GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEOWS^im ADVERTENTIEBLAD. dat de jonge dame droeg niets ontvoegzaams, vernietigde het vonnis van den kantonrechter en sprak de manlijke schoone vrij. Ken onsungename verjaardag. Een verjaardag is gewooulijk eene prettige.dag, De jubliaris zet een vriendelijk eji zondagsch ge- zicht, de huisgenooten begroeten hem reeds vroeg met hunne gelukwenschen eu hebben hem dik,-, wijls een of andere aangename verrassing bereid vrienden en kennissen, die in den loop van den dag opdagen, wenschen met znlk een oprecht gelaat //nog vele jaren na deze", dat men wel een geeatverwant van den ouden Scrooge of diens overzeescheu yriend Narks zoo. moeten zijn, om niet te wenschen ten minsten eenmaal.in het jaar jarig te zijn. Maar de verrasaing van den geboortedag zijn niet altijd van denzelfden aard. Eenige afwisseling is wel gewenscht. Zoo begreep het ook de dporluchtige vrouwe Justitia, me aim een inwoner van Hilversum een wet is waiir piquante maar toch niet in iedera smaak vallende surprise bereidde, door hem op eijn verjaardagroot de rechtbank te dagen en daar te doen begroeten met een requisitor van 4>5 dagen gevangenisstraf, De man had op een avond in November een kennit een oorvijg gegeven, tengevolge waarvan eene lichte neusbloeding ontstaan was. Niet zoo heel erg, zal men teggen. Alleen de bekl. had reeds zeven malen wegena mishandeling terecht gestaan en dat feit was het joist, wat het 0. M. aanleiding gaf zulk eene strenge straf te eischen. De jubliaris, ter zitting niet bijster feeetelijk ge- sternd, hoopte dat de rechtbank er fat beter, over denken zou, Tijd is geld, zoo sprak een jeugdige schoonei. vwie belooft heeft mij te huwen mag deze be- lofte niet oitstellen zoo lang hy verkiest". In Maart van 1880 waren Fanny Aevens en Henry Parcer met elkaar in kennis gekomeneen ver- loving kort daarop gevolgd en in den zomer zou het huwelijk worden gesloten. Onder allerlei voorwendsels wist Parcer dit te doen uitstellen telken male tot in het volgende jaar. Een aap- klacht wegens verbreking v \n trouwbelofte was hiervan het gevolg en zoo stonden de beide partijen dezer dagen voor den rechter te Lou den terecht. vVijf van de schoonste jaren mijus levens heeft de beklaagde mij ontroofdonder nietige voorwendeels is ons voorgenomen huwelijk nitge- steld. Ik eisch 100 p. st. 1200) schadever- goeding, want een trouwbelofte wordt geschondenj indieu zij jaren lang wordt uitgesteld.// De talmende candidaat-bruigom had hiertegen heel wat in te brengen, maar het bielp hem niet. Ook de rechter was van oordeel, dat een bruid vijf jaar te laten wachten op haar huwe lijk, even strafbaar moest wordon geacht sis het verbreken eener trouwbelofte en hij veroordeelde den beklaagde tot betaling der geeischte schade- vergoeding. Toeri de veroordeelde gereed stoud zich te verwijderen voegde de rechter hem deze woor- den toeBedenk wel, dat hier geea uitstel wordt verleend. Boete en gerechtskosten moeten worden aangesuiverd binnen acht dagen. on- Ia een Dnitsche academiestad deed zich langs het volgende geval voor: Een liOogleeraar in de geneeskunde gaf les aan het ziekbed. De patient, die aan de beurt was, had door een toeval zijn spraakvermogen verloren, wat gewoonlijk met hardhoorigheid gepaard gaat. De hoogleeraar verklaarde aan de stndenten het ziektegeval wees op de ver- schijnselen die er bij voorkomen en kwam ein- delijk op de hardhoorigheid. Zijn horologe uithalende, hield hij dat den zieke op eenigen afstand van het linker oor en vroeg hem met luide stem: vHoort gehethor- loge tikken?" De man schudde van neen. Het uurwerk werd nader bij het oor gebracht; de man hoorde nog altijd geen getik. Gelijke proef werd met het rechter oor genomende patient bleef neen schudden. En daarop begoh de pro fessor een verhand'eling over het verbind der verschijnselen, die hier al bijzonder opmerkelijk waren. Toen hij geeindigd had en zijn uurwerk raad- pleegde om te zien of het uur oin was hadden de wijzers het eindpunt nog lang niet bereikt. Professor hield na het horbgeaan zijn eigen oor maar hoorde nog nifets. Hij had vergeten het uiirwerk op te finden. De stn denten, die tijdens de proef reeds hadden dat de secondewijzer onbewegelijk bleef en hun lachen nauwlijks hadderi kunnen bedwingeh, proestten het nu uit, onder aanvoering van den professor, die a mauvait jeu bonne mine maakte. Een paar dagen geleden is door een onbekende' aan het spoorwegstation te Leeuwarden een muntbiljet gewisseld, dat in vieren gevoawen was, doch later bltek slechts de helft van een muntbiljet te zijn. Voor het geval men idbdfa't trachten, ook de andere helft op soortgelijke' wijze voOr een geheel muntbiljet uit te g£vCU, .zal het geraden zijn den wisselaar terstond aan fe houden en dc politie te Leeuwarden ertaede in kenuis te atelten. Water in de laarsea. Een jager, die veel door moerassen gaat, voorziet zich van ondoordringbare, waterdichte laarzen, doch hoe hooger die zijn, hoe verder hij zich waagt, en hij eindigt dikwijls met over te scheppen. Telkens als hem dat overkomt, loopt hij naar de naastbij gelegen herberg, neemt daar drie of vier glaasjes brandewijn, die hij in zijn laarzen giet, waar zij zeker beter effect uitoefenen dan wanrjeer hij ze in zijn maag goot. Vervolgens tracht hij in beweging te blijven, totdat hij van schoeisel kan verwisselen. Daardoor vrijwaart hij zich voor rhumatiek. Doch nu komen we op de laarzen zelve terng deze kunnen verharden en haren vorm yer- liezen. Zoo een gedienstige geest, ondervinding bezittende, ze bij het vuur droogde, dan loopt men gevaar dat men ze den vol- genden dag, bij het aantrekken, ziet breken als carton. Een goed middel om laarzen tedrogen is, ze op te vullen met ballen papier, bij voor- J ketir grauw papier, omdat dat het meeste vocht ijitrekt. Het papier moet ephter zoo ver mogelijk in de laars gestopt worden, opdat ze geen ver- keerde plooi aan neemt. De Field beveelt aan, het papier te vervangen door drogen haver, die niet alleen de vocht intrekt, maar zich ge- lijkertijd uitzet en daardoor de laars meer den vorm van den voet last bewaren. Een oud jager deelde aan Chasse el Peche mede, dat hij zich altijd zeer wel had bevonden door de laa»s op te vullen met hooi. (Sport.) In den avond van Vrijdig werd door de ambtenaren vau den post Afferden (Limburg) eene niet alledaagsche bekeuring ingesteld. Door hen werd aangehoudeu een kar met dubbele bodem, bevattende elf bussen spiritus. Aan het flinke optreden der kommiezen is het te danken, dit, de vervoerders (Duitschers) werden aange- houdeneen van hen droeg een geladen revolver bij zich en had reeds op een der ambteraren aangelegd, toen hij door een paar revolverschoten van de zijde der ambtenaren, in zijn voornemen verhinderd werd, terwijl de andere met zijn stok eeE der kommiezen omversloeg. Het aangehaalde, bestaande, uit kar, flink jong peard en pi. m. 180 liter spiritus, is ten kantore Gennep opge- bracht, terwijl de vervoerders aan de justitie zijn overgeleverd. meer ijver dan Te Brendford, Penn., is een Duitsche pachter, John Bother, aangeklaagd van brandstichting, in hechtenis genomeu. Aan den agent der geheime politie, die hem er in had laten loopen, deelde hij het volgend uittreksel uit zijn loopbaan mede. Hij heet eigenlijk Hergenrother; 14 jaren ge leden was hij uit Wurzburg, Beieren, gevlucht nadat bij een Koninklijken bochwachter met een geweerschot gedood had. Hij was als strooper door zij a slachtoffer op heeterdaad betrapt. Hergenrother vluchtte naar Amertka en trok nair Belford County, waar hij een vrij groot ver- mogen bijeengebracht. Behalve de brandstich- ting, heeft hij, naar hij aan den agent bekende, ook de vergiftiging van verscheiden runderen van' sijn buurman, met wien hij. in onmin leefde, op zijn kerfstok. Uit Maastricht schrijft men ons dd;10 Dec. Bij horidenwCderwerd gisteren door de Bel- gischo gendarmes, naar de zijde van Nederland, over de grqazen gezet een matroos, genaamd; Peijol, geboren te Breslaa en thana zonder vaste woonplaats. De arme sukkel was te ziek om' te kunnen loopen en werd daarom in een kruiwagen vervoerd en op Nederlandsch grond- .-gebied aan den weg nedergelegd. De burge- grmct'stcr .i vau Oad-Vroenhoven, menschlie- *veader dan .de Belgische gendarmes, liet onmid- dblBjk een rijtuig ontbieden en den ongelukkigen naar)< Het: gesticht.Calvarieuberg te Maastricht overbrengen, Waar hy op dit oogenblik nog wordt verpleegd. J i - I -5 1 ^tande den brand te Utrecht wordt nit Utrecht dd. 15 December geschreven:v. iDe brand, die hedenmiddag omstieeks 1 uur hier; uiibrsk in de werkplaats van de Centraal- Sp-Mij. en dat gebouw in een paar uren tijda geheel verwoestte, schijpt ontstaan te zijn op een dor bureaux boven die werkplaats. Door den. .wind aangewakkerd, omsatte de brand in wienig tijds het geheele gebouf. Spoedig waren bestnurders en hoofd amtenaren van Centraal- en Bijnspoor ter plaatse aanwezig en met groote in span ning van het personeel der werkplaatsen van. .beide maatschappijen werden wagens en ge reed schappen, die zich in de werkplaats bevon- den, grootendeels gered. De in de onmiddelijke nabijheidstaande woning van den Chef der tractie van de Centraal Spw.-Mij., welke mede bedreigd werd,, is met veel moeite behouden kunnen blijven. Door de werking der spuiten van de spoorwegen en de gemeente, maar ook door gebrek aan voedsel, was de brand te 8 uur gebluscht. Een spoorwegwerkmau die bij het blusohen hielp, werd ter neer gestagen onder een zware dear der werkplaats. Blijk- baar erustig gedeerd werd hij naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, en overleed den vol- geuden dag. Het verbrande is, naar men verneemt, groo tendeels verzekerd. Een eigenaardige oplichterij werd dezer dagen behandeld voor de rechtbank te Panjs. Dezen zomer maakten te Bordeaux een Pruisische deug- niet, Prinz genaamd, en een Lotharingsche schavuit, Scheffer, met elkander kennis. Deeen wilde aan de overzijde van den oceaan zijn geluk beproeven, terwijl de ander nit Suriname was teruggekeerd, waar hij in Nederlandsche dienst geweest was. Geen van beiden had geld, maar ze bezaten veel verbeeldingskracht en hadden 't ver gebracht in 't verzinnen van allerlei vertelseltjes. Met deze gaveu toegerust, gingen zij naar een zaakwaamemer en vertelden dien een geheimzinnige geschiedenis. Prins, die zich baron De Lussac noemde, was een zoon van prins Napoleon en zou in't bezit komen van 80,000 fr. Hij had echter 5000 francs noodig tot het vervullen van eenige formaliteiten. De zaakwaar- nemer zette groote oogeu op, maar wilde toch lie ver in Parijs nog eenige inlichtingen inwinnen. Hij begaf zich naar de hoofdstad en nam zijn intrek in het hotel Violet, waar men hem alles goeds vertelde van de familie Scheffer. //Baron De Lussac" ontving de zaakwaamemer ten huize zijner bruid. De bruid was de dochler van de portierster, die de zoogenaamden schoonzoon groot moedig de kamers van een afwezig huurder, een hoofd- officier, ten gebruike had afgestaan. Mijnheer de baron toonde de zaakwaamemer zijne wapenverzameling, den degen van zijn vader, verschillende decoraties gescbetjkCin van generaal Cissey, &n de 5000 francs werden hem uitbetaald, Naderhand bemerkte de goed gejoovige*goflt dat hij met oplichters te doen had gehad en diende een aanklacht in. PHnz werd tot drie jaren en Scheffer tot 18 maanden gevangenisatraf veroordeeld. t 1 i Aan De Tijd schrijft men uit Rotterdam: In de vorige week kwam by een wisselaar op de Blaak alhier een schipper, die in aacd- appelen handelt, een effect ten verkoop aan- bieden. I)e schipper wilde dadelijk geld. Naer de herkomst gevraagd, deelde hij mede, dat hij' aan een koopman in aardappelen, die far de Pannekoeksteeg woont, een psrtij aardap pelen had verkocht, en dat deze, hewerende gelen geld in huis te hebben, hem betaalde met het bedoelde effect. Men vond de aaak verdacht, hield de schipper aan de praat en verwittigde de politie." Deze meende het effect te herken- nanzij arresteerde eerst den schipper en daarna ook den koopman en diens vronw. Volgens hetgeen bij de pelitie bekend was, was het effect afkomstig uit den boedel van een dame op de Schie, die raim 12 jaar geleden is vermoord geworden, en nit wier boedel eeu party effecten was gemist. Voor dezen moord en diefstal werd indertijd tot 10 jaar tncht- huisstraf veroordeeld cen zandschipper, die met zijn achnit op den avond van den moord in de Schie had gelegen. f De politie meende; toen zij deze drie persqoeu. in hechtenis had, een huiszoeking in het aard- appelen-pakhuis te moeten doen. Hierbij ont- dekte zij verschillende voorwerpen, die haar mede verdacht voorkwamen, en welke haar op het spoor van nog andere feiten brachten en- aaoleiding gaven tot het arresteeren van nog meer personen, zoowel mannen als vronwen. De vrouw van den aardappelkoopman heeft reeds gedeeltelijk bekend. Uit deze bekentenis en uit hetgeen de politie bij .een huiszoeking gevonden had moet zij eenig spoor hebben ontdekt, dat zeer waar- schijnlijk leiden kan tot ontdekking der per sonen die in 't vorige jaar in de kerk van den H. Joseph aan de Krniskade aldaar diefstal hebben gepleegd of daaraan medepliehtig zijn. Justitie en politie zetten haar onderaoek ijverig voorfc. In de nabijheid van Cotroceni (Rumenie), waar koning Karel een zomerverblijf heeft, is jl. Zaterdag een kist ontploft, waaain zich een honderd pond dynamiet bevond. De knal was verschrikkelijk. In de geheele plaats bleef geen venster heel. Men gelooft dat een poging voorbereid werd om de villa des konings te doen in de lucht vliegen. Het verbrijzelde lichaam van een man werd gevonden. De Schildwachten, die tegen den grond werden geslagen. waren slechts bedweltnd. Te St. Louis (Noord-Ainerika is jl. Zaterdag een gebouw, behoorende aan de heeren Shap- leigh en Cant well, wier magazijn van ijzer- en staal-waren daar gevestigd was, ten gevolge van overlading ingestort en daarna geraakten de puinhoopen in brand. De schade bedraagt 750,000 dollars. De vele ontploffingen van kardoezen maakten het blusschingswerk zeer moeilijk. Toen het huis instortte bevonden zich ongeveer 100 menschen er in, die eeu minuut te voren door het kraken van de muren gewaarschuwd werden. De meeste hunner kwa- men er heelhuids af; doch drie vonden den dood in de vlammen en eenigen werden ge- wond bij het springen uit de vensters. Ook werden twee brandweermannen gekwetst. De kracht der gewoonte. Een der militaireu, die jl. Zaterdag in den Haag belast was behulp- zaam te zijn bij de pakketverzending ter gele- genheid van het St. Nikolaasfeest, waande zich nog in de theoriekamer in de kazerne, want toen een beambte aan hem vroeg: //Hocveel pakken heb je?" kreeg deze ten antwoord//Drie! Groot tenue!" Marsch tenue! Klein tenue en een witto broek ■t ;TiJ/ ;;,h4-m I i

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3