RECHTZAKEN. Brandstichting door onvoorziclitigheid. De heer W. A. No'ermans, rector aan de O. L. Vr. Munsterkerk te Roermond, is voigens bet Venl. Weekblad, benoemd tot pastoor te Venraai. De bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot deken van bet dekenaat Druten, den heer J. D. .Joren, pastoor te Leeuwen; tot pastoor te Horsen den heer A. J. N. Vermeulen tot ka- pelaan te Nijmegen aan de St. Augustinuskerk den heer H. "Van de Veerdonk, assistent te Goorle. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben medegedeeld is voor de rechtbank te Arnhem de zaak behandeld tegen D. v. d. Steen, ood 16 jaar, kantoorbediende te Nijmegen, en A. Rooze, ond 18 jaar, vervetsleerling aldaar. De eerste bekl., bediende op het kassieskan- tour der firma A. Noorduijn en Zonen, te Nij megen, heeft den 26 Juni 1886 een brief, geadresseerd aan de firma Lippmann Rosenthal, te Amsterdam, die hij aan het postkantoor rnoest doen aanteekenen, opengebrokenden inhoud, 14,300 aan groot. en klein bankpa- pier, benevens een kassiersbriefje van 2000 op de Associatie-Cassa, eigende hij zich verder toe. Het gestolen geld stelde den eersten en tweeden beklaagde en nog een derden persoon, een korporaal der infanterie in staat, zich over Arnhem en Emmerik naar Duitschland te be- geven en daar een reisje te beginnen. De tweede beklaagde kreeg spoedig berouw en keerde van uit Bonn terug. De eerste bekl. begaf zich ein- delijk te Parijs vrijwillig in arrest, nazelfdoor zekeren Duitscher, die men op weg had leeren kennen, van alles beroofd te zijn, terwijl de korporaal, de derde in he' reisgezelschap, nog steeds voortvlnchtig is, zonder dat men weet waar hij zich bevindt. Tnmiddels was bij onderzoek gebleken, dat daarenboven nog een aantal valschheden en verduisteringen door den eersten bekl. waren gepleegd. Het O. M. eischte vijf jaar gevangenisstraf tegen den eersten bekl. v. d. Steen, wegens diefstal door een loontrekkend bediende len nadeele van zijn meester gepleegd, en wegens het plegen van zeven valschheden in geschrift.cn. Tegen den tweeden bekl. een jaar gevangenisstraf, wesens medeplichtigheid aan het wanbedrijf, den eersten bekl. ten laste gelegd. Als verdedigers werden de beklaagden biige- staan door de advocaten mr. E. G. C. Schei- dius en T. N. L. Aberson. Eerstgenoemde concludeerde voor het verduisleren van den brief tot ontslag van rechtsvervolging, omdat dit feit was misbruik van vertrouwen, een misdrijf, dat in het uitleveringstractaat met wordt genoemd, en waardoor de bekl. dus niet. zon mogen worden terechtgesteld. Voor de rechtbank te Amsterdam stond terecht, een slagersknecht. Bekl. kwam in den avond van den 7den September jl. in een koffiehuis op den Nieuwezijds Voorburgwal binnen, ver- gezeld van eenige kennissen, d'.e alien, gelijk bekl., zeer vroolijk gestemd waren. Een van de vrienden nam een voetenkussentje, dat zich in de gelagkamer bevond, op en w'.erp het naar den bekl. Deze gooide het over zijn hoofd been terug en had het ongeluk daardoor een deel van de aan de zoldering hangende petroleum- lamp te treffen en naar beneden te doen vallen. Het gevolg was dat een brand ontstond en ver- schillende meubelen beschadigd werden. Het perceel, waarvan de gelagkamer een decl uit- maakte, was bewoond. Het O. M. zag hier brandstichtiDg door onvoorzichtigheid, waarbij gevaar voor menschen- levens te voorzien was, en retjuireerde tegen den bekl. 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Haas, zag hier geen schuld, maar zuiver toeval en verzocht dus vrijspraak voor zijn client. De sociaal-democraten mogen veel in de maat- schappij willen veranderen en omverwerpen de Amsterdarasche althans houden nog vast aanSinterklaas. Dat bleek in het Volkspark, waar meer dan 600 kinderen bijeeu waren en veel pret hadden. De afdeeling Amsterdam van den S.-D. Bond had daar een Sint-Nicolaasfeest bereid voor de kinderen der leden. De kleinen werden op ge- heel ouderwetsche wijze ontliaald op chocolade en krentenbrood. En wat werd er gelachen bij de vertooning van het overoude tooneelstukje De scJwolmeester ten platte tande, dat heel aardig werd afgespeeld. En wat keek het volkje zich de oogeu nit bij de vertooning van de bekende tooverlantaarn. De vreugd steeg einde- lijk den top, toen Sint-Nicolaas te paard, met Pieterman zijn knecht bij zich, rondreed om geschenken uit te deelen. De sociaal-domecratische jeugd toonde dus nog een zeer ontvankelijk gemoed te bezitten voor ouderwetsch kinderlijk vermaak. De natuur ging ook hier boven de leer en zoo zal het wel blijven. De eigenaar der groote brood- en banket- fabriek Te Charkoff in Rusland, PalojucktofT genaamd, is algemeen bekend om zijn ijdelheid. Hij heeft een aantal medailles en eereteekens, maar daarer;tegen niet veel verstand. Dezer dagen vervoegden zich drie heeren bij hem, die zich afgevaardigden uit Bulgarije noemden en verklaarden gemachtigd te zijn hem de Bul- gaarsche kroon aan te bieden, Terwijl zij nog spraken komt er een depeche uit Sofia met ge lijk aanbod. Polojucktoff dacht eerst aan een mystificatie, doch hield ten slotte de zaak toch niet voor onmogelijk. Hij vraagt den heeren bij hem te blijven dineeren, trekt zijn officieel sew a ad aan (hij is lid van den raad) en rijdt naar den rector-magi Reus der hoogeschool, om hem te raadplegen over hetgeen hem te doen staat en of het geen zaak zou zijn den gouver- neur der provincie het gebeurde mcde te deelen. De rector raadt hem aan niet naar den gouver- neur, doch naar den directeur van het gek- kenhuis te rijden. Dat begrijpt de goede man nu ook en gaat nai.r huis. Daar vindt hij de //deputatie" niet meer en met haar was alles verdwenen, w'at er ill zijn schrijltafel en in zijn prachtig gemeubeld vertrek aan waarde en kostbaarheden te vinden was geweest. de vroegere bezitter, als aandenken, liiervoor een gouden medaille in de plaats. In dit laatste geval geldt als champion-prijs een groote gouden medaille en 200 Mk. Wanneer een overwinnaar afgevaardigd is door een vereeniging of club, vervalt de prijs aan de desbetreffende club, die zich dan verplicht dezelve te verdedigen, doch hierbij evenwel het voorrecht heeft ieder volgend jaar een anderen rijder uit te mogen zenden. No. 3. Kunstrijden. Opengesteld voor rijders uit alle landen. le Prijs. Het Championaat van Duitschland. Een gouden kruis ter waarde van 500 Mark. 2e Prijs. Een verg. zilv. med., benevens een dipt, en 100 Mark. 4e Prijs: Zilv. med. bene vens dipl. en 50 Mark. Dit Championaat moet 2 achlereenvolgende jareh op de lleiligengeistfeld-Eisbahn verdedigd worden. Verdediger van dit jarr is Carl Werner van Christiania. Tweede dag. No. 4. Kunstrijden van paren. A. Twee heeren te zamen; le prijs: z. m. benevens dipl. en 30 Mk., 2e prijs: z. m. be nevens dipl. en 20 Mk. B. Een heer en een dame: le prijs: z. m. benevens dipl. en 50 Mk., 2e prijs: z. m. be nevens dipl. en 20 Mk. No. 5. Beslissingswedstrijd van No. 1. No. 6. Beslissingswedstrijd van No. 2. Inschrijvingen tot deelname aan de Interna tionale wedstrijden worden ingewacht bij den Voorzitter van de rSchlittschuhlaufer—A erein fur Hamburg—Altona von 1876", den heer Hein Koster. [Sport.) Door de //Schlittschuhlaufer-Verein fur Ham burg Altona von 1876" is met medewerking van de //Hamburger Schlittschuhlaufer-Verein von 1882" een internationaie wedstrijd op schaatsen uitgeschreven, welke bij gunstige vorst in Januari 1887 op twee nader te bepalen dagen op de Heiligengeistfeldbaan gehouden zal worden. Eerste dag. No. 1Hard rijden op de korte baan (1600 M.) opengesteld voor rijders uit alle landen, lste prijs: z. m., dipl. en 250 mk.; 2e prijs: z. m., dipl. en 75 mk.; 3e prijs: z. m., dipl. en 50 mk.; 4 pr.z. m., dipl. en 25 mk. No. 2. Hardrijden op de lange baan (3500 m.), open voor rijders uit alle landen, le prijs: het championaat in het schaatsenrijden van Duitsch land; een gouden kruis ter waarde van 500 Mk., of een groote gouden med. en 200 Mk. 2e prijs: zilv. med. benevens dipl. en 150 Mk., 3e prijs zilv. med. benevens dipl. en 100 Mk.; 4 prijs: zilv. med. benevens dipl. en 50 Mk. 5e prijs: bronzen med. benevens dipl. en 25 Mk. Hij die in de beide eerste afdeelingen den len prijs behaalt, bekomt den titel van Champion- schaatsenrijder van Duitschland, welken tikel hij twee achtereenvolgende jaren moet verdigen op de //Heiligengeistfeld"-ijsbaan. Thans moet die titel verdedigd worden door Axel Paulsen, van Christiania. Wanneer dit jaar door nieraand de prijs in beide afdeelingen wordt behaald, komt de Champion-prijs in het bezit terug van de Eis—Sport 1 lub en verkriigt 't Gebeurt meer, elk jaar durven wezeggen, dat enkele surprises van Sint—Nicolaas in t water vallen. Maar zoo letterlijk als dat met een gansche Sinterklaasbezending 't geval was, komt gelukkig slechts zelden voor. Het paard dat voor een tijdelijk in dienst der pakketpost rijdenden wagen gespannen was, schrikte op den Eoosduinschen weg bij'sGra- venhage, door den passeerenden stoomtram naar het Westland. Koetsoer, paard, wagen en lading een meDigte postpakketjes tuimelden in de sloot bij de houtkooperij. Gelukkig kreeg de voerman geen letsel en konden paard en karretje weldra op 't droge worden gebracht. Wat de paketten aangaat ze werden grooten- deels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te roorschijn zullen komen, dat laat zich denken! (lad.) ste'.d .s en dus nog geen plannen voor zijn winter - tournee kan maken, en die bovendien reeds ver- schillende verbintenissen in Amerika heeft aan- gegaan, heeft zich verontschuldigd. Ook de heeren Hagen, Werner en Quillfelt zullen door het bestuur worden uitgenoodigd zich op de banen der maatschappij te komen meten. De Ned. Sport geeft de volgende vingerwijzing omtrent het bewaren van schaatsen. In deu zomer niet insmeren maar netjes reinigen, be waren op een volstrekt droge plaats en ze ten overvloede gedurende het seisoen nog eens op- poetsen. Iu den winter, na het rijden, met een stuk papier het ijs van de schaats strijken en thuis knmende afdrogen. Daarna wrijft men de ijzers zoolang met een goeden drogen doek af, dat zij niet meer beslaan, en legt of hangt de schaatsen bij de kachel. Zoodra de schaat sen de kamer-temperatuur hebben aangenomen, poetst men de ijzers met droog poetspoeder af, zoodoende zal men steeds het genoegen hebben met blanke schaatsen op de ijsbaan te verschijnen. jets waarop elke rijder trotsch moet zijn. Naar hetzelfde blad meldt, is door het centraal bestuur van de //Eriesche IJsbond een adres aan de gemeenteraden in Eriesland gericht, met verzoeb om strafbepalingen te maken tegen het vernielen van ijsbanen. Het bevel van een politieagent werd door een heer te Berlijn onlangs wel wat al te woor- delijk opgevolgd. Waarschijnlijk na een vroolij- ken nacht, kwam hij eenigszins zwaaiend op de Keurvorstenbrug en zette zich tegenover het gedenkteeken op de leuning. De op de brug staande politieagent beval hem door te loopen, doch vond weinig gehoor bij den in stille over- peinzing zittenden persoon. Toen de beambte hem echter toeriep//rnaak dat je beneden komt, sloeg de heer zijn beenen over de leuning en sprong in de Spree. Spoedig dook hij op en riep den agent toe: //kijk eens hoe snel ik be neden ben gekomen!" Daarop zwom hij, met overjas en al aan, tamelijk snel naar den over- kaut, in de hoop van den politieagent te ont- komen, doch de beambte had spoedig met eenige schippers een boot genomen waarin de vluch- teling nageroeid werd. Weldra zette men hem op het droge na en hij was genoodzaakt den agent naar het politiebureau te vergezellen om daar te boeten voor het al te woordelijk opvolgen van het bevel door een agent hem gegeven Te Ooltgensplaat is in de Gemeenteraadsver- gadering door B. en W., als uitmakende het burgerlijk armbestuur, medegedeeld, dat door hen in de bus, bestemd voor de collecten ten behoeve van //den grooten armen", gevonden is f 25,000 in bankbiljetten, waarbij was gevoegd een ongeteekend briefje, inhoudende, dat deze som gegeven was ten behoeve van //den grooten armen" van Ooltgensplaat, ter voldoening aan een verzoek van wijlen mr. D. Van Weel Az. (den vorigen burgemeester) en met verzoek, dat men inocht kunnen goedvinden de gelden, ten behoeve der armen voormeld, te beleggeu op een der Grootboeken der Nederlandsche Schuld. Tot die belegging is besloten. Der maatschappij tot exploitatie van ijsbanen in Nederland ontbrekt het niet aan voortvarend- heid, getuige den spoed waarmede tot de aanbe- steding der inrichting van een baan nabij 's.Gra- venhage werd overgegaan en de pogingen door die maatschappij aangewend om zich de deel- neming te verzekeren van bekeude schaatsen- rijders aan de verschillende wedstrijden die vanwege de maatschappij zullen worden uitge schreven. Van de vermaarde hardrijders Pieter Bruinsma, Benedictus Kingma, Wybe De Vries en Rinke Van der Zee ontving het bestuur der maatschappij reeds de toezegging dat zij op de eerste uitnoodiging ter kampplaats zullen ver schijnen. Axel Paulsen, die op't oogenblik onge- Een zonderlinge gebeurtenis houdt Geneve bezig. In den nacht van 4 op 5 Decembei werd een geheime drukkerij der nihilisten aldaar ge- plunderd. Alle chiches werden verwoest en alle manuscripten gestolen; maar de kas bleef on- aangeroerd. IVIen vermoedt, dat men hier te doen heeft met een handigen zet der Russische politie, die langs nihilistischen weg zich in het bezit stelde van de papieren en bescheiden, die zij noodig had. Of de nihilisten met deze toepassing van hun stelsel ingenomen zullen zijn, is een andere vraag. Een postwagen, die van Jekaterinodar naar Kawkaskaja (in den Kaukasus), reed, werd des nachts door twaalf gewapenden aaugehouden, en na een liardnekkigen strijd, waarbij de koet- sier en een conducteur werden gedood en een andere conducteur werd gewond, van zijn ge- heelen inhoud, die ongeveer 64,000 roebels be- droeg, beroofd. De roovers lieten den wagen, de paarden, de twee lijken en den gekwetsten conducteur, dien zij voor dood hielden, in het veld achter en maakten zich met den behr.alden buit uit de voeten. De in 't leven gebleven conducteur schildert de roovers als ]onge, elegant gekleede mannen, die Eransch met elkaar spraken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3