BINNENLAND. LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. W RKKBLAu VAX HAARLEMMERMEER. NIEUWS *n ADVERTENTIEBLAD. Tweede Kamer. Grondwets-herziening. Iu het algemeen echter is de haadel zeer ontevreden, met den bestaanden toestand. Onlangs bevatte de Zuid-Afrikaan een schrijven van den be- kenden heer Donald Carrie, waarin deze uitvoerig betoogt, dat al kreeg een nieuwe maatschappij, al zijne scbepen cadeau, er nog met verlies gevaren zou moeten worden, terwijl bovendien een aantal zijner schopen stil ligt. De kwestie van de taal blijft ook nog steeds aan de ordc. De Gouvernements Gazette bevatte een nieuw reglement voor de examens voor den Civielen dienst, waarbij naast de andere talen, het Hollandsch wefir als eon speciaal vak genoemd wordt. Zelfs schijut men te verwarhten, dat het niet lang meer zal duren of het Hollandsch wordt weder als vorplicht vak opgenomen. Een der velen die door de enqufite-commissie uit de Tweede Kamer gehoord zijn, is de heer Louis Regout, van de bekende Maastrichtscbe firma P, Regout, fabrikanten van glas en aarde- werk, en naar het schijnt hebben zijne antwoorden zoowel op de Commissie als op het publiek een zeer onaangenamen indruk gemaakt. Over het algemoen heeft de meening ingang gevouden dat de werklui daar niet behandeld worden zooals ook maar eenigzins wenschelijk is, en dat sommige van hen b. v. de ovens inge- stuurd worden om die uittepakken, wanneer zij letterlijk nog gloeiend zijn. De heer Regout gevoeldo zich klaarblijkalijk minder aangenaam gestemd onder deze verdenking en verzocht der Commissie nog- maals gehoord te mogen worden, om zich van den op hem ge- worpen blaam te zuiveren, De Commissie is echter van oordeel geweest dat zij genoeg van de zaak af wist en heeft geweigerd den heer R. nogmaals te hooren, zoodat deze naar een ander middel zal moeten omzien om zich te rechtvaardigen. Hot voorloopig resultaat der enqufite, is nog alleen dat er tusschen patroons on werklieden veel kwaad bloed is gezet, maar het is misschien goed dat het mes hier diep in de wonde gezet wordt, opdat er cone grondige genezing moge volgen. De Rotterdammers zijn nog tiidig voor een groot verlies bowaard, n.l. voor dat van den zeer gezienen burgemeester, de heer Vening Meinesz, die, zoools wij in ons vorig nommer meldden, zijn ontslag wilde aanvragen, omdat hij zich als man van principe niet kou vereenigen met een door den Raad vast- gesteld reglement betrekkelijk de brandweer. De Raad kwam echter reeds dadelijk gedeeltelijk op het genomen besluit terug en de betuiging van leedwezen van Rotterdam's burgerij was zoo spontaan, dat de heer Y. M. besloten heeft aanteblijven, een besluit dat door de ingezetenen met vreugde werd begroet en op hoogen prijs gesteld. De notie bchaepman, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, kwam Maandag aan de orde. Zij lnidde: »De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is, dat in de tabel, opgenomen in art. VII van het ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in de additioneele artikelen der Grondwet, de toepassing van het stelsel der enkele kiesdistricten over het geheele Rijk worde voorgesteld gaat over tot de orde van den dag." Na eenig debat, waarbij o. a. door den heer de Bruin Kops nog een anderen vorm werd voorgesteld, werd de motie-Schaep- man met 50 tegen 32 stemmen aangenomen, waarna de Grond- wets-voorstellen aan de orde kwatnen. Indien het met de discussies moet doorgaan zooals de eerste dagen het geval was, indien de stroom van amendementen even mild blijft vloeien, dan valt het te betwijfelen of er dit zitting- jaar nog eenig resultaat zal verkregen worden. De discussies keumerken zich door alles, behalve door een geest van samen- werking, en speciaal heeft de heer de Savornin Lohman de fio- len van zijn toorn uitgeschud over de hoofden der liberalen. Deze afgevaardigde ging zoover van te bewereu dat de liberalen sints 3 eeuwen alios in het werk hadden gesteld om Oranje er onder te houden, hetgeen een storm van verontwaardiging aan de linkerzijde deed opgaan en den spreker door de Voorzitter tot de orde deed roepen. Aan den vooravond van 's Konings 70en vrrjaardag, zijn zulke vage, veel of niets zeggende uitdrukkingen naar onze mee ning al zeer ongolukkig, evenals de draai die de heer Lohman daarna aan zijn gezegde poogde te geven. Door den heer Keuchenius is o. a eene motie voorgesteld, waar bij de Kamer zich incompetent verklaart de Grond wetsher- ziening ter hand te nemen, daar het aantal loden niet overeen- stemt, met het aantal door de Grondwet geBischt. Woensdag heeft er een hardrijderij plaats gehad op de ijs- vlakte te Slikkerveer, uitgeschreven door eenige liefhebbers. De lengte van de baan was 3218 Meter. Mededingers waren James Smart, van Wilney; George See van V ilneyAne van den Berg, van Benthuizen, (prijswinner te Hamburg in Januari 1.1.), en B. Kingma (prijswinner te Chris- tiania in Februari 1885). Niettegenstaande het prachtige weder was de baan weinig bezocht, daar het publiek van den wedstrijd weinig af wist. De uitslag was, dat George See in 5 min. 51'/, sec. Arie van Berg afreed. James Smart met 5 min. 55 sec. Kingma versloeg. See won hierop de eorste prijs 100) in 5 min. 45% sec., Smart de premie 50) in 5 min. 53 sec. Donderdag middag te 12 uur had onder begunstiging van schoon weder, een tweede wedstrijd plaats, tusschen dezelfde hardrijders en om gelijke prijzen. Doordien er meer bekendheid aan dezen wedstrijd was gege ven, werd die door een groot aantal bezoekers bijgewoondvan- daar dat de ijsbaan een veel levendiger aanblik bood. Aan den lsten rit op eene baan van 1609 meter namen deel George See en Van den Berg, uit Benthuizen De afstand werd door See afgelegd in 2 m. 56s. en door Van den Berg in 2,58% s., zoodat Van den Berg verslagen werd. Aan den 2den rit werd deelgenomen door James Smart en B. Kingma. Eerstgenoemde legde de baan af in 2 m. 53% s., en Kingma, die den Engelschman eerst eenige meters voor was', in 2 m. 542/„ s.; Kingma werd dus met zeer weinig vcrschil ge- De einduitslag was, dat de prijs van/ 100 werd gewonnen door George See, den overwinnaar van gisteren, die bij den laatsten nt in 2 m. 53 s. de baan aflegdeen de premie van 50 door Sam Smart, in 2 m. 54% s. Had dus de tijd beslist, hinnen welken er gereden werd, dan zouden prijs en premie verdeeld zijn geworden tusschen Smart en Kingma, die van de vier rijders de baan in den kortsten tijd hebben afgelegd. Onze vruchtboomen. Over bovenstaand onderwerp schreef de heer D. Pijper te Opmeer, het volgende in het Februari nommer van het Maand- blad der Soil. Maatsch. van Landbouw. Ofschoon de vruchtboomen over het algemeen in deze streken geen middel van bestaan zijn, niettemin vindt men vele plaatsen in lAoord—Holland waar de opbrengst van den boomgaard nov al belangrijk tot de ontvangsten bijdraagt. Bovendien vindt men hier haast nergens een boerderij waarbij men met min of meer vruchtboomen zal aantreffen, en al is het erf van den burgerman nog zoo beperkt, plants voor een boom of wat weet men allicht te vinden; wel een bewijs dat de lust niet ontbreekt, en dat de grond er over het algemeen er wel voor gescbikt is. loch ziet men, trots dit alles, hier en daar boomen die in deerniswaardigen toestand verkeeren. Nu zal men misschien denken dat de schrijver van dit opstel de middelen zal weten aan te geven om de kwalen te genezen en zoodoende de inkornsten te vergrooten en menige teleurstelling te voorkomen. Och, dat het zoo ware Neen, ik ben in dat vak weinig bekend, maar neem toch de stoulmoedigheid, om mijne bevinding publiek te maken, en tevens voorlichting in mijne onwetendheid op dat punt van het publiek te vragen. Zo° 's bijv. niijns inziens, voor de vruchtboomen een eerste voorwaarde dat zij zooveel mogelqk beschut worden voor wind dat zij niet onder 't druipen of in de schaduw staan van andere boomen; dat men zorg draagt, dat schapen, geiteu of ander vee, den bast niet beschadigendat zooveel mogelijk de mos- planten van takken en twijgen worden verwijderddat de grond het water goed doorlaat, en minstens twee a drie voet boven den waterspiegel ligt, enz. enz. r/Dit is al vrij wat," zal deze of gene zeggen, wiens boomen door den wind zijn scheef gewaaid en verzuimd zijn om recht te zetten, of door de schapen zijn geschild en als boonenstaken het erf ontsieren. De meer belangstellende en onderzoekende echter weet wel, dat er heel wat meer kennis voor noodig is om met succes de vruchtboomen te behandelen. Men heeft immers verschillende soorten van grond, verschil- lende soorten van appelen en peren en verschillende methodes van snoeien P Waar groeit bij v. de vons- of dirkjespeer het best, op zand- klei- veen- of op gemengden bodem? AV at is beter: tweemaal in het jaar snoeien, ieder jaar, om de twee jaar of nooitp Is t goed voor den groei, als men een appelboom uitrooit, er weer een appel in te planten, of is een peer beter? Is het aan te raden om koemest bij het planten te gebruiken of verdient paardenmest de voorkeur? of is het geheel overbodig, soms schadelijk? Wanneer moet men planten Als de vruchboom lijdt aan kanker, kan dan mest of gier genezing aanbrengen? Is het bloed of ander dierlijk afval aan te bevelen? AV ai is het beste middel tegen de luis in de appelboomen? Ik zou nog veel meer kunnen vragen, doch zal voor het oogenblik maar eindigen met den wensch, dat de mannen der wetenschap, en de ondervinders van de praktijk onz zullen voor- lichten en helpen bij de behandeling van onze vruchtboomen, die boer en burger genot kunnen opleveren, en veel kunnen bijdragen tot de vermeerdering der ontvangsten. Ongetwijfeld zal de Redactie van het maandblad der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw gaarne hare kolommen openstellen, welke ik tevens dank zeg voor de betoonde bereid- willigheid. In de den 14den Februari gehouden vergadering der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is o. a. besloten, de jaarlijksche Paascbtentoonstelling van rijstieren, inelkvee en vet rundvee te doen plaatshebben op 1 April a. s. In de verschillende rubrieken der tentoonstelling worden /625 aan prijzen uitgeloofd De Raad der gemeente Edam heeft besloten aldaar jaarlijks, op den derden Donderdag in de maand Maart, eene voorjaars- lammerenmarkt te houden van zoogenaamde r/overhouders". Ned. Herv. Gem. Beroepen: te Koudum J. Rijnenburg te Ternaard; te Wage- ningen ds. Apeldoorn te IJ 1st; te Zegveld C. Bouthoorn te Sprangte Opende ds. Goeree te Kerkwerve. Bedankt: voor Benschop door C. Bouthoorn te Sprang; voor de Lemmer c. a. (cl. Heerenveen) ds. E. J. Homoet te3 Olde- boorn; voor Tolen door H. Pop te Hagestein; voor IJhorst en De AVijk W. Looman Jansonius te Breede. Evang. Lvth. Kerlc. Beroepente Oude en Nieuwe Pekel-A J. F. Meijer prop, te Hekendorp (bij Haastrecht). Bedankt: voor Tiel door D. Fregeres te Groede. Christ. Ger. Kerk. Beroepen: te Hijken (cl. Bellen) H. Siertsrna cand. te Kampen. Voor de 75 vacante gemeenten is nn nog slechts edn candidaat beroepbaar. Bedanktvoor Enkhuizen door A. M. Donner te Genemuiden. Doopsgezinde Gemeente. Bedankt: voor Blokzijl door C. P. van Eeghen Jr. te Aar- denburg. vri.jdag jl. stond voor de rechtbank te Haarlem terecht Jozef Hangjas, zich noemende antiquaire et marchand de metaux, oud 25 jaar, wonende te Haarlem, en wel omdat hij, in October 1886 op verzoek van een zijner crediteuren failiiet verklaard, geen boeken te voorschijn had gebracht en voorts was beschul digd van het bedriegelijk oogmerk zijne crediteuren te benadee- len. Te zijnen laste bleek o.a, dat hij door op zijn postpapier en enveloppen te lateu drukken, dat hij J. II.antiqaire enz., woonde aan de Bakenessengracht, (reeds een paar maanden vddrdat hij er werkelijk woonden), opzettelijk verwarring heeft gestieht met het doel zijne buitenlandsche leveranciers als die naar hem informeerden, te doen gelooven, dat zij met J. L. H. zijn vader, die mede op die gracht woont en hetzelfde beroep uitoefent te doen hadden, omtrent wien steeds goede berichten van soliditeit inkwamen. Door dit middel is het hem gelukt groote partijen van allerlei goederenporseleinen, kristal, linnen. biljartlakens enz. vooral uit 't buitenland toegezonden te krijgen tegen 3 maands accepten, welke niet betaald werden, wat zijne faillietverklaring ten gevolge had. De goederen werden zonder eenige ernstige poging om 't goed weder geregeld te verkoopen, en-bloc van de hand gezet voor zeer veel lageren prijs, en ver beneden de waarde. Het O. M. eischte wegens bedriegelijke bankbreuk subsidiair oplichting, tegen den beklaagde eene gevangenistraf van 2 jaar. AH toegevoegd verdediger trad mr. A. Kist adv; en proc. te Haarlem op, die o.a. de qualificatie betwistte en vrijspraak vroeg. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Donderdag terecht een jongmensch, wonende te Alkmaar, borstelmaker van beroep, beschuldigd van verduistering. Bekl., die eenigen tijd had raede- gereisd met een Alkmaarschen kermistroep, ontving in de maand October van het vorig jaar van zijn patroon een draaiorgel met wagentje in huur, tegen betaling van f 2,50 in de week. Verschillende plaatsen werden door hem bereisd, tot hij in de maand November d. a. v. alhier aankwam. Hier maakte hij kennis met eenen Duitscher, met wien waarschijnlijk werd overlegd het draaiorgel te verkoopen, daar zij beiden zich vervoegden bij een instrumentmaker alhier, waar de Duitscher het orgel te koop aanbood. Hier deed bekl. zich voor als de knecht van den Duitscher en speelde tegen dezen op, zeggende niet langer met hem te willen rHzen, als hij niet eerst zijn verdiend loon ont ving; de Duitscher werd het eens om het orgel voor f 80 te laten. Eenig geld werd terstond gegeven, terwijl het overige een paar dagen later werd uitbetaald; de uitbetalingen geschiedden steeds aan den Duitscher. Bekl. beweerde dat hij van den ver- koop niets had geweten, en ook geen cent van de opbrengst had genoten. Dit laatste was ook volgens de bewering van het O. M. volstrekt niet noodig; bekl. toch was de huurderen had het gehuurde zich wederrechtelijk toegeeigend en niet aan den eigpnaar terugbezorgd. Daar bekl. op zijn jeugdigen leeftijd (hij was eerst 23 jaar) reeds 5 vonnissen te zijnen laste heeft, vorderde het O. M. zijne veroordeeling tot negen maanden ge- vangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. N. W. Harmens, geloofde niet dat hier de elementen van het misdrijf n verduistering" aan- wezig waren: dat bekl. toch rpzettelijk eenig goed aan een ander toebehoorende zich wederrechtelijk had toegeeigend, Subs, drong pi iter aan tot het opleggen van eene mindere straf. Een andere bekende der justiti; had zich daarna te verart- woorden, beschuldigd van diefstal. Het was een 19-jarig per- soon, die opgaf kleermaker van beroep te zijn, doch welk beroep weinig door hem werd uitgeoefend. Hij bekende, in den avond

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2