GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- ek ADVERTENTIEBLAD. RECHTZAKEN. De wedstrijd tusscheii (le hardrijders Hagen en Paulsen tc Cristiania. 2o. dat de kerkeraad daarop wederom in werking heeft laten treden de kerkenorde, die hier v5or de invoering der synodale hierarchie, d. i. tot 1816, gegolden heeft; 3o. dat de kerkeraad dientengevolge den vroegeren naam van //Nederduitsche Gerefor- meerde Kerk" weder heeft opgenomen 4o. dat de kerkeraad, na de opgedane erva- ring van de houding der machthebbenden, het niet geoorloofd acht, voorloopig zijn recht op de gebouwen, bezittingen en goederen der ge meente te doen gelden, en uit dien hoofde, onder uitdrukkelijke reserveering van alle rechten, als doleerende Kerk optreedt; 5o. dat van deze Reformatie der Kerk door het afwerpen van deze tweede hierarchie kennis aan de gemeente wordt gegeven in ecn bericht van Reformatie, o. a. opgenomen in Be Heraut; 60. dat de gronden, waarop het blijven in hun ambt van de nu ontzette kerkeraadsleden rust, ter kennisse van de Kerk worden ge- bracht in de roede in genoemd blad opgenomen verklaring 7o. dat op aanstaanden Zondag de Dienst des Woords weder zal worden opgevat en den daarop volgenden Zondag de bediening der H. Sacrementenalsmede dat aangifte voor den H. Doop in dit bijzonder geval voor Woensdag den 22sten December, 's avonds te 6 ure, schriftelijk wordt ingewacht bij den heer P. Goedhuis, sub-scriba van den kerkeraad, Hee- rengracht 192, en 80. dai eerlang de leden der gemeente in de gelegenheid zullen gesteld worden om voor vrijwillige bijdragen ten behoeve der Kerk in te schrijven. De onderteekening luidt: //De kerkeraad der Ned. Geref. Kerk (dule- rende)P. Van Son, voorzitter; H. W. Van Loon, scriba." Tevens wordt aangekondigd, dat een Gere- formeerd Kerkelijk Congres over de //afwerping van het juk der synodale hierarchie", zal ge- houdeu worden te Amsterdam op 11 Januari 1887 en drie volgende dagen. //Bijzonderheden nader." (Get.) //Het Comite." In de jongste zilting der Haarlemsche rccht- bank werden o. a. behandeld twee strafzaken, die een gevolg waren van de ongeregeldheden, wclke in den nacht van 13 op 14 Nov. jl. daar hebben plaats gehad. Toen bij het sluiten der kroegen des nachts tel2 uur, gelijk gewoonhjk, op en in den omtrek van de Botermarkt vele balddadigheden werden uepleegd, en zelfs eene bende van ongeveer 20 personen aanstalte maakte om een daar staand zuurkraampje het ouderst- boven te w-erken, was de aldaar met een paar agenten surveilleerende inspecteur van politieN. genoodzaakt krachtig op le treden tot hanhaving der orde. Hij verzocht die personen rustig naar huis te gaan, waarop zij zich zingende en tie- rende verwijderden naar den kant van het Verwulft. Het was daar, dat een der agenten, die begreep dat het gemunt was op eer> zuur- huis in de Gortesteeg, waar balddadige handen Teeds vroeger den boel hadden stukgeslagen, iemand dien hij kende, vermaande, niet mede, maar stil naar huis te gaan. Intusschen ging de troep, gevolgd door de politie, de Oude Gracht af en het Groot Heiligland in. Daar greep de inspecteur een der belhatnels, wiens naam echter onbekend gebleven is, aan en gaf hem aan den agent De Vries over om Item weg te brengen. Op hetzelfde oogenbhk werd er door een uit den troep geroepeni/helpen, jongens! jassen uit". Voor die opruiende woorden stond zekere Wijkhuizen, gisteren terecht. De gevolgen van die opruiende woorden waren niet uitgebleven Toen anderen hunne jassen een zekere smid, genaamd Ditmar, aan den agent De Vries diens arrestant had afhandig gemaakt, begreep de inspecteur, tot eigen lijfs- behoud bevel te moeten geven, de sabel te trekken. Rechts en links vielen er slagen op W. en nog een viertal hadden uitgetrokken en den aandringenden troep en toen ze eindelijk verstrooid waren, werdt gemelde D. medege- nomen om zich op het politie-bureau te verant- woorden. Ter terechtzittir.g werdendeopruiende woorden, aan W. te last gelegd, door meer dan een getuige bewezen, niettegenstaande de pertinente ontkentenis van den beklaagde. Het 0. M. (waargenomen door mr. A. A. Van der Mersch) vroeg de oplegging van eene gevangenisstraf voor den tijd van 45 dagen. Daarna werd de zaak tegen Ditmar aanhangig gemaakt, wegens het zich met geweld verzetten feaen den agent De Vries, aan wien hij door te rukken en te slaan diens arrestant, had weten afhandig te maken, en toen DeV. hem aanpakte om hem m^de te nemen naar het bureau, had hij zich weder verzet door te rukken en te trekken en hem in de hand te bijten. De beklaagde beweerde, zich eerst verzet te hebben nadat, hij van een der agenten een sabelhouw op het hoofd had ontvan^en, pn verder, dat tijdens zijne overbrenging de V. hem had ge stagen. De hem ten taste aelegde feiten van geweldadig verzet werden bewezen door den inspecteur en den agent, die den beklaagde uit den hoop hadden zien voornitkomen om den arrestant te ontzetten, nadat W. had geroepen //jongens helpen! jassen uit." Gedurende het verhoor der getuigen had er echter een incident plaats, Om de mishandeling te bewijzen, die beklaagde beweerde gedurende zijne ovevbren- gir.g in de Schagchelstraat te hebben ondergaan van den agent De Vries, en verder ter ontlas- ting van de feiten, hem ten taste gelegd, werd te zijnen verzoeke ata getuige gehoord zekere J. De Blazer, oud 19 jaren, smid. Deze ver- klaarde, dat Ditmar door genoemden agent met een stok was gestagen van 35 centimeter tang tegen zijn been, en dat hij (De B.) er 00k nog een stag mede had gehad. Zoowel de inspecteur als de agent zelf verklaarde, dat er in het ge- heel niets van aan was en dat De V. zelfs geen stok had gehad: wel had hij eene sabel in de 6ene hand en met de andere Ditmar vast, die mede werd vastgehouden door een tweede agent. Het O. M. requireerde, nadat deze get. door den president herhaaldelijk was gewaarschuwd om toch de waarheid te zeggen, dat tegen dezen getuige, dien hij bepaald verdacht hield van meineed, valsche verklaring onder eede, rechls- ingang door de rechtbank zou worden bevolen en verleend. Daar de verklaring niet kon worden geacht te zijn afgelegd in het belang van den beklaagde en evenmin om hem te bezwaren, kon er geen voorloopige aanhouding worden gerequireerd. De rechtbank begaf zich daarop in de Raad- Katrier, en de president liet, nadat de zitting eenigen tijd geschorst, was geweest, de door den getuige afgelegde verklaring voorlezen en door deze onderteekenen, waarna de rechtbank, con form het requisitoir, wegens die verklaring, welke verdacht werd van valsch te zijn, reehts- ingang verleende, met las', dat de zaak zal worden geinstrueerd. Daarna werd de behandeling der zaak van Ditmar voortgezet en de officier van Justitie requireerde wegens het verzet en de mishande- ling jegens den agent 45 dagen gevangenisstraf. In beide zaken zal de rechtbank 23 Dec. uitspraak doen. Aan het verslag, dat Morgenbladet van dezen wedstrijd geeft, ontleenen wij het volgende De eerste afdeeling van dezen wedstrijd op schaatschen een rit van 25,000 meter werd op de daarvoor uitsluitend ingerichte baan te Cristiania gehouden. De uitslag was, zooals wij reeds mededeelden, een schitterende overwinning voor Harald Hagen, een uitslag, die zeker door niemand vermoed werd, want dat Axel Paulsen, de met een aller- gunstigen lichaamsbouw en ijzeren wil loegeruste man, die meer dan twintig jaren een eerste meester in 't sehaatsenrijden is, zou onderdoen voor een 21-jarig man, die eerst het vorige jaar aan een wedstrijd deelnam, is iets zoo onverwachts dat men moeite heeft de waarheid van het feit te erkennen. De wijze van rijden van beide rijders is dezelfde; Hagen is de leer- ling van Paulsen en volgt zijne methode van rijden tot in de kleinste bijzonderheden. Men heeft op vele wijze getracht de onverwachte nederlaag van Paulsen te verklarener zijn er zelfs, die hunne toevlucht tot praatjes genomen hebben, als zou de rit niet eerlijk in zijn werk gegaan zijn. De reden zal daarin wel gelegen zijn, dat Paulsen pas van eene ziekte (eene zware bronchitis) hersteld is, want wij kunnen nog niet gelooven, dat Hagen op lange afstanden Paulsen's meester zou zijn. Het weer was zeer ongunstig, een scherpe wind vergezeld van sneeuwjacht, woei al den tijd van den wedstrijd 6 man waren onophoudelijk bezig, de sneeuw weg te vegendesnietegenstaande werden de 25,000 meter in 26 min 39% sec afgelegd. Paulsen was bij het begin van den strijd al dadelijk 20 meter voor. Dit bleef zoo eene poos en het publiek meende den strijd reeds beslist, terwijl Paulsen met hoera's werd toegejuigd en Hagen aangezet, om spoed te maken. Daar schiet Hagen vooruit en meer en meer wint hij op zijn mededinger. Bij den 20en rondgang heeft hij reeds 44n omgang gewonnen; hij wint nog een rondgang; toch gelooft het publiek, dat Paulsen slechts een vertooning geeft om des te beter gelegenheid te krijgen, zijne meerderheid te toonen. Nu zijn er nog slechts 15 omgangen; de toeschouwers begonnen zich voor Paulsen bezorgd te maken, want hij schijnt het verlorene nog niet te wil- len inhalen. Nu zijn er nog slechts 10 omgan- genthans word het voor het publiek duidelijk, dat hier aan een effectnummer niet te denken valt men heeft hier met de zuivere waarheid te doen. Men begint Hagen toe te juigen, en toen hij eindelijk met 2% rondgang als overwinnaar aan- komt, wordt hij met oorverdoovende juichkreten ontvangen. 5000 10,000 15,000 20,000 26,000 Meter. Meter. Meter. Meter. Meter. Hagen 11.21 22.48 33.07 44.53 56.39% Paulsen 11.39 23.51 34.32 46.43 52.20% Omstreeks 8000 menschen woonden den wed strijd bij. De volgende strijd tusschen Hagen en Paulsen zal zijn op 1600 meter en 5000 meter, en zal weldra plaats hebben. Verder deelen wij nog mede, wat Aflenpost meldt. Dadelijk na afloop van den strijd werd door aanwezige geneesheeren pols en ademhaling van de mededingers onderzocht. Hagen had een pols van 132 en een ademhaling van circa 40; Paulsen een pols van 136 en eene ademhaling van circa 20 bij diepe ademhaling. Wat de reden kan wezen, dat Paulsen aldoor zwaar reed en zoo veleu te leur stelde, is moeilijk te zeggen. Hij moet zich des mor- gens minder gedisponeerd gevoeld hebben, maar dan komt het ons voor, dat er tijd genoeg was om den strijd uit te stellen. Den 19den dezer zouden, zooals wij berich- ten, de twee kleine ritten plaats hebben, maar Paulsen heeft Hagen om 14 dagen uitstel ver zocht. Als reden geeft hij op, dat hij zich na zijne ziekte nog niet geheel hersteld gevoelt. Als oorzaak van zqne nederlaag geeft Paulsen op, ten eerste dat hij zich niet voldoende heeft kunnen voorbereiden, terwijl Hagen in de gun- stigste omstandigheden verkeerde en ten andere, dat hij door de sneeuwjacht geen gebruik kon maken van zijn bril, iets, wat hem niet weinig hinderlijk was, daar hij zeer bijziende is. Hagen is vol moed en houdt het voor zeker, dat hij Paulsen 00k bij de kleinere ritten zal verslaan. In The Lancet wordt de aandacht gevestigd op het gevaar, waaraan jonge kinderen blootgesteld worden, door hen onder het toezicht te stellen van aan tering lijdende kindermeisjes en gou- vernantes. Zoo vermelde dr. Gaunet in de Boston Society for medicine, dat een kind, afkomstig uit eene familie, waarin tering niet bekend was, en van gezonde ouders, op 4-jarigen leeftijd aan tering stierf. Het was op 1-jarigen leeftijd in gezonden toestand toevertrouwd aan een teringachtig kin- dermeisje, dat, even voor de ziekte zich bij het kind openbaarde, aan tering stierf. Nog beschreef dr. Gmnet een tweede derge- lijk geval, waarbij het kind op 1%-jarigen leef tijd stierf. In den New-York Herald leest men het volgende Zuster Louise, het hoofd en de stichteres der zeven-en-twintig huizen van de Orde van Onze Lieve Vrouw in dit land, met hunne zeven honderd zusters en drie-en-twintig duizend vrou- welijke pupillen, voor het meerendeel vrije scho- lieren, is overleden te Cinncinatie, in het klooster, van hetwelk zij zuster-overste was. Zes huizen der Orde in de streek langs den Stillen Oceaan verliezen eveneens in haar een hunner voor- naamste stichters. Aangaande den levensloop dezer vrouw deelt het blad o. a. het volgende mede: Josephine Susanna Van der Schrieck werd op 14 November 1813 geboren te Bergeu-op-Zoom, in Nederland. Haar vader had daar een belangrijke expeditie- zaak. In 1815 trokken hare ouders naar Ant- werpen, waar haar vader een welgesteld koopman werd. Hij was opgeleid voor advocaat en was een ontwikkeld man. Naar het schijnt, heeft Louise van hem vele uitstekende eigeuschappen geerfd. Zij bezocht eerst eene dagschool te Ant- werpen en ging daarna naar een klooster te Namen, de moederinstelling van de zusters van Onze Lieve Vrouw. Na op haar zestiende jaar te Autwerpen terug te zijn gekomen, sloot zij zich aan bij eenige harer tijdgenooten, om het gewone lager onderwijs tegeven aan de scholen voor het kantwerk. Zij werd de afgod van deze kinderen. Reeds op dezen jeugdigen leeftijd was bij haar de aandrang sterk om in een klooster te gaan. Haar vader en hare overige lamilie- leden verzetten zich daartegen echter sterk, en pas na verloop van 9 jaren kon zij hunne toestemming verwerven. Zij trad in het klooster te Namen in Mei 1839, en kwam in het volgende jaar in Amerika. Zuster Louise stond daar voordurend in de eene of andere betrekking aan het hoofd harer mede- zusters. In het tweede jaar werd zij plaatselijk- overste, omdat degene die deze rang bekleedde, naar Dayton ging. In 1845 werd zij door ver- trek harer voorgangster naar Europa, zuster- overste over alien.// Onlangs is een van Amsterdam komende goe- derentrein door verkeerden stand van een wissel, nabij het station Amersfoort, op een viertal ledige waggons geloopen, waardoor een van deze werd verbrijzeld en de anderen, evenals de machine, zwaar beschadigd werden. Machine en waggons geraakten van de rails. Men maakte 's nachts de baan weder vrij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ofschoon op het landgoed Oranje Nassau's- oord bij Renkum voortdurend streng wacht wordt gehouden, bleek in den laatsten tijd vooral, dat er aanhoudend wild door strikken werd bemach- ttad, zonder dat men in start was den dader O te ontdekken. Thans is het aan 's Konings jachtopzieners De Leeuw en Mekking, na vele nachten waakzaam te zijn geweest, gelukt een beruchten wildstrooper uit deze plaats op hee- terdaad te b.etrappen, en zijn wild en strikken in beslag te nemen. Jl. Vrijdagmorgen is een der stoomketels in de papierfabriek van de firma Hooites en Beu- kema, te Hoogezand, gesprongen. Drie werk- lieden zijn ernstig gekwetst. De fabriek is ge- deeltelijk ingestort. Door den geweldigen knal sprongen de glazen aan de overzijde der vaart. Gedurende de laatste dagen der vorige week hebben in het noorden van Spanje hevige stor- men gewoed. Vele visschersbooten verongelukten op de kust tusschen Kaap Finisterre eri Gui-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1886 | | pagina 3