11 A A 1> LKMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. jhl—*. 28e Jaargang No, 6. Zaterdag 5 Februari 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprij s J. II. de Bl Rokm bOj Amsterdam. Prijs der Advertenti'en van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/j Cent. -rrrrrri i't-jt WEE LAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. n zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. 6.- n 3. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertenti'en worden aangenomen door alle boekliandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. In de vergadering van Hoofd-Ingelanden op 2 Febr. jl. te Haarlem gehouden, is tot Heemraad van den Haarlemmermeer- polder benoemd, de heer J. Bloklakd Jr., sedert het jaar 1873 Hoofd-Ingeland van dat waterschap. Naar men verneemt zal de zangvereeniging //Excelsior" op den 19en Februari ten huize van den heer de Vries, te Hoofddorp eene uitvoering geven. De zeug van C. de Vos die bij den landbouwer van Steijn werd vermist en waarover reeds eene procedure was aangevangen, is verdronken gevonden in een bijt bij genoemden van Sieijn. BURGERLIJKE STAND van 26 Jan. tot 1 Feb. OndertrouwdG. Goossens en M. van GellekomJ. van Splanteren en C. J. Yerkuijl. Getrouwd-. A. van Zeijl en J. Jelierse. GeborenCornelis, zoon van T. Rebel en J. van HamJan, zoon van II. Vonhof en G. Gadaen; Lijntje, dochter van J. Plaisier en F. Nugteren; Anna, Maria, dochter van P.Vreeken en A. M. Radier; Lambertus, zoon van H. Lammers en E. C. de HaasJohannes, zoon van J. Overbeek en A. v. d. Nieuwendijk Nicolaas, zoon van M. V. Maaskant en J. van TolAgatha, Jacoba, dochter van P. Braakman en A. Stolwijk; Engel, zoon van J. Tille en N. Verlaan; Jan, zoon van J. Beers en P. van Eeuwen; Gerrit, zoon van W. Schilders en A. Schreuders; Neeltje, Jacoba, dochter van W. J. Hartman en J. Hendriks; Anna, Maria, Catharina, dochter van P D'haene en M. van Woerkom; Aldert, zoon van G. Borst en A. M. StichterMaria, Johanna, dochter van H. de Groot en M. E. Hardenberg. Levenloos geboren 1 kind van P. Kolle en H. A. Versteeg. Overleden: Pieternella, oud 19 maanden, dochter van A. Wouterse en J. Kriebel; Trijntje Wijnands, oud 68 jaar, geh. met J. van Dam; Johannes Schenk, oud 56 jaar, geh. met Margje v. Rooijen; Maarten Kieft, oud 37 jaar, geh. met E. de Boer; Maartje, oud 2 jaar, dochter van C. Westbroek en T. Blom J an van der Meij, oud 54 jaar, geh. met H. Veerus; Antje, oud 4 jaar, dochter van Id. van Liempt en J. Groene- veld; Jacob Braakman, oud 62 jaar, geh. met T. Braakman. ENGELAND. Men moet wel meer en meer tot het besluit komen, dat Daily News, het sensatie-bericht over een Fransch- Dnitschen oorlog niet zoo maar lichtvaardig de wereld instnurde. Daartoe behoeft men alleen maar in het oog te houden, wat er in beide landen gedaan wordt. Ja, indien men de vredelievende verklaringen, die op kwistige wijze aan alle kanten worden afge- legd, voor goede munt kon aannemen, dan was er geen gevaar, doch indien men ze beschouwt in het licht der krijgstoerustin- gen, die in alle landen met kracht worden voortgezet, dan begint men zieh minder gerust te gevoelen. Het gerncht, dat 50000 man der reserve zouden worden opge- roepen, wordt echter tegengesproken, hetgeen niet weg neemt dat de politieke horizon zwart is als do nacht. De haat tnsschen Frankrijk en Dnitschland aan de eene zijde, die tnsschen Dnitschers, Russen en Oostenrijkers aan de andere zijde, de aspiraties van Italic en het erbarmelijke Bnlgaarsche vraagstnk, leveren stof genoeg voor een geheele serie oorlogen. a Propos van de Bulgaarscho zaak. Niet alleen dat de be- kende Rns Katkoff, de hoofdbewerker is geweest van den val van Prins Alexander van Battenberg, hij tracht hem verder af te maken door hem voor den gek te houden. Na zijn vertrek uit Bulgarije waren er tal van goedaardige grappen- makers, die allerlei baantjes voor hem uitdachten, zooals Onder- Koning van Britsch-IndiS, Opperbevelhebber van het Engelsch- Egyptische leger, Kommandant van de vloot enz. enz. Katkoff komt nu echter met een bericht voor den dag, waarmede hij al zijne voorgangers in de schaduw stelt n. 1 dat de vorst in het huwelijk zal treden met Koningin Victoria! Dat is een poisson d'Avril in Februari. Het ontbreekt er maar aan dat hij er bij meldde, dat het huwelijk gesloten zal worden op den dag, waarop H. M. haar 50 jarig regeeringsjubilee zal vieren. De geschiedenis zal de laalste jaren dier regeering niet kunnen te boek stellen als een toonbeeld van inwendige rust of van uit- wendige kracht. In de lersche zakeu is geen verbetering te bespouren, ongeregeld- heden en aanslagen blijven aan de orde van den dag, en Belfast is wederom het tooneel geweest van een bloedige worsteling tusschen politie en ontevredenen. De Regeering vraagt dan ook aan het parlement uitbreiding harer volmacht, om tegenover de Parnellisten en hun plan of campaign krachtiger te kunnen optreden en Sir Michael Hicks Beach verklaarde zelfs in het Lagerhuis, dat hij eene ge heele afscheiding wenschelijker zou achten, indien herstel van den wettelijken toestand niet mogelijk was. Eene aanvaring met buitengewoon noodlottige gevolgen heeft plaats gehad in den Zuid-Atlantischen Oceaan tusschen de Engelsche schepen Ada Melmore en Kapunda, welk laatste schip landver- huizers -overvoerde van Londen naar Freemantle in Australia. Bij deze ramp kwamen niet minder dan 304 personen om het leven. Een gedeelte der equipage van de Kapunda werd opgenomen door de Fransche Bark „Uiysse" en te Bahia aan land gezet DUITSCHLAND. Eerst het verbod omtrent uitvoer vau paarden en daarua het besluit waarbij 115.000 man van de reserve onder de wapenen worden geroepen, quasi alleen met het doel om geoefend te worden in de behandeling van het nieuwe repeteer- geweer, ziedaar twee feiten die groote ongerustheid hebben verwekt, hoe vaak ook de offieieele verklaring wordt afgelegd, dat er geen sprake is van oorlogzuchtige bedoelingen. Wel is het mogelijk dat de oorlogstoerustingen voor een deel hare verklaring kunnen vinden in de aanstaande verkiezingen, maar het zal dunkt ons, verstandig zijn, zich daaromtrent niet te veel illusies te scheppen. Wat de verkiezingen betreft, zoo is men zeer benieuwd naar de houding welke door den Pans zal worden aangenomen. De verhouding tusschen Bismarck en het Vaticaan is zeer goed en naar men beweeit was er voor de debatten in den Rijksdag bij de leiders der Centrum-partij, een pauselijk schrijven ingekomen, dat de leden dier partij stellig voor het Septennaat zou hebben doen stemmen, indien Windthorst c. s. den inhoud daarvan niet geheim hadden gehouden. Uit Londen wordt gemeld, dat de Chineesche regeering hare eerste leening met Duitsche bankiers heeft gesloten, en wel met de Berliner Handelsgeselschaft en de bankiershnizen Robert Warschauer Co. en Jakob H. S. Stern. Het bedrag der leening is ongeveor 100,000,000 Mark. Men zegt, dat de leening nog niet aan de markt zal worden gebracht. De officieuse Nordd. Alg. Zeit. merkt daarbij opDit feit is voor den Duitschen handel van groot gewicht, want het sluiten dezer leening is het eerste positieve resultaat van langdurige pogingen, welke ten doel hadden de goed begonnen betrekkingen van China met de Duitsche nijverheid den onmisbaren financieelen grondslag te verschaffen. In dit jaar worden nog twee oorlogs- korvetten afgeleverd, welke de maatschappij Vullcan te Stettin voor rekening der Chineesche regeering heeft gebouwd". FRANKRIJK. Indien het de geheime bedoeling der Duitsche Regeering is geweest, Boulanger nog grooter populariteit te ver schaffen en hem en het Fransche volk te provoceeren, Duitschland den oorlog te verklaren, dan kon men niet slimmer handelen dan thans geschied is door een geruchtuiakend artikel in de Post, een blad bekend als een officieus orgaan. De Post betoogde dar.| Boulanger machtiger is dan Thiers of Gambetta, dat hij den strijdlust van het volk heeft opgewekt en hij voor eigen zelfbe- houd genoodzaakt zal zijn in die gedragslijn te volharden. Hij kan dus de man niet zijn om het Fransche volk weder op vre delievende paden te lciden. Nu behoeft men niet in de hoogere politiek ingewild te zijn, om te weten, dat een dergelijke aanmaning van Duitsche zijde, het meest uitgezochte middel is om een Fransch Minister bijna onafhankelijk te maken van de Kamers, want ieder die zulk een Minister zou willen doen vallen, zou onmiddellijk voor een ver- rader uitgekreten worden. De Justicehet blad van Clt'/menceau, laat zich dan ook niet onbetuigd, en zegt dat generaal Boulanger nu de eer geniet tot mikpunt te dienen voor de aanvallen van de reptilian der Duit sche pers, terwijl de France verklaart, dat de Freycinet met Boulanger's gedragslijn volkomen instemde. In de Kamer van Afgevaardigden houdt men zich onledig met de behandeling der begrooting. Op die van Eeredienst was weder een amendement voorgesteld tot opzegging van het concordaat. De Minister Goblet bestreed het, waarna art. 1 met 340 tegen 180 stemmen werd aangenomen. In de Salle des pas perdus in het Palais Bourbon heeft weder een aanval op een afgevaardigde, n.l. de heer Dreyfuss, plaats gehad. Deze kwam er echter ongedeerd af, terwijl de aanvaller in arrest werd genomen. RUSLAND. De New-York Herald bevatte dezer dagen het voor den Czaar al zeer aangename bericht, dat het de stellige wetenschap had, dat Rusland's beheerder binnen 6 maanden door de Nihilisten zou worden vermoord. Naar het heet steunt dit bericht op de mededeelingen van een te New-York vertoefd hebbend Russisch Nihilist. ITALIE. De Italianen beginnen te bemerken, dat koloniseeren behalve de lusten ook lasten medebrengt. De tijdingen nit Massowah luiden zeer ongunstig. De Abes- siniSrs schijnen het met leede oogen te hebben aangezien, dat ItaliS Massowah bezette, een havenplaats, welke de keizer van Abessiniii gaarne zelf in bezit had genomen, om aldus een uitweg aan de Roode zee te hebben. Thans komt de tijding, dat de Abessinische veldheer Ras-Aloela met een groot leger in het veld is versehenen en 3 compagniSn Italianen en een vijftigtal inlandsche soldaten totaal in do pan heeft gehakt. Dadelijk is door den Minister Depretis een crediet van 5 millioen lire aangevraagd, en belangrijke versterkingen zullen onmiddelijk worden afgezonden. De mededeeling van het Bataviasch Handelsblad, dat Z. Exc. de Gouverneur-Generaal, O. van Rees, in April zijne hooge function zou nederleggen on naar Nederland terugkeeren, lokte al dadelijk tegenspraak uit van het Haagsche Dagblad. Dit meende met zekerheid te kunnen melden, dat van een dergelijk geval niets bekend was. Een der andere Haagsche bladen echter, Het Vaderland, komt tegen dit bericht op, met de mededeeling dat reeds eenige weken geleden te 's Hage particuliere brieven zijn ontvangen, waaruit blijkt dat de heer Van Rees besloten is in April af te treden. Is dit laatste juist dan zal zulks wel zeer spoedig moeten blijken. We zijn reeds in Februari en een Gouverneur-Generaal is geen Staats-ambtenaar, wiens aftreden en benoeming in een paar dagen geschiedt. Zeer te verwonderen is het, dat er nog geen namen van even- tugele candidaten genoemd worden, waaruit Z. M. de Koning eene keuze zal kunnen doen. Indien de schrijver van een ingezonden stuk in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, zijn zin kreeg, dan zou den wij voortaan moeten schrijven »Z. M. de Keizer".

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1