H A A HLEMME 11 ME 15 R. NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. Bij iit Nmier Moort een Bpepel. 28e Jaargang No. 2. Zaterdag 8 Januari 1887. A?1 - VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs: J. H. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. JPrijs der Advertentien WEEKBLAD s 7^- Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. a zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. 6. n 3. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTI1? EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boehhandelarenpostlcantorenbrievengaorders en postboden. TJitkomsten van den Landbouw in de gemeentej Haarlemmer- meer in 1886. Opbrengst van de Hektaren. Soort Gewas. Hectare per Hecto liter of Kilogram. 1904.Tar we16.hectoliter, 14.Spelt80.i/ 820.Rouge20.h 509.Wintergerst35.n 256.Zomergerst30.n 2279.Haver40. 1365.Bnonen18.u 194.Erwten16.n 52.Stamboontjes22.u 158.Aardappelen80.n 510.Suikerbiet25000.kilogramm. 132.Wmterkoolzaad12.hektoliter, 337.Karwijzaad900.kilogramm. 19.Mosterdzaadn 304.Kanariezaadn 105.Vlaskilogramm. 116.Mangelwortels50000 u 8.Wortels300. 11.Zomerknollen300. 27.Wikken 552.Roode klaver3000.n 22.Witte 14.Lucerne 159.Braakland 3.Uijen Yeestapel en pluimvee. Dekhengsten 42, veulenmerrien 569, jonge paarden 706, werk- paarden 1858, ezels 3, springstieren 195, melkkoeijen 3498, jong vee 3932, mestvee 153, schapen 8740, geiten en bokken 464, varkens 2023, hoenders 18343, kalkoenen 38, eenden 2801, ganzen 1178, pauwen 10. Een binnenbrand ten huize van den kastelein C. Slikker, ver- ooTzaakt door de sehoorsteen van de gelagkamer, werd nog bij- tijds gebluscht en verdere onheilen voorkoraen. zinden 208, Remonstranten 10, Christelijk Gereformeerden 743 Roomsch Cath. 4126, Oud Roomschen 9, Ned. Isra'ilieten 1. tot geen gezindheid behoorende 5, Baptisten 1. Een paar personen zijn door het ijs gezakt namenlijk J. B. en P. K. de laatste met bekoming van ernstige kwetsuren. Het ijs in deze gemeente is geducht aan stukken gereden waardoor A. T. zich met eene val eene ernstige wond heeft bekomen. In 1886 zijn geboren, 316 jongens, 312 meisjes totaal628 waaronder 13 tweelinggeboorten Orerleden 169 mannen, 181 vrouwen totaal350 zijnde 1 op de 42 zielen. Levenloos geboren 25. Huwelijken 120. Echtscheidingen 1. Bevolking in de gemeente gevestigd 401 mannen, 402 vrouwen totaal803, de gemeente verlaten 449 mannen, 446 vrouwen totaal895. Bevolking op 31 December 1886, 7686 mannen, 7046 vrou wen: totaal 14732. Bevolking op 31 December van 't vorig jaar 7587 mannen, 6959 vrouwen: totaal 14546. Verdeeld als volgt Ned. Hervormden 9588, Eransch of waals Herv. 6, Engelsch Herv. Evang. Luth. 27, Herv. Evang. Luth. 8., Doopsge- In 1886 werd aangifte gedaan van: 11 gevallen van rood- vonk, 3 gevallen van mazelen, 9 gevallen van typhus, 7 ge vallen van diphtheritic, 7 gevallen van pokken. BURGERLIJKE STAND van 28 Dec. tot 7 Jan. OndertrouwdGeene. GetrouwdJ, den Rooijen met J. van Exter; N. W. Roubos, wedr., met de Graaf, wed. Geboren Geertruida Maria, dochter van D. Sistermans en M. C. Groenewoud; Lambertus, zoon van D. Hennink en M. van KolfschotenHendrika Johanna Maria, dochter van G. van Hulzen en H. J. Kempers; Krijna Engelina, dochter vanA.de Wilde en G. Tanis; Govert Cornelis, zoon van A. Boellaard en G. den Dekker; Leonardus Theodorus, zoon van L. Hom- mels en L. Cobeleus; Dieuwertje, dochter van J. van Ophem en A. Wassenberg; Cornelis, zoon van T. Gaalswijk en M. Oosthoek; Aart, zoon van L. de Eockert en M. Kooijman. Levenloos geboren1 kind van A. van Rijswijk en M. Kool haas; 1 kind van R. Bruin en H. Enthoven. Overleden-. Neeltje Meents, oud 82 jaar, wed. D. van Noord Nicolaas van Gent, oud 30 jaar, geh. met M*. van der Voort; Rijkie Sneelooper, oud 37 jaar, geh. met J. H. Mastenbroek. ENGELAND. Zooals verwacht werd zijn de onderhandelingen tusschen Hartington en Salisbury op niets nitgeloopen, doch is men met Goschen gelnkkiger geweest. Deze zal als Minister van FinanciSn in het Kabinet plaats nemen terwijl de tegenwoordige Minister van oorlog, Smith, als leader in het Lagerhuis zal optreden. Lord Salisbury kan met deze oplossing ongetwijfeld tevreden zijn, en ook in het buitenland schijnt men Goschen's optreden met ingenomenheid te begroeten. De nieuwe Minister zal zich waarschijnlijk te Oxford candidaat stellen voor het parlement, in plaats van het daarvoor zitting hebbend Torry lid, sir John Mowbray, die zeventig jaar oud is en tot Pair verheven zal worden. Nogmaals zal het Engelsche publiek zich kunnen ver- gasten op het Campbell-schandaal. De nobele Lord is met de uitspaaak der gezworenen, waarbij zoowel hem als zijne vrouw echtscheiding geweigerd werd, niet tevreden en gaat in hooger beroep. Helpt dit hem niet dan kan hij in nog hooger beroep gaan, n. 1. voor het Hnis der Lords, en hij schijnt hiertoe be- sloten, ondanks de reusachtige onkosten die dit na zich sleept. De beide spruiten nit het huis Marlborough, de tegenwoordige hertog en zijn broeder Randolph Chnrchil, doen overigens genoeg van zich spreken, en de wijze waarop dit geschiedt is in den regel niet zeer loffelijk. Edmund Yates, de bekende schrijver, heeft dan ook het [vol- gende, vrij jscherpe epigram op hen gemaakt. Past and Present. There once was a Duke, fame knew him well, He was supple, and false, and strong: He ne'er had a party he did not sell, Nor a woman he did not wrong. But in these weak days, when men are few Who can play so grand role, His family sever his part in two, And so manage to fill the whole. Aangenaam moet dit de gebroeders niet aangedaan hebben, hoewel men aan den anderen kant zou mogen veronderstellen, dat zij zich de zaak niet sterk zullen aantrekken. DUITSCHLAND. Den In Januari was het tachtig jaar ge- leden, dat Keizer Wilhelm opgenomen werd in het Duitsche leger, en met welk een geestdrift deze merkwaardige gedenkdag door al wat in Duitschland militair is, ja door bijna elken Duitscher gevierd werd, behoeft geen betoog. In een schrijven aan den Kroonprins betuigde de Keizer ziju dank voor de heilwenschen van het leger, dat hem steeds met zulk een trouw en toewijding ter zijde stoud. De commissie voor de legerwet verwierp bij de tweede lezing het voorstel van den liberalen afgevaardigde Rickert om de sterkte van het Duitsche leger op voet van vrede te be- palen bp 454,402 man. Ook verwierp zij het voorstel van het lid der centrumpartij Von Huene om 468,409 manschappen voor den tijd van drie jaren toe te st&an en daarna het geheele eerste artikel van het ontwerp. Daarentegen nam de commissie het tweede artikel betreffende het vormen der nieuwe bataillons aan, gelijk dit bij de eerste lezing is vastgesteld. FRANKRIJK. Zoowel de President der Republiek als de Minister-President hebben zich bij de Nieuwjaars receptio be- ijverd om vredelievende verklaringen af te leggen, en kon men alles grifweg aannemen wat de regeerders hardop believen te zeggen, dan was alles pour la mieux dans le meilleur des mondes. Zelfs aan den maaltijd door generaal Boulanger aangeboden aan de Korps-Komandanten, welke bij gelegenheid van het Nieuwo- jaar te Parijs vertoefden, is geen enkele redevoeriug gehouden. De bekende hoogleeraar Paul Leroy-Beaulieu heeft in de Eco- nomiste Franqais, als zijne meening te kennen gegeven dat er voor het behoud van den vrede geen zorg behoeft te bestaan. Het minst is hij bevreesd voor een oorlog tusschen Erankrijk en Duitschland Erankrijk wil niets liever dan vrede en Duitsch land zou bij een oorlog nog schitterender overwinningen moeten behalen dan '70 wil het zijn prestige niet zien afnemen, terwijl het bovendien de kans zouden loopen van een nederlaag. De Suezkanaalmaatschappij zal voor het verbreeden van het Suezkanaal 80.00 aan de Egyptische regeering betalen. De regeering van den Khedive stelde in den aanvang ontzag- lijke hooge eischen, en de heer De Lesseps schijnt dan ook veel moeite gehad te hebben om tot overeenstemming te geraken. De Regeering heeft thans eene schoone gelegenheid laten voor- bijgaan om met de Suezkanaalmaatschappij een overeenkomst te sluiten tot het voltooien van het Zoetwaterkanaal naar Ismailia en verder naar Port-Said, waardoor een groote strook lands in ontginning zou zijn gekomen. Wanneer het plan der maatschappij ware aangenomen, zouden niet minder dan 46n millioen pond sterling in Egypte onder de menschen zijn gebracht. Vanwege de Liberale Unie is No. 2 verschenen van de «Geschriften over sociale vragen». De bekende Haagsche indu- strieel dr. J. Th. Mouton handelt daar over «wettelijke voor- schriften betreffende gezondheid en veiligheid voor werklieden in fabrieken en werkplaatsen» In dit werkje vindt men eerst een zeer lezenswaardig overzicht van de bijzondere gevaren waaraan werklieden blootstaan, hetzij door den aard der stoffen die bewerkt worden, hetzij door de omstandigheden waaronder en de plaats waar dit geschiedt, of de werktuigen die er bij gebruikt worden. Hoogst opmerke- lijke cijfers worden daarover medegedeeld. Maar dan toont de schrijver aan wat er gedaan kan worden en in vele landen reeds gedaan wordt om die gevaren voor leven en gezondheid te verminderen. Behalve het sluiten van verzekeringen en het aansprakelijk stellen van den werkgever, zijn ook maatregelen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1