LANDBOUW. RECHTZAKEN. KERKELIJKE BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAp VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Koninklijk Nederlandsch Handelsmuseum. Toeneiuemle ooftteelt in Groot-Brittaiije. van den Minister van Jnstitie, dat de burgemee3ter tusschen beide trad en tegen den spreker proces-verbaal werd opgemaakt. Toch wil men aan de andere zijde niet blind zijn voor de be- hoeften des volks, getuige de opricbting van een Sociaal Weekblad onder leiding van mr. A. Kerdijk, en met medewerking van tal van bekwame mannen op allerlei gebied. Bezield met den wensch naar zamenwerking, naar tegemoet- koming aan de nooden des volks, zal men tracbten door degelijke, eerlijke en ernstige bebandeling der sociale vraagstukken tot samenwerking te geraken. Laat ons hopen dat de mannen die hun hart en bun verstand aan deze taak wijden, het door hen uitgestrooide zaad tot schoone vrnchten mogen zien rijpen. Van wege bet Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan bovengenoemde instelling gezonden eene verzameling mon sters van artikelen welke te Singapore uit Enropa worden geimpor- teerd; dearbij is gevoegd bet Verslag van den Nederlandschen consul-goneraal in de Straits Settlements, bevattende de noodige gegevens omtrent die monsters, zooals wijze van verpakking, bestem- ming, gemiddelde prijzen te Singapore, enz., enz Een en ander ligt in een der zalen van het Museum voor belangstellenden ter inzage en het bestuur is dagelijks van 10 tot 4 uren bereid dienaangaande inlicbtingen te geven. De bedoeling, waarmede deze en soortgelijke monsters aldaar gedeponeerd worden, is in de volgende zinsnede van bovengenoemd verslag aangegeven Zeker is bet, dat Nederland niet die plaats inneemt, waarop zijne uitgebreide nijverheid recht geeft. De invoer van Europeesche artikelen neemt bier steeds grooter verhouding aan, en in ver- schillende artikelen zou ongetwijfeld de Nederlandsche nijverheid de mededinging met buitenlandsche fabrikanten kunnen opnemen De Verzameling omvat monsters van shirtings, drills, cambrics sarongs, Turkey red cloth, gecondenseerde melk, Fransche en Amerikaansche boter in blik enz. enz.. en het is zeker niet van belang ontbloot hierop de aandacht te vestigen onzer fabrikanten en exporteurs. Woensdag overleed op dep Huize Ter Wadding, nabij Leiden, geheel onverwacht, de heer S. De Clercq W.n. Gedurende meer dan vijf-en-twintig jaren had de heer D e Clercq zieh gewijd aan de belangen van het Hoogheemraadschap Rijnland, sinds 1871 als dijkgraaf. Onder zijn beheer kwam o. a. tot stand het groote stoomge- maal te Katwijk a. Zee, waardoor de waterstand in Rijnland onafhankelijk is gemaakt van het zeegetij, en het was aan zijn initiatief te danken, dat de Lekdyk, toen het verminderd weer- standsvermogen een voortdnrend gevaar opleverde voor Zuid- en Noord-Hollaud, zoodanig werd versterkt, dat de waterkeering thans hooger rivierstand on ijsgang kan weerstaan. Ook Amsterdam heeft aan De Clercq groote verplichtingen. Immers hij is directeur geweest van de Amsterdamsche Kanaal- maatschappij, die het Xoordzeekapaal en de IJpolders in het leven riep, en later heeft hij, als gedelegeerde van het Neder- lansch comite der Internationale en Koloniale Tentoonstelling van 1883, een zeer belangrijk aandeel gehad in het welslagen dezer tentoonstelling. De landbouw vond in hem een warm pleitbczorger. Herhaal- delijk maakte hij deel uit van hoofd- en afdeelingsbesturen der landbonwmaatschappijen. Zijn verdiensten werden door de Re- geering des lands erkend door zijn benoeming tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw ook was hij officier van de Eikenkroon Zijn heengaan wordt door zijn vele vrienden zeer betreurd. De bast van de aardnoot zelfs bezit nog zooveel vette en voedende eigenschappen dat hij met hooi het verkrijgen van degelijke melk niet beschaamt. Wat aardnoten zijn? De aardnoot Arachis Hypogaea is eene 6enjarige plant en oorspronkelijk uit Brazilie in de Oost-Indien ingevoerd. De Franschen noemen haar pistaches de terre en zij gelijken dan ook veel op de chocolaadjes die als pistaches verkocht worden. Zij bezitten fijne bestanddeelen, die niet voor de olijven behoeven onder te doen en ora die reden wordt er olie uit bereid. Te Delft bestaat, er zulk eene bloeiende aard- nootolie-fabriek. Uit de kern van de noot wordt de olie ge stagen en dan ontstaan er koeken, tot veevoeder geschikt. Zelfs de fijngemalen bast wordt met scheepsladingen naar de Zaan vervoerd met welk doel wordt niet verborgan gehouden te weten om dien bast onder de lijnkoek vermengd aan den man te brengen. Echt spul is het met, maar de prijs is er naar en de waar niet minder. In Holland is de aardnoot be- kend op sommige snoeptafeltjes, waar de jeugd ze voor vier om een cent kan verkrijgen. Volgens het getuigenis van des- kundigen onder de jeugd, smaken die noten veel lekkerder en zijn ook veel vetter dan de //boekepjtten" (beukenootjes). Nu, op zulk een getuigenis zou men zich veilig kunnen verlaten. '/S-OW Uit de Betuwe schrijft men ons: De aflevering van tabak is in vollen gang. Op enkele plaatsen na waar de hagelslag schade heeft aangericht, is het gewas dit jaar over het algemeen uitstekend geslaagd, en dit te meer omdat het blad dun en breed was en bijzonder geschikt om voor dekblad gebruikt te worden. Over het geheel genomen zijn flinke prijzen besteed, zoodat de planters in elk opzicht zeer tevreden kunnen zijn. Van het oude gewas 1885 is bijna niels meer voorhanaen. Eene nieuwe methode tot losmaking van den bouwgrond be- neden de laag teelaardp, op de Drentsche esschen zeer gewenscht en door landbouwkundigen dikwijls aanbevoler, is deze: Met drie of vier arbeiders breekt men den bodem in de losgeploegde voren tijdens het omploegen los. Ieder arbeider heelt zijn aangewezen terrein van losmaking, evenals bij het aardappel— poten achter den ploeg. Deze wijze van losmaken is zeer doelmatig en goedkoop op die plaatsen, waar geene omwroet- ploegen zijn. of niet kunnen worden gebruikt wegdiis de menig- vuldige keisteenen in de bedoelde vaste grondlaag, zooals te Borger o. a. het geval is. Bovengenoemde proeven bevallen daar zoo goed, omdat het aan cfe rogge thans zichtbaar is, hoever deze losmaking is gedaan. De commissie, bestaande uit de hh. A. J. Blijdenstein, G. E. H. Tutein Nolthenius en F. B. Lohnis, benoemd door de//Gel- dersch Overijselsche Maatschappij", om voorstellen te doen om trent de wijze, waarop de heidevelden het best in cultuur zijn te brengen, wijst op hetgeen op dit gebied in het buitenland, met name in Hanover, in Jutland en in Sleeswijk-Holstem, geschiedt, omdat naar haar oordeel in die landen veel wordt aan- getroffen, wat in Nederland kan worden toegepast. Vergelijking tusschen de uitkomsten daar verkregen en den toestand hier te lande, leidt haar tot de concluste, dat de oprichting van een heide-maatschappij, in gelijken geest werkende als de Deensche en de Holsteinsche, voor ons land het best zou zijn. Zij uit de hoop, dat de Geld. Overijs. Maatseh. weldra het initiatief zal nemen, om zulk eene maatschappij in het leven te roepen. winkelier en slaagde er in de drie zeephakjes mede te krijgen. Met dien buit begaven beiden zich naar een opkooper, zekeren Hangjas. Deze nam Zinderdijk mee naar boven, terwijl Vermeulen beneden bleef wachten. De zeephakjes werden voor 80 centen afgestaan. V. ontving er eerlijk de helft van. Beide bekl. bekenden deze leit.en; Hangjas (in hechtenis) werd als getuige tegen hen gehoord en gaf den koop toe. Ook wegens diefstal hadden Z en V. zich te verantwoorden. In November jl. hadden zij nl. een vat boter ontvreemd, en, dit volgens hunne bewering, evenzeer aan Hangjas overgedaan. Dit echter werd door H. als getuige stellig weersproken. Het 0. M. achtte de aan Z. en V. ten laste gelegde feiten wettig bewezen en requireerde tegen ieder huuner twee jaren gevangenisstraf. De verdediger van den len bekl., mr. Ih. Stuart, meende dat hier aan geen valschheid in geschrifte te denken was en dat het bewijs van den boterdiefstal ontbrak. PI. concludeerde daarom tot algeheele vrijspraak, De verdediger van den 2en bekl.., mr. J. P. A. N. Caroli, meende dat, wat zijn client betreft, de aanklacht van bewuste gebruikmaking van een valsch geschrilt moest vervallen, dewij! n. z. i. van geen valschheid sprake kon zijn. Den boterdiefstal achtte hij niet bewezen, dewijl niet vaststond dat het vat boter aan *een ander, d. d. w. z. niet aan den bekl. toebehoorde. Ook voor zijn client verzocht pi. vrijspraak. Na re— en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag a. s. Nu werden de bordjes op een merkwaardige wijze verhangen. Zoo even stonden Zinderdijk en Vermeulen wegens de geschiedinis met de drie koperen zeephakjes en het vat boter terecht en trad de opkooper tegen hen als getuige op. Nu werden de rollen omgekeerd. Hangjas de opkooper nam nu op het zondenbankje plaats onder beschuldiging van heliug (het uit winstbejag op- koopen van voorwerpen, die men weet dat door misdrijf ver kregen zijn) terwijl Zinderdijk en Vermeulen als getuigen tegen hem gedagvaard waren. Maar eene moeilijkheid deed zich voor; de aan Hangjas toegevoegde verdediger was niet verschenen. Op verzoek van den voorzitter belast mr. J. P. A. N. Caroli, ter audientie tegenwoordig, zich met de verdediging van Hangjas. PI. wees er op, dat het z. i. niet gewenscht was dat Zinderdijk en Vermeulen tegen Hangjas als getuigen optraden, dewijl zij dan hun eigen misdrij( (nl. de hierboven beschreven valschheid enz.) onder eede zouden moeten verhalen. PI. verzocht dus dat de rechtbank zoude bevelen, dat Z. en V. buiten eede zouden worden gehoord. Nadat het 0. M. zich tegen die conclusie had verzet, trok de rechtbank zich in raadkamer terug om over het incident te beslissen. De beslissing luidde, dat Z. en V. onder eede zouden worden gehoord. Zoo geschiedde het dan ook. Maar de getuigen waren in hunne verklaringen zoo onderling afwij- kend, dat de president hen opmerkzaam maakte, dat zij klaar- blijkelijk logen. Het eiud was dat het O. M. de vrijspraak van Hangjas requireerde. Diens verdediger, mr. Caroli vereenigde zich met dat requisitoir, omdat z. l. geen der beide getuigen (Z. en V.) gezoegzame liulde aan de waarheid hadden gebracht. Volgens het Belgische blad De Akkerbouw, heeft sedert de tien laatste jaren de aanplanting van ooftboomen in Groot- Brittanje, een aanzienlijke uitbreiding verkre en. Terwijl de Engelsche statistieken in 1875 slechts 61,712 met fruitboomen beplante hectaren opgaven, hebben zij er in 1885, 0 79,015 opgegeven, dus een vermeerdering van 17,303 hectaren. Die vermeerdering wordt warrgenomen in Engeiand, in het land van Wallis en in Schotland, maar vooral in de Graaf- schappen Kent, Worcester en Gloucester. Volgens een nota, onlangs in het licht gegeven door den heer Charles Whitehead, is de vooruitgang vooral groot voor de teelten van tafelfruit. Eveneens had er groote vooruitgang plaats in de graafschappen Devon, Hereford en Somerset, waar de fabricatie van ciderdrank op groote schaal geschiedt, maar zij is zoo aanzienlijk niet als in de voornoemde graafschappen. Men meld aan de L. C. het volgende: Gezouten en geperst gras in plaats vau hooi, ook eene vinding van dezen tijd, wordt door het vee met lange tanden gegeten en de daarbij verkregen melk is dun en onsmakelijk. Zulke kost, die naar zuurkool riekt, heeft afgedaan. Beetwortels zijn goed om er suiker uit te bereiden, maar als veevoeder, ook gemalen en pulp genoemd, toegediend, niet minder achterop. Veel beveging en weinig wol, zegt men. De hebzueht gaat echter boven de leermen verkrijgt toch met gemalen suikerriet een emmer vol melk, maar zoo schraal als putwater. Een rechtgeaarde boer houdt zich bij den ouden tijdhooi en lijnkoek, liefst van den wind- molen, want de koeienkoek van den molen is heel wat //zjeuriger dan die door stoom verkregen en zoo doodgeslagen wordt. Dan voigen er koeken, die uit aardnoten gestagen worden en wat minder in prijs zijn dan de lijnkoeken, maar toch voldoende bestanddeelen bevatten om er het melkvee vau te bedienen. Woensdag stonden voor de rechtbank te Amsterdam te recht J. van Zinderdijk en H. J. Vermeulen, de eerste wegens valschheid in geschrift en diefstal, de tweede wegens het desbe- wust gebruik inaken van het valsche stuk en diefstal. Zinderdijk had een briefje opgemaakt, waarin hij den geadresseerde, een winkelier te Amsterdam, verzocht aan den brenger dris koperen zeepbakjes mede te geven. Het papiertje werd (valschelijk) onderteekend met den naam der wed. Philipse en daarna door Zinderdijk overhandigd aan Vermeulen. Deze ging naar den Ned. Herv. Kerk. Beroepente Wadenooien (cl. Tiel) P. J. v. d. Meulen te Brielsch Nieuwland; te Schoondijke A. M. Venker teBrouwers- haven; te Aalsmeer J. II. Van den Bergen te Kortgene; te Overasselt c.a. W. P. Van Zadelhoff te Aalsum en Wetsens; te Nieuwendam J. Bruining Jz. te Beets; te Thesing (Gron.) J. Gruno Aldershoff te Zweeloo; te Zoeterraeer en Zegwaard L. .T. Van Apeldoorn te IJ 1st (cl. Sneek); te Elahuizen c.a. (Friesland) J. Van der Veen te Rossum. Aangenomen: naar Garrelsweer door H. W. M. Hupkes cand. te Steeg; naar Bergen-op-Zoom door W. Haverkamp te Venhuizen. Bedanktvoor Aartswoud door A. Van Oosten te Avezate (bij Tiel); voor Weesp door C. P. N. Pikaar te Overschie; voor IJselmuiden c.a. (cl. KampeW) door M. H. Bolkestein te Woubrugge; voor Wageningen door J. A. Van Heyningen te 's-Gravendeel (cl. Dordrecht); voor Bovensmilde en Overlang- broek door H. W. M. Huijskes cand. te Steeg bij Dierenvoor Akersloot door P. Edema van der Tuuk te Watergang; voor Breedevoort (Geld.) door J. A. Van Boven te Oost- en West- Souburg (cl. Middelburg). Te Deventer werd ontdekt, dat eene vrouw, moeder van drie kinderen, en wier man in het ziekenhuis ter verpleging is opgeno- men, zich te buiten ging aan sterken drank. Een onderzoek werd ingesteld, hetwelk tot het bedroevend resultaat leidde, dat de vrouw, die 5 vast inkomen had, terwijl een der kinderen nog iets aan eene hulzenfabriek verdiende, dat geld bijna geheel aan sterken drank besteedde. De kinderen hadden bijna geen kleederen aan, en hunne legerstede bestond uit eenig stroo, krullen en turfmolm en de dekking uit oude voering van eene jas. Eenige ingezetenen trokken zich het lot dier ongelukkige wezens aan, en met toestemming van den vader werden twee hunner (een van 15 jaren wilde de moeder niet verlaten) tijdelijk uitbe- steed. Op hare inkomsten, die bestonden uit f 3 p6r week uit een ziekenfonds van de fabiek waaraan de man werkzaam was, en f 2 per week uit het ziekenfonds van 't Nut, werd beslag gelegd. Matthew Westbrook, een rijke boer te Greenfield (N.-Amerika) had een aardige, jonge huishoudster in zijn dienst genomen. Reeds na korten tijd wilden zij hire betrekking verlaten en verlangden haar loon, dat haar evenwel werd geweigerd. Zij riep nu rechterlijke hulp in en verseheen met den beklaagde voor den recbter. Matthew Westbrook liet een wagenvracht huisraad en afbraak in de zaal dragen. //Kijk nu dit venster eens aan, mijnheer de rechter", begon hij, //het is in zes maanden niet schoon gemaakt en hier dezen spiegelEn dan dit stuk plank uit de zoldering der keuken, het is zwart als roet. Ze heeft niets gedaan dan gedichten gelezen, UKdelachtbare, en beproefd rnij op haar verliefd te makenmaar dat lukte niet. Karnen deed ze niet en de room wierp ze weg. Hier zijn borden en pannen. Je kan er wel lijm van koken. En al het glaswerk dat zij gebroken heeft! Maar hoe welsprekend deze stomme getuigen ook mochten zijn, meer welsprekend waren de mooie oogjes van het huishoudstertje. De smeekbede, die de rechter er in las, roerde zijn gevoelig hart, en Westbrook moest het meisje geven, wat zij vorderde, terwijl hij bovendien nog in de kosten van het geding werd ver- oordeeld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3