H A A R L E M M E R E E R NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Eli i Hummer tflmrt m Bpepel. 28e Jaargang No. 1. Zaterdag 1 Januari 1887. V A K Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELUKE BERICHTEN. Abonnernentsprijs 6.— n 3. .1. H. de BIISSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien Cenieeeteniinil van Haaxleinmermeer. WEEK BLAB Ber jaar, met Bijvotgsel franco per post. n zonder Bijvoegsel ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel moer 121/a Cent. Enkele Nommers 15 Cent. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plantsruimte. OPENBARE VERGADERING. VAN Donderdag, 25 Not ember 1886, des morgens ten 10 uur. Voorzitter de heer J. W. Lantzendorff'er. Tegenwoordig bij den aanvang der zitting 14 leden, te weten de heeren Suidgeest, van Reeuwijk, Biesheuvel, Verkuijl, Los, Dijt, Evelein, Ran, 't Hooft, Prnissen, Timmermans, van Zijver- den, Knaap en de Breuk, terwijl ouder de behandeling van bet punt betreffende iiet aansteken der lantaarns (punt J) nog ter vergadering komt de heer Bultman. Alsmede de Secretans, De notulen van 28 October 1886 worden goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. Dat door heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, Let besluit genornen in de vorige vergadering tot bet doen van betaling uit de onvoorziene uitgaveir dienst 1886. Aangenoinen voor kennisgeving. b. Dat bij de gehouden aanbesteding van bet aansteken en onder'houdeu der lantaarns bet laagst is ingeschreven, als: le perceel J. Visser voor f 45. 2e K. Oudijn 33.75 3e ir T. Kulk u u 26.55 Voorts dat het 2e en het 3e perceel aan de laagste inschrij- vers zijn gegund, maar dat de beslissing omtrent de gunning van bet eerste perceel aan den Raad is overgelaten, als zijnde boven de begrooting. Bij de hieop gevolgde discussie zegt de heer Biesheuvel, dat de veldwacbter Tit thans niet heelt ingeschreven, omdat de Raad er tegen is dat de veldwachters dergelijke aannemingen doen, en nu keurt spreker het af dat de veldwacbter Visser wel heeft ingeschreven. De heeren Verkuijl en Ran spreken er over dat in de lan taarns te Hoofddorp andere branders zijn gemaakt; indien die ineer kosten in het verbrutk, dan is het beter de oude branders te houden. De Voorzitter zegt dat het verschil niet zoo groot is, en als zij goed in orde gehouden worden, zijn de nieuwe branders beter dan de ouden. De heer 't Hooft zegt, als het zonnebranders zijn, dan zit het verschil in het meer verbranden van olie, en in de meerdere duurte der pit ten. De heer Evelein is er tegen our het aansteken te gunnen aan Visser; er zijn nog al klachten over het weinige Politie toezigt te lioolddorp, en oni nu de veldwachters nog meer aan hunnen dienst te onttrekken is hij tegen. De heer Knaap meent dat de concierge Legel de lantaarns wel kan aansteken, hij wordt wel oud, maar als hij dten tijd kan geinist worden, kon hij het toch wel doen. De Voorzitter zegt dat Legel het niet kan doen, en meent dat het beste is otn niet te gunnen, dan kan eene herbesteding plaats hebben, indien men er tegen is otn het aansteken aan Visser op te Uragen. Wordt besloten het werk niet te gunnen maar te herbesteden. II. Aan de orde is het bestek voor de school- en kantoor- behoeften voor 1887. Dit bestek gesleid geweest zijnde in hauden van de plaatselijke schoolcowniissie, wordt aan de vergadering voorleztng gedaan van een schrijveil dier Commissie dd. 18 November 1886 no. 195, houdende, dat na gedaan ouderzoek, gebleken is, dat deschool- behoelten vermeld in de door Burgemeester en VVethouders op- gemaakte jijst, wtl benoodigd zuilen zijn en de Commissie mitsdien adviseert oni de aanbesteding naar dien lijst te doen plaats hebben. Nadat deze zaak door den heer de Breuk nog was toegelicht, stelt de Voorzitter voor het bestek va=t te stellen. Dienovereenko-mstig wordt besloten. III. Komt in behandeling het beslek voor de aanbesteding van Petroleum en turf voor het Raadhuis in 1887. De Voorzitter zegt, dat het bestek gelijk is aan dat van het vorige jaar, doch dat de Petroleum met 100 tan is vermeerderd, omdat er elk jaar te kort komt, en wil het bestek aldus vast- stellen. Omtrent deze zaak volgen vele discnssien, en wordt bespro- ken door de heeren Bultman, Evelein, Verkuijl, T llooft en de Brenk. De heer Bultman de zaak toelichtende zegt dat nu vuurmakers w orden gebruikt tot aanmaken der kachels in plaats van petroleum zooals vroeger, terwijl op de vraag van den heer T Hooft hoeveel lampen er 's avo ds branden door den Voorzitter wordt geant- wood zes. De beer Bultman zou in plaats van 30 duizend, 15 duizend turven willen aanbesteden, en de levering laten controieeren door den geineenteopzigter, en de heer Evelein zou de petroleum per vat widen aanbesteden, terwijl de beer de Breuk de olie uit de hand zou willen koopen, en wel per vat bij de winkeliers. Ten slotte wordt besloten de turf en de Petroleum niet aan te besteden maar de turf uit de band te koopen, als ook de Petioleum en wel bij bet vat, te bergen in de gang van de gevangenis. IV. In behandeling komt het verzoek van den heer W. C. Spruitenburg, lloofd van school No. 5, tot het maken eener afscheiding in getnelde school. De heer Knaap zegt dat hij persoonlijk in de school is geweest om de toestand te bezien; als men let op het aantal afscheidin- gen in andere scholen, dan acht spreker ook hier eene afschei ding bepaald noodig; het zou goed voor het onderwijs zijn, en er is geen personeel meer door noodig; spreker zegt nog dat de heer Spiuitenburg een onzer beste onderwijzers is, waar men nooit geen last van gehad heeft, en die ook medegewerkt heeft met de avondschool. Spreker is daarom voor het maken eener afscheiding. De heer Verkuyl zegt, het is nu een lokaal voor 120 kinde- ren; trorden er nu lokalen van gemaakt voor 60 kinderen, dan kan uen later wel genoodzaakt worden om nog een onderwijzer er bij aan te stellen, als de wet wordt uitgevoerd, en voor twee onderwijzers worden de lokalen dan te kleiu. De heer de Breuk zegt dat door het maken eener afscheiding, in eene werkelijk bestaande behoefte zou worden voorzien, en de afscheiding kan gemaakt worden z<5o dat die kan worden verplaatst. De heer 't Hooft zegt, dat in het door den heer Verkuijl gestelde geval, de afscheiding zou kunnen verplaatst worden, zooals de heer de Breuk aangeeft, dan kunnen er later loka en voor 40 kinderen van gemaakt worden. De heer Verkuyl merkt nog aan dat bij vacaturen moeijelijk- heid kan onistaan, want dan komt er een onderwijzer te kort. De heer de Breuk meent dat als de afscheiding doelmatig wordt gemaakt, zulks kan gevondon worden door wegneming of wegschuiving der afscheiding. Wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de afscheiding te maken, en worden Burgemeester en Wethouders gemagtigd om het maken der af.cheidmg aan te bestedeu, zonder dat het bestek vooiaf door ^en Raad wordt goedgekeurd. De afscheiding meet echter worden gemaakt met sehuifdeuren. V. Aan de orde is het adres van G. de Vries om vergun- ning tot demping van een gedeelte grep of sloot. Bij de discussie over deze zaak geven verschillende leden te kennen geen bezwaar te hebben tegen bet dernpen van een ge deelte der grep, units geen grond op den weg of op den berrn van den weg worde gebragt, terwijl de heer Knaap er op aan- dringt dat de matesialen die nu op den weg liggen zuilen wor den weggenomen. Er wordt besloten op het adres afwijzend te beschikken, maar de nadere regeling dezer zaak aan Burgemeester en VVet houders over te laten. VI. Wordt gelezen een verzoek van [den Gemeente-Ontvan- ger om vergoeding van reiskosten voor bet houden der zitdag te Abetter. De Gemeente-Ontvanger deelt rnede dat hij over Augustus en October slechts de helft van het toetestaan bedrag heelt betaald, en verzoekt dat voor het vervolg dezelfde soin per keer beschik- baar gesteld moge worden. Wordt besloten het verzoek toetestaan, voor de eerstvolgende drie maanden en alzoo f 1.50 per keer voor die drie maanden beschikbaar te stellen. VII. Alsnu is aan de orde de behandeling van het Supple- toir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1887. De heer Bultman vraagt of men deze zaak, zomnede die der bezwaarschriflen tegen het primitieve kohier van den Hoofdelijken Omslag in eene besloten vergadering zal behandelen? Persoonlijk is spreker daartegen, maar oppert deze vraag omdat die zaken tot hiertoe steeds in geheime zitting zijn beliandeld. Bij stemming wordt, met 11 tegen 4 stemmen besloten deze zaak in besloten vergadering te behandelen. Voor stemden de heeren 't Hooft, Pruissen, Timmermans. Knaap de Breuk, Suidgeest, v. Reeuwijk, Verkuil, Los, Dijt en Ran. Tegen de heeren v. Zijverden, Bultman, Biesheuvel en Evelein. De Voorzitter verandert de zitting alsnu in eene met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde komt in behandeling: V III. Een schrtjven van den District-scboolopziener te Haar lem, betrekkelijk het onderwijs op de school No. 4. (Hoofddorp.) Vooraf wordt aan de vergadering mededeeling gedaan van een ingekomen brief van de plaatselijke Schoolcoinmissie, van 18 November 1886, waarbij naar aanleiding van het aan die Commissie gedaan verzoek om van advies te dienen omtrent de maatregelen, die zouden kunnen leiden tot verbetering van deu toestand van het uitgebreid lager onderwijs aan school No. 4 wordt berigt dat de heer districts schoolopziener gemelde school heelt bezocht, en in de vergadering der Commissie, (door hem bijgewoond), het voorneunen heeft te kennen gegeven omtrent den toestand van het bedoelde onderwijs zijne opmerkingen aan den Gemeenteraad mede te deelen, en voorstellen te doen die tot verbetering kunnen leiden, weshalve de Commissie, met hetoog daarop, voor het oogenblik zich ontslagen meent te mogen reke- nen van het uitbrengen van het gevraagde advies. Vervolgens wordt aan de vergadering voorlezing gedaan van den brief van den heer Distriets-schoolopziener. Deze brief luidt als volgt No. 643 A/H Haarlem, 22 November 1S86. Onderwerp: Onderwijs aan School No. 4. Den 9den April 1880 had ik, bij schrijven onder No. 1251 de eer aan Uwe beslissing te onderwerpen een volledig plan van reorganisatie van het onderwijs aan school No. 4 in uwe gemeente. Dit plan mocht, uwe goedkeuring vervverven zoodat mijne voorstellen, ter zake betrekkelijk, door Uw EA. werden aange- nomen. Zelfs werd, overeenkomstig aard en strekking van deze reor ganisatie, overgegaan tot het benoemen van een lloofd der School, na gehouden vergelijkeud examen. De heer Wesseling trad als zoodanig op, en trachtte zijnerzijds, zooveel mogelijk het nieuwe leerplan ten uitvoer te leggen, doch werd daarin belemmerd door dien geene uitvoering werd geven aan wat ik, in het wel- begrepen belang der gemeente bad voorgesteld en door UvvEA. was aangenoinen. Op 1 November van intzelfde jaar naar elders geroepen, ver- liet ik district, in het voile vertrouwen, dat, onder het toezicht en met inedewerking van mijnen ambtsopvolger den heer van Eijk, overeenkomstig de toen in wt-rking tredende beginselen der nieuwe wet op het lager onderwijs, weldra de hand aan de ploeg zou worden geslagen en de zoo noodige verbetering der localiteit (vooral de aanbouw van nog een apartement) op onbekrompen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1