LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAu VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Tentoonstelling; van Voeding'smiddelen. Bedoelde heer of dame kwam namelijk met het geheel oorspron- kelijk plan voor den dag, de Koning, op Z. M. 70en geboortedag te benoemen tot Keizer van Insulinde of Insul-IndiS, en die be- noeming vergezeld te doen gaan van een gonden kroon, uit vrij- willige bijdragen te bekostigen. Een heel lief idee, on hoe jammer dat het niet vroeger in des voorstellers brein is opgekomen. Nu was de tijd wat kort, maar overigens, c est une idee comme une autre. De winter heeft zijn gewone sleep van narighedenwerke- loosheid en daaruit voortvloeiende armoede, en in een stad als Amsterdam doet zich dit vooral gevoelen. De werkeloozen volgen nu de taktiek om dagelijks in het Volkspark bijeen te komen, en dan gezamenlijk wandelingen langs 's Heeren straten en grachten te gaan maken, waarna dan ge- woonlijk, indien de middelen aanwezig zijn, brood wordt uitge- reikt. Een vroolijke stoet is het niet, maar of deze wandelingen en het daarna houden van onzinnige redevoeringen de goede manier is om werk te vinden, valt te betwijfelen. Dinsdag hadden zij het voornemen »en corps" een bezoek aan het Rijksmusenm te brengen, doch de Directeur liet hun dooi middel der politie weten, dat zij niet zouden worden toegelaten. Zij hebben hot bezoek dan ook maar achterwege gelaten. Gelukkig wordt het weSr milder, en zal er dus wel spoedig meerder werk te bekomen zijn, terwijl zich op dit oogenblik de openbare en bijzondere weldadighoid niet onbetuigd laten. De geruchten, die in de laatste dagen vrij algemeen ingang hadden gevonden, als zou Z. M. de Koning zich in minder wel- varenden toestand bevinden, kunnen op goeden grond worden tegengesproken. Er zijn feiten die ze, gelukkig, allerminst be- vestigen. Plaatselijbe comitds ter bevordering van de belangen der ten- toonstelling van voedingsmiddelen zijn reeds gevormd te Rotterdam, Gouda, Haarlem, Dordrecht, Utrecht, Grouingen, Zwolle, Leiden, Schiedam en Apeldoorn. Yoorzitters en secretarissen zijn onder- scheidenlijk de heerenM. Symons, L. J. Nooyen (Rotterdam), dr. D. IJsel de Schepper, H. Enno van Gelder (Gouda), prof, dr. J. Bosscha D. De Clerq (Haarlem), J. J. B. J. Bouvy, A. \an Droogen (Dordrecht), H. A. Van Beuningen, J. C. M. Van Eelde (Utrecht), jhr. mr. W. G. A. Alberda van Ekenstein, J. Wolthekker (Groningen). Ten bewijze met hoeveel voortvarendheid van's ochtends vroeg tot 's avonds 10 ure (met electrisch licht) aan het tentoonstel- lingsgebouw wordt gearbeid, kan dienen, dat de eerste opgaande stijl Maandag 10 Januari werd gezet en thans reeds nagenoeg het geheele geraamte van het hoofdgebouw is verrezen. De voorzitter der hoofdcommisie, de heer A. J. C. J. S. Bergsma, is naar Leipzig vertrokken, om de internationale tentoonstelling voor volksvoeding en kookkunst bij te wonen. (2731 Januari.) Onder de geleerden, die voor de jury dezer tentoonstelling zijn uitgenoodigd, is ook prof. Forster van Amsterdam (lid van de regelings-commissie voor de Amsterdamsche tentoonstelling.) Bij het bestuur der 's-Gravenhaagsehe Tuinbouw-vereeniging, beschermheer Z. M. de Koning, bestaat het voornemen om, in plaats van de gewone voorjaarstentoonstelling van planten, bloemen, bouquetten enz. door de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde in het Paleis van Volkvlijt te Am sterdam te houden in de maand Augustus, eene zomer-tentoon- stelling te Scheveningen te doen plaats hebben. Het heeft aan B. en W. van 's-Gravenhage verzocht tot dat doel te mogen beschikken over eenig terrein tusschen de stallen der Tramweg-Maatschappij en de Badkoepel te Scheveningen, waar dan voor de genoeinde maand een sierlijke tent zou worden opgericht en het veidere als tuin zou wordsn aangelegu. Het dagelijksch bestuur heeft den Raad, uit het oogpunt van veraangenaming van het verblijf te Scheveningen voorgesteld het terrein kosteloos ter beschikking van het bestuur te stellen. Omtrent het uitroeien van konijnen, schrijft men aan het Alg Hdbl. het volgende uit Rijnland Het viel mij op dat deze vernielzucht juist werd voorgestaan in eene streek waar weinig hout werd geteeld, evenals in de duinen onder dit waterschap gelegen. Jammer zou het zijn om dit diertje geheel te verdelgen; want, mag het elders voor de houtteelt niet voordeelig zijn, zeker is het voor den jager of voor den jachtopziener, die er na de gesloten jachttijd hier ook op mag //poffen", een betrekkelijk beetje. Soms komt zoo'n ambtenaar op 6en dag met zes of acht stuks thuis, een aardig voordeeltje, want zij brengen 50 h. 60 cts. het stuk op. Niet zonder reden wordt die prijs gemaakt, als men weet dat het wilde konijn, in de duinen gevoed, een der fijnste wildsoorteu is. Daarbij bewijst zijn velletje voor de pels ook nog groote diensten. Uit Gulpen schrijft men: Een bijenhouder te Schin op Geul kwam onlangs op den inval, de bijen te bespieden bij hun werk in den korf. Hij liet een glazen stolp maken, geheel als een bijenkorf ingericht, en plaatste de diertjes er in, die aanstonds met den arbeid een ainvang maakten. Doch in plaats van met het maken hunner cellen te beginnen, zooals de waarnemer gedacht had, besmeerden ze het glas met eene ondoorzichtige stof, waardoor het hem onmogelijk was hen verder in hun werk gade te slaan. De politie te Frankfort a. M. waarschuwt tegen overbrenging van diphtheritis van de kippen op den mensch, en vestigt daarbij de aandacht op het gevaar van besmetting, door zieke hoenderen in veestallen toegang te verleenen, als daar melkkoeien zijn gestald. Men schrijft uit de Tielerwaard: De teelt van beetwortels zal dit jaar in de Beluwe van grooter omvang zijn dan in 1886. Tal van landbouwers, die dat veldgewas reeds jaren achtereen niet meer verbouwen wilden, hebben zich nu door de gunstiger voorwaarden der fabrikanten laten overhalen. De contracten van sommige fabrikanten, o. a. van die uit Breda, loopen tot /II per 1000 KG. bieten en 70 voorschot per Het., een prijs, welke in jaren niet gegeven is. Zeker is het, dat, met uitzon- dering van tabak, geen product den landbouwer zooveel winst belooft als beetwortels. Bij een goede verzorging van het bouw- land kan de opbrengst per Het. altijd zijn van 20 tot 25,000 KG. bieten. Het schijnt wel dat de fabrikanten dit jaar beter suikerprijzen verwachten. Vanwege het Rijksproefstation te Wageningen is een overzicht uitgegeven van de garandeerende meststof handelaren, waarvan er nu 12 in ons land zijn. Sedert 1 Jan. 1886 zijn toegetreden de hh. E. Hoefting te Lochem, Wm. H. Muller en Co. te Rotterdam, Mees en Moens te Rotterdam en de Fabriek van producten uit beenderen te Delft. De prijzeu der kunstmeststoffen zijn, ondanks de groote daling van prijs in het vorige jaar, opnieuw achteruitgegaan. Voor een leel is dit, voornamelijk wat het phosphorzuur betreft, toe te schrijven aan het in den handel brengen van het goedkoope Thomas-phosphaatmeel. Het invoeren van dit bemestingsmiddel heeft het getal garandeerende handelaren, waarvan eenige zich uitsluitend op dit artikel toeleggen, doen toenemen. In de gemeenten Gemert en Nistelrode heeft onder de schapen de zoogenaamde dierenschurft of rui zich geopenbaard. In het Maandblad der Roll. Maatsch. v. Landb. schrijft de heer C. de Vos het volgende Als die gebrekkige Zondagswet wordt aangenomen, moeten dan, wanneer het op Zondag hard begint te vriezen, de planten- kweekers hunne planten maar laten bevriezen0 //Neen!" zegt men. //Gij zorgt maar dat het werken niet van den weg af kan gezien worden." MooiIk mag dan zondigeu als ik maar zorg dat de menschen het niet zien. Maar bovendienzijn alle bloemisten wel bij machte het zoo te maken dat het niet kan gezien worden? En zoo jaHoe moeten de boeren dan hunne koeien melken Dat kan men toch bij de meesten ook van den weg af zien. Of mogen die dat doen, dan zou dat, dunkt mij, een leelijke inconsequentie zijn. Het is toch immers ook slechts een zaak van stoffelijk belang? Of moeten zij de koeien, gedurende de zomer- maanden, 's morgens en 's avonds in de schuur halen om daar gemolken te worden? Maar neen, dat gaat niet, want daar moeten ze naar toe ge- dreven worden en dat is is immers ook werken? Of moeten de landlieden in hun vak beschermd worden en de tuinlieden belemmerd? Wordt die wet aangenomen, dan, vrees ik, zal het bekeuringen regenen ter zake van het onwettige, doch noodzakelijke dekken, schermen, luchten, enz. Ik heb dus nog al hoop dat onze wetgevers welwillend genoeg zullen zijn, om niet het ongeluk der tuinlieden te zoeken, maar zoowel tuinbouwers als landbouwers gelijkelijk in bescherming te neruen, door beiden niet te beletten van op den Zondag het noodzakelijkste te verrichten. Wanneer moet irer? haver aan de paarden geven Een paard wordt niet, gevoed met hetgeen het eet, maar wel met hetgeen het verteert; men moet het dus zijn voedsel geven op den tijd die het best voor de spijsvertering geschikt is. Deze heeft hoofd- zakelijk plaats in de maag, en het opnemen van de voedings- stoffen geschiedt in de ingewanden; het voedsel moet dus een genoegzainen tijd in de maag verblijven om daar het verterings- proces te ondergaan. Vergelijkende proefnemingen hebben bewezen dat men aan een paard nooit haver geven moet korten tijd voor het drinken. Het grootste gedeelte van de haverkorrels wordt door het water naar de ingewanden gevoerd, zonder dat zij genoegzaam verteerd zijn zij geven dan aan het paard geen voedsel. Een groot voordeel behaalt men dus, wanneer men aan het paard haver geeft nadat het gedronken heeft. Wanneer een paard eenig werk heeft volbracht, moet men met het geven van voedsel wachten totdat het gerust heeft. Men geve het dan een weinig hooi, vervolgens, na verloop van een half uur, late men het drinken en geve het daarna zijn haver. Men vonrkomt daardoor ongesteldheden en verkoudheden, en het paard heeft veel meer nut van zijn voedsel. Kleine oorzaken, groote gevolgen. De meikever schaadt niet alleen als masker (larve), dat de planten vernietigd door het afknagen der worteis, maar ook als insect, dat groote verwoestingen aan de boomen vercorzaakt. Dit insect is vooral vreeselijk door het aantal, en men heelt in Erankrijk invallen van meikevers gezien, die eenige oveneenkomst hadden met de invallen van sprinkhanen in Algerie. Men verhaald daarvan het volgende; In 1804 streken ontzaggelijke zwermen meikevers, door den wind voortgedreven, in het meer van Zurich neder, ten gevolge waarvan de dampkring bij het rotten der lijken verpest werd. Den 18 Mei 1832 werd een diligence door een wolk van meikevers aangevallen, zoodat men genoodzaakt was terug te keeren. In Mei 1841 versperden groote zwermen van meikevers de straten te Macon en de brug over de Saone. Daarna streken zij op de omliggende wijnbergen neder die zij spoedig geheel ver- nielden. Ned. Herv. Gem. Beroepen: Te Waarder c. a. W. Ringnalda, te Harmelen; te 't Woud (cl. Delft) H. Wildeboer Jzn., te Benthuizeute Rotte- valle H. G. Thoden an Velzen, te Gorsel; te Loon op Zand, M. J. Bonman, te de Meern; te Heinkenszand, C. Hartwigsen Jr., cand. te Utrecht; te Stolwijk, T. S. van der Leij, te Dirkshorn te Willemsoord, J. J. A. Valeton, te Luttente Wemeldinge. J. H. Wensinck, te Neerlangbroekte Schipluiden W. De Lange, te Kerkwijk (cl. Zalt-Bommel)te Oudega, Idsega en Sandfirden en te Nijker^ op de Veluwe, K. Eernhout teTzum; te Kolijns- plaat (cl. Goes), J. G. Klomp, te 's-Graveland. Aangenomen: Naar Boijl (Er.) door Wieringa, te Lallensnaar N'.euwpoort, door C. Hartwigsen Jr., cand, te Utrecht; naar Sebaldeburen, door S. Balk, cand. te Ede; naar Heukelom door J. B. Barbas, te Akkooinaar Oosterwolde (cl. Heerenveen) door H. De Boer, in 't Meer; naar Vlachtwedde, door Wanrooi, te Nieuwland. Bedankt,Voor Opheusden (cl. Tiel), door J. B. Tichelaar, te Ouddorp (cl. Brielle)voor Koog aan de Zaan, door J. A. Prins, te Dokkum, voor IJselmuiden c. a. door E. A. Lasonder, te Oosterwolde; voor Valkenburg en Harlingen, door F. Eortuin, te Barer.drecht; voor Zutfen, door A. Voorhoeve, te Katwijk aan Zee; voor Harderwijk (2de tnaal), door C. Verhagen, te Ee (cl. Dokkum); voor IJzendoorn (cl. Tiel) door C. Hartwigsen, cand. te Utrecht; voor Ruinen (Dr.) H. Huber, te Gieterveen. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen: Te Blokzijl C. P. Van Eeghen Jr., te Aardenburg. Christy Ger. Kerk. BedanktVoor St.-Anna-Porochie (Er.) Ten Hoor, te Opperdoes. Waalsche Kerk. LI. Zondag aanvaardde de heer S. Lebry, laatst, hulpprediker te Sedan, zijn dienstwerk als herder en leeraar der Waalsche gemeente te Haarlem, na vooraf bevestigd te zijn door zijn zwager, den heer L. Bourlier, pred. te 's-Gravenhage, aan wien de consulent, de heer Gagnebin te Amsterdam, de taak der be- vestiging had afgestaan. 11. K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Workum den heer Q. J. J. Kerstens, en te Meppel den heer A. Besselink. DtEFSTAL. Voor het gefesehtshof te Amsterdam, kamer van strafzaten, stond in hooger beroep terecht zekere De Thouars. Do beklaagde, afstammende van eene oude familie, had vroeger in Den Haag gewoond. Reeds twee veroordeelingen, een wegens diefstal en een wegens mishandeling, had hij achter den rug, zoodat het hem niet gemakkelijk viel arbeid te vinden. Zwervende van stad tot stad, kwam hij eindelijk te Hoorn, waar het hem gelukte het medelijden van een predikant op te wekken. Deze sehonk hem een jas en zorgde dat hij den nacht in een logement kon doorbrengen. In den morgen ('t was 13 November) maakte hij zich van een gouden horloge, dat in zijn bereik kwam, meester, maakte het te gelde in een huis van verkoop met recht met weder inkoop en begaf zich naar Groningen. De zaak kwam natuurlijk spoedig genoeg uit en bij vonnis der rechtbank te Alkmaar werd De Thouars een jaar gevangenisstraf opgelegd. Van dit vonnis kwam hij in appel, tot zijne verdediging aanvoe- rende dat armoede en gebrek hem tot zijne daad gebracht hadden. De adv.-gen. mr. Jolles requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank, dewijl de straf hem volstrekt niet te zwaar voor- kwam. De verdediger, mr. E. Lankhout, gaf een schets van het leven van bekl. en trachtte aan te toonen, dat een samenloop van nootlottige omstandigheien hem tot zijn val gebracht hadden. Pleiter drong op eene aanmerkelijke vermindering van straf aan. Maandag is te Parijs een strafproces behandeld, dat groot opzien had vervvekt, zoodat de gerechtszaal stampvol was. Terecht stond een 18 jarig meisje, dat, door haar ouders verlaten, in een gesticht voor havelooze kindereG en weezen was opgevoed, maar na haar ontslag den slechten weg was opgegaan. Het Hoofd van dit gesticht is thans de katbolieke geestelijke Roussel, die tevens een jongensgesticht onder zijn leiding heeft. De vervolging was in- gesteld wegens een diefstal door het meisje bij een harer patroons

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2