NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bii Jit Nnramer betoDrt sen Bpepl. 27e Jaargang No. 47. Zaterdag 20 November 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprij s J. 11. de BIJSSY, Rokin 60, Amsterdam. iPrijs der Advertentien Verjradering van den Gemeente- raad van Ilaarlemmernieer. WEEKBLAD HAAELEMMERMEEK Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. 6. h zonder Bijvoegsel 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 12^9 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantorenbrievengaarders en postboden. OP Bonderdag, 25 November 1886, des morgens ten 10 uur, ten Raadhuize te lloofddorp. Te behandelen onderwerpen Ingekomen stukken en mededeelingen. Bestek voor de school en kantoorbehoeften voor 1887. Bestek voor de aanbesteding van petroleum en turf, voor 1887. Yerzoek tot, het maben eener afscheiding in school no. 5. Adres van Gt. de Yries, om vergunning tot demping van een iredeelte grep. Verzoek van den Geineente-ontvanger om vergoeding van reiskosten voor het houden der zitting te Abenes. 7. Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1886. 8. Reclames tegen het kohier van den hoofde lijken Omslag, dienst 1886. 3. 5. 6. A. D. deed het paard van v. D. verschrikken zoodat het struikelde en viel, en de boomen van de wagen stuk hraken. De voerman VV. de K. viel van den wagen en over 't paard, doch bekwam weinig letsel. BURGERLIJKE STAND van 10 tot 16 Nov. Onderlrouwd-. J. F. Ten Napel en A. F. A. Fraikin. GelrouwdB. Troost- met L. Eveleens; J. Nuijt met C. Eveleens; J. Verwer met C. v. d. Vaart J. Onos met M. van Zuilen; P. Smit met C. W. van Rijn. Geboren Johannes, zoon van P. P. A. Clemens en VV. J. J. v. d. Laan; Hendrik, zoon van C. Silvis en A. Degenaars; Dirk, zoon van M. Breure en A. M. Koudijs; Johannes, zoon van J. van den Bos en N. v. der Sar; Aaltje, dochter van J. van der Pad en W. P. Gerrilser.; Hen drik Rudolph, zoon van H. R. Jurrjens en J. de Heus; Cornelia, dochter van C Pijlman en J. Horstman; Alida, dochter van A. de Gier en A. Bolluijt; Arie, zoon van T. van den Berg en M. H. de Boer; Evert, zoon van H, Ver- steeg en A. Kriebel. Levenloos geboren1 kind van Z. Hofstede en A. van den Broek. Overleden: Jan, oud 3 maanden, zoon van J. Gerritsen en C. van Geest; Margje van der Scheer, oud 82 jaar, geh. met J. F. Westen- burger; Arie, oud 23 jaar, zoon van D. van der Vlugt en D. van DnijnPieter, oud 6 maanden, zoon van T. v. d. Maas en C. Kieviet. ENGELAND. Dat de verklaringen van den Oostenrijkschen Minister, graaf Kalnoky, op het eerste bericht in Engeland groote tevredenheid opwekten, valt niet te verwonderen. Daarin toch werd onbewimpeld te kennen gegeven, dat de Oos- tenrijkers een verder voortrukken der Russen niet zullen gedoogen en dat Engeland op Oostenrijks steun kan rekenen. De rede van lord Salisbury bleek in Oostenrijk in goede aarde gevallen te zijn. Maar nu de eerste roes over het behaalde suc- ces eenigszins aan het bedaren is, begint men van sommige zijden reeds bedenkelijk het hoofd te schudden, en zich minder ingenomen te toonen met Salisbury's politiek. Zoo schrijft Daily News„Lord Salisbury wikt, maar het Engelsche volk beschikt. Oostenrijk kan met Rusland gaan vechten, wij niet". Ook andere liberale bladen uiten zich in gelijken geest, en het is dan ook niet te verwonderen, wanneer er in de Duitsche pers wordt geklaagd over Enge- lands wankelmoedigheid, dat wel goed anderen kan ophitsen, maar als het op daden aankomt, niet le vinden is. Door de rechterlijke macht is naar aanlei- leiding van den jongst voorgenomen optocht der sociaal-democraten een voor de politie en de rustige burgerij belangrijke beslissing genomen. Er is n. 1. uitgemaakt, dat het hoofd der City- polirie het recht had den optocht te verbieden, hetgeen hem door de socialistische leiders was betwist. Men zal dus bij eene volgende gelegen- heid dadelijk met kracht tegen hen kunnen op- treden, en de burgerij niet dagen lang in span ning behoeven te houden of zij gevaar loopen geplunderd te worden of niet. Engeland heeft een belangrijk personaadje door den dood verloren. Niemand meer of minder dan Fred. Archer, de beroemde schatrijk-gereden jockey, is op 27-jarigen leeftijd overleden. Het valt nauwelijks te betwijfelen, of er is reeds een Archer-maniezich openbarende in het dragen van hoeden, stokken, dassen, manchetten enz. enz. zooals de dear fellow ze placht te hebben, onder de dames en heeren van de sport-wereld uitge- broken. FRANKRIJK. Frankrijk heeft plotseling in een zijner meest bekende mannen een gevoelig ver- lies geleden. Het is een der wrange vruchten van Frank- rijk's veroveringstochten in verre gewesten. Dr. Paul Bert, gouverneur van Tonkin en oud- minister van onderwijs, de groote vriend van Gambetta, is plotseling overleden. In even hooge mate als zijne verdiensten door zijne liberale geestverwanten vverden op prijs ge- steld, had hij zich den haat der clericalen op den hals gehaald, vooral ten gevolge der door hem gewrochte onderwijswet. De Kamer bewees hem de laatste eer door hare zitting op te heffen, terwijl in de volgende vergadering een krediet werd toegestaan voor zijne begrafenis benevens een tweede ten einde aan zijne weduwe een jaargeld van 12000 frcs. te kunnen uitkeeren. Verscheidene socialistische leden der uiterste linkerzijde dienden daarop een voorstel in, strek- kende om een jaarlijksch pensioen van 1000 fr. toe te kennen aan de nagelaten betrekkingen van officieren en soldaten, in Tonkin overleden. De urgentie van dit voorstel werd met 280 tegen 180 stemmen verworpen. Nu de Civiele-Gouverneur van Tonkin door den dood is weggerukt, schijnt de Fransche Regeering van deze gunstige gelegenheid gebruik te willen maker,, om de leiding der zaken aldaar, zoolang de rust niet geheel hersteld is, weder in de handen der militaire overheid te willen plaatsen. Ook daar komt men dus weder terug van de ontijdige invoering van het civiel bestuur. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het hoofdmo- ment der Europeesche politiek is deze week ge- legen in de rede van den Oostenrijkschen Mi nister graaf Kalnoky, waarvan wij onder Enge land met een enkel woord melding maakten. De rede werd gehouden in de zitting der Hongaar- sche Delegatie, waar de Minister verklaarde dat wat de Oostenrijksche belangen betreft, deze berusten op den grondslag van beginselen en op het recht der algemeene verdragen. Het is eene zaak van het hoogste belang, dat het Berlijnsche verdrag ongeschonden blijve. Aan de mogendheden en aan Oostenrijk werd de belangrijke en moeilijke plicht opgelegd, er voor te waken, dat het grondbeginsel der auto- nomische stelling van Bulgarije, zooals dit bij tractaten is gewaarborg, niet geschonden worde. Een moeilijker taak der regeering bestaat hierin, dat hare handelingen niet den invloed onder- vinden van eene oogenblikkelijke ergernis, door de houding van generaal Kaulbars verwekt. Dan zou men niets veikrijgen van hetgeen een beslis- sende uitwerking op de definitieve regeling in Bulgarije zou kunnen hebben. Het is dien generaal wel gelukt, den Bulgaren op de meest onaan- gename manier Ruslands invloed te doen ge- voelen, maar tevens is daardoor op nog nimmer gekende wijze de sympathie van Europa voor de Bulgaarsche natie opgewekt. De belangen van Oostenrijk eischen, dat gee- nerlei sehending der tractaten plaats hebbe, dat de door Europa gewaarborgde autonomic onge schonden blijve. De langdurige en moeilijke taak is ons dus opgelegd, den loop der gebeur- tenissen met geduld en voorzichtigheid tevolgen. De heer Tisza heeft met juistheid de algemeene strekking onzer politiek ontvouwd, voor het geval dat wij in de gelegenheid wierden gesteld, het Berlijnsche tractaat te verdedigen. Wij zijn zeker van de sympathie en medewerking van alle mogendheden, die de Europeesche verdragen willen beschermerr BALKAN-STATEN. Zooals te voorzien was, heeft de koning van Denemarken aan de Bulgaar sche sobranje te kennen gegeven, dat hij zijn zoon Prins Waldemar niet kon toestaan als vorst van Bulgarije op te treden. De Denen schijnen zelfs door het aanbod beleedigd te zijnzij vinden blijkbaar de betrekking van stroopop in Bulgarije wel wat vernederend voor den zoon van Dene- marken's koning. Thans komt de vroeger reeds genoemde Rus- sische candidaat, de Prins van Mingrelie, weder ter sprake, maar deze schijnt voor het oogenblik nergens te vinden te zijn. De toestand in Bulga rije is natuurlijk hopeloos verward en ondanks het kwade humeur van Engeland en Oostenriik gaat generaal Kaulbars er zijn gang, alsof hij te huis was. Het is dan ook niet mogelijk eenig peil op de komende gebeurtenissen te trekken, maar het oorlogsgevaar blijft ongetwijfeld dreigend. De Zondagswet. Be Standaard prijst den Minister over het indie- nen der nieuwe Zondagswet, maar laakt het stand- punt daarin door den Minister ingenomen. Dat standpunt toch is niet het Christelijke, maar het modern-ongeloovige. Zooals jarenlang de woord- voerders der ongeloovigen in den lande krachtens hun ongeloovige beginselen, over de Zondagswet voortgekeuveld hebben, zoo en niet anders praat ons Kabinet het in dit ontwerp na. Zijn uitgangspunt is niet in de antirevolutionaire beginselen genomen, maar juist in de beginselen van hen, die op staatsterrein van geen goddelijken gebieder hooren willen. Voor den volkomen ongeloovige is er dan ook niets hoegenaamd, wat hem in het uitgangspunt van deze wet stuiten kan, en al de hinder en ergernis, door het beginsel, waarvan deze wet uit- gait, opgewekt, keert zich ook ditmaal weder juist tegen de Christeuen in den lande. Bij de toepassing, door het Kabinet aan dit be- giDsel gegeven, heeft de liberalist natuurlijk zijne vele aanmerkingen, en is er daarentegen een en ander, dat practisch den Christen verblijden kan, maar dit verzoent ons met de wet niet. De Stand, verwacht dan ook van deze Zondags wet niets, ook niet zijdelings vrucht voor de zede- lijke ontwikkeling of voor de godsdienstige vorming van ons volk. Feitelijk zou invoering van deze wet bijna niets in den bestaanden toestand veranderen. Op het sluiten van de kroegen tot twaalf uur na, en het tot tijdelijken stilstand doemen van enkele fabrieken, zou alles ongeveer blriven zooals het was. En wel verre van ons met de heiligiug en vieritig van den Zondag eene schrede verder te brengen, zou dit ontwerp, wierd het wet, eer strekken om het misbruik van den Zondag voor allerlei uitstnpjes en wilde pret en soms tamelijk ruwe vermakelijk- heden nog te bevorderen. Dasrom meent Be Stand, de aanneming van het ontwerp, gelijk het daar ligt, niet te mogen aan- raden. De „Nederlandsche Schaatseurijdersbond" heeft het programma het licht doen zien der inter- nationale wedstrijden op schaatsen, dezen winter te houden te Slikkerveer bij Rotterdam, op nader to bepalen dag. Als rechters treden op de heeren: mr. S. Sal- verda, tevens starter; mr. J. Van Buttingha Wichers, tevens tijdopnemer, en baron De Salis, id. id. Als prijzen zijn uitgeloofd, voor: I. Meesterschap van Nederlaud op 1600 meter. Eerste prijs f 600, een diploma en eene gouden medaille; tweede pr. 300 en eendipl,; derde pr. 60 en een dipl., vierde pr. 30 en een dipl. II. Meesterschap van Nederland voor heeren liefhebbers, op 1600 meter. Eerste prijs eene gou den medaille, tweede pr. eene zilveren med., derde pr. eene bronzen med., vierde pr. een diploma. De baan zal recht zijn met een draai van 100 meter miudellijn. Ieder die aan den wedstrijd wenscht deel te nemen, is verplicht zijn naam en woonplaats, ver- gezeld van het inleggeld van f 6, te zenden aan den heer Herm. Kolff te Rotterdam, uiterlijk twee dagen voor den wedstrijd. (Telegramadres Herolf Rotterdam.) De minister van binnenlandsche zaken zegt in de Memorie van Beantwoording op hoofdstuk V der begrooting, dat de Regeering niet voornemens is een wetsontwerp aan te bieden tot verandering der grenzec tusschen Amsterdam en Nieuweramstel,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1