HAARLEMMERMEEK. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 9. Zaterdag 26 Februari 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprij s J. H. de BIJSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKBLAD A\\ Per jnar, met Bijvoegsel franco per post. a zonder Bijvoegsel Enkele Nommers 15 Cent. 6.- n 3. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/? Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantorenbrievengaa,rders en postboden. Den 19 dezer Js avonds omstreeks 12 uur is uit de kolfbaan van de Vries te Hoofddorp ontvreemd of in vergissing meege- nomen eene Overjas van donkerblauw rating, zwarte voering met witte strepen in de mouwen, van binnen met zwart gevoerd en fluweelen kraag. Hij die in 't bezit van de jas mogt zijn, wordt aangeraden die terug te bezorgen. Naar men verneemt wordt van de ontvreemding proces verbaal opgemaakt. Zekere G. II. sloeg j.I. Zaterdagavond in de herberg van Slikker te Hoofddorp een flesch stuk op bet hoofd van v. W. waarop eerstgemelde met verlies van eenige haren uit de zaal werd verwijderd. Eenige glasruiten werden stuk gebrolen. D. werd uit de zaal van de Vries verwijderd om reden hij door dronkenscbap ruzie maakte, en werd in verzekerde bewaring geslagen. Ook in an lere herbergen kwamen eenige schermutselingen voor. Was het weder Vrijdag avond van dien aard dat men aan het welgeslagen der feestelijkheden moest twijfelen, toch had men op 's Konings 70e verjaardag geen redeu tot klagen. De optocht te Hoofddorp werd 's morgens op het marktplein geregeld naar het daarvoor vastgestelde programma luidende: FEEST-PROGRAMMA, 19 Februari 1887. Vertrek der feestelijke optocht van 't marktplein te Hoofddorp, naar het Raadhuis der gemeente, des morgens ten 10 ure. Ontvangst van het vaandel der gemeente. Toespraak, door den Burgemeester. Ongeveer 12 uur 's middags aankomst te Nieuw Vennep. Feestelijke ontvangst aldaar. Litvoering van enkele coupletten door de zansvereeniging //Excebior." De bekend gemaakte werden wijders gevolgd. In hoofdzaak was de optocht zaamgesteld als vo'igt 1. Vier ruiters te paard met ordonnans. 2. Het vaandel der gemeente Haarlemmermeer, de oranje en nationale vlaggen, in handen van drie ruiters te paard (zweet- vossen.) 3. Zestien ruiters te paard met ordonnans (voorstellende de gemeenteraad van Haarlemmermeer. 4. De afdeeling muziek. 5. Vier ruiters met ordonnans. 6. Het oranje-vaandel, gedekt door twee ruiters te paard. 7. Twaalf ruiters, met ordonnans. 8. Iriumf- of zege-wager, bespannen met vier paarden geleid aan de toomen, door vier ridders, in costuum. 9. Iwaalf ruiters te paard, met ordonnans. 10. Het vaandel der zangvereeniging ^Excelsior" gedekt door twee ruiters te paard, waarachter de leden dier vereeniging in een rijtuig. 11. Een afdeeling ruiters met ordonnans. 12. De feestcommissie gezeten in een rijtuig, bespannen met twee paarden, gaande nevens het rijtuig een trompetter te paard. 13. Het vaandel der zangvereeniging //Haleluja" en dat der Chnstelijke Jongelingsyereening v Excelsior" gevolgd door de leden dier beide vereenigingen. 14. Aanzienlijke afdeeling ruiterij, met onderscheidene vaandels met hunne ordonnansen. 15. Sluiting der optocht; een ruiter te paard met de natio nale vlag. Te Nieuw Vennep werd de optocht zeer hartelijk onthaald. Van daar ging zij langs den Sloter- tot den Vijfhuizerweg en langs den Hoofdweg terug naar't Hoofddorp, alwaar zij ten on geveer half vijf ure in de beste orde en harmonie arriveerde. Ook de kinderen der openbare-en bijzondere school te Hoofd dorp zal dien dag nog lang in het geheugen blijven. Van uit beide scholen werd langs de dorpswegen eene optocht gehouden, onder geleide van hoornmuziek en een menigte toe- schouwers; alle kinderen waren voorzien van vlaggen of vaandels, oranjesjerpen en kokardes. Na afloop van den optocht werden de kinderen gul onthaald, op chocolade, krentebrood, koek, en suikerg' ed, terwijl aan elk een voorwerp, boekje of plaat ter gedachtenis werd medegegeven. Eene commissie uit eenige ingezetenen van Hoofddorp hield nog eene collecte voor het uitdeelen van levensmiddelen aan armen, terwijl door de Commissie van de bewaarschool 40 krente- brooden aan armen zijn uitgereikt. Bijna alle huizen waren met vlaggen versierd. De herbergen waren goed bezet en de avond liep op enkele uitzonderingen na heel genoegelijk af. BURGERLIJKE STAND van 16 tot 22 Feb. OndertrouwdA. Vermeulen, wedr. en J. Mulder, wed. GelrouwdW. Captijn met W. J. A. van Lier; J. van Splunteren met 0. J. Verkuijl; J. F. Lommerse met E. Stassen. GeborenJoost, zoon van J. van Bockel en J. Mesman: Adriana Cornelia, dochter van J. Kort en G. VisserJan, zoon van J. K. van Eijk en K. Kool; Anna Hendrika, dochter van G. M. Bakker en H. M. Schrijvers; Cornelis, zoon van S. Granneman en M. Beers; Jan zoon van J. Deugd en J. van Gulik; Gijsbert, zoon van K. Van Nieuwkoop en G. Monster; Geertje, dochter van R. Tukker en J. van Tol; Cornelis, zoon van M. op den Brouw en E. Hevel; Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, zoon van L. M. den Ouden en A. G. Ides. Overleden\ Gauke, oud 17 maanden, zoon van J. de Vries en G. ten Kate; Teunis, oud 2 jaar, zoon van K. E. Tanis en P. Baron; Christianus Johannes, dud 17 maanden, zoon en J. N. v. d. Putte en C. Kroon; Anna Maria Petronella, oud 8 maanden, dochter van C. W. Phillippi en A. M. Spreeuw; Cornelis Steenks, oud 46 jaar geb. met M. Overkleeft. ENGELAND. Eindelijk kan men wel zeggen, is men er in geslaagd, aan de deliberaties over het adres van antwoord een einde te maken, en is dit met 283 tegen 70 stemmen aangenomen. Edoch, voor dat gelukkige oogenblik werden nog ettelijke moties ingediend, die eehter geen van alle genade konden vinden in de oogen der meerderheid. Zoo b.v. een amendement van het bekende parlementslid Labon- chere om te verklaren, dat het gedrag van Engeland's regeering in zake Vorst Alexander van Bulgarije, in strijd was met de constitntie en gevaarlrjk voor den Eeuropeschen vrede. De heer Labouchcre deed daarbij niet onduidelijk nitkomen, dat, volgens hem. het Ministerie zich had laten influenceeren door zaken, waaraan het Engelsche volk niet mochtworden opgeofferd, i. c. de bloedverwantschap tusschen de Koningin en den Vorst van Battenberg. Deze beschuldiging werd natuurlijk afgewezen en Labouchere's amendement ten slotte veiwrrpen. De oplossing der Egyptische kwestie is nog ver te zoeken. Het Britsche Gouvernement tracht op alle manieren de verdenking van zich af te weeren, alsof zij eene annexatie beoogt, maar men vertrouwt haar blijkbaar niet veel. De Porte wil althans van Sir. Drummond's jongste voorstellen niet hooron. Aan den anderen kant kijken de Engelschen met Argus oogen nit, of eenig ander land zich ook iets tracht toe te eigenen, wat zij ook wel zouden kunnen gebruiken, en als zoodanig gelden op dit oogenblik de Nieuwe Hebriden, waar nog steeds enkele Fransche Garnizoenen vertoeven. In Engeland was het gerucht verspreid dat nieuwe versterkingen werden aangelegd en de troepenmacht versterkt wordt. Gelukkig kon Lord James Ferguson zijne belange- looze landgenooten verzekeren, dat het maar een praatje was. Door een gasontploffing in de kolenmijn Goleh-Rhondathal (in Wales) zijn drie-en-veertig mijnwerkers bedolven. Van hen werden 27 gered, terwijl 16 het leven verloren. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de reiziger Stanley aldaar is aangekomen. Het Britsch gezag is tot oostelijk Zoeloeland uitgebreid. De inboorlingen hebben daarmede genoegen genomen. DUITSCHLAND. Zelfs Bismarck's verwachtingen omtrent de verkiezingen zullen overtroffen zijn en hij en den Keizer kunnen over den uitslag tevreden zijn. Niet alleen toch dat er eene groote meerderheid voor het Septennaat in den nieuwen Rijksdag zal zijn, maar hoogstwaar- schijnlijk zal de Regeering hare vrijheid tegenover het centrum terug erlangen. De Nationaal-Liberalen en conservatieven, hebben n.l, zooveel zetels gewonnen dat zij zeer waarschijnlijk eene meerderheid in den Rijksdag zullen vormen. De liberalen, Engen Richter's partij, hebben de meeste ver- liezen geleden, terwijl ook het Centrum enkele zetels moest afstaan. In den Elzas en Lotharingen blijken de separatistische nei- gingen nog onverzwakt te zijn. In Metz werden alle leden der protest-partij gekozen, te beginnen met den bekenden heer Antoine. Dat de verkiezingen in Frankrijk met belangstelling werden gevolgd, is natuurlijk, en men beschouwt er Bismarck's over- winning als een gelukkige gebeurtenis voor het behoud van den vrede, boven welks hoofd anders nog steeds het zwaard van Damocles zweeft. En wat een oorlog tegenwoordig te beteekenen heeft blijkt uit een werk van den gewezen. Pruissischen majoor Von Scbafle, die nitrekent dat Rusland, Duitschland, Frankrijk en Oostenrijk, te zamen in ronde cijfers, de kleinigheid van 10 millioen soldaten in het veld kunnen brengen. FRANKRIJK. Hec is der Fransche Kamer van Afgevaardigden ook al zeer moeilijk naar den zin te maken. Het vorig Ministerie valt omdat het de onder-profecten niet wil afschaffen, en nu dit kabinet eenige dier heeren wil heen- zenden, brengt de Kamer de minder aangevraagde gelden weder op de begrooting. Het is nn maar te hopen dat men hierin weder geen aanleiding moge vinden tot eene nieuwe HinisterieBlo crisis. De Directeur van het Parijsche blaadje Revanche, welks titel genoegzaam den inhoud aanduidt, is in hechtenis genomen onder beschuldiging van manifestaties te organiseeren welke ge- vaarlijk zijn voor den staat. Belangrijke papieren moeten bij eene huiszoeking in beslag zijn genomen. In Provence en langs de geheele Riviera heeft een vrij hevige aardbeving gewoed, waardoor enkele huizen instortten en eenige personen werden gedood. SPANJE. Omtrent de expeditie der Spanjaarden onder bevel van generaal Terreros naar Mindanao, wordt nit Manilla gemeld, dat die volkomen is geslaagd. Den 14n Februari werd Utto met gering verlies genomen en in de asch gelegd, nadat men zich den vorigen dag van ver- scheidene versterkingen had meester gemaakt. VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche Congres heeft zijn goedkenring gehecht aan het ontwerp der regeering, waarbij de veelwijverij onder de Mormonen in Utah wordt verboden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1