HAARLEMMEKMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoesel. 28e Jaargang No. 5. Zaterdag 29 Januari 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentien J. II. de BYSSY, Rokin 60, Amsterdam. Vergadering van Hoofdiiigelandcn van den Haarleiiiniermeerpolder. WEEKS LAD ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAYE BETREFFENDE Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. - 6.- te adresseeren aan den Uitgever van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/j Cent. i, zonder Bijvoegsel n 3. Enkele Nommers 15 Cent. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantorenbrievengaarders en postboden. OP Woensdag den 2 Februari 1887, des morgens ten 10'/ we, in het lokaal van Staats te Haarlem. Punten ter behandeling a. Vaststelling kohier van omslag 1887. b. Verordening scheepvaart. c. Benoeming Heemraad. Den 18 Januari is een zeug van C. de Vos, P P 16, van de beer van W. van Steijn, Sloterweg R R 25, weggeloopen en is tot heden niets van baar vernomen. Tengevolge het overlijden van den heer A. L. Dijserinck, is de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten uitgeschreven tegen Dingsdag 22 Pebruari 1887. Ten huize van Aren van Zanten, A A Ringdijk, nr. 115 tus- schen de Lijnden en Sloten, is een binnenbrand ontstaan die op den zolder is aangekomen. Het huis (in eigendom bij A. Rebel) is een weinig beschadigd, doch van de bewoners is voor ruim f 100 aan kleeren en beddegoed verbrand, hetwelk niet was verzekerd. Van Zanten, werkman, met een gezin van vrouw en 6 kinderen, kan deze ramp zonder liefdadigheid van anderen niet te boven komen. Van de 160 lotelingen der lifting 1887, hebben er vrijstel- ling 43 wegens broederdienst, 10 wegens eenigen wettigen zoon, 3 wegens te klein, 7 wegens lichaamsgebreken, 1 wegens in dienst te zijn, 1 als tweehngbroeder. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale inilitie ligting 1888 bedraagt 155. BURGERLIJKE STAND van 19 tot 25 Jan. OndertrouwdH. P. Balm en A. Spijker; A. de Bante en K. Sterk; P. Molenaar en A. Kamer; G. Roubos en S. Dekker. GetrouwdGeene GeborenPieterriella, dochter van K. van der Linden en M. v. d. Berg; Maria Jacoba, dochter van J. Bos en J. Ciggaar; Trijntje, dochter van T. O. Boon en S. de Ruijter; Leonardus Johannes, zoon van W. van Warmerdam en D. C. Stokman; Nelis Johan, zoon van J. Koster en N. Glijlis; Cornelis Johannes, zoon van C. Miermans en A. Boogaard; Adrianus Johannes Antonius, zoon van P. van der Geest, en M. van der Ham Gerritje, dochter van D. v. d. Nieuwegiesen en E. v. d.Kieft; Albert, zoon van A. de Wit en G. Beets; Alida, dochter van J. Samson en A. PoelPetrus, zoon van H. Clemens en H. Zandbergen; Harmen, zoon van C. Schellingerhout en G. Vries- man; Gerrit, zoon van W. Pruissen en A. J. PruissenCornelia Ingetje, dochter van G. Oosterhout en G. BotermanDirk, zoon van W. Wegman en P. J. M. SpaargarenSientje Johanna, dochter van C. het Jonk en G. Vermeer; Anna Erdina, dochter van J. Eilius en E. Netten. Levenloos geboren-. 1 kind van D. Spaargaren en P. Lanser; 1 kind van J. Hoogkamer en A. van Elsweik. Overleden-. Anna Maria, oud 11 maanden, dochter van C. Kuijper en J. Eijkman; Pieter Schouten, oud 68 jaar, wedr. van J. Spruit; Pieter de Smit, oud 49 jaar, geh. met Saartje Lam- perse; Elizabeth, oud 3 maanden, dochter van J. W. Voortman en C. Nieuwenhuijzen; Jan, oud 13 maanden, zoon van J. Mantel en E. Hetjes; Jenneke Timmerman, oud 72 jaar, laatst wed. van F. Meijer; Jaapje Velthuizen, oud 82 jaar, ongehuwd; Huibertus van Schie, oud 73 jaar, geh. met Klazina Tromp; Antonie Hendrik Nieuwenhuijzen, oud 64 jaar, ongehuwd. ENGELAND, Zooals bekend is moet men in Engeland tevens lid van het Parlement zijn, om als Minister te kunnen optreden. De heer Goschen had zich dan ook te Liverpool Candidaat gesteld, maar is daar door zijn tegenstander Neville, van de partij Gladstone, met eene geringe meerderheid verslagen. Neville kreeg 3222 stemmen, Goschen 3211, zoodat eerstgenoemde met eene meer derheid van 11 stemmen gekozen zoude zijn. Echter wordt de geldigheid van 9 stemmen betwist, iets wat heden onderzocht zoude worden. Toch zou Neville dan nog een meerderheid van 2 stemmen hebben, en is er dus zeer waarschijnlijk weder eene ministerieele crisis ophanden, iets dat bij den tegenwoordigen toestand in Europa al bijster slecht gelegen komt. Daily News heeft zich enkele dagen geleden de weelde ver- oorloofd, geheel Europa in beroering en alle beurzen van streek te brengen, door de mededeeling dat de oorlog tnsschen Frankrijk en Duitschland op het punt stond uit te breken. Nu is dat wel van verschillende kanten tegengesproken, maar dit neemt niet weg dat wij aan den vooravond staan van zeer ernstige ge- beurtenissen. Een bedachtzaam blad als Daily News, dat men moeilijk van een beursmanoeuvre kan verdenken, zal wel niet alleen op losse geruchten zijn afgegaan. Niet 66n maar waarschijnlijk twee expedities, zullen nu uitgezonden worden ter opsporing van Emin Beij. Een der leden van de Balloon Society oj Great Britain, heeft n.l. het aanbod gedaan, om een eerste bijdrage van 1000 te storten, tot het uitrusten eener expeditie waarover het bevel aan den Commander Lovett Cameron zal worden aangeboden. Sir Redvers Buller, schijnt niet gehandeld te hebben, zooals de landheeren en het Toriekabinet van hem verwacht had- den, n.l. dat hij met ijzeren hand de Iersche boeren tot onderwor- ping zou dwingen. Uit Dublin wordt ten minste bericht, dat hij uit Ierland zal vertrekken en benoemd is tot kwartiermeester- Generaal. Het stelsel der uitzettingen schijnt trouwens onmogelijk vol te houden, en wat men daaromtrent verneemt is afgrijselijk. Ongeacht de strenge koude worden mannen en vrouwen, kin deren en ouderen van dagen, meedoogenloos uit hunne schamele hutten gezet, die daarna onmiddellijk worden omver getrokken en verbrand. Men is er dan ook mede moeten eindigen, en de uit- zetting heeft nu nog alleen voor den vorm plaats, zoodat de geSxecu- teerden er dadelijk weder, zoogenaamd als bewaarders, intrekken. DUITSCHLAND. Wanneer men het heden ontvangen telegram leest, moet men wel tot het besluit komen, dat Daily News nog niet zoo slecht was ingelicht toen het blad meldde, dat een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland op het punt stond van uitte- breken. Bij Keizerlijk Besluit van heden toch is de uitvoer van paarden langs de geheele grens van het Duitsche Rijk verboden, en niemand zal ontkennen dat dit een maatregel van hoogst ernstigen aard is. De uitvoer van eenige duizendtallen paarden uit Mecklenburg en Westfalen naar Frankrijk heeft het besluit uitgelokt, doch indien men niet overtuigd was dat de toestand tot het uiterste gespannen is, zou men zulk een maatregel, waarvan de vijandige strekking niet te ontkennen valt, niet genomen hebben. Bovendien is het bekend dat in de laatste tijden de troepen- macht aan de westelijk grenzen aanzienlijk is versterkt. Overigens nemen de verkiezingen aller aandacht in beslag. In Berlijn staat de bekende professor Virchow tegenover Moltke. In eene Kiesvergadering van liberalen voerde o.a. Richter het woord, en zeide dat het den overwinnaar van '66 en '70 evenmin zou gelukken de Berlijner liberalen te overwinnen, als de overwin naar van Waterloo er in geslaagd was de rechten van het En- gelsche volk te verkorten. FRANKRIJK. Het bericht van D'ily News omtrent den dreigenden oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, heeft na- tuurlijk een geweldige sensatie verwekt. Wel verklaarde de Minister Goblet dat o.a, het bericht dat Duitschland opheldering had gevraagd over de bijeentrekking van troepen aan de Oostelijke grenzen, onwaar was, maar niomand vertrouwt de toestand. De oorlog zit als het ware in de lucht. En wat zal de uitslag zijn? Vergelijking met '70 valt er niet te maken, de toestand waarin het leger verkeert is geheel anders, en ongetwijfeld zullen de Duitschers, indien zij overwinnen, een vrij wat zwaarder taak hebben dan toen. E6n zaak is altijd zeer in het nadeel der Franschen, n. 1. dat de Generaals zoo vaak hun politieke hartstocht laten gaan boven hun militairo plicht, en het door de partij-haat soms aan de zoo onontbeerlijke zamenwerking ontbreekt. Daartegenover staat echter op dit oogenblik een zeer groot voor- deel, n. 1. dat zoowel het leger als de burgerij, gelooven in gene- raal Boulanger. In hem zien zij Vhomme providenliel, die geroepen is hun ten strijde te voeren tegen de nog altijd even innig gehaatte Duitschers, de man, die Elzas en Lotharingen wefir aan Frankrijk terug moet goven. En met het oog op het karakter van den Franschen soldaat is dit groote voordeel niet te miskennen. Uit Tonkin wordt bericht, dat het den Franschen troepen nu toch gelukt is zonder eenig verlies de vijandelijke versterking in Than Hoa te nemen, YEREENIGDE STATEN. De Senaat nam met 46 stemmen tegen een, na een langdurig debat, het wetsontwerp aan, waarbij de president wordt gemachtigd de rechten der Amerikaansche visschers te verdedigen. Er werden heftige redevoeringen uitgesproken tegen Engeland, waarin werd verklaard, dat het voortzetten van de inbeslagneming der Amerikaansche visschersbooten, aanleiding zou kunnen geven tot een oorlog. MinisterieSle consequentie is in dezen tijd een te zeldzaam voorkomend artikel, dan dat men niet met welgevallen den geur daarvan zoude opsnuiven, wanneer zulk een zeldzamen schotel wordt voorgediend. In de afgeloopen week was het de heer Gericke, thans oud- minister van Marine, die ons dat genot verschafte, want ondanks alle op zijne Excellentie uitgeoefende pressie, ondanks het on mogelijk scheen een plaatsvervanger te vinden, volhardde hij bij zijn aanvraag om ontslag, terecht oordeelende, dat na het gebeurde in de Kamer zijn aanblijven afbreuk zou doen aan zijn eervollen naam als man van karakter en principes. Oef! zal de heer Heemskerk geroepen hebben, toen het hem gelukte iemand te vinden, genegen om 's heeren Gericke's plaats intenemen, dat heeft moeite gekost En men moet erkennen dat deze handige Excellentie, per slot van rekening nog een zeer gelukkige vangst heeft gedaan. Hoewel toch de heer F. C. Tromp, de nieuwe titularis, reeds ettelijke jaren de Marine verlaten heeft, is hij in ieder geval een man van het vak, met de toestanden van nabij bekend en die als wethouder van Amsterdam getoond heeft een bekwaam man en een energische persoonlijkheid te zijn. Moge men ook de heer Gericke met leedwezen zien heengaan, de oplossing dezer gedeeltelijke ministerieSle crisis is op be- vredigender wijze tot stand gebracht, dan te voorzien was. Indien do verschillende commissies, die zich in tal van grootere en kleinere plaatsen gevormd hebben om 'sKonings 70en ver- jaardag op luisterrijke wijze te doen vieren, even gelukkig zijn in het volbrengen harer vrijwillig aanvaarde taak, dan staan ons da

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1