BINNENLAND. LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN, WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTEXTIEBLAD. Algemeene Aereeniging voor Bloembollen- cultuur te Haarlem. DUITSCHLAND. Het heeft te Berlijn nog al eenige bevreemding opgewekt, dat bii het vertrek van generaal Kaulbars en de Russische consuls uit Bulgarije de behartiging van de belangen der Russische onderdanen niet aan de Duitsche maar aan de Fransche autoriteiten is opgedragen. Zelfs zeide men dat op een desbetreffende vraag door Duitschland weigerend was geantwoord, doch dit wordt tegengesproken. Toch zou men, met het oog op de zoo vaak en zoo hoog geroemde overeenstemming tusschen de Kabinetten van Petersburg en Berlijn eene andere regeling dan de thans getroffene hebben verwacht. FRANKRIJK. De Kamer is in een bezuini- gings humeur, en ondanks het verzet van den Minister van Financien, de heer Sadi Carnot, worden op tal van posten belangrijke bedragen geschrapt. Eene reductie zal den Minister bijzon- der onaangenaam geweest zijn, nl. die van 618,000 francs op de onkosten der centrale administratie, maar trots zijn tegenstand werd het daartoe strek- kend amendement van den heer Faure met 355 tegen 171 stemmen aangenomen. Het is nog onbekend welke gedragslijn het Ministerie zal volgen en of de door de Kamer in de begrooting aangebrachte veranderingen tot eene ministerieele crisis aanleiding zullen geven. De laatste Fransche manier om met ge- weld de aandacht op zich te vestigen, wanneer dit niet goedschiks gaat, is het lossen van eenige revolverschoten, in of voor het Palais Bourbon. Thans is dit weer gedaan door een jufvrouw die vermeent door de rechterlijke macht onheusch behandeld te zijn, en die op deze eigenaardige manier de attentie van den heer Clemenceau wenschte te trekken. Het onmiddellijk gevolg was dat zij de aandacht trok van een politie- agent, die haar zoo onhoffelijk mogelijk in de doos stopte. Behalve met dergelijke kleine dagelijksche voor- vallen houdt men zich druk bezig metde i889er Tentoonstelling. Een ministerieel besluit is ver- schenen volgens hetwelk een officieel blad der Ten toonstelling verschijnen zal. voorloopig benmaal 's weeks, en waarvan het bureau gevestigd zal zijn Champ de Mars, in het bureau van het Commissariaat-generaal De prijs is per nummer 30 centimes, voor 6 maanden 7 frcs. en voor een jaar 12 frcs. Blijkens een telegram uit Aden zijn weder eenige matrozen het slachtoffer geworden van het verraad en de moordzucht van een wilden volk- stam. Een officier en zeven man van het oorlogsschip 1 Pengouin zijn, terwijl zij aan wal waren om water intenemen te Ambadu door Somalis vermoord. De opgaven betreffende den handel van Frankrijk voor de maand October wijzen tegen het vorige jaar eene vermeerdering van den in- voer aan. Grondstoffen bedroegen fr. 156 mill, tegen 124 mill, in 1885 en gefabriceerde goede- ren 49 mill, in 1885. De uitvoer van grondstoffen beliep 62 mill, tegen 56 mill, en de gefabriceerde goederen 138 tegen 150 mill, francs. Erisechter eene toename in den uitvoer van diversen (geen voedingsmiddelen, noch fabrikaten), die fr. 2 4 mill, tegen 17 mill, in 1885 beloopt, zoodat de totale uitvoer bijna hetzelfde cijfer van dat des vorigen jaars bedraagt. RUSLAND. Generaal Kaulbars heeft zijn vaak herhaalde bedreiging ten uitvoer gebracht en is met alle Russische Consuls en agenten uit Bul garije vertrokken. Wat er verder met Bulgarije gebeuren zal is een onbekende zaak, want sedert is door Rusland geen enkele stap in de richting van eene oplossing der crisis gedaan, en van een nieuwen vorst hoort men voor het oogenblik niets. De zaak blijft nog steeds een dreigend gevaar voor den Europeeschen vrede. Naar sommige voorteekenen te oordeelen broeit er een donderbui voor het Ministerie, en barst de bui werkelijk los, dan is het te hopen dat daarna de lucht eens opgefrischt en gezuiverd moge zijn. Het meer dan lankmoedige geduld der liberale meerderheid is uitgeput en men schijnt niet voor- nemens de grondwetsherziening door den heer Heemskerk adcalendasgraecas telaten verschuiven. Reeds vier maanden lang is men in geduldige afwachting en er komt niets. Allerlei kleine onbe- duidende wetjes worden ingediend maar de zaak der grondwetsherziening die zoo dringend afdoe- ning noodig heeft, laat men rusten. Het zal bij de behandeling der Staatsbegrooting, die Maandag aan de orde komt, wel spoedig blijken of de Kamer zich nog langer op sleep- touw zal laten nemen. Wat den Minister yanjustitiebetreftvoordezen zal het denkelijk een verlichting zijn. wanneer hij de wichtige portefueille aan een ander kan over- dragen, want men maakt Zijner Excellentie het leven in den laatsten tijd bepaaldelijk zuur. 's Ministers Zondagswet wordt op zeldzaam een- stemmige wijze, van alle kanten en door alle par- tijen afgekeurd. De een vindt dat het wetje te huis behoort in de middeneeuwen, de ander is van oordeel dat het voorstel de godsdienst miskent. Diamantslijpers komen er tegen op dat zij 's Zondags niet meer zullen mogen slijpen, schoen- makers dat ze niet meer zullen mogen lappen, en de tuiniers bepleiten de rechten van doperwtjes en worteltjes, die geur en smaak zullen missen indien de kassen Zondags bij slecht w6er niet gedekt en bij mooi weer niet opengemaakt mogen worden. Men kan het ontwerp dan 00k gerust als een doodgeboren kind beschouwen. En deze spruit is niet de eenige aan wie de Minister du Tour weinig pleizier beleeft. Ook Mevr, Bulkley, maakt het den Minister lastig, in plaats van dankbaar te zijn voor de haar wegens ziekte verleende gratie. Eene ziekte die haar echter niet schijnt belet te hebben, daclelij k na haar ontslag een adres t"t de Tweede Kamer te richten, waarin zij den Minister beschuldigt haar de belofte te hebben afgeperst zich niet te Apeldoorn te zullen vestigen, zoolang de heer Hoek daar woont. Zij beschuldigt den Minister daardoor inbreuk gemaakt te hebben op het recht day zij heeft als Nederlandsche burgeres, zich te vestigen waar zij verkiest. Men kan niet ontkennen dat deze burgeres wel wat veel van den nationalen tijd in beslag neemt voor hare particuliere zaken, en dat zij het Justitie, Politie en Wetgevende Macht fameus lastig maakt. Haar adres is naar den Min. verzonden om inlichting. Een derde punt dat den Min. veel hoofdbrekens zal kosten is een uitspraak van den Hoogen Raad in zake de drankwet. Het blijkt nu dat deze hooggeprezen wet, op het voornaamste punt, n. 1. dat der „vergunning" niets te beteekenen heeft. De rechtbank te Assen en het hof te Leeu- warden, en deze uitspraken zijn door den Hoogen Raad bekrachtigd, hebben n. 1. beslist dat ieder ad libitum sterken drank in het klein mag ver- koopen mits hij slechts zorge steeds meer dan 2 Liters in voorraad te hebben. De finesse zit hem hierin dat volgens art 16 der wet iemand wel strafbaar is die „in het klein (d. i. minder dan 2 liter) sterken drank ten ver- koop in voorraad heeft," maar niet hij of zij die sterken drank ten verkoop in het klein in voor raad heeft. De Drentsche kruidenier en zijn advokaat die dit fijne onderscheid ontdekt hebben, verdienen den dank van alle drinkebr&ers Er zal nu wel niets op zitten, als zoo spoedig mogelijk art. 16 van de ongelukkige drankwet, die in een voortdurenden staat van evolutie ver- keert, te veranderen. Zoo doet de een zijn best den menschen het gebruik van Schiedammer zoo gemakkelijk moge lijk te maken, en tracht de ander hem hetgenot van een matig glaasje klare of bitter geheel te benemen. Aldus eenige inwoners van Haarlem die, waarschijnlijk minder uit haat tegen de jenever dan wel uit vrees voor hunne kostbare armen en beenen, den Min. van W. H. en N. verzochten, der spoorweg-maatschappijen de verplichting op te leggen alleen personeel in dienst te hebben, dat nooit of te nimmer het verderfelijk Schiedamsch brouwsel met een blik verwaardigt. Of de verzoekers alleen het oog hadden op baan- wachters, conducteurs enz., die hun niet benijdens- waardige taak in storm en regen, onder hagel en sneeuw moeten volbrengen, dan wel of zij het verbod ook wenschen uitgestrekt te zien tot den Directeur-Generaal, de Inspecteurs enz. is ons onbekend. Het vreemdsoortig verzoek is, door den Min. van Waterstaat die zelf „bij de spoor" is geweest, van de hand gewezen. Hiervoor loopt een ander dezer dagen geopperd voorstel voorzeker geen gevaar. Men heeft name- lijk het plan gevormd in de zaal van het Rijks- museum, waar de portretten onzer groote zee- helden prijken, een eenvoudig huldeblijk op te richten als een tolk der vereering door het Ne derlandsche volk aan hunne nagedachtenis. De gep. vice-admiraal jhr. de Casembroot zal aan het hoofd der commissie staan, waarvan Amster dam's burgemeester, de heer van Tienhoven, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Ziedaar een denkbeeld dat wij van harte kun- nen toejuichen en dat ongetwijfeld door duizenden met sympathie zal worden ontvangen en gesteund. Laat ons de groote mannen van voorheen en thans in eere houden. Hun [aan tal is niet legio, en helaas! hebben wij weder het verlies te be- treuren van een man, om zijn uitstekende kunde en bekwaamheid in binnen- en buitenland gekend en geeerd. Prof. dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar in de verloskunde aan de Leidsche Universiteit is n. 1. op 66-jarigen leeftijd overleden. Voor die universiteit in het bijzonder, voor de wetenschap in het algemeen een zwaar verlies. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een 1 rr*1 T7" K si*- U {V1lnocrlictrir,t Arnhem, waren uitgebracht 1272 stemmen, waar van 1207 geldige. Herkozen is de heer Ph. W. van der Sleijden met 1152 stemmen; de heer Brantsen van de Zijp verkreeg 39 stemmen. Door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, te Amsterdam is tegen Maan dag 29 dezer, een algemeene vergadering uitge- schreven, tot bijwoning waarvan het de houders van 6 pCts obligatien van de Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden uitnoodigt. Blijkens aankondiging van de Amsterdamsche Chininefabriek zal, wegens onvoldoende aanmel- ding tot het bekomen van aandeelen in de uitgif- te van f 200,000, serie C, de gelegenheid tot inschrijving daarop nog tot 2 Dec. a. s. des middags te 12 uren openblijven. Den daarop volgenden dag zal een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders plaats hebben. Wij ontvingen de „Compte-Rendu du 5e Congres officieel d' instituteurs d' aveugles te Amsterdam gehouden in Aug; 1885, en waarin o. a. voorkomt eene afbeelding van het oude gebouw en van het nieuwe gebouw waarin thans te Amsterdam het Instituut tot onderwijs van blinden gevestigd is. Deze hoogst nuttige inrichting zij aanbevolen in den steun van alien, die het treurig lot der blinden wenschen te helpen verzachten. lid* der Tweede Kamer in het hoofd-kiesdistrict Zal men voortgaan in het Westland aardap- pelen te telen of zal men den aanplant van hop aanvangen Zooals men weet werd indertijd, op initiatief van den heer Metmau, notaris te Wateringen, een commissie benoemd, welke de wijze, waarop de hop verbouwd wordt, in oogenschouw zou nemen en zich zooveel mogelijk op de hoogte zou stellen van de kosten dier teelt enz. Door deze commissie is thans een verslag uitgebracht, waarin de wenschelijkheid om een proef te nemen werd verdedigd. Men zegt, dat hiertoe dan ook besloten is. Moge die proef goede uitkomsten geven! Want ieder, die den jaarlijks terugkomenden strijd van den Westlandschen tuinder tegen de natuur ziet, om op een uitgeaardappeld land toch weer goede aardappelen te teelen, weet dat het hoog tijd is, dat een nieuwe r/eerste vrucht" worde gevonden. Trouwens, de Winders zijn de eersten om dit te erkennen. Zij weten echter ook niet, wat voor den aardappel in de plaats te kunnen stellen. Dat men bij den prijs der hop en den weinig uitlokkenden handel in dat artikel toch nog met deze teelt zelfs een proef wil nemen, bewijst dat de nood hoog geste- gen js> RottNieuwsbl.) De 63ste algemeene vergadering dezer Ver eeniging zal plaats hebben op Maandag den 20sten December 1886, des middags te twaalf uur, op de bovenzaal der Societeit ^Vereeniging" in de lange Bagijnestraat te Haarlem. In verband met art. 24 der Statuten, worden de besturen der afdeelingen uitgenoodigd, vdor of op den 14den December e.k. aan het hoofd- bestuur de leden bekend te msken, die worden afgevaardigd ter algemeene vergadering. ,Naar men uit de Betuwe schrijft, is de tabaks- haudel in Betuwsch gewas zoo levendig, als in tal van jaren het geval niet geweest is. In tegenstelling met verleden jaar, toen vele planters geen raad met hun goedje wisten en er mee bleven zitten, hebben nu dezelfde reeds alles tegen ruime prijzen van de hand gezet. Voor de beste qualiteit wordt van 24 tot 26 gld. betaald; het verhagelde geldt van 6 tot 10 gld. per 50 KG. Tegen die prijzen zijn in de laatste dagen duizenden KG. opgeruimd te Elst, Lienden, Heteren, Randwijk. Ook in Maas en Waalbegint de handel levendig te worden. Te Horsen, Druten en Wamel zijn reeds aanzienlijke partijen ver- kocht; meest prima qualiteit, waarvoor f 24 besteed werd. In het gewas van '85, waarvan hier en daar nog groote partijen voorhanden zijn, maar welker qualiteit te wenschen overlaat, is handel en omzet gering. In een zijner laatste nummers maakt La kranee gewag van een zonderling geschenk dat onlangs den Voorzitter der Academie van Wetenschap- pen, den admiraal Jurien de la Graviere werd toegezonden, 't was slechts £en graankorrel, maar waarop een kunstenaar in het schrijven een zin had geschreven bestaande uit 221 woorden. Onder Borssele werd voor eenige dagen een mangelwortel gerooid, die, bij een lengte van ruirn een halven Meter, een gewicht had van ongeveer 18 kilogrammen. Dezer dagen is volgens de Lb. CI. te Wiirz- burg een gerst-tentoonstelling gehouden waarop ongeveer 300 monsters gerst ingezonden waren. Zij zullen nog nader onderworpen worden aan een onderzoek omtrent den zamenhang van be- mesting en meelhoudendheid der korrels, op- brengst aan graan en stroo en aan een schei- kundige analyse. Voor een aanstaande keuze der varieteiten en wijze van verbouwen kan een en ander van ingrijpenden invloed wezen. Men schijnt daarbij verzuimd te hebben een toom kippen aan de commissie van beoordeeling toe te voegenwat betreft het artikel gerst, geen beter beoordeelaars dan kippen. Volgens prof. Pichard wordt een uitmuntende wijn verkregen uit het sap der Sorghum—Sten gels. De uitgeperste Stengels kunnen dan nog als veevoeder gebruikt worden. Mocht. de be- reidingswijze hiervan bekend worden, zeker zou- den we ook in Nederland die wijnsoort kunnen bereiden; want is het alleen om het sap der Stengels te doen, dan is de Sorghum ook hier te lande zeer goed te verbouwen. De goede hoedanigheden der vroegrijpe Ams- den-Perzik worden allengs meer en meer erkend en 't is inderdaad opmerkelijk zoo spoedig als deze uitmuntende Amerikaansche varieteit door geheel de beschaafde wereld verspreid is ge- raakt. De Revue Horticole maakte onlangs gewag van twee tuinbouw—inrichtingen te llyeres (Frankrijk) die dit jaar tijdens het rijpen der vruchten dezer soort, daarvan ongeveer twee duizend kilogram per dag afzonden. Ned. Herv. Kerlc. Beroepen Op het eiland Marken M. II. Bolke- stein te Woubrugge; te Bath en Rilland B. Bollee cand. te Harderwijk; te Ruiven (el. Meppel) ds. Woltering te Westervoortbij Arnhem; te Sir-Jansland B. Bolide cand. te Harderwijk; te Obdam W. A. Kuiperi te Ammerstol; te Gouda L. C. Schuller tot Peursum te Alkmaar; te Schipluiden (cl. 's Gravenhage) M. J. Bouman te De Meern (cl. Utrecht). Aangenomen: naar Jutrijp c. a. door Jonker te Tjerkgaast. Bedankt: voor Cornwerd c. a. (Fr.) ds. Jon ker te Tjerkgaast; voor Rotterdam door H. v. Griethuijsen te Burgwerd; voor Colijnsplaat door J. F. W. Van Troostenburg de Bruin te Berkel en Rodenrijs; voor Lienden door J. Van der Veen te Rossum; voor Jaarsveld door L H. Wensinck te Neerlangbroekvoor Andijk door M. Th. Lamman te Berckenwoudevoor Noordwolde (bij Groningen) door W. J. H. Van der Zwaag te Twijzel. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Hazerswoude P. H. Macken- schager te Rotterdam. Aangenomen: naar Wezep (bij Kampen) door D. Tibben te Blija. Doopsgzinde Kerk. Aangenomen: naar Jinsum en Poppingawier H. J. Elhorst prop, te Enschedti. Bedankt voor het beroep naar Blokzijl en Giethoorn en aangenomen het beroep Irnsum door Elhorst, candidaat te EnschedA.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3