LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. Totaal. 10,000 12,000 5,000 6,000 3°° 9,000 25,500 WEEKBLAu VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5° Het nut van Y ee-feHtoonstelliii»eii van twee kanten bezien. Rimstniatige Kippen-broeijerij. geheel vast stonden, zoodat die dan ook evenmin als de teekeningen konden worden overgelegd. De Comm. van rapporteurs, waarin geen enkel bevoegd deskundige zitting had, om de eenvou- dige reden dat er geen enkel zee-officier meer lid der Kamer is, stelde bij amend, voor die post ad 230.000 te schrappen, terwijl de heer Reuther een nieuwe post ad f 36.000 voorstelde voor 3 torpedo-booten, buiten een drietal reeds op de begrooting voorkomende, en welke alle op's Rijk's werf zouden worden aangebouwd. De Min. nam beide amm. over, doch hiermede was de heer Borgesius niet tevreden. Deze stelde nl. voor het gewijzigde art. weder met 36.000 te verminderen en slechte 3 torpe do-booten te doen aanbouwen. Ondanks 's Ministers verzet, die het ammend. bepaald onaannemelijk noemde, werd het toch met 30 tegen 26 stemmen aangenomen, waarop de Min. verklaarde deze begrooting niet te kun- nen uitvoeren en het debat geschorst werd. Reeds moet de heer Gericke zijn ontslag hebben ingediend, en zullen wij nu de 4de Minister van Marine in het 3de Ministerie Heemskerk ten tooneele zien verschijnen. De Minister van oorlog was gelukkiger en mocht zich verheugen in eenige meerdere belang- stelling van de zijde der kamerleden. Aan de stemming over een amm. van den heer Reuther, dat ten doel had de oprichting der ontworpen militaire school te Haarlem tegen te houden, namen 77 leden deel, en het resul tant was dat het amm. met 41 tegen 36 stemmen werd verworpen. Ten slotte werd de begrooting van oorlog met 48 tegen 25 stemmen aangenomen, waarna die van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de beurt is gekomen. In den laatsten tijd beleeft de Koning niet veel genoegen van de uitoefening van zijn recht van gratie. Eerst Mevr. Bulkley, die in plaats van dankbaar te zijn, het de menschen lastig begon te maken, zoodra zij haar neus buiten de poort der gevangenis had gestoken, en nu weer een bewaarschoolhouderes te Zaandam, die Louise Michel gelijk, van de haar geschonken gratie niet gediend is. Bedoelde juffrouw had n.l. ongevaccineerde wurmpjes in bewaring genomen en was dienten- gevolge wegens overtreding van de wet op de besmettelijkeziekten tot eene geldboeteveroordeeld. Op een request ingediend door derden volgde gratie, doch nu weigert de juffrouw, want zegt zij, het verleenen van gratie veronderstelt het aanwezig zijn van schuld, en juist dit geeft zij niet toe. Een ding schijnen de juffrouw en zij die achter haar staan, daarbij over het hoofd te hebben gezien, n.l. dat niet zij maar wel de rechterlijke macht uitmaakt of er schuld is of niet. De n -f- 1 Kerkgenootschappen en secten die men in ons kleine vaderlandjc vindt, zijn er weer met 1 vermeerderd. De afgezette predikanten en ouderlingen hebben n.l. met een aantal volgelingen eene ,,doleerende Nederduitsch Gereformeerde Kerk" opgericht, waarbij de bezoldiging van leeraars en andere onkosten door vrijwillige bijdragen der Gemeente zullen moeten worden bestreden. De Staatkeert natuurlijk geen tractementen uit en de geldmiddelen zijn ten slotte in het bezit der tegenpartij gebleven, die denken zal „beati possidentes Met welk eene belangstelling moeten onze Ratholieke broeders deze Protestanten-vertoo- ning hebben nagegaan!" 1 ENTOONSTELLING VAN VOEDINGSMIDDELEN. In de te Amsterdam gehouden vergadering der regelingscommissie van bovengenoemde tentoon- stelling, werd door den penningmeester, den heer Joan H. Schmitz, de verblijdende mede- deeling gedaan dat het Waarborgfonds groot f 100,000 volteekend is en dus de tentoonstelling zal doorgaan. Met een levendig applaus werd deze mede- deeling door de vergadering aangehoord. 14.500 35° j) 3°° 5,25o 2,800 Aantal. Bedrag. 1 k 10,000 3 99 4,000 2 99 2,500 3 99 2,000 9 99 1,000 29 99 500 1 99 35o 1 99 3oo 21 99 250 i4 200 2 99 *5° 90 99 IOO 5Jo 99 100,000 Het huisje van Czaar Peter. Het officieele Russische regeeringsblad deelt de schenking van het huisje van czaar Peter door onzen koning aan den keizer aller RuSsen, aldus mede „Op 11 Nov. jl. heeft de keizer den Rus- sischen gezant te 's-Gravenhage, den geheimraad graaf Kapnist, gemachtigd tot aanneming van het geschenk van het huis, waarin Czaar Peter De Groote te Zaandam in 1687 heeft gewoond, welk geschenk aan Z. M. door den koning der Nederlanden is gedaan. Sedert genoemd jaar werd dit huis steeds bezocht door toeristen en het had eene bijzondere vermaardheid gekregen sedert keizer Paul het in 1781 en wijlen keizer Alexander II, toen nog grootvorst-troonopvolger, het in 1839 bezocht. j Koning Willem I had wegens de geschied- kundige beteekenis van het beroemde huisje, waarin zoovele herinneringen der groote daden van den machtigen voorvader der Russische keizers zijn verbonden, het van de eigenaars ge- kocht en het der prinses van Oranje Anna Paulovna, later koningin der Nederlanden, aan- geboden. Toen heeft men, om het huisje beter te bewaren, er een steenen gebouw om heen ge- maakt, en er een opzichter en een bewaker in geplaatst die met het onderhoud belast zijn. Nadat eerst Prins Hendrik het had geerfd, en later zijn doorluchte broeder, en tegenwoordige koning der Nederlanden, was het huisje te Zaan dam het persoonlijk eigendom van Z. M. ge- worden. „Bezield met gevoelens van vriendschap voor den keizer aller Russen, heeft de koning der Nederlanden het voornemen te kennen gegeven, dit huisje te schenken aan Z. K. M., die het heeft aangenomen. Aldus is dit schoon gedenkteeken van den grooten hervormer van Rusland, zoo dierbaar aan het Russische volk, dank zij de gevoelens van vriendschap van den koning der Nederlanden voor ons land en voor zijnen monarch, het eigendom geworden van den keizer aller Russen." Rijkspostspaarbank.. Door middel dezer, door den staat gewaar- borgde instelling, kan iedereen zijne spaarpen- ningen op gemakkelijke wijze veilig en vrucht- dragend beleggen, en zich wapenen tegen den kwaden dag. Alle potskantoren en bijna alle hulpkantoren der posterijen zijn gedurende de gewone kantoor- uren, doch niet v66r 9 ure 's morgens en niet nh 9 ure 's avonds, voor den spaardienst open- gesteld. Spaarbankboekjes, waarin door de postbeambten achtereenvolgens alle inlagen en terugbetalingen worden aangeteekend. zijn kosteloos verkrijgb'aar. Men kan niet minder dan 25 cents inleggen. Wie enkele stuivers wenscht te sparen kan aan het kantoor of bij de depothouders van post- zegels, kosteloos formulieren bekomen, voorzien van 20 vakjes voor de aanhechting van even zooveel frankeerzegels van vijf cent. Zijn alle vakjes gevuld en vertegenwoordigen de aange- hechte zegels eene waarde van een gulden, dan kan dat formulier als een gewone inlage van een gulden op het kantoor worden aangeboden. Ten behoeve van schoolspaarbanken worden door den directeur der Rijkspostspaarbank, op aanvrage van de hoofden van scholen, ook der- gelijke formulieren verstrekt, die honderd vakjes bevatten ter aanhechting van postzegels van een cent. Eenmaal in de zeven dagen kan men, op ver- toon van het boekje op het kantoor waar de eerste inlage geschiedde, een som van 25 gulden of minder, mits niet uitmakende het geheele tegoed, terug ontvangen. De terugbetaling van grootere sommen en de opheffing der rekening kunnen worden verkregen door tusschenkomst van den directeur der rijks postspaarbank. Men heeft zich daartoe slechts met vertoon van het boekje, tot een der kantoren te wen den. Alleen de inlegger zelf, zijn gemachtigde of wettelijke vertegenwoordiger kan terugbetaling erlangen. Bewoners van het platteland kunnen, ter ver- krijging van een spaarbankboekje, tot het doen van inlagen of het verkrijgen van terugbetalingen gebruik maken van de tusschenkomst der post- boden. De boekjes der rijkspostspaarbank hebben een nhtionaal karakter. Op alle kantoren, die voor den spaardienst geopend zijn (in het gansche Rijk), kan er op worden ingelegd en terugbetaald. De rente bedraagt 2.64 pCt., gelijkstaande met 11 cent van elke honderd gulden in eene halve maand. De rente gaat loopen op den len of den i6en der maand, die volgt op den dag waarop de inlage is geschied. Jaarlijks behoort elk boekje, in de maand waarin de eerste inlage is geschied, ter bijschrij- ving van de rente, die over het laatst afgeloopen jaar verschuldigd is, aan den directeur der Rijk- postspaarbank te worden gezonden. Brieven aan den directeur der rijkspostspaar bank, te Amsterdam, zijn vrij van port. Omslagen, ter verzending van boekjes of brieven aan boven- genoemd adres, zijn op alle kantoren kosteloos verkrijgbaar. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot een der kantoren of tot de directie. Dikwijls wordt het nut van Vee-tentoonstel- lingen betwijfeld en zeker heeft hij die het nut er niet van inziet, geheel geen ongelijk als hij zegt: Ik zie het nut van die Tentoonstellingen niet in, want menigmaal ziet men gebeuren dat iemand die geld heeft, van zijn minder gefortu- neerden vakgenoot de beste exemplaren koopt, ze met buitengewone middeleu opkweekt, en dan als ware hij de beste Veefokker, met een glans van vergenoegen de prijzen opsteekt. Hij vind het geheel onuatuurlijk, dat er zoo veel kosten aan besteed worden om de dieren zoo vet mogelijk te maken, en niet zelden heeft hij gezien dat een zoodamg gemesten stier voor de fokkerij geheel ongeschikt geworden is, doordat er geen koe meer kalf van werd en ook is het hem bekend, dat er koeien geweest zijn die door de sterke voedering niet meer kalf te krijgen waren. Hij vindt het dubbel jammer, dat er op zoo'n manier velen van de beste exemplaren voor de fokkerij verloren gaan eu hij voor zich, wil daartoe niet mede werken. Wie onzer zal ontkennen dat hier niet eenige waarheid ten grondslag ligt. Docli onzes inziens heeft de Medaille ook hare keerzijde en meenigeen zal door het Ten- toonstellen van zijn Vee, hetzij dan gekocht of door hem zelven gefokt, hoopers naar zijne hoeve gelokt en hooge prijzen voor zijn Vee bekomen hebben. Niet alleen voor bekroor.d Vee, worden hooge prijzen betaald, maar door die bekroning is de naam van den Veehouder bekend geworden, daar- door krijgt hij veel aanvraag en dit is voor hem een spoorslag om weer goed Vee aan te fokken of te koopen. Zijne eerzucht wordt opgewekt (en gepaste eerzucht is zeker aan te bevelen) hij begint meer systematisch te fokken en geniet daarvan de beste vruchten. Wie zal ontkennen, dat door Tentoonstellin gen vreemdelingen gelokt worden, die, al koopen ze niet direct, toch met Vee en Veehouders be kend geworden zijn, waarvan later gunstige resultaten het gevolg waren. Wij zijn stellig van raeening dat door ons Vee in den vreemde tentoon te stellen, dat Vee eene renommee gekregen heeft over geheel de beschaafde wereld. Getuige de komst hier te lande van Ameri- kanen, Italianen, Spanjaarden, Russen, Oosten- rijkers, Duitschers, Franschen, Belgen, enz., ja, zelfs wordt het van hier verzonden naar Kaap de Goede Hoop en Buenos—Ayres. Wij voeren onzen Nurks dus tegen: Moge het whiir zijn dat er dikwijls v66r en bij Ten- toonstellinger zeer onpractisch gehandeld wordt, niet minder waar is het, dat er grootere voor- deelen tegenover staan. Of was het alleen maar de prikkel om tegen een vakgenoot te concurreeren, dan nog zouden we Tentoonstellingen aanraden. De den toch leert altijd van den ander en een vergelijking van zijn eigen niet bekroond, tegen dat van zijn buurman dat bekroond werd, kan zijn idee wiizigen en zijn fokkerij ten goede komen. En daar we nu eenmaal vdor Tentoonstellin gen zijn, kunnen we niet nalaten bekendheid te geven aan een besluit van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dat er a.s. jaar September eene Tentoonstelling van Vee gehou den zal worden te Hoorn. E11 daar nu Hoorn door aansluiting met Spoor en Boot in onze buurt ligt en het weinig kosten vordert daar met ons Vee te komen, zouden we gaarne zien dat het Friesche Vee daar ruimschoots werd vertegenwoordigd. Zij, die degelijke exemplaren in hun bezit hebben, drukken we op het hart die niet te verkoopen, doch in September onze Overburen te laten zien dat wij de concurrentie met hun aandurven. (Med. Fr. M. v. L.) Naar men verneemt, wordt te Arum eene Kippen-broeijerij, door middel van electrische verwarming aangelegd, met de bedoeling om daarmee in t groot jonge kuikens voor uitvoer naar Engeland te kweeken. Wij willen hopen, dat deze nieuwe inrigting, die in Amerika reeds sedert lang toepassing schijnt te hebben gevonden, zal slagen, en dat deze tevens het middel zal worden om door de vroegtijdig geboren kuikens den stedeling ook in de maanden Dec. en Jan. van versche eijeren te voorzien. Thans zijn deze, zelfs voor grof geld, bijna niet te bekomen, en toch zijn vooral op de meer ligtere grondsoorten alle gegevens. om hiervan meer te maken, nu van de pakketpost gebruik is te maken om ze in 't klein recht- streeks aan den verbruiker in de stad te zenden. Over de maatregelen, welke het Nederlandsche gouvernement heeft genomen tot verscherping van het toezicht op het uit Belgie komende vee, is gisteren de Regeering aldaar in de Tweede Kamer gei'nterpelleerdtegelijkertijd klaagde de interpellant echter, dat de Hollandsche schapen nog in Belgie worden aangevoerd ondanks het daartegen uitgevaardigd verbod. De minister van landbouw beloofde, dat hij aan de Neder landsche Regeering zal verzoeken, de verbods- maatregelen tegen het Belgische vee op te heffen en wat de Hollandsche schapen betreft, daar in de schaapskooien de pokken heerschen, is deswege de invoer van Hollandsche schapen moeten ver- boden worden. De Minister zou zorgen voor de uitvoering van die maatregelen. Bij den heer D. Meijer en eenige veehande- laren te Arnhein bestaat het plan een filiaal inrichting te vestigen te Milaan voor den verkoop van rundvee. In den laatsten tijd zijn rneer- raalen, ook nog dezer dagen, aankoopen van vee voor Italiaansche rekening geschied en de prijzen van het vleesch in Italie geven recht te hopen, dat dit land een goed debouchd voor onze runderen kan opleveren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delden (vac.-van Wijk) I. G. Jungius te Franeker te Groot-Schermer J. S. King te Hekelinge; te Sommelsdijk C. Bout- hoorn te Sprang; te Goenga, Gouw en Offinga- wier (cl. Sueek) IJ. Bootsma te Lunteren (gem. Eede)te Wemeldinge (cl. Goes) enteJaarveld (Utrecht) Chr. Ynzonides te Waspik; te Zeel- rriond (cl. Tiel) W. J. Coenen te Beuningeu; te Heidel F. Fortuyn, te Barendrecht; te Hien en Dodewaard J. H. Feringa te Bunnik en Vechten; te Hellouw J. W. Beerekamp te.Me- teren; te Axel G. J. Barger te Driebergen (Utrecht)te Harderwijk en Oostburg J. G. Klomp te 's-Gravelandte Gouda A. J. Th. Jonker te Rotterdam; te Sebaldeburen (cl. Gro- ningen) L. Balk cand. te Eede. Aangenomen: naar Staphorst door J. C. Leenmans te Barneveld. Bedankt: voor Zuid-Beierland door P. Seg- boer te Nieuw-Lekkerlandvoor Oudega c. a. O door J. Van Elden te Rijssen; voor Lollum door J. Wisse te Garijp; voor Noorden door M. J. Bouwman te De Meern; voor Hellouw door J. W. Beerekamp te Meteren. Christ. Ger. Kerk. Bedanktvoor Oudega (Smallingerland) J. Wissink te Kollum; voor Hattem (vac.-Vissink) J. Van Haeringen te Vroomshoop. De Scheuring. Nederduitsche Gereformeerde Kerk (doleren- de). Onder dit opschrift is het volgende //aan de gemeente" bekend gemaakt: lo. dat de kerkeraad, wederom opgetreden zijnde, na kennis genomen te hebben van de beslissing, op 1 December jl. in de Amster- damsche tuchtzaak gevallen, besloten heeft, het juk der synodale hierarchie af te werpen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 2