HAARLEMMERMEEli. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN 9 Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 8. Zaterdag 19 Februari 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BER1CHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs: f 6. a 3. J. II. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Pry's der Advertentien Ver^aderino; van den Gemeenteraad van Haarleinmermeer. WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAYE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vj Cent. Groote Letters naar plantsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. 2. OF Donderdag, 17 Februari 1887, des morgens ten 10 uur, ten Raadhuize. Voorzitter de heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig alle ledeD, alsmede de Secretaris. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Behandelde onderwerpen Ingekomen stukken en mededeelingen, o. a. proces verbaal van kasopneming, en kon. besluit dd. 2 Febr. 1887 no. 2, houdende goedkeuring tot heffing van schoolgeld voor M. U, Lager Onderwijs aan de sehool no. 4. Benoemd tot leden voor het stembureau ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, de heeren J. IJ. Kan en A. J. G. Timmermans. 3. Benoeming van twee leden voor de plaatselijke schoolcom- missie, aanbevolen waren de heeren 1. H. F. Bultman en J. Samson. 2. A. Suidgeest en N. van Leeuwen. Benoemd de heeren Bultman en Suidgeest. 4. Benoemd tot gevangenbewaarder te Nieuw-Vennep, J. W. van Nieuwaal te Nieuw-Vennep. 5. Bestek voor het onderschoudswerk aan de scholen, wordt vastgesteld. 6. Idem aan het raadhuis, de brandspuithuizen en de begraaf- plaatsen, wordt vastgesteld. 7. Idem aan de wegen, worden vestgesteld. 8. Adres van G. C. Apfeld c. s. om bij Halfweg een veld- wachter te stationeeren en om een lantaarn aldaar te plaatsen, wordt afgewezen. Wordt besloten hierop te letten bij de behandeling der begruoting voor het volgend jaar. 9. Verzoek van F. Zwait Gz. om eene afscheiding te maken in een der lokalen van school 10, is afgewezen. 10. Brief v/d. Districts-schoolopziener waarbij worden opgegeven eenige noodige veranderingen aan de school no. 5 (Nieuw- Vennep), zal worden gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders en der Commissie voor de gemeente werken om advies. 11/12. Reclame tegen den Hoofdelijken Omslag van D.E. Comman- deur wordt afgewezen, en de aanslag van H. Blanksma verminderd met f 1. 13. Ontwerpbesluit. tot het aangaan eener conversieleening. De redactie wordt goedgekeurd, doch de definitieve vaststelling verdaagd tot de volgende vergadering. 14. Tengevolge de intrekking der sollicitatie voor onderwijzer aan de School no. 4 door den heer Verberne, wordt besloten eene nieuwe oproeping van sollicitanten te doen op eene jaarwedde van 700. De vergadering is daarop gesloten. Ten aanzien van de lotirig voor de nationale militie ligting 1887, zal het hoogste nummer dat zal worden opgeroepen ver- moedehjk zijn: te Haarlemmermeer 90 Sloten 40 Aalsmeer 14 Maandag j.l. ontstond een nog al belangrijke binnenbrand in de boerderij bewoond door J. C. aan den Spaarnwouderweg. De brand is ontstaan door vuur uit den schoorsteen, en deelde zich aan den zolder mede, waardoor eenige gereedschappen verbrandden. Door behulp van werklieden is de brand nog intijds gebluscht. In deze gemeente komen nog al enkele gevallen voor van schurft onder de paarden. Naar men verneemt is er bij den landbouwer A. B. aan den Spieringweg een geslacht. BURGERLIJKE STAND van 9 tot 15 Feb. OnderirouwdW. Wiebes en G. Schaap; J. A. dePoorteren C. van Maren; J. J. P. Stevenson en T. Coevert. Getrouwd-. Geene. GeborenGerardus Martinus, zoon van D. Brasser en M. Brasser; Willem, zoon van A. de Haan en N. de Geus; Gijs- brecht, zoon van C. A. van Oeveren en M Wilderomlansje, dochter van A. Wijtkamp en G. SpelTheodorus Johannes, zoon van J. Denaijere en P. JansenChristiaan, zoon van C. C. v. d. Heuvel en A. Verkuijl; Willem, zoon van J. Bledder- wijk en C. v. d. BeekMaria, dochter van J. J. Jansen en A. Persoon. Levenloos geborenGeene. OrerledenJohannes Hermanus, oud 17 maanden, zoon van H. Wessels en J. A. H. te BoekhorstMaarten, oud 5 maanden, zoon van J. Kuiper en G. Kamlade. ENGELAND. De discussies over het adres van antwoord op de troonrede, houden nog steeds het Lagerhuis bezig, en aan amendementen ontbreekt het niet. Tot nog toe is het der Regeering gelukt ze achtereenvolgens te doen afstemmen. De Egyptische zaken werden ook weder in het Huis ter sprake gebracht, en verklaarde de onderstaats-secretaris voor Buiten- landsche zaken, Sir James Ferguson, dat de Regeering niet voornemens is in hare gedragslijn ten opzichte van Egypte ver- andering te brengen. Heel duidelijk zijn overigens de voorne mens der Regeering niet en in Frankrijk vertrouwt men het Engelsche bewind blijkbaarniet veel. Een groot deel der Fransche pers houdt het or nog steeds voor dat het einddoel is, annexatie van Egypte of een protectoraat, dat daarmede gelijk zou staan. Jk*!k De berichten uit Ierland luiden naargeestig eentoonig. Uit- zettingen aan den eenen kant, moorden en aanslagen aan den anderen kant, zijn er schering en inslag van. Nu wordt weder bericht dat in het graafschap Clare, nabij Ballycar, uit een hinderlaag op den rechterlijken ambtenaar en twee politie-agenten gescboten is, waarbij eerstgenoemde doodelijk en de beide laatsten ernstig gewond werden. Naar de daders wordt te vergeefs gezoeht. DUITSCHLAND. Alle partijen zijn druk in de weer met de verkiezingen en het Gouvernement maakt van alle ten dienste staande middelen gebruik, om de regeeringsgezinde eandidatsn de meerderheid te verschaffen. Het lijdt thans geen twijfcl meer of het pauselijk schrijven zal een grooten invloed uitoefenen, en naer men zegt, zal door den paus nog eene formeele verklaring worden openbaar gemaakt, waarbij den Katholieken bevolen wordt voor de Septennaat-mannen te stemmen. Hoeveel het eerste schrijven reeds uitgeoefend heeft, blijkt o.a. uit een verklaring van een aantal leden van den Katholieken adel in de Rhijnlanden, waarbij zij openlijk mede- deelen dat zij zich in de legerkwestie van Windthorst afscheiden. Verder zal volgens de Berlijnsche bladen door den Keizer een paar dagen voor de verkiezingen een proclamatie tot het volk gericht worden, waarin wel niets verzuimd zal worden wat strekken kan, om do kiezers gunstig voor de regeering te stemmen. De Duitsche stoomvaartlijnen uit Brindisi naar Oost-AziS en Australia hebben wegens het ophouden der quarantaine eenige verandering van dienst ondergaan. De booten zullen des Vrijdags in plaats van Donderdags om de vier weken uit Brindisie vertrekken. FRANKRIJK. Bij al het sensatie-nieuws waarop wij in de laatste maanden toch reeds vergast worden, komt Havas thans met het bericht, dat tusschen Duitschland en China een geheim verbond is gesloten, tijdens de markies Tseng te Berlijn vertoefde. Den volgenden dag sprak Havas het eigen bericht wefir tegen, en noemde het verzonnen, hetgeen niet wegneemt dat de Fransche bladen overtuigd zijn, dat een dergelijk verbond bestaat. Indien het Bismarck werkelijk gelukt is dit tot stand te brengen, dan zou bij een eventueelen oorlog Rasland voor een goed deel onschadelijk zijn gemaakt, terwijl tegelijkertijd Chineesche troepen Tonkin zouden kunnen aanvallen. Dit zou de eerste maal zijn, dat men bij een Buitenlandschen oorlog met de Chineezen rekening zou moeten houden. Naar aanleiding van een amendement van don afgevaardigde Dauphin, waarbij de wenschelijkheid van de invoering eener inkomstenbelasting wordt betoogd, zal eerdaags door den Minister van Financiiin een wets-ontwerp in dien geest worden ingediend. Dezelfde Minister bood een Wets-ontwerp aan, strekkende om het recht op Suiker met 10 fr. per 100. kilogr. te verhoogen het ontwerp is verwezen naar de budget commissie OOSTENRIJK-HONGARIJE. De regeering der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchic heeft te Weenen en te Pest bij het Huis van Afgevaardigden wetsontwerpen ingediend, waarbij zij kredieten aanvraagt voor de uitrusting van de landweer en den landstorm. Voor Oostenrijk bedraagt deze som 12,000,000 en voor Hongarije 7,500,000 florijnen. ITALIE. Blijkens de jongste berichten uit Massowah, werden de vijfhonderd man Italiaansche troepen, uitgezonden om eon der meer binnenwaarts gelegen posten van ammunitie te voorzieu, door een leger van 20.000 Abessynife'rs aangevallen, en na een gevecht van 5 uur, toen de patronen verschoten waren, alien af- gemaakt. De Italianen zullen hier waarschijnlijk een geregelden oorlog te voeren hebben, willen zij zich ten minste aan de kusten der Roode Zee handhaven. SPANJE. De Kamer van afgevaardigde te Madrid heeft het wetsontwerp, betreffende het tabaksmonopolie, met 175 tegen 70 stemmen, aangenomen. Yolgens verklaring van den minister van financiSn zal de wet met 1 Juli in werking treden. BELGIE. De minister-president Beernaert diende op last des Konings bij de Kamer een wetsontwerp in, waarbij de Congo- staat wordt gemachtigd tot het uitgeven van een leening in BelgiB. ZUID-AFRIKA. De fiscale politiek welke door Natal gevolgd wordt, kan in de oogen der Kaapsche bladen geen genade vinden Natal heft van artikelen bestemd voor den Vrijstaat en de Z. A Republiek slechts geringe doorvoerrechten, en nood- zaakt daardoor de Kaapkolonie tot hetzelfde. Zoo kan tegenwoordig de Hollandsche jenever goedkooper verkocht worden dan de Inlandsche brandewijn. Van sommige zijden zou men dus een formeel Tolverbond tusschen de verschillende deelen van Zuid-Afrika, met inbegrip van Delagoa baai tot stand gebracht wenschen te zien, opdat er een matig invoerrecht geheven zoude kunnen worden, waarvan de opbrengst voor openbare werken ten algemeenen nutte zoude worden aangewend. Een andere zaak die de Afrikaanders steeds groot be- lang inboezemt is de maildienst, een onderwerp waaromtrent de meeningen nog al uiteenloopen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1