H AARLEMME15 MEEII. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij lit liner Hurt een Bpepil. 27e Jaargang No. 52. Zaterdag 25 December 1886. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSEUJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Aboniienientxprij s Prijs der Advertenti'en J. II. de BUSSy. Rokin 60, Amsterdam. Vergaderiiig* van den Gcnieente- raad \an Haarlcnunermeer. WEEKBLAD ALLE TOE ZEND IN GEN, REDACTED EN UITGAYE BETREFFENDfi Per jaa'r, met Bijvoegsel franco per post. 6.- te adresseeren aan deD U'tgever van 1- -6 regels 75 CeDt, elken regel meer 12'/s Cent. 11 zonuer Bijvoegsel 11 3. Enkele Nommers 15 Cent. j Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en adverlentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. NATION ALE MILITIE. 2e Bekendmalcing. Burgemeester en Wethouders van Haarlem- mermeer, maken bij deze bekend, dat de In- schrijving voor de Nationale Militie, lichting 1888, van personen geboren in 1868, zal plaats hebben ten Raadhuize op Yrijdag den 7en en Zaterdag den 8 Januari e. k., van 6 tot 3 uur, en we] op den 7en voor de bewoners der Sectien met enkele letters, en op den 8n voor de be woners der Sectien met dubbele letters. Haarlemmermeer, 10 December 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTZENDORFFER, Burgemeester. D. EGGINK, Secrelaris. OP Bonderdag 30 December, 1886. des morgens ten 10 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Suppletoir kohier van hondenbelasting 1886. 3. Yerzoek van T. F. van der Werff, om eervol ontslag, als onderwijzer aan school no. 10, (Ringdijk bij Sloten.) 4. Benoeming van een onderwijzer voor school no. 10. Yoordracht 1. Pieter v. d. Berg, te Berkhout, 2. Pieter M. Labrijn, Haarlemmerm., 3. Jan Jzn. Raadersma, Oppenhuizen. 5. Rapport van Burgemeester en Wethouders, omtrent het schoon houden der scbolen. 6. Brief van den distr. schoolopziener in zake de regeling van het onderwijs aan school 4. (Hoofddorp.) Dezer dagen werd de veldwachter T. door een groote kwaadaardige hond van H. J. op den Hoofdweg nabij Hoofddorp, een stuk uit zijn overjas gebeten, ter groote van 20 cen timeter. Art. 425 van het Wetboek van strafregt zegt. Met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste j 25, wordt gestraft. 2e hij die geene voldoende zorg draagt voor het onschadelijk houden van een ouder zijne hoede staand gevaarlijk dier. De vrouw van A. Goossens wonende alhier J. 11 is den 19 dezer bevallen van een zevenden zoon alien in leven. de Yries in het koffiehuis //De Beurs" eene uitvoering gaven, mochten zich in eene groote opkomst van belangstellenden varheugen. De zaal bevatte 250 personen waarvan 161 ge'introduceerden. Tot president van de ijsclub t'e Hoofddorp is benoemd de heer J. A. Pijnappel in de plaats van den heer J. W. Lantzendorffer die bedankt heeft ook als lid. Tot vice-president is benoemd de heer B. Buurman en tot bestuurslid de heer J. Klomp. De leden der zangvereeniging //Excelsior" te Hoofddorp die jl. Yrijdag bij den heer J. BURGERLIJKE STAND van 15 tot 21 Dec. OnderirouwdJ. den Rooijen en J. van Exter; N. W. Roubos, wedr. en S. de Graaf, wed. GetrouwdE. Wamsteeker met M. A. van der Ban E. van Mol wedr. met H. de Bruijn wed. GeborenCornelia, zoon van A. Boesveld en J. B. Buurman; Willemijntje, dochter van C. Rodenburgh en T. UithovenPietertje Corstina, dochter van A. R. Molenaar en G. RoosAntje, dochter van P. Postma en C. Stoffijn; Naatje, dochter van D. Brouwer en T. Grootewal; Aafje, dochter van J. Kistemaker en G. Bijl; Adrianns, zoon van P. Roos en K. v. d. Linden Geurt, zoon van J. Maaskant en J. Speijers; Jozina Mar.a, dochter van J. Verkuij! en I. C. van Dorsten; Johanna Maria, dochter van G. S. Schreurs en J. van Diemen; Wilhelmus Andreas, zoon van A. Goossens en F. Kraaijen- hagen; Ida, dochter van P. van Meel en E. Iloekman; Gerritje, dochter van C. Verhoeve en N. KoolMietje, dochter van A. Visser en C. Pijnaker; Cornelia, dochter van H. van den Brink en E. Koppenaal; Cornelis Jacobus, zoon van B. Meegdes en A. P. Doolaege. Overleden: Arie Slingerland, oud 88 jaar, wedr. van Aagje Boesveld; Clementina van Opzeeland, oud 31 jaar, geh. met Jb. Bokhove Geertje Groot, oud 48 jaar, geh. met D. Krom Aaltje Hogeland, oud 52 jaar, geh. met Karl Dubois; Aaltje, oud 16 jaar, dochter van J. Meuldijk en M. Kort. ENGELAND. De Regeering heeft het noodig geacht, bij monde van de Morning Post, deTur- ken aan het verstand te brengen, dat de wijze waarop zij met Rusland in de Bulgaarsche zaken samengaan, Engeland volstrekt niet aanstaat. De toon welke in dat officieuse artikel wordt aangeslagen, is zeer hoog, en wist men niet beter dan zou men er uit moeten opmaken dat de Engelschen elk oogenblik in staat zijn Konstan- tinopel in bezit te nemen en de Turken naar den overkant te jagen. Of Russen en Turken zich bijzonder beangst zullen maken over deze waar- schuwing, valt te twijfelen. In Ierland staan Regeering en Nationa- listen scherper dan ooit tegenover elkdar. De parlementsleden Dillon, O' Brien, Harris en Scheeh, werden gearresteerd, terwijl zij bezig waren in plaats van, maar niet ten beboeve der land- heeren, de pachten te innen, doch na een voor- loopig verhoor tegen borgstelling weder op vrije vpeten gesteld. Over acht dagen moeten zij terug komen en zal de zaak verder behandeld worden. t Het mooie van het geval is, dat deze dilettant- zaakwaarnemers hunne geusurpeerde functie uit- oefenden op het land van lord Clanricarde, die pas zijne pachters eene reductie van 25 pCt. had aangebodenEen der slechtste manieren om geld te beleggen, is zeker wel om het te steken in landerijen in Ierland. Dat wordt ongeveer even solide als het bezit van een Chateau en Espagne. Het preutsche Engelsche publick heeft ge- durende de laatste dagen het hart kunnen op- halen aan het schandaal-proces tusschen lord Colin Campbell en zijne voorbeeldige echtge- noote, geboren Miss Blood. Lord Campbell vroeg echtscbeiding om de niet onbillijke reden dat zijn vrouw er, voor zoo- ver hij wist, een viertal bijzonder goede vrienden op na hield, n. 1., een hertog, ddn kapitein van de brandweer, den dokter en 66n generaal. Lady Campbell van haar kant, beschuldigde haar heer gemaal van al te hartelijk te zijn geweest tegen een harer kamermeisjes. En nu hebben de deftige, hoogst fatsoeulijke Engelsche bladen, met de Standard voorop, dit zaakje in kolommenlange artikels, in al zijne finesses en schommelingen uitgepluisd en hunnen lezers opgedischt. Met kracht en terecht is men in Frankrijk indertijd te velde getrokken tegen de lecture pornographique maar is die bedrijf niet schandelijker en afkeurenswaardiger, nu bet komt van Engelsche zijde, waar men het woord shocking steeds bij de hand heeft. „£a sent son Tartufife d'une lieu." Hoe gaarne de echtgenooten Campbell ook elk hun eigen weg zouden gaan, heeft derechter toch beider eisch tot ecbtscheiding ontzegd, omdat er geen afdoende bewijzen voor de schuld van een van beiden aanwezig waren. DCITSCHLAND. Nbch wat betreft de snelheid van afdoening, noch wat betreft de door haar gewenschte sterkte, heeft de Regeering op het punt der nieuwe legerwet haar zin gekregen. In plaats van de gewenschte sterkte in vredestijd van 468.409 man, heeft de commissie zich met 16 tegen 12 stemmen verklaard v oor eene sterkte van 450.000 en niettegenstaande den aandrang der Regeering om spoed te maken is de volgende zitring der commissie vastgesteld op 4 Jan. e.k. De officieele pers betoont zich zeer inge- genomen met een artikel van de Russiscbe Regee ring sbode, en waarin er met nadruk op gewezen wordt dat de vriendschapsbanden die Rusland en Duitschland verbinden nog even hecht zijn als vroeger. Voor de Fransche revanche-politiek, zegt de Nordd. AUg. Zeitungis dit natuurlijk eene groote teleurstelling, want daarvoor is een eerste vereischte vijandschap tusschen Duitschland en Rusland. Midden- en Zuid-Duitschland zijn in de afgeloopen week door geweldige sneeuwstormen geteisterd, waardoor het spoorweg-verkeer op verscheidene plaatsen gedeeltelijk, op andere ge- beel gestremd werd. Op sommige punten werd de post met sleden vervoerd, en de militairen zijn aan de groote spoorlijnen te werk gesteld, om de sneeuw weg te werken. FRANKRIJK. De Suez-Kanaalmaatschappij en de Egyptische Regeering zijn het nu eens omtrent de verbreeding van -het kanaal. De desbetreffende overeenkomst wordt heden geteekend. Het kanaal zal nu van Port-Said tot aan de meren 44 meter, en van de meren tot aan Suez 65 meter breed worden. RUSLAND. Weder een nieuwe candidaat voor den Bulgaarschen troon en wel een prins van Saksen-Coburg, maar die in de oogen van den Czaar, hoe veel hij particulier ook van hem houdt, al cvenmin genade kan vinden als een zijner voorgangers. Het Journal de St. Petersbourg beschouwt deze candidatuur alleen als een misplaatst kunstje der regenten, om de benoeming op sleeptouw te houden en Rusland te dwarsboomen, en het blad is van oordeel dat men de zaak niet eens de eer moet aandoen van haar te bespreken. Rusland zal in het eind zijn zin wel weten door te drijven en den Caucasischen prins op den troon weten te plaatsen, trots Engelschen en Oostenrijkers. De Bulgaarsche deputatie is nu van Berlijn naar Pariis vertrokken, en dat men haar daar krachtig zal aanraden Rusland ter wille te zijn, is aan geen redelijken twijfel onderhevig. VEREENIGDE STATEN. Het huis van vertegenwoordigers besloot, het wetsontwerp tot verhooging der douanenrechten op Sumatratabak niet in overweging te nemen. met De Kamer van vertegenwoordigers heeft 154 tegen 148 stemmen geweigerd, het voorstel van den heer Morison tot tariefsverla- ging in overweging te nemen. Juist zooals de Enkhuizer het had bepaald en als een soldaat op zijn tijd, heeft de winter den 2 in jl. zijn post betrokken, en het ware te wen- schen dat een groot deel onzer Tweede Kamer- leden een voorbeeld aan dien grijzen militair namen en zorgden wat beter op hun post te zijn, wanneer belangrijke zaken moeten worden behan deld en afgedaan. Onze volksvertegen>voordigers- worden toch immers benoemd om alle lands- belangen te behartigen en niet alleen om een of ander hobbey-horse, hetzij een onderwijs- dan wel een prostitutie- of pokken- hobbey-horse te berijden Of is de maritieme verdediging van ons land dan van zoo bitter weinig beteekenis ge- worden dat meer dan een derde der Kamerleden, 30 van de 86, gerustelijk thuis of ten minste weg kunnen blijven, wanneer de marine begrooting behandeld moet worden Het schijnt van wel, want toen in de afgeloopen week bedoeld departement, dat trouwens slechts over het bagatel van circa twaalf millioen loopt, aan de orde was waren slechts 5 6 van de 8 6 leden aanwezig. Men zou bijna geneigd zijn te vragen, of het wel der moeite waard is, zooveel drukte te maken over Kieswet-verandering, vermeerdering van het getal Kamerleden enz. enz., wanneer men voor- beelden ziet van zulk een verregaande belang- stelling in 's lands zaken. En wat is hiervan het gevolg geweest Dat de Minister G e r i c k e door iets meer dan een derde der Kamerleden gedwongen is geworden heen te gaan. De Min. had n.l. op deze begrooting een eerste post uitgetrokken voor den aanbouw van een ramschip, dat totaal 3^ millioen zou kosten, maar waarvan de plannen bij het departement nog niet

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 1