LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. De boter en kaasinarkt in December 1886. Groententeelt. Eene ernstige inish uidcling. week voor den Iloogen Rand behandeld en in hoogste instantie verworpen, zoodat de leider der sociaal-democraten voor een jaar van het tooneel zal verdwijnen. In het blad Recht voor Allen wordt de zaak onder het opschrift: >het is volbracht" op de vol gende wijze voorgedragen. Langs den weg van »rechten", dat wil in Nederland zeggen, van haat, kuiperij, en winstbejag zijn de lakeien van den hof- beambte Dn Tonr eindelijk aangeland waar ze op hoog bevel heen moesten en hebben ze onzen vriend Domela Nieuwenhuis eindelijk als prooi voorgeworpen aan het hof- en beursroofgodierte, dat als hongerige raven op hem aasde, omdat hij hun bemoeilijkte in het plunderen en vermoorden des volks. Zij zullen hem nu een vol jaar van zijn ons zoo dierbaar leven ontnemen, en misschienja misschiende woorden kunnen ons niet over de lippen, maar ze zijn tot alles, alles in staat". Wanneer men nu weet dat Recht voor Allen door D. N. wordt geredigeerd en uitgegeven, dan valt op deze opruiende taal en op deze onzinnige insinuatie, een eigenaardig licht. Omtrent bovenstaand onderwerp schrijft B. te L. het volgende in het Maandblad der Uollandsche Maatschappij van Landbouw het volgende: Boteb. De binnenlandsche boterhandel was in de afgeloopen maand treurig eentoonig. Zonder eenige variation was steeds de handel traag en konden alleen de puikste soorten geregeld koopers vinden tot ongeveer marktprijs. Mindere soorten moesten tot alle prijzen worden opgeruimd. In den handel van de Friesche boter op Engeland kwam slechts een kleine sehommeling wanneer, door het ruwe weer, de stoombooten somtijds niet geregeld arriveerden. W aarschijnlijk zal in de beide eerste maandeu van het Nieuwe jaar, door kleinen aanvoer, het gewone loopje in den binnenland- schen handel kornen. Overigens zien wij weinig lichtpunten en bestaat er niet veel kans,dat 1887 zijn voorganger zal beschamen. In het laatst van December werd voor de beste soorten ge- noteerd te Delftvan f 68.it f 72. Leiden60.— 64.— l.eeuwarden n n 48.n n 49.50 Kampen44._ 52_ Behoudens de onregelmatigheid in den aanvoer toonde ook de Londensche botermarkt weinig leven. De grootere toevoer uit Denemarken veroorzaakte eenige daling in de prijs der Friesche boter. Overigens alles gelijk. Voor tijne soorten zijn de laatste marktprijzen als volgt Deenschef 66. Normandische64. Daliaansche59. Friesche54. Amerikaansche53, De marktberichten uit de groote Duitsche steden zijn zeld- zaam eenstemmig in de mededeeling dat alleen puike, onberispe- lijke waar gevraagd wordt en dat mindere kwaliteiten moeilijk te plaatsen zijn. Hamburg noteert voor prima f 58. Voor de eerste soort boter uit zoeten roo n vervaardigd werd door de firma Busk Co. te Kopenhagen 68.— betaald. Kaas. Niet alleen de boterberichten maar ook die van den kaas- handel zijn eentoonig. Slechts de beste soorten worden goed gevraagd, de afwijkende zijn moeilijk te plaatsen. Men noteert voor Goudsche kaas. te Goudaf 23.— A f 25.— Bodegraven23.— u 24.50 Edammer kaas te Purmerend27.— u n 31.— H<>°™u 30.— n u 33.50 Cornynkaas te Sneek7 8-_ In Engeland zijn de prijzen der Amerikaansche kaas vast en, op berichten uit Amerika, verwacht men na Nieuwjaar verhoo- ging van prtjs. Andere kaassoorten vrij wel gelijk. Omstreeks Kerstijd is in Engeland gewoonlijk een zekeren stilstand in zaken en wij zullen uit de berichten die na Nieuwjaar komen met meer vertrouwen eenige conclusie kunnen trekken als uit die van deze maand. Voor de beste soorten wordt te Londen genoteerd Amerikaansche. f 38. Edammer33, Goudsche27. Cheddar42. l it Berlijn meldt men goede vraag voor beste kaas. Emmen- thaler tot 48.Uollandsche tot f 42.. Donderdagavond hield de afd. Amsterdam van de Holl. Maats. van Landb'.uw te Amsterdam eene vergadering van leden en belangstellenden in #Eensge/indheid". Als spreker voor dien avoi d was opgeireden de heer A. Van Namen Hzn, van Zwijn- drecht om het onderwerp te behandelen n De cultuur van ^roenten in de verschillende deeleu van Nederland". Spreker beantwourdde allereerst de vraag: Wat is groente? Hij wees op het verschillend antwoord, dat de Duitschers en Iranschen, ook de Engelschen hierop geven en hoe in Nederland zelt het antwoord zeer verschillend is. Naar mate van de beschaving is ook het gebruik en der- halve de teelt van groenten. Vervolgens stond spreker stil bij de vraag: wat is groenteteelt? Hij wees op het versehil tus- schen de verschillende provincieu van ons eigen land en behan- delde vervolgens de vier methoden die in ons land worden gevolgd. De Noordhollandsche methode, die verwant is met den land bouw, in den regel in het groot gedreven wordt en zich bepaalt tot weinige soorten, zooals kool, roode en wit.te, bloemkool wortelen, enz. De Zuidhollandsche methode, speciaal toegepast zoowel te Amsterdam als in den omtrek van Leiden, Delft,'s Gravenhage en Rotterdam. Buiten deze steden wordt deze wijze van groente teelt met beoefend. Dit vindt zijn oorzaak in de ligging der gronden en ook in de behoefte der groote steden, waardoor het ook mogelijk is, zich met vele kosten toe te leggen op de fijnere soorten, zooals de vroege komkonnmers voor den uitvoer naar Engeland en in t algemeen alle vroege groente—soorten. Ook behandelde spreker de methode van speciale groenten- cultuur, zooals de augurkenteplt in de Beemster, den bloemkool- en uienbouw te Rijnsburg, de boonen- en augurkenteelt in de veenstreken. Uitvoerig besprak hij de 4de of Zwijndrechtsche methode, zooals die toegepast w-ordt in de gemeenten Zwijndrecht, Charlois en Katendrecht. Zij beveelt zich aan door hare intensiviteit en de pract'sche vorming die er voor noodig is, doch kan alleen. daar toegepast worden, waar men gelegenheid heeft om de pro- ducten naar het buitenland, bij voorkeur Engeland, te verzenden. De onmiddellijke nabijheid van Rotterdam beslist hier alles. Ook werd met een enkel woord gewag gemaakt van de nieuwe wijze van inpakken en verzenden van fijne, zachte fruit naar ochotland, waardoor het mogelijk is in 30 uren tijds, versche aardbezien van Zwijndrecht te Glasgow en Edinburgh op de markt te hebben. De avond duurde te kort om alles in bijzonderheden mede te deelen, daarvoor is het onderwerp te rijk en te uitgebreid. Spreker werd met onverdeelde aandacht aangehoord en aan het einde door de, voor Amsterdam althans, niet zeer talrijke aanwezigen toegejuicht. Jammer dat zoo weinigen van de pi. m. 400 leden die de afd. Amsterdam telt, van de oproeping hadden gebruik gemaakt om de belangrijke bijzonderheden, door spreker medegedeeld, aan te'hooren. De Voorzitter, de heer Hoeuft Van Velzen, bedankte nit aller naam den spreker, die der vtrgadering een genotvollen avond had bereid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Kolijnsplaat (Noord-Beveland) C. Bouthoorn te Sprang; te IJselmuiden c. a. (cl. Kampen) E. A. Lazouder te Oosterwolde (G.)te Lopik cn Cabauw C. Hartwigsen Jr. cand. bij het prov. kerkbestuur van Groningen; te Haarloo en Water- hoek C. Hartwigsen Jr. cand. bij id. id. Aangenomen naar Sebaldeburen door L. Balk cand. te Eede (Geld.); naar Delden door R. J. Jnngius te Franeker; naar Hien en Dodewaard door J. H. Feringa te Bunniknaar Over- en Neder-Asselt (cl. Nijmegen) door W. P. v. Zadelhoff te Aalsum c.a.; naar Bourtagne door Van Laer Dinckereve te Ilollum; naar Lienden (cl. Tie)) door A. Van der Flier te Harlingen. Bedanktvoor Lippenhuizen c.a. en Nieuwendam door J W Bruimng Jr. te Beets (N.-H.); voor Tolen door J. H. Feringa te Bunnik; voor Jaarsveld en Wemeldinge door Chr. Ynzonides te Waspik; voor Koudum door L. Wagenaar te Heeg- voor Harderwijk door J. G. Klomp te 's Gravelandvoor Warns c a door J. G. Bruining te Workum; voor Nijega door J. v. d. Veen te Rossum; voor Soetermeer-Zegwaard door L. J. Van Apeldoorn te IJlst; voor Hedel door F." Fortuin te Barendreeht. Christ. Ger. Kerk. Beroepen te Hattem W. J. De Haas te Haarlemmermeer te Blija L. Bouma te Driesum. Aangenomen: naar Hindeluopen door R. J. v. d. Veen cand. te Farmsum. Bedankt: voor Westzaan door I. Contant te Alkmaar. R. K. Kerk. Mgr. Claessens, apostolisch vicaris van Nederl. Oost-Indie, is door den paus benoemd tot adsistent-bisschop bij den pauselijken troon en tot Romeinsch graaf. Den 18 lanuan 1887 zal voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstaan Julian Adam Hijner, 28 j., commies der 3e kl. bij de Posterijen, geb te Zwartsluis. wonende te Hoorn, in hechtenis; ter zake van lo. op het postkantoor te Hoorn, in zijne bezol- digde en aan eene borgtocht tot een bedrag van 1000 onder- hevige betrekking van commies der posterijen, in welke betrek king hij met andere op gemeld kantoor dieustdoende beambten onder meer andere werkzaamheden, belast was met het ontvangen van de aldaar door het publiek gestorte gelden, met het inschrij- veil van die ontvangsten in de daarvoor bestemde registers en het verantwoorden van die gelden aan den directeur van dit— kantoor, opzettelijk de, hieronder vermelde, geldelijke bedragen, welke uit hoofde zijner bovenomschreven betrekking door het fU l'ul' 'er overinaking Per post, in zij.ne handen waren gesteld, te hebben achtergehouden en niet verantwoord, doch ten eigfcn bate aangewend, en alzoo verduisterd en aan hunne bestemmmrg onttrokken. De bedragen zijn: lo. f 450 ontvangen op 1 Mei 1886. 2o- 150 ,r 3 3o. 100 10 4o- 60 17 5o. u 50 n j junj n ten tweede dat hij in den nacht van 6 op 7 Juni 1886 in het postkantoor, tijdens zich in het bovengedeelte van dat ge- bouw onderscheidene personen bevonden, opzettelijk en met het oel om dat kantoor en de daarin aanwezige boeken en papieren te doen verbranden, opdat daardoor de ontdekking der hiervoren vermelde, door hem gepleegde bedriegelijke handelingen zouden worden voorkomen, eenige registers, nadat hij ze had geplaatst 111 of althans in de onmiddellijke nabijheid eener aldaar tegen den muur van het kantoor van den directeur staande, van hout vervaardigde kast, waarin de«tijds eene groote hoeveelheid papier en lak was geborgen, in brand te hebben gestoken. Het gevok daarvan was, dat deze kast in brand geraakte en het vuur den houten vloer en de houten lambriseering van gemeld kantoor aantastte, en er dus levensgevaar voor de in het gebouw aan wezige personen bestond, totdat de verdere voortgang van het vuur, door de tijdige tusschenkomst van den directeur is gestuit. Beschuldigde wilde dus in ieder geval opzettelijk de registers, welke op het postkantoor in bewaring w ren en welke hij uit hoofde van zijne betrekking onder zich had, vernietigen, ten einde daardoor de ontdekking te voorkomen van de hierboven vermelde, door hem bedreven bedriegelijke handelingen. Vier registers zijn nagenoeg geheel verbrand en dientengevoLe ver- nield. Bes. bekent volledig, maar zegt niet de bedoeling te hebben gehad het postkantoor in brand te steken. Het leit had plaats in den nacht van 6 op 7 Juni 11. Besch. was in het bezit van den sleutel van het kantoor. Zeveu getuigen zijn gedagvaard. Als verdediger is door besch gekozen mr. S. Katz. Omtrent den gevaarlijken misdadiger, die zich op zijn sociaal- democratische beginselen beriep om diefstal en brandstichting te verdedigen, schrijft onze Parijsche correspondent ons het volgende: VVoensdag is een inbreker en brandstichter ter dood veroor- deeld, die, indien hij bij zijne gevangenneming niet bijtijds in toom gehonden ware een verdienstelijken brigadier vermoord zou hebben. Het merkwaardige van dit proces voor de cour d'assises was de houding van den beschuldigde, die zich als sociaal-demo- craat en anaichist voordeed, en al zijne misdrijven verdedigde met ze voor te stellen als staaltjes der sociaal-democratische ge- rechtigheid. De dag zoo zei hij is gekotnen. dat de travailleurs de brandkasten inoeten openbreken; de 15,000 frs. aan edelgesteenten, welke hij ontvreemd had, waren niet te zij- nen bate, maar voor de revolutie gestolen, enz. Ten slotte voer hij zeer heftig uit tegen het hof, zoodat hij uit de zaal moest worden verwijderd. Op dat oogenblik was hij het voor- werp der hulde van eenige aanwezige anarchisten. Dit is te merkwaardiger, omdat de beschuldigde niets gedaan had om zijn beginselen te bewijzen, dan eenige nachtelijke pogin- gen om zich zelf te verrijken met het goed van anderen. Maar zijne brutale antwoorden aan het hof, zijn listige poging om over zijn misdrijf den mantel van revolutionaire dweepzucht te werpen, zijn nu voldoende geweest om hem de hulde te doen verwerven van npartijgenooten." Gelukkig waren er in de zaal van het hof ook vele nieuws- gierigen, die hunnen eerbied liever aan Rossignol betoonden, den wakkeren dienaar der politie, wiens loopbaan een lange rij van moedige daden is geweest en wiens leven bij de gevangeueming van dezen moordenaar-anarchist groot gevaar heeft geloopen. Duval is door de rechtbank ter dood veroordeeld, doch heeft appel aangeteekend. Op een zeer brutale wijze maakte zich te 's-Gravenhage een paar straatbengels schuldig aan diefstal van een tweetal schel- visschen. In de Koningstraat stonden ze bij een vischvrouw te kijken; een hunner pakte de visschen weg; de andere bood zich aan om den dief te achtervolgen en deed (lit ook, maar. met geen andere bedoeling, dan om met zijn makker en de schelvisschen 't hazenpad te kiezen, terwijl de bestoien vrouw rustig op zijn terugkomst wachtte. Voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam stonden terecht twee mannen, die in den nacht van lien 12 September zich hadden schuldig gemaakt te zamen en in vereeniging met onbekend gebleven personen, aan ernstige mishandeling van een Engelschman, nabij het Klokje op den Zeedijk, ten gevolge w^aarvan deze ernstig verwond werd en o. a. zijn been brak. De Engelschman, die hiermede op de straat lag, werd door den eersten beklaagde nog mishandeld, hetgeen deze trachtte goed te maken, door te zeggen geloofd te hebben, dat de man, die op de straat lag, hen bij de beenen wilde trekken. Als getuige- deskundige werd gehoord de arts dr. Quadvlieg, terwijl een aantal getuioen omtrent het in gemelden nacht voorgevallene verklaring aflegden. De tweede beklaagde beweeide eerst bij het standje gekomen te zijn toen er meerdere omstanders waren en geholpen te hebben om den gewonde te verplegen. Toen de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2