruimte het welslagen der tentoonstelling in dit opzicht verzekeren. De tweede voorwaarde is van financieelen aard. Er is op de gegevens van de tentoonstellingen, in 1869 en 1877 gehouden, een begrooting opgemaakt, waarin de inkomsten de uitgaven dekken, en welke door de financieele commissie is goedgekeurd. Bij mogelijke mislukking der tentoonstelling wenscht echter de regelingscommissie den last van een dan onvermijdelijk tekort natuurlijk niet te dragen. Een waarborgfonds van f 100.000 wil zij zien bijeen gebracht, zal zij haar arbeid voortzetten. Wij hopen met haar dat dit gelukken moge. Door het waarborgfonds te verdeelen in aandeelen van f 50, heeft zij deelneming er aan onder ieders bereik gebracht. Moge de commissie weldra kunnen mededeelen dat het fonds ruim volteekend is. Reeds hebben eenige personen 7500 bijeengebracht tot dekking der voorbereidendo kosten, indien de ten toonstelling wegens gebrek aan deelnemers niet mocht kunnen doorgaan. De inschrijving voor het waarborgfonds kan ge- schieden bij een der leden van de financieele of van de hoofdcommissie, en wel op de volgende voorwaarden lo. Voor iedere inschrijving van f 50 zal een bewijs van persoonlijk vrijen toegang worden ver- strekt, 50 pCt. van ieder aandeel zal op 1 Maart 1,887 ten kantore der Kas-Vereeniging als voor- loopige waarborg moeten worden gestort. 2o. Terugbetaling van het gestorte bedrag zal plaats vinden wanneer na afloop der tentoonstelling blijkt, dat de ontvangsten zijn gedekt. 3o. Hebben de inkomsten de uitgaven niet ge dekt, dan zal het tekort pondspondsgewijze worden omgeslagen. i". Wij herinnercn er aan, dat de hoofdeommissie wordt gevormd door de heeren Bergsma, Voorzitter G. Vas Visser, Onder- VoorzitterJoan H. Schmitz, Penningmeester11. J. G. Mijnssen, C. L. Van Kes- teren, SecretarissenC. Dijserinek, De Salis, J. H. Van Reigersberg Versluis en G. B. Noothoven Van Goor. De financieele commissie bestaat uit de heeren G. Vas Visser, VoorzitterC. E. De Bordes, K. H. Schadd, C. J. Den Tex, C. H. Van Tienhoven, J. Leon Wolterbeek en Joan H. Schmitz, Secretaris. H. M. de Koningin heeft aan het etat major van Zr. Ms. stoomschip „Koningin Emma der Ne- derlanden" HDs. portret in fraaie lijst geschonken. Deze bodem heeft 's Rijks marinewerf te Nieuwe- diep verlaten en zal, na in de buitenhaven victua- lien en kruit te hebben ingenomen, Zaterdag a. s. vertrekken. Het bericht, dat de Paus voornemens was onderhandelingen aan te knoopen met de Neder- landsche Regeering over de benoeming van een Nederlandsch gezant bij het Vaticaan, was afkom- stig van den Moniteur de Pome. Thans verklaart dit blad, dat het door een correspondent verkeerd onderricht was. Het zou de wensch geweest zijn van eene partij in Nederland, aan de Kamer een voorstel van die slrekking te doen, maar vooruit- zicht op het tot stand komen van de zaak was er niet. In het Volkspark te Amsterdam is Maandag wederom een bijeenkomst gehouden, waar dezelfde jongeman, die een vorigen kfier met de redenaars der sociaal-democraten in debat wilde treden, klaagde dat hij op weg naar het lokaal grievend was beleedigd en gemolesteerd. Hij vergeleek ge noemde redenaars met de „valsche profeten", van wie Mattheus zegt, dat zij in schaapsvacht komen en „van binnen grijpende wolven zijn." Op zijn verzoek zal hem in een volgende bijeenkomst gele- genheid worden gegeven te betoogen, dat de soc.- democr. leiders onbekend zijn met de ware nooden en behoeften des volks. In de vergadering bevond zich de echtgenoot van den heer E. Douwer Dekker MultatuViwat den voorzitter aanleiding gaf aan het genie van den heer Dekker hulde te brengen. Volgens een mededeeling voorkomende in het Engelsche blad Nature is in Engeland het plan gevormd om dat tijdstip te gedenken, door het houden eener tentoonstelling van alles wat be- trekking heeft op den invoer en de geschiedenis van den aardappel. Deze tentoonstelling zal gehouden worden in St. Stephen's Hall, Westminster (London), van Woensdag 1 December tot Zaterdag 4 Decem ber, a. s. Een dezer dagen zal bestemd worden tot het houden eener vergadering, waarin on- derscheidene nog onopgeloste vraagstukken, op de geschiedenis dezer aardvrucht betrekking hebbende, zullen besproken worden. De tentoonstelling zal uit vier afdeelingen bestaar., nam.: 1. Een geschiedkundige en weienschappelijke verzameling, bevattende de oudste werken of verhandelingen waarin de aardappel is afgebeeld, kaarten, die de toenmalige kennis der Europe- anen van het nieuwe wereld-deel doen kennen, zoomede der landstreken waarin de aardappels oorspronkelijk groeiden of geteeld werden en de aanwijzing der toen meest bezochte havens; oude reisverhalen en boeken waarin van den aardappel sprake is; bijdragen en verhandelingen waarin getracht wordt een duidelijke omschrij- ving der verschillende species te geven, afbeel- dingen der soorten en verscheidenheden; mede- deelingen van tijdgenooten betrekking hebbende op de reizen van Hawkins, Cavendish, Drake, Grenville en Raleigh. 2. Afbeeldingen der bekende aardappelziekte en alle daarop betrekking hebbende boekwerken. (De afdeelingen 1 en 2 worden vereenigd onder leiding van een commissie, bestaande uit geleerden en deskundigen, die hunne medewer- king hebben toegezegd.) 3. Mededeeling van de beste handelwijzen ter opberging en bewaring der aardappelen, alsmede van de middelen om nog zooveel mogelijk partij te kunnen trekken van reeds door de ziekte aangetaste aardappelen, enz. 4. Een tentoonstelling der knollen van alle de verschillende verscheidenheden, die zich in de cu'ituur bevinden. Elke inzending daarvan moet vergezeld gaan van een opgave van den tijd der planting, de plaats van herkomst, de samenstelling of hoedanigheid van den grond, enz. Yoor deze tentoonstelling worden gouden, zilveren en bronzen medailles als prijzen uit— geloofd. Dit Hannover wordt volgens de N. Gr. Ct., zeer geklaagd over het mislukken van den ho- nigoogst in dit jaar. Handelaars die voor twee jaar 5060 duizend pond honig verwerkten en in het ongunstige vorige jaar nog 20 dui zend pond konden koopen, zullen het nu niet verder kunnen brengen dan tot 45 duizend pond. Men had zulk een slecht resultaat niet ver- wacht. loch blijven de prijzen van honig en was, tengevolge van de buitenlandsche concur- rentie, zeer laag. Vul een pot halverwege met vochtg zand en plaats op dit zand een denr.ekegel. Als er mooi weer op handen is zullen de schubben van e6n wijken, terwijl ze zich vast tegen elkaar zullen sluiten als het zal gaan regenen. Aldus de Revue de Vhorticulture Beige et ettrangere. 't Is zeker wel zoo min kostbaar mogelijk en daarom licht te probeeren. In het noordelijk gedeelte van Amerika groeit eene plant, bekend onder den naam vMentzelia ornata", die aan het bovenste deel van den bloemstengel voorzien is van twee soorten haar- vormige aanhangsels, welke een groote menigte vliegen aanlokken en dooden. Het eene aan- hangsel bestaat uit weeke haren met spons- achtige koppen, welke een stof bevatten, die de vliegen aanlokt, het andere aanhangsel be staat uit stijve borstels, aan de punt met 45 weerhaken voorzien. Wanneer nu eene vlieg op de eerste haren zich zoekt te vergasten, geraakt haar snuit toevallig achter dc weerhaken, die dezelve bij de poging om haar er uit te krijgen vasthouden. Het dier blijft dus hangen of breekt zijn snuit en sterft in beide gevallen. Andere insecten, zooals b. v. kleine kevers, worden op dezelfde manier aan de beenen vastgehouden. Nog eigenaardiger is de //Gronovia scandens". Deze plant klimt tegen anderen door stijve haren op, die aan hun einde in twee zeer spitse weer haken uitloopen. Wanneer men haar nu van haar steun berooft, kruipt zij op den grond en wordt voor kleine hagedissen en andere die ren noodlottig, daar genoemde weerhaken zich aan de huid vasthechten en niet weder kunnen worden uitgetrokken. In den loop van 24 uren nam men waar, dat zeven hagedissen, wier lengte van 512 cM. bedroeg, door deze haken werden vastgehouden en gedood. Iloralia In het Maandblad van dr. Van Hamel Roos wordt met ingenomenheid melding gemaakt van de e/Continental-Praeserven fabriek" te Hildes- heim, daar zij aan onzen landbouw een uitste- kende gelegenheid geeft tot ontwikkeling van een nog veel te weinig ontgonneu gebied. Vanwege deze fabriek ontving dr. Van Hamel Roos echter de mededeeling, dat zij te ver- geefs getracht had, groote partijen van de als puik bekend staande Hollandsche groenten en vruchteu hier te lande te koopen Jen zij dus genoodzaakt was zich elders te voorzien. Daarom rijst de vraag: Waarom leggen onze Hollandsche landbouwers zich niet meer toe op vruchten- en groententeelt, en waarom kunnen onze Hollandsche industrieelen niet zelf de groen ten en vruchten, op eigen bodem, voor de verduurzaming zoo geschikt maken, als de Duitschers het bewezeu hebben te kunnen doen Ned. Herv. Kerlc. Beroepen te IJzendoorn (cl. Tiel) J. H. Knot- tenbelt te Schaarsbergente Dussen C. C. Schot te Tolen; te Schoonoord (Dr.) H. H. Okke te Lutjegast; te Zwartewaal K. A. Nijenhuis te Asch (bij Tiel); te Aksel C. P. N. Pikaar te Ouwerschie; te Hoek (bij Ter-Neuzen) J. Van Bergen te Kortgene (Noord-Beveland)te Oos- terhuizen en Hobrede G. H. Blanken teLutje- broek; te Vreeswijk J. C. K. Nonhebel te Woudrichem. Beroepen (niet bedankt, zooals verkeerdelijk is gemeld) te Stad aan 't Haringvliet A. P. Simons, te Bergschenhoek. Aangenomennaar Gorredijk door W. H. Luttenberg te Waddingsveen; naar Muiderberg door L. J. Van Rijn te Vlaardingen; naar Vries door J. Schuiringa te Hensbroek; naar Geesteren door C. Bameveld cand. te Amster dam; naar Idsegahuizen en Piaara door A. Jellema Hzn. cand. te Gauw (bij Sneek). Bedankt: voor Wickel door P. Portuin te Barendrecht; voor Horsen (cl. Nijmegen) door D. Van Herwaarden te Diepenveen; voor Berg- Ambacht door E. Eisma te Bennekom (gem. Eede); voor Dodewaard door C. C. Schot te Tolenvoor Heer—Hendrikskinderen en Wisse- kerke door L. J. Van Rhijn te Vlaardingen voor Staphorst door G. Van Goor te Bun- schoten; voor Loon op Zand door A. Van Veelo te Klundert; voor Garsthuizen door J. J. A. Valeton te Lutten; voor Wouterswoude, Zevenhovenen, Nes en Wierura door A. Jellema Hzn. cand. te Gauw (bij Sneek); voor Heteren door M. J. Bouman te De Meern. Chr. Ger. Kerk. Bedanktvoor Musselkanaal door ds. Bouma te Driesum (Pr.) Boopsgzinde Kerk. Bedankt: voor IJten (Fr.) door ds. Frerichs te Oudebildtzijl (Pr.) Kvang. Bulk. Kerk. Beroepente Leeuwarden D. Pont te Vlis- singente Opheusden ds. W. De Lange pred. te Brnchem (cl. Zaltbommel); te Harlingen J. J. L. Duijvendak cand. te Amsterdam. Aangenomen: naar Weesp door J. Bergman cand. te Amsterdam. Uit Oudenbosch wordt aan de N. R, Cl. ge- schreven Toen onlangs hier een vreemdeling, die geen raad met zijn tijd wist, vroeg of hier nooit iets te doen was, kreeg hij het in vollen ernst ge geven antwoordjawel, nu en dan wordt de brandspuit eens geprobeerd. Dat was dan ook voor korten tijd het eenige wat de burgerij uit hunne rustige rust kon wekken. Wanneer nu die vraag werd gedaan, zou er een ander antwoord volgen. Niet dat er hier comedie's, muziek- of zanguitvoeringen worden gegeven. Neen, daarvoor is hier geen plaats. Daarvoor is men hier te, ja hoe zal ik het noemen, te braaf. Neen, het antwoord zou zijnwe zien nu en dan eens vuurwerk, en mooi en duur vuurwerk ook. Eenige weken geleden brandde eene geheele boerderij af, en kort daarop eenige hooibergen, en daarna werd de burgerij door klokgeklep bij- eengeroepen om te zien, hoe eene schuur, waarin o. a. 25,000 pond hooi, van den heer G. Ver- meulen, logementhouder, eene prooi der vlammen werd. De nabijheid van water en de spoedige komst der brandspuit verhinderden dat ook het loge- ment in vlammen opging. Men vermoedt dat, evenals bij de vorige branden, ook hier vuur de oorzaak van den brand is. Wat echter tegenwoordig dat vuur bezielt,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2