GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. van den 18 Januari jl. een broodbakkerswinkel te zijn binnen gegaan, met bet voornemen een brood te stelen. Hij had echter dit voornemen laten varen, doch uit de toonbanklade een bakje met geld tot zich genomen en zich daarmede verwijderd. Eene buurvrouw had echter gelukkigbekl's handelingen opgemerkt, was hem achtervolgd en had liem gegrepen (het bakje met geld had bekl. onder het loopen weggeworpen). Het 0. M. vorderde, met het oog op bekl's vroeger verleden, een jaar gevangenisstraf. Mr. A. J. Bik, als toegevoegd verdediger het woord voerende, vroeg het opleggen van eene mindere straf, daar bekl. in den ophanden zijnden zomer bij de haringvisscherij werk wenschte te bekomen. Nog stond terecht een persoon, beschuldigd van in den morgen van den 23en Januari jl. van eenen wagen in het Hang alhier een potje met boter te hebben weggenomen. Dit feit werd door bekl. bekend. Allerzonderingst was echter de houding van bekl. ter terechtzitling. Het 0. M. vorderde zijne veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Mr. C. J. A. Biclion van IJsselmonde, voor het eerst als toe gevoegd verdediger optredende; was van oordeel, dat bekl. niet toerekenbaar kon worden geacht. Pleiter geloofde, dat bekl. leed aan eene ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens, kenbaar uit zijne houding bij den commissaris van politie, zijne antwoorden aan den verdediger gegeven bij het bezoek in de gevangenis, en uit zijne houding en opgaven ter terechtzitting. Pleiter concludeerde dan ook toepassing van art. 37 wetboek van strafrecht, waarbij aan den rechter de bevoegdheid is gegeven de plaatsing in een krankzinnigengesticht te gelasten. Zoo de rechtbank hier'oe mocht overgaan, vroeg hij den termijn niet te lang te stellen. Over 8 dagen in deze zaak uitspraak. Te Elst (Utrecht) is de 16jarige T. Koops onder de stoomtram geraakt. Met gebroken beenen en zware wonden werd de onge- lukkige weggedragen. In het Casino te Nizza is het hazardspel, bekend onder den naam van jockeybiljart ve.rboden. De ontevredenheid over dezen maatregel was te Nice zoo groot, dat de zaak zelfs in den ministerraad ter sprake kwam. De bewoners van Nizza beweren, dat de stad een groot ge- deelte van hare bezoekers zal verliezen, wanneer het verbod ge- handhaafd wordt. De regeering heeft beloofd te onderzoeken, in hoeverre het jockeybiljart tot de levensbronnen van Nizza behoort. Bij den Parijschen gemeenteraad was een adres ingekomen van zekerer. Versejoux, om hem de standplaatsen voor de wed- rennen in Longchamps voor fr. 600,000 jaarlijks te verpachten, ten einde die plaatsen verder te kunnen verhuren aan de book makers. Over dit adres is in de jongste zitting van den Ge meenteraad rapport uitgebracht. De commissie, in wier handen het adres is gesteld, was van oordeel, dat het aanbod van Versejoux niet alleen moet worden verworpen, maar dat de book makers voortaan moeten worden geweerd. Eenipe leden beweerden, dat, indien de bookmakers verdwenen, de wedrennen hunne aantrekkelijkheidzouden verliezen ten nadeele der belangen van de stad Parijs, en dat de bookmakers dan buiten Parijs hunne tenten zouden opslaan. Deze redeneering vond echter geen ingang. Met 51 tegen 10 stemmen werd een voorstel aangenomen, waarbij het bestuur uitgenoodigd wordt de vereischte maatregelen te nemeu om het dobbelen bij de wedrennen te Parijs langs het geheele terrein te doen ophouden. Te Northampton is het Operagebouw geheel afgebrand. De brand barstte na middemacht uit en verspreidde zich zoo snel, dat niets kon worden gered. De opera werd voor 12 jaren voor 150,000 gebouwd. Te Battersea (een der wijken van Louden) is een hevige brand uitgebarsten bij een houthandelaar, naast wiens bergplaatsen de stallen staan van den graaf van Shrewsbury. Uit vrees, dat de brand ook de stallen zou aantasten, zetten de stalknechts de deuren open en trachtten de 300 paarden, die er in waren, weg te brengen. De dieren werden echter bang voor den gloed, het geraas der brandspuiten en het geschreeuw van het volk, zoodat een honderdtal zich losrukte en bij troepjes naar alle kanten weg- holden. Het kostte natuurlijk groote moeite om de paarden weer op te vangen. Toch gelukte dit, zocdat slechts-een paard ver- loren ging. Uit Renkum schrijft men d.d. 15 Eeb. In de snippers, welke in de papierfabriek van de firma W. Sanders alhier wer den gesorteerd als lompen, vond Zaterdag een meisje een ge- sloten enveloppe. Het bleek, dat er tien raarkscheine in waren, waaronder eenige van 100 mark. Het meisje schor.k een der //prentjes" aan een der andere werkstertjes en bracht de andere thuis. Haar vader, die in Duitschland heeft gewerkt, kenae de waarde der gevonden papieren wel. Hij ging naar Arnhem, wisselde eenige scheinen en kocht zich kleederen en andere be- noodigdheden. Midderwijl had het kind, dat slechts een schein had gekregen, dit ook aan haren vader gegeven, die naar den patroon ging om te vragen of het //papierke" waarde had. Men begrijpt, dat dit tot de ontdekking van het voorgevallene leidde. Het adres der enveloppe is nog niet bekend, daar men de stuk- ken niet heeft teruggevonden. Volgens een Engelsch blad staat de keuken van Koningin Victoria onder het oppertoezicht van een intendant, die, behalve vrije woning- en kost, een- salaris ontvangt van ongeveer 8000 gulden. Hij heeft vier bedienden voor de administrate, voor het toezicht op de maten en gewichten en voor de ondeihande- lingen met de leveranciers. Voorts heeft hij nog twee bedienden voor zijn eigen persoon. De chef der keuken heeft hetzelfde salaris als de intendant en vier bedienden, die elk 4000 gulden ontvangen, terwijl hij er nog vier kan aanstellen, elk op 2500 gulden per jaar. Daarenboven zijn er voor de keuken twee bedienden, twee keukenjongens, twee koks voor het braden, vier knechts en twee meiden voor het wasschen van borden en vaten, een opzichter over de levensmiddelen, twee specialiteiten voor de groenten en twee werklieden voor de stoommachine. Voor het batiketwerk zijn er twee suikerbakkers (elk met 3600 gulden) en vier bedienden, 6en pasteibakker met vijf bedienden, loopjongen en drie dames-specialiteiten voor koffie en choco- lade. De keldermeester, die voor deri wijn en het bier heeft te zorgen, heeft een jaarwedde van ruim 6000 gulden. Voorts heeft men nog vier bedienden voor het dekken der tafels, enz. De waarde van Victoria's tafelzilver wordt op meer dan 36 millioen gulden geschat. Tegen de Eransche schatkist wordt een geding gevoerd, dat klinkt als de vermaarde klok van den Keulschen dom. De afstaminelingen van Francois Thiery, vorderen een som op oor- spronkelijk groot 10 millioen frs. in 1676 door genoemden Thiery belegd bij de bank te Venetie. Door Napoleon 1 is zij als Eransch eigendom uit die bank gelicht, tijdens hij den bekenden veldtocht voerde in Italie en het bedrag daarvan is destijds door hem gebruikt tot betaling zijner troepen, enz. Reeds vroeger hebben leden der familie Thiery pogingen ge- daan om, bii rechterlijk vonnis, in 't bezit van dit kapitaal en interest te worden gesteld. Destijds waren de ingediende stukken niet voldoende tot bewijs hunner afstamming van den oorspronke- lijken bezitter, 't geen zij thans onweerlegbaar kunnen aantoonen. naar zij beweeren. Met den interest op interest vorderen zij nu 620 millioen frs. en zij zijn niet de eenigen, die met spanning de rechterlijke uitspraak te gemoet zien, naar men beweert. Uit Sliedrecht wordt aan de N. R. C. gemeld Reeds is in dit blad met een enkel woord melding gemaakt van de Maandag jl. alhier plaats gehad hebbende ongeregeld- heden. Zijn die ongeregeldheden op zichzelve reeds te betreuren te meer is dit het geval nu zij ten gevolge zullen hebben, dat de feestviering op Zaterdag a.s. niet zal doorgaan. Op verzoek van den Burgemeester heeft de feestcommissie aanvankelijk besloten, hare werkzaamheden te staken, zoodat niet alleen de voorgenomen optocht en andere feestelijkheden, maar ook de bedoeling aan arinen en het feest der schoolkinderen achterwege zouden blijven. Later is men echter op dit besluit teruggekomen. Een met twee paarden bespannen disselwagen van een lan 1- bouwer te Schouw, geraakte door het schrikken dier paardtn,. van den Buiksloterweg in het Noord-Hollandsch Kanaal. De bestuurder had gelegenheid zich te redden, doch de paarden werden dood, tegelijk met het voertuig op het droge gebracht. Twee jongelieden te Leuven, de 19-jarige ridder De V., stu lent aan de universiteit aldaar, en de 24-jarige comtesse d. H. hadden eene liefdesbetrekking aangeknoopt. Hunne liefde werd echter niet gebillijkt door den vader des jeugdigeu ridders, wijl de jonge gravin zonder fortuin was. Hun plan opgeven wilden zij echter daarom niet; echt rid- derlijk besloot hij zijne geliefde te schaken, en dit gelukte hem. Op zeteren dag toch waren beiden verdwenen, dech niet zoo spoorloos, of men bemerkte aldra, dat zij hunne toevlucht hadden genomen' naar het gastvrije Nederland. Dadelijk werden zij na- gezet, en een op hen afgezonden oud-inspecteur van politie vond reeds te Maastricht hun spoor. Inmiddels hadden zij ook niet stil gezeten, en waren reeds doorgereisd tot Nijraegen, waar zij zich recht huiselijk gelnstalleerd hadden op een paar kamers, waar zij meenden voorloopig rustig te kunnen blijven, tot op eens aan hun geluk een einde werd gemaakt door een bezoek der politie, die hun beleefd, maar dringend verzocht, zich aan het commissariaat te komen bekend maken. Daar gekomen, vonden zij den Leuvenschen inspecteur, die hun in herinnering bracht, dat zij Vergeten hadden afscheid van hunne familieu te nemen, en hun op zekeren toon de noodzakelijkheid daarvan duidelijk maakte. En zoo gesehiedde het, dat zij dezer dagen onder goed geleide weer naar Leuven terugkeerden. Een hoogst treurige zaak is te Schermerhom het onderwerp van vele gesprekken. Een tot dusverre onbesproken ineisje, N. S., behoorende tot eene ter goeder naam staande familie aldaar, is aangeklaagd wegens diefstal van eene som van /1140 aan gel.d bij de bejaarde wed. A. E., waar zij diende. De vrouw had wel een bankbiljet van _/1000 gemist, maar daaraan geene publiciteit gegeven, omdat zij vreesde, dat er verdenking op haren zoon zou vallen. De diefstal moet reeds verleden zomer gebeurd zijn. Het geld moet door de beschuldigde in bewaring gegeven zijn aan den jonkman, die met haar in het huwelijk hoopte te treden, en wien zij diets maakte, dat zij het in de loterij gewonnen had. Er zijn reeds door den rechter van instructie te Alkmaar eenige getuigen in deze zaak gehoord. De beschuldigde is zwaar ziek geworden door de ontsteltenis, die het aan het licht komen van haar misdrijf hij haar teweegbracht. In Spanje hebben zware sneeuwstormen gewoed. Madrid ligt onder een dik winterkleed, wat een zeldzaam verschijnsel is in Februari. Ook aan de Middellandsche Zee is het weder koud en tuw, Als het zoo doorgaat, za! men het zuiden den rug toekeeren en bij ons zonnig en opwekkeud weer komen zoeken. Niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen tegen de kwade praktijken van een paar kooplieden in munufacturen, waarvan er pen als vreemdeling en de ander als tolk fungeert, heeft toch weder een vrouw te Dordrecht zich door de mooie praatjes en het oogenschijnlijk aanlokkelijke hunner aanbiedingen laten ver- schalken en die kooplieden een bedrag van f 54 ter hand ge steld, waarvoor haar den volgenden dag de door haar bestelde goederen zouden worden geleverd. De kooplieden, die tot nu toe niets van zich hebben doen hooren, hadden de vrouw, tot onderpand voor het bedrag, in het bezit gesteld van een stuk linnen, dat is gebleken van veel geringer waarde te zijn. Op den boulevard St. Germain te Parijs stonden twee heeren met elkander te praten. Een hunner haalde eene portefeuille uit en liet eene lias met bankbiljetten op den grond vallen. Een voorbijganger schoot toe, raapte de biljetten op en stelde ze den eigenaar ter hand, die niet wist, welke woorden hij kiezen zou om zijnen dank voor deze beleefdheid te betuigen. Het tweetal noodigde den onbekende ail, mee te gaan naar een koffiehuis; daarna ging men samen soupeeren, eindelijk legde men een kaartje en ten slotte toog de hulpvaardige man zonder een penning op zak naar huis. Den volgenden dag klaagde hij der politie zijn nood, om er te vernemen, dat hij in acht dagen tijds reeds het derde slachtoffer was van het erkentelijke paar. Den 12 Sept. 1886 kwam in de haven van Waimea op het eiland Kanai, een der Sandwich-eilanden (Hawaii) een roeiboot aan met den hoofd-officier van het Britsche schip Dannottar Castle eii zes man, die mededeelden, dat gemeld vaartuig was vergaan op Ocean- of Cure-Eiland, een afgelegen eiland van de Hawaiigroep. De boot had een een reis van 1800 mijlen ge maakt in 52 dagen en de bemanning verheugde zich, ondanks de ontberingen, in een goede gezondheid. De kapitem met 22 man bevond zich nog op het eiland en wachtte hunnen terug- keer af. Den 13 Sept. kwamen zij te Honolulu aan en den volgenden dag werd een stoomsehip uitgerust door den Erigel- schen zaakgelastigde, die met eenige doctoren en militaire autori- teiten van Hawaii, den tocht naar genoemd eibnd mede maakte. Den 20 Sept. kwam men daar aan, doch vernam, dat de kapitein met de overige bemanning reeds den 11 Aug. door hot schip Birnam Wood, van Hongkong naar Valparaiso, waren opgenomen. Tot op heden is echter nog niets van dit schip vernomen. Kolonel Boyd nam het voornoemde eiland formeel in bezit voor den Koning van Hawaii. Voor eenige weken s^hrijfi iemand aan De Huisvrouw kreeg eene dame in mijne familie een eigenhandig gewerkt plooisel, waaromheen het zoogenaamde brillantine of zilverdraad was genaaid. Na het kort gedragen te hebben, werd de hals van genoemde dame vuurrood en kwamen er puisten, die zich over gelaat, armen en beenen uitbreidden, hetgeen veel pijn en een ondragelijke jeukte veroorzaakte. Bij dien toestand kwamen hevige koortsen en door dat alles volkomen slapeloosheid. De dokter die er bij geroepen werd, verklaarde dat het zilverdraad er de oorzaak van moest zijn en het dus een geval van acute vergiftiging was. Na een lijden van drie weken kan de lijderes eenige beterschap bespeuren en herstelt zij langzaam, doch moet nog zeer voorzichtig zijn, terwijl de pijn ook nog niet geheel geweken is. Daar het brillantine of zilverdraad zeer veel bij handwerken gebruikt wordt, zij men in het vervolg daar voorzichtig mee en wachtte zich voor dezelfde ervaring. Aan een schepeling van het Engelsche schip c/Highland Forest", werd onlangs uit het logies der sbhepelingen ontvreemd een goudeu ring en een pantalou. Eveneens werd van eene vrouw in de Blankenstraat eenig lijfgoed ontvreemd; terwijl eene pu- blieke vrouw bij gelegenheid dat zij door een man bezocht werd, dezen f 7.50 ontstaL Zij ontkende het feit, maar bij een ingesteld onderzoek vond men werkelijk twee rijksdaalders onder hare legerstede. Gisteren omstreeks vier uren zakten twee knapen, die zich buiten de Zaagpoort te Amsterdam achter een speeltuin op het ijs hadden gewaagd, er door, met het ongelukkig gevolg dat slechte een hunner werd gered. De andere verdronk. Eerst tegen vijf uur werd zijn lijk opgehaald. De Gemeenteraad van Nieuwer-<\mstel heeft een crediet van 200 tot 400 geopend voor de commissie ten behoeve van de armenbedeeling op 's Konings verjaardag.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3