KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEM.MERMEER. NIECAVS en- ADVERTENTIEBLAD. Ned. Herv. Gem. Beroepen: te Middelbursj, G. J. Barger. te Driebergen te Sommelsdijk, F. W. J. Wolf, te Odijk; te Nyega (cl. Sneek) J. Rijnenberg, te Ternaard; te Zoetermeer-Zegwaart, M. H. Bolkestein, te Woubrugge; te Blokzijl, de beer Hemert, te Lesser; te IJzendoorn (cl. Tiel) J. G. Braining, te Workum; te Gauw (cl. Sneek) P. A. Versteeg, te St. Pancras (el. Alkmaar te Zuid-Beierland J. L. Tichelaar, te Ouddorp; te Baambrngge J. J. de Kat Angelino, te Varik bij Tiel. Bedankt: voor't Woud, door H. Wildeboer Jr., teBent- huizenvoor Weesp, door E. A. Lazonder, te Oosterwoldevoor Oudemirden en Sonde], door D. T. Meinsma, te llautum c. a. voor Lemmer, door E. J. Homoet, te Oldeboorn; voor Wil- lemsoord, door J. J. A.. Valenton, te Lutten; voor, Schipluiden door W. de Lange, te Bruchem c. a.; voor Aalsmeer, door C. Hattink te Apeldoorn; voor Colijnsplaat, door J. G. Klomp te 's Gravelandvoor Wemeldinge, door J. H. Wensinck te Neer- langbroekvoer Wijckel (Frieslftnd), door J. W. H. Kalkman te Monster; voor Oudega, door K. Pernhout te Tzum voor IJselmuiden door P. H, Wiersma, te Genemuiden; voor Hinde- loopen door A. E. van Eerde te Olst. >*4. Christ. Ger. Kerlc. Beroepen: te Westzaan, H. Siertsema, cand. te Kampen. Doopsgezinde Gemeente. Bedankt: voor Gietlioorn, door J. G. Boekenoogen, tfc Kromraenie; voor Blokzijl, door C. P. van Eegkeu Jr., te Aardenbnrg. Kvang. Lvth. Kerk. Aan gen omen: Naar 0.- en N.-Ptkela door den proponent J. E. Meijer, te Hekendorp. R. K. Kerk. De bisscbop van Haarlem beeft op zijn verzoek eervol ontslag nit de H. Bediening verleend aan den heer L. A. J. Schudeiaro, pastoor te Spaarnewonde aan de Lie, en in zijne plaats tot pastoor benoemd den heer G. H. Rengs. die kapelaan was der parochie van St. Nicolaas binnen de Veste te Amsterdam. Ook beeft Z. D. H. benoemd tot pastoor te Overveen den heer L. Ten Brink; tot pastoor te Roon den beer J. B. Burgers, die kapelaan was der parochie van de H. Gatharina te Amsterdam tot kapelaan der parochie van de H. Catharina te Amsterdam den heer B. J. J. Schijftot id. der katheurale kerk te Haar lem den heer J. C. H. Klompe; tot id. te Noordwijk den heer W. M. Nix, die adsistent was te Hoogmadetot id. der parochie van den H. Micolaas binnen de Veste te Amsterdam den heer G. J. Van Noort; tot id. te Medemblik den heer J. Opmeer; tot id. der parochie van 0. L. Vr. Onb. Ontv. te Haarlemmer- meer den heer C. L A. Delfgaauw; tot id. te Voorschoten den heer J. J. A. M. Fernantzen tot id. te Spierdijk den heer J. A. Haverman, die kapelaan was te Spaarnewoude aan de Lietot id. te Westerblokker den heer W. J M. Herscheittot id. der parochie van den H. Petrus te Leiden den heer L. J. J. Hage- raats; tot id. te Volendam den heer J. G, Van der Weiden, die adsistent was te Soeterwoude. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde het appel van een vonnis der Techtbank te Zierikzee, waarbij een voerman uit Zonnemaire veroordeeld is tot drie maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van een kist met suikerwerken ten nadeele van een koopman, die de kist eenige oogenblikken op een kruiwagen voor een herbersr had laten staan. De bekl. ontkende den diefstal; de in zijn jas gevonden voor- werpen uit de kist had hij gevonden. Na het getuigeuverhoor voor het Hof gehouden, was adv.- gen. mr. Bijleveid van oordeel, dat de zaak geen verandering had ondergaan. Hij kon zich met de beschouwingen der recht- bank wel vereenigen en eischte de bevestiging van het vonnis. De uitsprrak is bepaald op 4 Maart. Hierna nam het Hof kenms van eene zaak, die door den Hoo- gen Raad naar dit college was verwezen en waarbij als beklaag- den betrokken waren twee personen uit Haarlem, die zich te Alkmaar aan bedriegelijke oplichting hadden schuldig gemaakt en daarvoor door de rechtbank aldaar tot 3 maanden eenzame opsluiting werden veroordeeld. Het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij dat vonnis was bevestigd, was, op grond van schending van vormen bij de eedsafleggiug door getuigen, door den Hoogen Raad vernietigd. Uit het lhans gehouden getuigenverhoor bleek dat de beide bekl. ten huize van een turfhandelaar te Alkmaar hadden ver- kocht een stuk gewoon huislinnen voor best fijn linnen, en een stuk melton voor zijden bukskin voor het eerste hadden zij zich f 44 en voor het tweede 35 doen betalen. Bij dhn verkoop had de eerste bekl. zich als een vreemdeling voorgedaar., en de tweede als diens tolk en bediende gefungeerd, terwijl deze boven- dien een valschen naatn had aangenomen. De eertse bekl. ontkende bedriegelijk te hebben gehandeld hij had alleen als een gewoon koopman getracht zijne waar op de voordeeligste wijze te verkoopen. De tweede beweerde dat hij met de zaak niets te maken had, daar hij eenvoudig de bediende was van den eerste. Hij ontkende een valschen naam te hebben opge- geven of zich handelingen voor het gelukken van den koop te hebben veroorloofd. De verdediger mr. J. van Gigch was van meening dat de fei- ten wel hoogst laakbaar en berispelijk waren, maar dat zij niet vielen onder het bereik van de strafwet. Bedriegelijke hande lingen gelijk de Cede Penal bedoelde, hadden in deze geenszins tot den koop en verkoop geieid. Wat bier was gescbied, had bijna da«elijks plaats. Voortdurend toch worden koopen gesloten ten gevolge van bedriegelijke aanbevelingen maar daarvoor was art. 405 Code Penal niet geschreven. Leugens zooals hier gebruikt om de waar aftrek te doen krijgen, konden niet als bedriegelijke middelen worden aangemerkt. Het goed was eenvoudig aan- gesmeerd voor een hoogere waatde dan het werkelijk had, maar dat lag z. i, buiten het bereik der strafwet. Pleiters conclusie I I strekte ten slotte tot vrijspraak, Adv.-gen. mr. Bijleveid geloofde dat zonder eenigen twijfel be driegelijke middelen waren aanj*ewend, om den eersten getuige een deel van zijn geld te onttrekken en dat beide bekl. zich wel degelijk aan bedriegelijke oplichting hadden schuldig gemaakt. Het eischte de vernietiging van het i'1 eersten aanleg gewezen vonnis en veroordeeling van iec(er der bekl. tot 6 maanden cel- straf en f 25 boete. Een metselaarsknecht uit Schipluiden, in dienst van een patroou die 'tevens bierhuishouder is, stbnd voor de rechtbank te's-Hage terecht wegens het op Zondagavond 6 Pebruari niet voldoen aan het bevel van den burgemeester dezer plaats tot ontruiming van het bierhuis van zijnen meestet, dat, krachtens de verordening op de herbergen zoowel als op de bierhuizen in die gemeente, te 10 urep des avouds voor het publiek ontoegankelijk behoort te zijn. Des burgemeester's hulp was ingeroepen door den veldwachter die, in den bewusten Zondagavond vermoedende dat na 10 uur nog publiek in het bierhuis aanwezig was, hoewel de deur van de localiteit gesloten was, verzocht binnengelaten te worden aan welk verzoek niet voldaan werd, terwijl plotseling het licht in de gelagkamer uitging. Toen de burgemeester kwam en, eveneens na eenig wachten, toegelaten werd, bevond deze ambtenaar dat de beklaagde met den bierhuishouder, diens vrouw en een ander familielid kaart speelde in de huiskamer. Aangezocht om te vertrekken weigerde bekl. herhaaldelijk, daarbij den wensch te kennen gevende eerst zijn potje te willen uitspelen. De bierhuishouder-metselaar trachtte zijn knecht te dechar- geeren door te getuigen d u luj en beklaagde in den be- doelden Zondagavond den geheelen avond niet, thuis waren ge- weest eu dat zij, na tien uur teruggekeerd, het bierhuis behoorlijk op tijd gesloten hadden gevonden, waarna zij in de huiskamer een partijtje kaart gingen spelen met de overige huisgenooten, Substituut-officier mr. Hulshoff vorderde 12 boete. Uitspraak over 8 dagen. De officier van justitie heeft bij de rechtbank te's-Gravenhage appel aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis dier rechtbank in zake den bekenden brand van het Kurhaus te Scheveningen. Dc rechtbank te Haarlem heeft Jozef Hangjas gefailleerd koopman in antiquiteiten te Haarlem, die 11 Feb. terecht stond wegens bedriegelijke bankbreuk en tegen wien deswege, subsidiair wegens bedriegelijke oplichting, 2 jaar gevangenis was gerequi- reerd, van rechtsvervolging ontslagen, daar aan de rechtbank geen listige kunstgrepen waren gebleken en de leveranciers veeleer door de ontvangen verkeerde inlichtingen, buiten H. om ver- strekt, tot de afzending der partijen goederen zijn bewogen ge- worden, en ook wijl niet in de dagvaardiig is ten laste gelegd dat H. zijne koopmansboeken niet gehouden heeft //ter bedriege lijke verkorting van de rechten zijner gezamenlijke crediteureu", zooals de strafwet wil. Door de rechtbank te Haarlem werd tegen een 16-jarig meisje dat er haar werk van inaakte op straat aan jonge kindereu oorbelletjes en andere sieraden afhandig te maken en die te beleenen, eu die deswege reeds vroeger veroordeeld was, een ge vangenisstraf van 2 jaren geeischt. Een burentwist heeft Donderdag twee aanzienlijke ingezetenen voor den Antwerpschen vrederechter gebracht. De notaris X, is met een arntal lieftallige dochters gezegend, die alien, gelijk bij eene deftige opvoeding behoort, piano-onderwijs ontvangen en ook met voorbeeldigen ijver studeeren. Het instrument staat tegen de muur, welken de woningen van den notaris en zijn buur- rnan gemeenschappelijk hebben. Het onophoudelijke klavierge- tokkel hinderde J. in zijn werk, en vriendelijk vroeg hij X. aan de piano eene andere plaats in zijne woning te geven. Het antwoord van X. luidde kortaf, dat dit niet mogelijk was, en dat als het spel J. hinderde, hij zijne werkkamer dan naar elders moest overbrengen. Nu zon J. op wraak. Hij huurde een straatorgel, plaatste dit tegen den gemeenschappelijken muur eu liet door een bediende er de bekende harde toonen aan ontlokken, zoodra en zoolang de piano-klanken uit 's buurmans woning klonken. De dochters van den notaris lieten zich hierhoor blijkbaar niet uit het veld slaan; integendeel naast, het piano-getokkel vernam J. weldra ook de bekende krassende en valsche tonen, die slechts een eerst- beginner zoo roerend uit de viool te voorschijn roepen kan. Nu schafte J. zich een orchestrion aan, alleen met melodieen door trom, triangel en bekkens begeleid, en daarmede accompagneerde hij zijne muzikale buren. Dif was voor X. te veel! Ilij daagde J. wegens liurengerucht voor den vrederechter, die Donderdag onder aanhoudend gelach van het publiek van het ernstige geval kennis nam. Voor de uitspraak heeft hij een langen bedenk- tijd genomen, nadat gebleken wras dat partijen onverzoenlijk zijn. F)en 3en Maart zal hij het vonnis vellen; inmiddels hebben de buren nog voile vrijheid om hun muzikalen wedstrijd ongestoord voOrt te zetten. Een dure borrel 1 Een rijksveldwachter vroeg der houdster van een bierhuis te Maasbree een glaasje jenever. Te goeder trouw gaf zij het gevraagde, maar de man van de wet maakte tegen haar proces- verbaal op wegens den verkoop van sterken drank in t klein zonder //vergunning". En wat komt nu nog daarbij? Toen de rijksveldwachter zijn glaasje jenever betaalde, gaf hij hij haar zilvergeld om klein te maken. De oude vrouw gaf hem terug, o. a. eenige groschen en een twee-centimenstuk, beide aldaar verboden om in betaling te geven. Een tweede proces-verbaal wegens het uitgeven van vreemde munt kon niet achterwege biijven. De oude vrouw is voor de eerste overtreding tot 25 en voor de tweede overtreding tot /4 veroordeeld geworden, plus de kosten der beide processen-verbaal. Eenige kinderen speelden aan de waterkant van den Demer nabij het Burgfplein te Heusden, toen een hunner een 10-jarig knaapje, uitgleed en te water geraakte. Hulp van volwassen personen was er niet, waarom de jongens besloten, zich hand aan hand te stellen. Den eerste gelukte het op die wijze het drijvende knaapje bij zijne jas te grijpen, en nu met vereende kracht^n voorttrekkende, brachten zij den drenkeling op het droge. De redders zijn niet ouder dan 8 en 9 jaren. Ter waarschuwingEenige jongelieden in een provinciestad hadden in een dagblad een advertentie gelezen, waarin geld als hvpotheek op goederen van allerlei aard aangeboden was op eene wijze, die hun deed besluiten eens eene som in leen te vragen. Het adres was te Amsterdam. Als antwoord op hun briefje werd het volgende zonderlinge schrijven ontvangen: //Ik heb de eer Ued. te berichten, dat er geld meer dan genoeg be- schikbaar is, als er maar goederen voldoende aanwezig zijn. Mijn doel is enkel om zaken te maken, en laat hoogst ongaarne iemand verlegen zitten, zonder hem van dienst te zijn. Even- wel doe ik u bij deze opmerken, dat ik eerst een en ander moet komen zien, opnemen en taxeeren, waarna door mij met u dade- lijk de noodige bepalingen gemaakt worden. Indien u mij alzoo voor reiskosten, tijdverlies als anderszins vooraf per postwissel 20 overmaakt, dan kom ik dadelijk naar u toe, waarna ik bereid ben om bij het maken en overeenkomen der condition u van die 20 de helft terug te geven, ter tegemoetkoming in deze uwe extra uitgaven. Mocht er door mij geen zaken gemaakt kunnen worden, ligt het niet aan mij, doch enkel aan hem, die zoodanige voorwaarden stelt, die onaanneembaar, onbillijk en ondoenbaar zijn Volgt de handteekening en het adres. Daar de jongelui geen geld noodig hadden, zijn zij er ook niet ingeloopen, maar het kon soms wezen, dat de een, of ander de dupe werd van dergelijke advertentie. Een brutale diefstal heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag bij den predikant te Hoevelaken plaats gehad, Men heeft met behulp van een ladder een raam der bovenverdieping van de woning opgeschoven en het geheele liuis doorzocht. Er worden 60, twee uurwerken en eenige kleedereu vermist. Een Roermonds werkman, die zeer weinig drank kan verdragen en juist dientengevolge een paar malen met de Drankwet in conflict was gekomen, was tot opzending voor een half jaar naar Ommerschans veroordeeld. De man wilde, om dit te ontgaan met vrouw en kinderen naar het buitenland, doch kwam op het denkbeeld, ter gelegenheid van 's Konings 70sten ver- jaardag een verzoek om kwijtschelding in te dienen. De gratie is door Z. M. verleend, zoodat bet vertrek naar Duitschland nu ook vervallen kan. Een treurige gebeurtenis had Maandagavond te Nieuwepekela plaats. Zekere E. de Haan leefde, naar het verhaal luidt, reeds eenigen tijd in onmin met zijn kinderen. De man, die des iniddags van huis was gegaan, keerde des avonds terug, en werd toen bij het binnentreden van zijn woning door een schot in de borst zoodanig gewond, dat hij bewusteloos ter aarde viel. Later keerde het bewustzijn terug en gelukte het hem na groote inspanning de woning van een der ingezetenen op 20 minuten afstand te bereiken. Daar werd oogenblikkelijk een geneesheer ontboden, die constateerde, dat de man een wonde in de linker- borst had. Tengevolge van het bloedverlies bestaat er voor het behoud van zijn leven groote vrees. De justitie met een en ander in kennis gesteld, heeft alle vijf kinderen in verhoor genomen, die pertinent hunne schuld aan deze verwonding ont- kenden en voorloopig op vrije voeten werden gelaten. In Drente wordt thans voor de plaatsvervangers bij de natio- nale militie/500 h /525 betaald, vdor eenige jaren nog 700. Opmerkelijk groot is het aantal boerenknechts. die zich daarvoor aanbieden, meestal oppassende menschen. Zij zetten het geld op rente uit en kunnen met hun vroeger bespaard loon, na expiratie van hun diensttijd, allicht een keuterij huren en zoO hun eigen zaken doen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3