LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN f J A A RL EM M E K M EER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Zoutaccijns. gedeeld dat „haar toestand zoo ernstig is geworden, dat een noodlottige afloop wordt gevreesd." Wanneer men zoo iets leest, zou men er aan gaan twijfelen of men waakt of droomt. vooral wanneer men daarbij ziet dat het overlijden van eep man als de oud-hoogleeraar dr. Hofstede de Groot, bijna onopgemerkt voorbij gaat. Maar om op onze begrooting van Justitie terug te komen, zooals wij reeds zeiden, heeft de Kamer daaraan met 53 tegen 11 stemmen hare goed- keuring gehecht, nadat bij amendement was uit- gemaakt dat de exploiten in strafzaken weder door de deurwaarders in plaats van door Rijksveld- wachters beteekend zullen worden, zooals door den Minister bij circulaire was bepaald. Het gansche deurwaardersgilde schijnt als een man tegen die circulaire opgetrokken te zijn. en een ieder die ooit met een deurwaarder te doen had, zal begrijpen dat daartegen Minister, Kamer noch Rijksveldwachters bestand waren. De hooghartige wijze waarop de Min. van Buitenl. zaken de verklaringen van den heer Anemaet in de Kamer trachtte te niet te doen, heeft van genoemden heer een antwoord uitgelokt waarin hij op heldere wijze uiteenzet, hoe onze diplomatic, even goed als ieder ander, had kunnen en in haar geval had moeten op de hoogte zijn van de geschiedenis der voorgenomen surtaxeop Java-suiker. Dat zij dit niet was, noemt de heer A zeer zachtzinnig een verzuim: In de Amsterdanische Kerkelijke quaestie is eindeliik eene beslissing gevallen. De Algemeene Svnode heeft het vonnis der Synodus contracta, waarbij de 75 geschorste ouderlingen en predikanten ontzet zijn uit hunne kerkelijke ambten eu bedieningen en voor onbe- paalden tijd onbevoegd verklaard tot't uitoefenen van kerkelijke rechten of het aanvaarden van kerkelijke bedieningen bekrachtigd. Zooals men weet was de heer dr. A. Kuijper een der geschorste ouderlingen. De commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor de beide ontwerpen van wet betref- fende maatregelen ter bevordering van de instand- houding der suikerc.ultuur op Java is, na kennis genomen le hebben van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag wegens die wetsont- werpen, van oordeel, dat door deze gewisselde sohrifturen de openbare beraadslaging over de voorstellen genoegzaam is voorbereid. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over de gewijzigde voorstellen der Regeering, betreffende hoofdstuk III en additioneele artikelen der Grondwet, de heeren Goeman Borgesius, Vau Delden, Van der Linden, De Bruyn Kops en W. Van Dedem. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een telegram van de heeren Suermondt en Van den Berg, berichtende dat de memorie omtrent de suikervoorstellen, in een vroeger telegram aange- kondigd, gister is verzonden. Het wets-ontvverp tot vvijziging der Indi- sche begrooting voor 1885 is 11a eenige discussie in de zitting der Kamer van heden aangenomen, waarna men een begin heeft gemaakt met de behandeling van Hoofdstuk V, Binnenlandsche 7,aken. Het komt ons niet ondienstig voor belang- hebbenden attent te maken op de volgende art. van het Wetboek van Strafrecht. Art. 437. De goud- of zilversmid, kashouder, horlogemaker, uitdrager, winkelhoudende opkooper of tagrijn.'die geen doorloopend register houdt of in dat register geene aanteekening houdt van alle door hem gekochte goederen, of daarin niet vermeldt den koopprijs, de namen en de woonplaatsen der verkoopers, of die nalaat dat register op aanvrage te vertoonen aan den Burgemeester of aan den door dezen aangewezen ambtenaar, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen, sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, kan in plaats van de geldboete, hechtenis van ten hoogste zes dagen worden opgelegd- Art. 438. Hij die er zijn beroep van maakt aan personen nachtverblijf te verschaffen en geen doorloopend register houdt, of nalaat in dat register aan te teekenen of te doen aanteekenen de namen, beroep of betrekking, woonplaats, dag van aankomst en van vertrek van de personen die een nacht in zijn huis hebben doorgebracht, of die nalaat dat register op aanvrage te vertoonen aan den Burgemeester of aan den door dezen aangewezen ambtenaar, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen, sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, kan, in plaats van de geldboete. hechtenis van ten hoogste zes dagen worden opgelegd, De kerkelijke quaestie. Gelijk boven kortelijk is gemeldt, heeft de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk ter kennis gebracht van de Prov. Kerkbesturen, de Classicale besturen, de kerkeraden en de kerkelijke administration, de definitieve beslissing in de Amsterdanische tucht- zaak met de daarbij bevestigde uitspraak der Al gemeene Synode dd. 24 September 1886, benevens een openbaren brief aan dc kerkeraden en leden der Ned. Herv. Kerk. Deze zeer uitvoerige stuk- ken zijn in een buitengewoon Nr. van de Kerkelijke Courant van 4 Dec. opgenomen. Wij ontleenen daaraan het volgende: Overwegende, dat de houding door appellanten van het begin van dit geding tot op het laatste oogenblik aangenomen, 00k blijkens hun antwoord op de oproepingsbrieven om gehoord te worden, de mogelijkheid uitsloot voor de Synode om, naar aanleiding van een mondeling verhoor, eene poging aan te wenden om de verkeerdheid door raadge-1 ving en terechtwijzing in den. geest der broeder lijke liefde uit den weg te ruimen, zoodat deze zaak niet vatbaar geoordeeld wordt, om naar art. 4 al. 1 van het Reglement voor kerkelijke opzicht en tucht enz. behandeld te worden; Rechtsptekende in hooger beroep. Gezien Art. 15, 63 van het Algemeen Reglement voor de Hervormde Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden Art. 3, 13, 23 van het Svnodaal Reglement voor de Kerkeraden Art. 1, 3, 4, 7, 8, 10, 11, 12, 19, 21, 22,23, 28, 31, 33, 34, 35 en 53 van het Reglement van kerkelijk opzicht en tucht en voor de behandeling van kerkelijke geschillen; Bevestigt de uitspraak van het Provinciaal Rerk- bestuur van Noord-Holland dd. 1 Juli 1886 met wijziging van de schuldigverklaring ter zake van verstoring van orde; Verklaart mitsdien de appellanten, mede op grond van de overwegingen van bovengenoemde uitspraak, ter zake van het in de vergadering van den Algemeenen Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Amsterdam van 14 December 1885, gestemd hebben vo6r de wijzi- gingen en bijvoegingen in het algemeen reglement en instructie enz., zooals hierboven is opgegeven, schuldig aan verstoring van orde en rust en aan vergrijp in de uitoefening van kerkelijke betrek- kingen Bevestigt mitsdien de ontzetting der appellanten P. Van Son, IT. W. Van Loon, B. Van Schelven, N. A. De Gaay Fortman, D. J. Karsen, predikan- ten J. Bechthold, W. Kuhler Wz., J. Magre, I). Steijling, J. C. Baggelaar, G. W. Knap, W. HoVy, A. F, Brade, G. Broerse, dr. A, Kuyper, P, Goed- huvs, J. Swen, F. Kroeze: W. Meijer, dr. F. L. Rutgers, A. Kleeman, J. Hermans, H. L. Bek- king. G. j. Boeve, H Vollink, C. Ingwersen, J. J. Schokking, B. Poesiat, J. Van Oostveen, T. Van Kampveld, dr. J. Woltjer, mr. D. P. D. Fabius, J. Gepken, J. H. Beijer, J. Veth, G. B. Goldsch- meding, J. A. van Waarden Jr., H. D. Pfann, M. Cidban, A. Hein, D. J. Beenhouwer, J, M. Schainck, P. de Bruijne, J. Guldemond, j. W. Michel, dr. A. H. de Hartog, T. van der Pol, Ouderlingen; W. F. Bure, S. J. Seefat, P. N. de Vries, F. I,. van den Bom, W. H. van Schaick, H. Hofstede, W. P. Voorham,J. W. N, Schneider, P. Post, C. G. Timmermeister, L. J. K. Kreyt, A. C. Willink, L. Berk, W. F. Voogel. E. Von- kenberg, A. H. Kok, W. F. H. de Jonge, L. H. Gmelig. H. Jansen. A. J. B. Paulis, D. Jansen, H. R. Stoltink, F. W. van den Berg, A. Dooije- waard, H. Ham, P. P. Smit, J. H. Welzenbagh en A. Iluddingh. diakenen bij de Nederduitsche Hervormde te Amsterdam van de door hen in de Nederlandsche Her vormde Kerk en de Nederduitsche Hervormde Gemeeute te Amsterdam bekleede kerkelijke be dieningen en ambten bevestigt mitsdien almede hunne voor onbe- paalden tijd uitgesproken vervallenverklaring van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en tot het aanvaarden van kerkelijke be dieningen veroordeelt hen in de kosten in eersten aanleg en in hooger beroep van dit geding gemaakt bepaalt, dat van deze uitspraak een behoorlijk afschrift binnen acht dagen zal worden gezonden aan ieder, der appellanten, aan den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Amsterdam, aan de commissie tot het bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en in- komsten der Nederlandsche Hervormde Gemeente te Amsterdam, aan het classikaal bestuur van Amsterdam en aan het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland gelast, dat deze uitspraak, nadat zij in kracht van gewijsde gegaan is, zal wgrden openbaar ge maakt in het officieel orgaan der Nederlandsche Hervormde Kerk. V "C OJ N -V- r Be Economist van December maakt een be* langrijke opmerking over den onbillijken druk. dien de zoutaccijns op den boter— en kaashandel oefent. De zoutaccijns, die 9 cent per K. G. bedraagt, is bijzonder zwaar, daar de waarde van het artikel slechts ongeveer .'1 cent per K. G. beloopt. Voor zout, bij den landbouw gebruikt, is voor eenige jaren vrijdom van den accijns verleend, maar op de boter- en kaasmakerij is dit niet toeaepast. Alleen wordt bij uitvoer van boter het bij de verpakking gebruikte zout vrijgesteld, maar niet het zout dat >n de boter en kaas is gemengd, welke naar het buitenland worden verzonden '-en daar met de product en veil andere Staten moeten mededinger.. Be Economist berekent, dat aldus de boter met pCt. en de kaas met 1 pCt. der waarde in prijs wordt verhoogd; voor de goedkoopere margarineboter is de verhouding nog ongun- stiger. Een huurboertje, die 20 koeien houdt en 5000 KG. kaas 'sjaars maakt, heeft f 30 aan accijns te betalen. De uitvoer van boter en kaas (gemiddeld 30 en 60 millioen KG. in de laatste jaren) is zoodoende met ongeveer een half millioen gulden aan zoutaccijns be- zwaard. Eischt niet de billijkheid, daarvan vrij dom te verleenen, evenals bij uitvoer van ver- dikte melk de accijns voor de suiker, daarin vervat, wordt teruggegeven En de belasting op zout is, vergeleken met de waarde van het artikel, nog eens zoo hoog als die op suiker! Be Economist hoopt dat de minister van financien op dit belang onzer zuivelproductie ernstig zal letten bij zijn aangekondigde her- ziening der zoutwet. Gaarne steunen wij dit billijk verlangen, en hopen dat, al is het bedrag over de massa verdeeld, niet groot, men 00k hierdoor er toe zal medewerken den landbouwers te ontlasten van een gedeelte van den druk waaronder zij gebukt gaan. Te Katnpen werd door den heer W. Boora- kamp uit Watergraafsmeer eene landbouwlezing gehouden. Het onderwerp zijner voordracht was De grassen en andere voedergewassen in verband met de voeding en verzorging van het vee. Na afloop werd op voorstel van den heer Jules Van Hasselt besloten eene afdeeling op te richten van de t/Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw", waarbij dadelijk 18 leden zijn toegetreden. Door dr. L. Mulder, te 5s Gravenhage, zijn uitnoodigingen tot het houden van Landbonvj- roordrachten in de eerstvolgende maanden aan genomen Voor de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw te Heerde; voor de Hollandschc Maatschappij van Landbouw in de afdeelingen Alfen, Enkhuizen, Gouda en Westlandvoor het genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht, te Amerongen, Amers- foort, De Bilt, Doom, Loosdrecht, De Meern, Renswoude, Wijk-bij-Duurstede, IJselstein en Zuilen. Voorts in de provincie Overijsel, te Hellendoorn en te Raalte. Alle voordrachten in de provincie Utrecht hebben plaats in de laatste helft van Januari a. s te Heerde 11 Dec. a. s. De ovcrige zijn nog niet geregeld. Blijkens een in de Staatscourant van 7 dezer opgenomen verslag over den oogst van 1886 in Noord-Brabant, is die over het geheel niet tegengevallen, ofschoon in sommige gemeenten zware verliezen zijn geleden door hagelslag. Zoo zijn te Oorschot alle gewassen verhageld; te Oostelbeers werd door die ramp juist de streek getroffen, waar de meeste rogge en aardappels verbouwd worden, zoodat van beide gewassen weinig terecht kwam. Te Diessen is de rogge geheel vernield, terwijl 00k de mastbosschen geducht geteisterd werdenzelfs de graslanden, die door den hagelslag getroffen werden, gaven bijna geen nagras, terwijl de overige weide—en hooilanden zeer goed met gras bezet bleven; van de getroffen perceelen wordt er de opbrengst aan hooi op 40, van de niet getroffene op 90 pCt. van een uitmuntend gewas geschat. Te Hilvaren werd de rogge totaal, koolzaad, klaver en gras gedeeltelijk verwoest. Later in den tijd van het jaar kwam nogmaals hagelslag voor en moesten het vooral ontgelden de gemeenten Dinter en St. Oedenrode. In eerstgenoemde gemeenten werd dientengevolge de best te velde staande late haver zoo goed als vernield en schat men de opbrengst gelijk 30 pCt., terwijl de vroege haver, die niet door hagel leed op 80 pCt. gerekend wordt; de boonen leden hier mede veel, onder St. Oedenrode zijn zij zelfs totaal vernield. De boterprijzen zijn in Gelderland en Overijsel weder zeer laag, hetwelk toe te schrijven is aan de minder goede qualiteit die thans bereid wordt. Puike waar blijft steeds gevraagd en hiervoor zouden zelfs hooge prijzen te bedingen zijn. Op de Overijselsche inark'en gaat het buiten land voort met het doen van groote inkoopen van vee. Alle soorten zijn thans zeer gezocht. Het vee is in den laatsten tijd zeer in waarde vermeerderd. De vette runderen die in het begin van den berfst tot hoogstens 52 ct. per KG. konden gelden, worden thans weder ver- kocht tot 64 ct. per KG. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vrouwepolder J. G. Deurcand. bij het prov. kerkbestuur te Groningen; te Koog aan de Zaan W. Ilaverkamp te Venhui- zen te Winsum J. J. Damste te Nieuwe Pekela; te Lollum J. Wisse te Garyp; te Oost-Kapelle E. Eisma te Bennekora; te Aartswoud bij Hoorn A. Van Oosten te Avezate bij Tiel; te Garrels- weer (Gr.) H. W. M. Hupkes cand. bij het prov. kerkbestuur van Overijsel te Steeg (bij Dieren); te Loon op Zand (Loonsehendijk bij Vrijhoeven-Kapel) J. G. Deur cand. bij het prov. kerkbestuur van Groningen; te Wage- ningen J. A. Van Heiningen te 's-Gravended (cl. Dordrecht); te Weesp C. P. N. Pikaar te Overschie; te Nieuwvliet (cl. IJzendijke) A. J. an Riet te Oude-Niedorp en Zijdewind; te Maas-Bommel c. a. H. D. Ten Harmsen van der Beek te Altforst c. a.; te IJselmuiden M. H. Bolkestein te Woubrugge; te Bredevoort J. A. Van Boven te Oost- en West-Souburg; te Staphorst C. J. Leenmans te Barneveld. Aangenomennaar Sondel c. a. (Friesland) door Eisma te Bennekom. Bedankt: voor Diemen c. a. door J G. Sik- kel te Hylaard voor Middelburg door G. Klaar- hamer te Montfoort; voor Harderwijk C. Ver- hagen te Ee (cl. Dokkum); voor Sebaldeburen door H. W. M. Huijskes candidaat bij het pro vinciaal kerkbestuur van Overijsel te Steeg (bij Dieren); voor Benschop door B. J. Van Hev- ningen te Heerjansdam e. a.; voor Harderwijk door D. T. Meinsma te Hautum; voor Schip- luiden en Berg-Ambacht door M. J. Bouman te De Meern; voor Gouda door L. C. Schuller tot Peursum te x\lkmaar; voor eiland Marken door M. H. Bolkestein te Woubrugge. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Hattem J. Van Haeringen te Vroomshoop; te Wordendvke (Noord-Amer.) J. Diephnis te Huizen (N.-H.) Herst. Evang. Lulh. Kerk. Bedanktvoor Wildervank door J. L. Duij- vendak cand. te Amsterdam. R. C. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht benoemd heeft tot kapelaan te Heeten den heer G. B. Eekwie- lens, en tot kapelaan te Jutfaas den heer G. G. Batenburg.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2