WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENT!EBLAD dwelmingstalent verloond. Onder de levenslustige kweekelingen der Gewerbeschule hadden daarna sommigen beproefd den profes sor na te bootsen, en daarbij was o. a. gebleken dat de jonge Amerikaan in hooge mate de biologeer-gave bezat. Hij deed niet minder sterke toeren dan de groote man zelf! Daags nu voor zijn vertrek naar Winterswijk bevond hij zich met eenige kameraden in een banket- en likeurwinkel. Daar werden al gekscherend met de buffetjuffrouw de gewone kunsten verkoclit: roogeu dicht doen"//niet meer open krijgen", enz. Alles gelukte voortreffelijk. Eindelijk riep de liefhebberbioloog uit Sie konnen nicht mehr sprecben! en werkelijk beproefde bet meisje tevergeefs een klank uit te brengen. Maar men stelle zich den algemeenen schrik voor, toen het bleek dat het meisje bare stem voorgoed had verloren. De stellige verzekering van den Amerikaandat ze wel spreken kon, baatte niets. De juffrouw verloor haar bewustzijn en bleef een half etmaal in dien toestand. Er volgde eene opzetting van enkele deelen der keel en andere bedenkelijke verschijnselen, en de geneesheeren konden evenmin het kwaad verhelpen. Toen kwam men op het denkbeeld den //professor" in Duitschland te gaan opzoeken, en na heel wat inspanning van den dilettant-bioloog gelukte het hem deze te vinden en mee te voeren naar Crefeld. Of het nu te danken is aan de bezwering van den grooten man, dan of de natuur of de wetenschap ten slotte geholpen heeft, is moeilijk uit te makenzooveel is zeker, dat de hevig ontstelde Amerikaan, uit wiens mond ik het verhaal nagenoeg geheel, ontving, gisteren hier is aangekomen, mdat hij zich te Crefeld overtuigd had, dat de buffetjuffrouw hare stem teruggekregen heeft. Zij spreekt echter nog altijd gebrekkig. Huwelijk per wissel. Onder dit opschrift verhaalt de Antwerp- sche //Knophandel" hoe een rijk koopman, geboortig uit Vlaan- deren, thans gevestigd op een der Carolinen-eilanden, eenige maanden geleden eene vrouw heeft gekregen. Genegen zijnde te trouwen, had hij namelijk aan een Antwerp- schen correspondent geschreven //Zend mij, zonder fout, met het eerste schip een meisje, twin tig tot vijf—en—twiiitig jaar oud, van middelbare gestalte en welgemaakt, aangenaam van gelaat, zacht van inborst, van onbesproken zeden, sterk genoeg van gestel om het klimaat te kunnen verdragen, opdat ik niet zou verplicht zijn een tweede te vragen, indieu de eerste mij kwam te ontvallen, hetgeen men moet trachten te voorkomen. Ik vraag geen huwelijksgift. Indien zij hier aankomt, wel geconditioneerd als boven en den tegen- woardigen wissel door u geendosseerd terugbrengende, of ten minste k^pie er van behoorlijk gelegaliseerd, beloof ik en verbind ik mij, gezegdeu wissel te voldoen met op vijftien dagen na vertoon, de vrouw te trouwen, die hem mij zal aanbieden." De correspondent trachtte zijnen client te bedienen naar diens verlangen. Na lang zoeken vond hij een tamelijk bevallige juffer, levende op koffen van eene oude tante, van wier slechte inborst zij veel te lijden had. Er was juist een schip in lading voor de Carolinen-eilanden. Zij vertrok dus met de balen koopwaren, welke men aan haren aanstaanden bruidegom zond. Op de factuur werd zij ingeschreven als volgt: //Hierbij een meisje van 25 jaar, hoedanigheid, gestalte en voorwaarden vermeld in den wisselbrief en blijkende wanneer men haar ziet, alsook uit de bewijsschriften welke zij bij zich draagt." Deze bewijsschriften waren eene geboorte—akte, een cert.ficaat van goed gedrag en een getuigenis der buren, die bij schriftelijke akte de verklariug aflegden dat zij gedurende de drie jaren, welke zij bij eene gebrekkelijke en kwaadaardige tante had ge- woond, altijd goed en geduldig was geweest. Hare kloekheid van gestel was voorts bewezen door een certificaat van vier geneesheeren. De juffer en de balen kwamen goed aan. De koopman was aan de losplaats. Hij stond opgetogen, eene bevallige juffer te zien, die zoodra zij hem hoorde noemen, recht op hem afkwam, zeggende: //Mtjnheer, ik heb een wissel op u, zoudt gij dien widen betalen Terzelfdertijd reikte zij hem den brief van den correspondent over, die op de keerzijde geschreven had: //De persoou die u dit zal aanbieden, is de gevraagde bruid." //Mejuffrouw," riep de koopman uit, //ik heb nog nooit in mijn leven een wissel laten protesteeren, en ik zweer u dat deze de eerste niet zal zijn Veertien dagen na dip liefdesverklaring werd het huwelijk gesloten. Aan de Hagenaars wordt door een inzender in Bet Vaderland aanbevolen, om, nu de kermis is afgeschaft, dubbele Nieuwjaars- fooieu te geven. Zij, die fooien krijgen, zouden atiders schade lijden. Laat men, zegt, de Arnh. Ctr., zich in Den Haag daarover maar niet ongerust maken. In Arnhem (en ook in Amsterdam) wenseht men, na de afschaffing der kermis, nog altijd op den traditioneelen dag //pleizierig najaar". Op den eersten of tweeden Vrijdag in Mei zal men aan de bewoners der residentie zeer gepast een //pleizierigen zomer" kunnen wenschen. -S.. In het midden van de maand October wprd door eene firma te Amsterdam een brief met zes assignatien, ter inkassteering te Leiden, aan het A-msterdamsche pakschuitenveer gebracht. De daarbij. aangeduide schipper later over het getode bedrag aan- gesproken, verklaarde geen brief aan zSjfi adres te hebben ont- vangen.Bedoeldet firma-'begi«ep arti ;dat men haar bedrogen had, en zij deed van de zaak aangifte bij de politie te Amster dam, ten gevolge- waarvtm rook aan de politic t6 Leiden een onderzoek werd opnedragen. Aanvankelijk had dat onderzoek niet de gewenschte uitkomst, doch bleek daarbij ten duidelijkste, dat het personeel van het Amsterdamsche veer geheel onschul- dig aan het. feit van de verduisterirg der gelden was. De po litic te Leiden bleef echter een oog in het zeil houden, en het mocht haar dezer dagen gelukken de personen, die de gelden ontvangen hadden. in handen te krijgen. Dezen waren twee schippersknechts. Beiden erkenden het geld ontvangen, doch op last van genoemden schipper het aan dezen te hebben afge- dragen, hetgeen bij het nadere onderzoek bleek zoo te zijn. De schipper had, ten gevolge achteruitgang van zaken, dat geld, ruim 224, ten eigen bate aangewend. Onlangs kwam een klacht voor in Be Werkmantbode over het exploiteeren van kinderen in de Eransche opera. De hoofd- commissaris van politie te Amsterdam heeft een onderzoek gelast, waaruit het volgende gebleken is. Alleen in de opera's"//Atda" en //Carmen" zijn dit jaar kinderen in de koren werkzaam geweest, in de eerste 12 en in de tweede 11, grootendeels dezelfde. Van al dezen had er Hechts &n den leeftijd van 12 jaar nog niet ten voile bereikt. Voor vervolging wegens dit eene feit zijn geen termen gevonden, omdat hetgeen die kinderen op het tooneel te verr'chten hadden, niet geacht werd te behooren tot de bij de wet verboden diensten. In dien zin is ook door den Hoogen Raad in hoogste instantie beslist, toen 10 jaren geleden eene vervolging is ingesteld, wegens het optreden van mej. Sophia Spoor bij het Nederlandsch Tooneel. Ret. Fad. voegt er bij, dat de meesten der kinderen zoo niet alien, door hun ouders of betrekkingen reeds tot de tooneel- wereld behooren. Een zonderling geval heeft de Vereeniging voor gerechtelijke geneeskunde in Frankrijic thans te beoordeelen. Op 26 Maart vond men bij Perpignan een oude vrouw vermoord; tevens werd een sora van 60000 francs vermist. Als vermoedelijke dader werd een neef van de vermoorde, Entile Furet, oud 28 jaar, gevat, doch hij ontvluchte tijdens zijn vervoer. Eenige dagen later kwam hij te Bordeaux, waar hij zich openlijk vertoonde, in handen der justitie. Kort daarop vond men op het lijk van een jongen man B. een verklariug, inhoudende dat hij B., de oude vrouw had vermoord en om niet een onschuldige te doen boeten, daarvan aldus kennis gaf, maar tevens zich aan de straf onttrok door zelf een einde aan zijn leven te maken. De justitie vertrouwde de zaak niet en hield Furet in heeh- tenis. Inderdaad bekende deze dat hij beide moorden bedreven en de verklaring geschreven had. Tot die misdaden was hij echter gekomen door onweerstaanbare moordzucht, en wel sedert hij op 13 Febr. door een dolien hond in den linkerarm was gebeten. Inderdaad is gebleken dat hij aan verschillenden per sonen dat voorval had verhaald met de bijvoeging, dat hij zich verloren waande. Maar niemand, ook niet zijn vrouw, heeft de wonden of gescheurde kleeren gezien. Hij zeide, als men er naar vroeg, dat het niets te beteekenen had. Bij het onderzoek werden niet op den linker, maar op den rechterarm •'poren gevonden van een wonde, die echter evengoed door een scherp werktuig als door hondstanden konden zijn veroorzaakt. Het is dus zeer onzeker gebleven, of F. is gebeten, en zoo ja of de hond dol was. De genoemde vereeniging, wier gevoelen was gevraagd, heeft o. a. de vraag te beantwoordenof F. tengevolge van den aanval, als waarvan hij beweert het slachtoffer te zijn geweest, in zulk een geestestoestand heeft kunnen geraken, dat hij zonder oordeel des onderscheids twee moorden volbracht? Daar F. uitstekende getuigenissen uit het leger kon over- leggen, en vroeger zich steeds voorbeeldig had gedragen, heeft de vereeniging een nader geneeskundig onderzoek noodig geacht om over dit zeldzaam geval licht te verspreiden. In Frankrijk hebben de heeren van de sport, tevens ver- beteraars van het paardenras, met het einde des jaars de balans opgemaakt. Die als overwinnaars uit den strijd teruggekeerd zijn hebben, behalve de toejuichingen, aardig wat geld opge- stoken. De hertog De Castries, met zijn deelgenooten in zijn //affaire" van houder van renpaarden, de heeren Carter en De Soubeyron, hebben in het afgeloopen jaar verdiend 636,436 fr. Michel Ephrussi 421,626; A. Lupin 303,946; P. Autnont 272,540; bar. A. Von Schickler 251,011; prins A. Van Areiri- berg en graaf De J uigne, deelgenooten in dezelfde zaak, 237,834; graaf De Berteux 174,976 baron De Neron 152,643 E. Vyner, die den grooten prijs heeft gewonnen te Parijs, 147,600; Jennings 137,697; C. J. Lefevres 116,812; Janon 115,000 en A. Fauld 102,556; alien hebben zij meer dan 100,000 fr. in hun zaak verdiend. Dan volgen tien minder gelukkige bevorderaars van het paardenras, wier winst ge durende het afgeloopen jaar tusschen 98,135 en 52,424 fr. beliep twaalf andere bezitters van een stal van renpaarden hebben een winst opgestoken van 48,187 tot 20,150 fr. Ten slotte behoort, nog vermeld, dat 22 dergelijke beminnaars der sport ten hoogste 18000 en minstens 10,000 fr. hebben opgedaan. Sinds eenigen tijd bevatten de Fransche bladen herhaaldelijk advertentien, waaybij een jonge wed owe, die een millioen frcs. bezat, en schatrijke meisjes, wier reputatie niet volkomen vlek- keloos was, ten huwelijk werden aangeboden. Dit ging uit van een zekere Engelsche vrouw Leusdag, die te Parijs woonde. Voor de rijke weduwe of het f schatrijke meisje speelde hare vriendin Evelin Rappy, een gesRpIn oplichtster van 25 jaren. Dit edel tweetal slaagde er in vele mannen, waaronder personen van rang en aanzien; in hun strikken te vangen. Eveline Rappy stak meer dan eens naar Engeland over na met de bewonderaars van haar fortuin gehuwd te zijn om dan zoodra zij de gelegenheid schoon zag, met haar bruidsgeschenken en andere kostbaarheden er van door te gaan. Gewoonlijk wisten ze haar slachtoffers zoo goed te kiezen, dat er van gerechtelijke vervolging geen sprake kon zijn. Thans heeft de politie een einde aan het spel gemaakt en de beide dames achter slot en grendel gebracht. Uit de gevonden papieren komt haar schuld daghelder aan het licht. Eveline Rappy heeft alles bekend, doch doet het voorkomen alsof zij misleid is door hare vriendin. Te Lyon werd op Kerstavond voor de kerk van St. Nizier, juist, toen de middernachtsmis zou beginnen, door een wacht- hebbenden politie-agent brand ontdekt onder de doopvont. Hij deed onmiddellijk onderzoek en vond een bom met twee bran- dende buizen. Men groote tegenwoordigheid van geest nam hij de bom op en wierp den inhoud der buizen op de sneeuw. Een deskundige, die daarna het projectiel onderzocht, verklaarde dat het een sterke ontploffingskracht, bezat. De bom was gevuld met knalpoeder, bestaande uit chloorpotasch en andere chemische producten, waar omheen kogeltjes en stukjes ijzer gelegd waren. De buizen of uitsteeksels waren in een phosphorushoudend vocht geweekt en dus ontvlambaar bij aanraking met de lucht. Daar de bom veel gelijkenis had met die, welk en bij La Guillotiere gevonden werd tijdens het onderzoek naar de handelingen der anarchisten, vermoedt men dat deze ook thans de poging tot misdaad gepleegd hebben. Sucei, de vaster, beleeft geen prettigeu tijd. Hij wordt ge- rechtelijk vervolgd voor een som van 185 francs, die bij schuldig is voor hem geleverde levensmiddelen en lekkernijen, en in zijn woning is groote schade aangericht door muziekanten, die een uitvoering gaven op een bal, dat de vaster onlangs al vas- tende gaf. Vermoedelijk waren de eetwaren voor zijne gasten bestemd. Bij de voorstelling van //de reis rondom de wereld" in het Parijsche Theatre du Chatelet, had er achter de schermen een schrikwekkend tooneel plaats. De uieuwe cornac, die naar gebruik den olifant voor het voetlicht had gebracht, had eenige oogen- blikken te voren met zijn stok eeu paar slagen op den kop van het dier toegebracht. De olifant liet zich gedwee op het tooneel brengen, doch met den cornac achter de schermen ge komen, sloeg hij hem met de snuit op de borst, greep hem vervolgens bij het lichaam en slingerde hem twee meter ver tegen den muur. De ongelukkige werd in een deerniswaardigen toestand weggedragen, en er schijnt weinig hoop op behoud van zijn leven. Toen de olifant zijn wraaklust had voldaan, hield hij zich rustig. De Vereenigde Staten zijn dezer dagen het tooneel geweest van twee verschrikkelijke spoorwegrampen. Op den //Baltimore and Ohio Railway" kwam Dinsdag jl. de sneltrein naar Chicago dicht bij de stad Republic in botsing met een goederentrein. De sneltrein bestond uit vijf waggons, waarvan vier slaapwagens, alle goed bezet met reizigers, en passeerde Republic een uur te laat. Met een snelheid van 60 mijlen in het uur snorde de treio juist om een bocht, toen hij in botsing kwam met een goederentrein, die op de rails van den sneltrein liep en bij de bestijging der helling was opge- houden door gebrek aan stoom. De schok was zoo verschrikkelijk, dat de eerste waggon en de goederenwagen van den sneltrein tot den omvang van een waggon werden samengedrukt. Yele passagiers werden onmid dellijk gedood en eenigen werden gekwetst en door de wauden en den zolder gedrongen, terwijl anderen beklemd raakten tusschen de afbraak, welke tot overinaat van ramp vuur vat.te. Het was onmogelijk de vlammen te blusschen, zoodat deze reizigers niet meer te redden ware.). Op het geschreeuw der reizigers en het personeel ontwaakte een boer in de nabijheid en kwam terstond met zijn buren te hulp. Het was toen eehter te laat voor redding. Negentien lijken werden te voorscbijn gebracht, waaror.der de stoker en de machinist. Er waren 65 reizigers in den trein, waarvan in het geheel 20 gedood en 12 ernstig gekwetst werden. Een tWeede ramp vond den volgenden dag plaats bij Spring field in Massachussets. Van den sneltrein van Albany naar Boston brak omstreeks middernacht bij Springfield plotseling bij een der waggons een as, waardoor eenige waggons buiten de rails werden geworpen. Juist ging op de haaste rails een goederentrein voorbij, zoodat beide treinen ontspoorden. Twee reizigers werden terstond gedood en tien ernstig gekwetst. De afbraak vatte ook hier vuur, en zoo kwamen nog vijf van de gewonden om, voordat zij konden gered worden. De gekwetsten, die werden gered, hadden bovendien verschrik kelijk te lijden van de hevige koude. De kou is vooral in het westen der Staten zoo fel, dat in vele reeds menschen zijn dood- gevroren. In de oosteiijke Staten gaat de kou gepaard met hevige sneeuwstormen. Daardoor werd het spoorwegverkeer op de meeste lijnen gestremd en hadden verschillende ongelukken plaats, welke echter zonder ernstige gevolgen afliepen. i i vi- i i rii&nin n i t 1 .aaitaiw 1 I-,'.'

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3