NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. Bli flit luer Moon ten Bpepel. 27e iaargang No. 50. Zaterdag 11 December 1886. V A N Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs: .1. II. de BIJSS1, It ok in (10, Amsterdam. Prijs der Adverienti'en WEEKBLAD Per j-iiir, met Bijvoegsel franco per post. zouiler Bijvoegsel Enkri.e Nommers 15 Cent. fi zz 3. VLLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITCAVE BETREEEENDE te adresseereu aan den Litgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1-6 rebels 75 Cent, elken regel meer l'i'/s Cent. Oroote Letters naar plantsruimte. Abonnementm m advertentien toorden aangenomen door alle boekhandelaren. postkantorenbrievengaarders en postboden. NATION ALE MILITIE. le Bekendmaktng Burgemeester en Wethouders van Haarlem- menneer, maken bij deze bekend, dat de In- schrijving voor de Natinnale Militie, lichting 1888, van personen geboren in 1868, zal plaats hebben ten llaadhuize op "Vrijdag den 7en en Zaterdag den 8 Januari e.k.. van 6 tot 3 uur, en wel op den 7en voor de bewoners der Sectien met enkele letters, en op den Sen voor de be woners der Sectien met. dubbele letters. Haarlemmermeeh, 10 December 1886. Burgemeesler en Wethouders voornoemd LANTZENDORFFER, Burgemeesler. 1"). EGGINK. Secretaris. De Christelijke Jongedochters Vereeniging //Dorcas" te Hoofddorp heeft den 7en dezer hare gewone jaarlijksche uitdeeling gehouden van vervaardigd linnengoed. Aan 68 geziniien werden kleeren verstrekt, alsmede 10 dekens. De onkosten worden bestreden door jaarlijk sche giften van meer of minder gegoeden. Dat de jonge dochters zich den tijd te nutte ma ken, en het goede doel niet genoegzaatn kan gewaardeerd worden, blijkt uit bet bovenver- melde. Wij hopen niet alleen dat de Jongedochters niet in hun liefdewerk zullen verzwakken en dat hethnn vergund moge worden nog vele jaren op den ingeslagen weg voort te gaati, maar ook dat de gegoeden en mindergegoeden in dezen winter, als hnh weder een liefdegave wordt gevraagd, mildelijk zullen geven, bedenkende//Wat gij den armen geeft, leent gij den Heer." zoo'n sterken wind de geheele buurt gevaar hebben geloopen. Het verbrandde was tegen branuschade ver- zekerd. Vroeger is in hetzelfde huis een paar malen begin van brand voorgekomen. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn bij den landbouwer J. Maaskant, I I Veldweg bij den Vijfhuizerweg, 29 van de 32 eenden ontvreemd, die los op bet erf bij de woning liepen. Naar de daders wordt onderzoek gedaan. Jacob Minnes, 21 jaren, inwonende bi.l zijn oom Hendrik de Booij, IJweg B 222 alhier, zijn den 4 December 's avonds 11 uur van Halfweg komende, na mishandeling door Dirk van den Berg en Hugo Peter, op den Ringdijk bij Halfweg, drie messteken in de zijde toege- bracht, zoodat hij enkele minuten daarna aan de gevolgen is overleden. O O De beklaagdeu ziju onmiddelijk door de veld- wachters Kooij en Lijnkamp, van Halfweg gear- resteerd. Bij v. d. Berg werd een bebloed mes gevonden. Naar men verneemt zijn in deze zaak zeven getuigen. Den 8 December 1886 des morgens omstreeks 11 ure is afgebrand de herberg //Klein Amster dam" aan den Sloterweg bij den Kruisweg bewoond door B. Meegdes. De oorzaak is onbekend. Het stortregende, anders zou vvelligt, met BURGERLIJKE STAND van 1 tot 7 Dec. OnderlrouwdE. Wamsteeker en M. A. van der Ban; E. van Mol Viedr. en H. de Bruijn Wed. GetrouwdGeene. Geboren-. Louisa Sara, dochter vanJ.Servaas en M. Ackerman; Maartje, dochter van G. Roest en W. Hooijberg; Leendert, zoon van P. Smit en C. W. van RijnJannetje Jacoba, dochter van J. de Lange en J. de Vos; Lam- bertus, zoon van P. van Maaren en E. Polder- vaartGerrit, zoon van H. Boer en M. Roos; Cornelia, dochter van A. v. d. Bos en C. v. <1. Vlugt; Alida Cornelia, dochter van P. van Staveren en C. v. d. Helm. Orerleden Gerrit, oud 3 maanden, zoon van G. Hagen en A. A. Boer; Theodorus Schrama, oud 51 jaar, geh. met Maartje Hoogewerf; Anna Sara, oud 3 jaar, dochter van WKroes en A. S. v. d. Brink Johanna, oud 20 jaar, dochter van WHordijk en T. Saarloos Maria, oud 1 maand, dochter van K. Kempe en M. Flipse; Jacob Minnes, oud 21 jaar, ongehuwd Maria, oud 9 maanden, dochter van A. Wijn- hout en E. de Wolf; Gerrit de Roos, oud 47 jaar, geb. met E. Oosten. ENGELANl). Zij die alsnog de hoop gekoesterd mogten hebben dat er sprake kon zijn van eene verzoening tusschen lord Harrington's volgelingen, de Unionisten, en Gladstone, zullen die hoopnu wel voor goed kunnen laten varen. Een paar dagen geleden werd er onder voor- zitterschap vau Harrington eene vergadering ge houden, waarbij o. a. Goschen tegenwoordig was. De president verklaarde naar aanleiding van den door Gladstone te Harcourt gehouden redevoe- ring, waarin alle eischen der Unionisten met een non possumus beantwoord werden, dat eene ver zoening thans onmogelijk was geworden, en men gedwongen zoude zijn de Tories te blijven onder- steunen. John Bright had een schrijven ingezonden, met de verklaring dat hij het denkbeeld van een Iersch parlement ten krachrigste bestrijdt, en Gladstone's houding in deze hem leed doet. Intusschen blijft het vechten onderling en met de politie, in Ierland aan de orde van den dag. Nu weer te Cork waarbij gelegenheid eener mee- al weder verschil van gevoelen ontstond tusschen de menigte en de politie, hetgeen eindigde met het werpen van steenen door eerstgenoemde, waarop door de politie geantwoord werd met een charge met de bajonet. Drie en twintig „rustige" burgers werden gewond en eerst tegen middernacht was de rust hersteld. Tegenover de krachtiger houding der Engelsche Regeering in de Iersche zaken, zit de Iersche Liga in Amerika niet stil. Er is een oproeping gedaan aan alle Ieren in Amerika om bijdragen te schenken tot vorming van een anti-eviction-fund, en spoedig zal met de inzameling een aanvang worden gemaakt. De Iersche pachters volgen overigens thans een geheel nieuw systeem bij het betalen der pacht. Wanneer de tijd daartoe gekomen is, zenden zij moeder de vrouw met zoowel maanden pacht als zij bijeen hebben of zin om te betalen, naar den landheer, die het geld echter eerst krijgt wanneer hij een ferme vermindering van pacht toestaat. Weigert hij dit dan verdwijnt het geld onmid delijk in de kas van het Iersche nationale fonds. Welke ellende er bij het tegenwoordig gevolgde stelsel van gewelddadige uitzetting, in geval van wanbetaling der pacht, geleden wordt, behoeft geen betoog, en nog rnenig bloedig tooneel staat dezen winter voor de deur. -*** Bij Durham heeft weder een vreeselijk mijn-ongeluk plaats gehad, waarbij een groot aantal werklieden zijn omgekomen. DUITSCHLAND. Wanneer de soldaat aan het woord is heeft men geen duiven-gekir te wachten, wel het steken van de krijgstrompet. En dat dit het geval was toen in de afgeloopen week.de veldmaarschalk von Moltke in den Rijksdag over de legerwet het woord voerde behoeft geen be toog. Nadat Windthorst de zevenjarige begrooting had bestreden. verklaarde von Moltke, wijzende op de reusachtige toerustingen van Frankrijk en Rusland, dat dit op den duur voor het rijkste land onhoudbaar werd, en dat er dus wel eens spoedig eene beslissing zoude kunnen vallen. Minder gerust- stellend kan het wel niet, tenzij het alleen een bangmaker is geweest om het on twerp te doen aannemen. Dit is thans naar eene commissie verwezen en indien deze in den geest der Regeering wil han- delen, zal zij haast met haar werk maken, want nog voor kerstmis zouden de Ministers de zaak gaarne beklonken zien. Volgens hen is erpericulum in moraen moet men wel gelooven datdelieve vrede op het oogenblik aan een spinrag hangt. Weder is een der vertegenwoordigers van Duitschland's handel in verre gewesten het slacht- offer geworden van den woesten aard en de moordzucht van het volk waaronder hij verkeerde. Dr. Jiihlke n.L, vertegenwoordiger der Duitsche Maatschappij in Oost-Afrika is door de Somalis te Kesmagoo vermoord. FRANKRIJK. Het is den vereenigde radicalen en anti-republikeinen ten slotte toch gelukt het Ministerie de Freycinet ten val te brengen. Nadat n.l. bijde behandeling der begrooting van Binnenlandsche zaken, een voorstel om de onder-staatssecretarissen afteschaffen met 275 tegen 238 stemmen was verworpen, werd een amen dement tot het doen vervallen der betrekking van onder-prefect, ondanks het verzet der Re geering. met 13 stemmen meerderheidaangenomen. Het Ministerie vroeg ontslag en volhardde daarbij ondanks alien aandrang om op dit verzoek terug te komen. Volgens de tradirie zou nu de Voorzitter der Kamer, den heer Floquet, de vor ming van een Ministerie moeten zijn opgedragen, doch de Buitenlandsche staatkunde, in casu Rus- land's ongenoegen of vriendschap, woog sterker dan alle tradities. Het was n.l. de advocaat Floquet welke indertijd de verdediging op zich 11am van Berezowski, die te Parijs den vorigen Czar trachtte te vermoorden. Bij die gelegenbeid noemde de tegenwoordige president der Kamer, zulk een daad begrijpelijk en te verdedigen, en nu zal hij het ook wel be grijpelijk vinden dat hij tegenover Rusland als President-Minister onmogelijk is. Het is thans gelukt de heer Goblet, Minister van Onderwijs in het Kabinet de Freycinet over te haien, zich met het zoeken van een versch stel ministers te belasten. Het volledige lijstje zal nu wel spoedig volgen, en als generaal Boulanger er niet op voorkomt, zal dit Bismarck waarschijnlijk niet onaangenaam zijn. Het gerucht dat het transportsc'nip Chan- rlernagor. waar aan boord zich o.a. de familie van wijlen Paul Bert en 1200 man repatrieerende troepen bevinden, met man en muis zou zijn vergaan, is goddank gebleken onwaar te zijn. Volgens bericht uit Singapore was het schip van daar vertrokkenaan boord was alles wel. TURKIJE, De Russische candidaat voor den Bulgaarschen troon, schijnt die toch werkelijk te zullen beklimmen. De porte heeft hem nu zelf in een circulaire bij de mogendheden aanbevolen, en iudien hij er met zulk een kruiwagen niet komt, dan moet het al bijzonder slecht met hem gesteld zijn. Ondanks de vele tekortkomingen heeft de Minister van Justitie met zijne begrooting genade gevonden bij de meerderheid der Tweede Kamerleden, hoewel het geen compliment voor den heer Du Tour magheeten, dat juist leden die als specialiteiten op rechtsgebied te boek staan, zooals de heeren van Houten, Kist en Hartogh, er hun stem tegen uitbrachten. De zaak van mevrouw Bulkley werd vrii uit- voerig behandeld, en de handelwijze van den Minister, wat betreft de voorwaardelijke gratie, door eenige leden afgekeurd door andere verde- digd. Algemeen nam men echter aan dat de Minister gemeend had ter goeder trouw in het belang van alle partijen te handelen, en werd er over de quaestie in principe dan ook geene beslis sing gen omen. De Minister hield zich bij de behandeling kalm en bedaard en kwam beter van de zaak af dan men had kunnen veronderstellen, waartoe zeker niet weinig zal bijgedragen hebben, dat de houding en de handelwijze van mevrouw Bulkley, die door den heer Keuchenius zeer vermakelijk werd ge- schetst als „stiefmoederlijk teeder en schoonmoe- derlijk lastig", niet weinig zal hebben bijgedragen. Voorloopig althans zijn wij nu van deze dame bevrijd, doch er is nog een andere steen des aan- stoots voor zeker soort van philanthropen en dat is het geval Lorette. De bedoelde interessante ex-cafe chantant-zan- geres verblijft nog steeds, ook al door ziekte, in de gevangenis te Arnhem. Volgens sommigen in den lande, onder wid ook Kamerleden, menschen die geen gevoel schijnen te hebben, moest die veroordeelde opgesloten zijn in de gevangenis, opzettelijk voor dat doel vervaardigd, nl. te 'sBosch; volgens anderen moest zij even als mevrouw B. reeds lang zijn gegratieerd. Alsof het een verdienstelijk staatsman, een groot geleerde of edel burger gold, wordt thans mede-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1