NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 7. Zaterdag 12 Februari 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs f 6.- n 3. J. H. de BlISSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Vergadering van tlen Gemeenteraad van Haarleminermeer. WEEKBLAD HAAELEMMEEMEEK Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel n Enkele Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aa^- den Uitgever Hoofd-Aqent: P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. Abonnementen en advertentien workm aangenomen door alle boekhandeldnn, p£t 'antorenbrievengaarders en postboden. Groote Letters naar plaatsruimte. OP Bonderdag, 17 Februari 1887, des morgens ten 10 uur, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoemingen van leden voor het stembureau ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten. 3. Benoeming van twee leden voor de plaatselijke schoolcom- missie, aanbevolen zijn de heeren 1. H. F. Bultman en J. Samson. 2. A. Suidgeest en N. van Leeuwen. 4. Benoeming van een gevangenbewaarder te Nieuw-Vennep. 5. Bestek voor het onderschoudswerk aan de scholen. 6. Idem aan het raadhuis, de brandspuithuizen en de begraaf- plaatsen. 7. Idem aan de wegen. 8. Adres van G. C. Apfeld c. s. om bij Halfweg een veld- wachter te stationeeren en om een lantaarn aldaar te plaatsen. 9. Verzoek van F. Zwait Gz. om eene afscheiding te maken in een der lokalen van school 10. 10. Brief v/d. Districts-schoolopziener waarbij worden opgegeven eenige noodige veranderingen aan de school no. 5 (Nieuw- Vennep). 11. Reclame tegen den Hoofdelijken Omslag van D. E. Comman- deur. 12. Ontwerpbesluit tot het aangaan eener conversieleening. De verkiezing van een Notabele der Hervormde Gemeente Haarlemmermeer in plaats van wijlen den heer Bos, aftreding 31 December 1887, voor welke benoeming de heer C. Kamer heeft bedankt, zal plaats hebben op Donderdag 10 Maart 1887 van 37 uur, des namiddags. In den avond van 4 dezer had de zangvereeniging //Crescendo" aan de Vijfhuizen alhier het genoegen om voor een net en talrijk publiek hare eerste uitvoering te geven in het locaal van den heer J. Kistemaker aan den IJweg alhier. Afgaande op de vele bijvalsbetuigingen van de zijde der toe- hoorders kan men veilig aannemen, dat die uitvoering uitmun- tend is geslaagd, waarvoor voorzeker den Directeur, de heer T. J. Bruggeman, van Haarlem, een welverdiend woord van lof niet mag onthouden worden. Wij wenschen dan ook die vereeniging van harte doe, dat zij onder leiding van haar ijverigen en kundigen directeur nog vele vorderingen make, opdat zij bij een tweede uitvoering ander- maal zal doen blijken wat liefde voor den zang, gepaard aan ijverige studie vermag. Het is voorzeker jammer dat door de beperkte ruimte van het locaal de uitgevoerde stukken niet geheel tot hun recht kwamen. BURGERLIJKE STAND van 26 Jan. tot 11 Feb. OndertrouwclJ. F. Lommerse en E. StassenW. Captijn en W. J. A. van Lier. GetrouwdA. de Bonte met K. Sterk; P. Molenaar met A. Kamer; G. Roubos met S. DekkerH. P. Balm met A. Jonkman, (In de opgaaf van ondertrouw was abusievelijk vermeld A. Spijker); G. Goossens met M. van Gellekom. GeborenMaria, dochter van C. van der Molen en H. Voort- huijzenAdriaan, zoou van J. Dekker en A. HoutkooperKlaas, zoon van C. van den Kommer en G. van ElswijkCornelis, zoon van P. Ru® en A. J. v. d. Heuvel; Christina Elizabeth, dochter van J. Biesheuvel en M. Guldemond; Johanna, dochter van K. P. de Jong en P. dpn BreejenJannetje Christina, dochter van P. van Daalen en J. S. van der Loo; Margaretha Elizabeth, dochter van G. Houtwipper en G. BakCorstiaan, zoon van C. van Zijverden en T. Vetman; Jansje, dochter van C. Hommels en G. S. van Eks; Adriaantje, dochter van A. de Smeth en S. Bakker; Marinus, zoon van M. Korsuize en C. Irnanse; Johanna, dochter van A. v. d. Assem en P. v. d. Groef'; Johannes, zoon van J. H. B. Calvelage en G. Uttien; Maria Johanna, dochter van C. van Leeuwen en J. Droog; Dingena Klazina, dochter van C. de Groot en M. van der Beek. ENGELAND. Nog steeds is men in het Lagerhuis bezig met de debatten over het adres van antwoord op de troonrede, waarbij o. a. als amendement werd voorgesteld, Egypte onmid- delijk door de Engelsche troepen te doen ontruimen. Door de regeering werd hierop geantwoord, dat het onwaar was, dat de aanwezigbeid der Britscho troepen in Egypte een doorn in het oog zou zijn van andere Mogendheden. Engeland, zeide Sir Ferguson, zal zoo lang in Egypte biijven, tot dat het zijne verplichtingen heeft vervuld. Zoowel het amendement waarbij de onmiddelijke ontruiming werd aanbevolen, als waarbij zij als wenschelijk in de naaste toekomst werd beschouwd, werden verworpen. Ook de Iersche kwestie kwam natuurlijk ter sprake, en werd op de desbetreffende paraaf een amendement door Parnell toege- licht. Hij betoogde dat dwangmiddelen leiden tot het nemen van steeds ernstiger maatregelen, welke ten slotte een Russisch karakter verkrijgen, zoolang het denkbeeld der invoering van een Iersch Parlement onuitvoerbaar schijnt. Wat het plan of Campaign tegen de Iersche landheeren betrof, dit was, zeide Parnell, niet van hem afkomstig, doch was hij van oordeel dat het rijker gevolgen zou hebben, dan de regee- ringsmaatregelen. Zelfbestuur, meende hij, was voor lerland het eenige redmiadel en dan zouden de Ieren toonen de wet te kunnen gehoorzamen. De Attorney-General, de heer Holmes, kwam tegen de bewe- ringen van Parnell op, en zeide, dat deze regeering zich nooit met Home Rule zou kunnen vereenigen. De strekking der nieuwe rechterlijke ontwerpen zeide hij, voor lerland, beoogen alleen handhaving der Unie, vaij orde en wet. Intusschen gaat men in Belfast dapper voort elkaar te pluk- haren. Politie en Ieren, leven daar als vijandige Indianeu stammen naast elkaar, en bij de minste aanleiding wordt de strijilbijl opgegraven. In do afgeloopen week is men wefir dapper aan het kloppen geweest, waarbij een Ier het leven inschoot en een aantal strijdenden van wefirszijden gewond werd. DUITSCHLAND. Dat Bismarck eene overwinning op Windt- horst en het Centrum heeft behaald, valt niet te ontkennen. Het Pauselijk schrijven zal ongetwijfeld tal van kiezers voor de Septennaat-candidaten doen stemmen, maar toch blijft het de vraag of Bismarck zijne overwinning niet te duur gekocht heeft, nu daardoor zoo duidelijk blijkt welk een machtigen invloed de pans op de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland weet uit te oefenen. Thans trachten de bladen van het centrum den kiezers aan het verstand te brengen dat de Pans geen bevel gegeven, slechts een wensch kenbaar gemaakt heeft, hetgeen niet wegneemt dat de Regeering, rekenende op den invloed van 's Pansen schrijven en het overal in Europa dreigend oorlogsgevaar, zich van de zegepraal harer candidaten overtuigd houdt. Den 7en zijn de eerste 73.000 man van de reserve onder de wapenen gekomen, welke mobilisatie nominaal tot den 18en zal duren Of de troepen dan weder naar huis gezonden zullen worden? Wanneer men de berichten over wapeningen in bijna alle Europeesche landen, zoo groot als klein, nagaat, wanneer men de hoogstgeplaatste personen, zooals Moltke, iu het openbaar hoort verklaren, dat de politieke toestand hoogst ernstig is, kan men de vrees niet ondtrdrukken, dat nu men de troepen eenmaal bij elkaar heeft, men ze wel niet, wie weet voor hoe kort, wCer naar huis zal zeuden. Ook schijnt het met 's Keizers gezondbeid niet zoo goed gesteld te zijn, als men, met het oog op het behoud des vredes, wel zou wenschen. De Reichsanzeiger bevatte n. 1. eene verklaring van den Rijkskanselier, dat de Keizer op zijn negentigsten verjaardag geene vereenigingen en dergelijken, zal ontvangen, omdat Z. M. behoefte heeft aan rust en kalmte. In Stettin hebben dc verkiezings-woelingen reeds tot bloed- vergieten aanleiding gegeven. De Sociaal-Democraten hielden n.l. een kiezers-vergadering, welke door de politie ontbonden werd, doch de vergaderden gingeu niet goedschiks uiteen. Het verzet was zelfs zoodanig, dat de hulp van het garnizoen moest worden ingeroepen, en de orde eerst hersteld werd, nadat een aantal personen was gekwetst. Een van hen moet reeds overleden zijn. De bekende Anti-Duitsehe Afgevaardigde in den Duitschen Rijksdag, de heer Antoine uit Metz, heeft een verkiezings-manifest uitgevaardigd, dat terstond door de politie in beslag is genomen Bovendien werden het redactie-bureel en de drukkerij van de Moniteur de la Moselle, gesloten. FRANKRIJK. Hoewel men van Fransche wapeningen weinig hoort, is nu toch een extra-crediet van 86.000.000 francs, ten dienste van het leger door de Kamer met algemeene stemmen goedgekeurd. Eerst wilden sommige Kamerleden het debat over deze aange- legenheid verdagen, maar ten slotte is niemand er toe over gegaan een motie in dien geest voor te stellen. Gelukkig, want het valt nie' e betwijfeleu, of bij eene dergelijke discussie, zou het een of andere heethoofdige lid, het niet hebben laten ontbreken aan uitdrukkingen, die de Duitschers minder aangenaam in de ooren geklonken zouden hebben. Dat de FraDsche pers zich schamper uitlaat over het artikel van de Post, waarin Boulanger's aftreden als het ware ggeischt werd, valt niet te verwonderen, en men moet, over het algemeen genomen, eerbied hebben voor de waardige wijze, waarop de bladen deze onmogelijke aanmatiging beantwoordden. »Nog heeft Frankrijk geen lust zich tot een tweede BelgiS te verlagen", zeggen zij, »en dit zou toch het geval zijn, indien het buitenland ons ging voorschrijven, wie wij tot onze Ministers hebben te verkiezeu." De Minister van oorlog zit thans natuurlijk vaster in den zadel dan ooit, en dat dit het gevolg van het artikel in de Post moest zijn, besefte men te voren in Duitschland evengoed als ieder, die zijn gezond verstand gelieft te gebruiken. Wat men dan met het schrijven van dit artikel heeft voorgehad valt moeilijk na te gaan. Oppervlakkig kan men er weinig anders in zieu dan eene uittarting, waarmede de vredelievende verklaringen van Duitsche zijde weinig in overeensternming zijn. Trouwens men zal vorstandig doen, die vredes-verklaringen slechts onder benefice van inventaris aan te nemen. Twee bommen ontploften Woensdagavond te Lyon in de nabijheid van het paleis van justitie en het bureau van politie. De commissaris en twee agenten, die terstond naar buiten snelden, werden licht gekwetst. Ook werd een der personen, die den aanslag pleegden, gewond, want men kon sporen van bloed bespeuren. De Soleil ontving bericht uit Lyon, dat acht personen in hech- tenis zijn genomen, waaronder eenigen, die door de uitbarsting van een bom te Etienne ontplofte onder de venters van het bureau van den inspecteur van politie in het paleis van justitie. ITALIE. Nu er uitvoeriger berichten komen uit Massowah, blijkt dat de nederlaag der Italianen veel ernstiger is geweest dan aanvankelijk vermoed werd. Blijkens eene officiBele mede-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1