HAARLEMMERMEER, NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 10. Zaterdag 5 Maart 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND, BINNENLAND. Abonnementsprijs .1- II. de BTSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien Zoutaccijns. WEEKBIAD Per jnar, met Bijvoegsel franco per post. ,i zonder Bijvoegsel w 6. a 3. Enkele Nommeks 15 Cent. ABLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseerfin aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1-6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/s Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. De gepensioneerde Majoor tit. A. A. P. Kennedy te Hoofddorp is benoemd tot pontwachLr aan het Nieuwenmeer. In den morgen van 3 dezer omstreeks 5 uur is afgebrand een huisje van steen met pannen gedekt aan de Yijfhuizen, be- woond en in eigendorn behoorende aan L. H. v. d. Woude. Yermoedelijk aangekomen door vuur in den kachelpijp. Het huis is geheel, de inboedel grootendeels verbrand. Verzekerd in de Maatschappij te Oua-Karspel. Uitslag van de op 3 dezer in het koffiehuis ode Nederlanden" van C. Slikker te Hoofddorp gehouden verkooping ten overstaan van den notaris A. Merent J. Czn. te Haarlem van eene bouw- manswoning met aanhoorigheden en 2 hooi of graanbergen met werf, tuin en diverse perceelen wei- en bouwland alles staande en liggende aan den IJweg seetie C. kavel 6 te zamen groot 19, 59, 70 hectaren. Kooper de heer C. A. Gehrels te Haarlemmermeer voor/13681. BURGERLIJKE STAND van 23 Febr. tot 1 Maart 1887. OndertromcdGeene, GetrouwdW. Wiebes met G. Sehaap. Geboren Sara Cornelia, doehter van J. Poortier en S. M. C. Dee; Cornelia, dochler van K. Avis en E. Horstman: Teunis, zoon van C. A. Oppelaar en J. Los; Johannes, zoon van C. Roodzand en M. Schrier; Catharina Johanna, doehter van A. Balder en M. Kruisveld; Cornelis, zoon van H. Gaalswijk en M. Stout; Ilendrik Petrus, zoon van J. J. Blokker en C. M. NieuwlandCornelia, doehter van P. Ilavenaar en J. Yos; Geertrui, doehter van A. C. van Nieuwenhuizen en L. A. Burgers; Adrians, doehter van P. van Dam en M. van Donk. Overteden: Anna Catharina Plotie, oud 61 jaar, geh met F. J. C. Huijts; Maria van Wijk, oud 67 jaar, wed. j. M. Ides; Willielmus Andreas, pud 2 maanden, zoon van A. Goossens en F. KraaijenhagenDirk, oud 6 maanden, zoon van G. Jansen en F. Yenema; Cornelis, oud 12 maanden, zoon van C. van Tilburg en A. Jongeneelen; Geertruida, Maria, oud 2 maanden, doehter van D. Sistermans en M. C. GroenewoudJannetje van Pol, oud 25 jaar, gehuwd met R. Tukker; Pietertje Jannetje, oud 14 maanden, doehter van M. Kieft en E. de Boer. ENGELAND. Door het Parlementslid Howell is bij het Lager- huis een zeer delicaat zaakje aanhangig gemaakt. Deze afgevaardigde verzoeht n. 1. dat er een onderzoek inge- steld zoude worden naar de tegen den Londenschen gemeenteraad ingebrachte beschuldigiDg, omtrent het gebruiken van gelden nit de openbare kas, om invloed nit te oefenen op het Lagerhuis, wat betreft het voorstel tot hervorming van den Londenschen ge meenteraad. Ettelijke nren werd over de zaak beraadslaagd, en verklaarde de lord Treasurer, de heer Smith, ten slotte dat de Regeering de zaak in overweging zon nemen, wanneer de heer Howell zijn aanklacht duidelijk formuleerde. Zonden de Engelsche gemeenteraadsleden de slechte' gewoonten gaan navolgen van hunne jongere Amerikaansche broederen? De uitslag der door sir Drummond Wolff gevoerde onder- handelingen in zake de Egyptisehe kwestie, zijn niet evenredig aan den tijd welke zij gedunrd hebben. Het antwoord van den Turkschen Groot-vizier toch luidt, dat de Engelsche voorstellen onaannemelijk zijn, terwijl hij er op aandringt dat Engeland een datum bepale voor de ontruiming. Het antwoord der Engelsche regeering is nog niet ingekomen, doch de internationale moeilijkheden zijn er niet minder op ge- worden. De Londensche socialisteu hebben weder eens iets nieuws bedacht, opdat men hen niet vergete. Kozen zij vroeger Trafalgar square of andere pleinen en straten om demostraties te houden, Zondag jl. hadden zij daartoe uitge- kozen de St. Paul's cathedraal. Op allerlei manieren trachten zij de dienst te verstoren, doch het gebouw is zoo groot, en de massa kerkgangers was zoo aanzienlijk dat het door de socialisten gemaakte kabaal weinig merkbaar was. Indien de heeren hiermede willen voortgaan, dan zullen wij ons misschien voortebereiden hebben op het hartverheffend schouw- spel, dat de godsdienstoefeningen besloten zullen worden door een ferme kloppartij. De Times dringt dan ook aan op het nemen van strenge maat- regelen en het toepassen van zware straffen. Een gerucht dat ook Engeland den uitvoer van paarden zou verbiedeu, werd door den eersten lord der schatkist tegen- gesproken. DUITSCHLAND. Ook de voorloopige uitslag der herstem- mingen voor den Rijksdag blijkt gunstig voor de Regeering te zijn. Wei werden te Berlijn bij herstemming, de vier liberalen, tegenstanders van het Septennaat, gekozen, maar daarentegen was de Regeering in de pro vinciiin gelukkiger. Te Liibeck, waar Septennaats-mannen gekozen werden, gaf dit aanleiding tot een demonstratie der Socialisten, waardoor ernstige ongeregeldheden ontstonden De politie was onmachtig om de orde te herstellen, zoodat de militaire macht te hulp geroepen werd. Deze onderdrukte de onlusten, doch niet dan nadat een aantal personen ernstig waren gewond en een zeventigtal in hechtenis was genomeu. Voor de herstemming is er nog een telegram bekend gemaakt van den Paus aan den nuntius te Munchen, waarin dezen wordt aanbevolen bij het Centrum aan te dringen op goedkeuring van het Septennaat. FRANKRIJK, Na lange discussies en nadat de heer Goblet, naar aanleiding der onder prefecteu, de kabinets-kwestie had gesteld, is de Staatsbegrooting door Kamer en Senaat aangenomen. Niet zonder voldoening zullen de Franschen hebben ver- nomen, dat Turkije de Engelsche voorstellen in zake Egypte heeft verworpenhet is ongetwijfeld eene overwinning voor de Fransche diplomatic. De verhotiding tusschen de beide Westersche Mogendheden zal er echter niet hartelijker op worden. G: Den In Maart had er in de mijnen van Chatelies eene geweldige ontploffing plaats, waarbij meer dan honderd menschen het leven verloren. ITALIE. De crisis, welke men reeds opgelost waande door de optreding van een ministerie Depretis-Robillant, is door het mis- lukken dezer combinatie op nieuw uitgebroken en nog niet opgelost. Thans heeft het lid van den Senaat Sarocco de opdrarht tot vorming van een kabinet aanvaard, doch het is nog niet bekend of hij geslaagd is. De aandacht der Italianen wordt overigens geheel in beslag ge- nomen, door de berichten omtrent de verschrikkelijke aardbeving, die Noord-ItaliS geteisterd heeft. De ramp is erger dan die van Casamicciola en het aantal dooden moet meer dan 2000 bedragen. Duizende vreemdelingen, die het koude seizoen aan de Riviera doorbrachten, zochten hun heil in een overhaaste vlucht, en voor de neeringdoenden van Nizza, San Remo, Ventimiglia enz., is het een zware slag. De Koning en de Paus zouden belangrijke geldsommen tot leeniging van den nood, doch eerstgenoemde meldde dat ernstige staatsaangelegenheden hem verhinderden de geteisterde streken persoonlijk te bezoeken. De bekende Staatsman, Kardinaal Jacobiui is den laatsten Februari te Rome overleden. BALKAN STATEN. Na een kort tijdperk van kalmte is er nu plotseling onder het garnizoen van Silistria een oproer uitgebroken, en men veronderstelt dat Schumla dit voorbeeld zal volgen. Waarschijnlijk zullen de Russen hiervan wel iets meer weten De noodige troepen werden tegen de oproerlingen afge- zonden, en het oproer is onderdrukt. Het voorbeeld te Amsterdam gegeven heeft in een paar plaatsen aanstekelijk gewerkt, en de belijders van het Socialisme doen de onaangename ondervinding op, dat een zeker deel van hel volk er niet het minste kwaad in zou zien, werkelijke, heusche martelaren van hen te maken. Maar tu Vas voulu, George Dandin, want het is immers niet te verwonderen dat het volk, na op 's Konings feest gesard en beleedigd te zijn door het loopen der Socialisten met de roode en zwarte kleuren en het verspreiden van een misselijk pamphlet, tegen den koning, naar men zegt geschreven door een ontslagen Indisch ambtenaar, dit den heeren Sociaal-democraten eens ge- voelig betaald heeft willen zetten Vooral in Leiden is er nog al bar huis gehouden, zoodat een paar herbergen, waar de Socialisten gewoon waren bijeen te komen, letterlijk in een puinhoop zijn veranderd. Eerst nadat het tumult een paar avonden had gewoed, keerde de kalmte onder de Leidenaars terug. Ook in Rotterdam gaf men aan zijn wrevel tegen de socialisten lucht, en een paar colporteurs van Recht voor Allen moesten door de politie in bescherming genomen en in veiligbeid gebracht worden. Natuurlijk klagen de socialisten, die immer3 steeds getoond hebben zoo doordrongen te zijn van hetgeen zij als burgers van den staat aan politie en Justitie verschuldigd waren, steen en been dat niet onmiddellijk alles is uitgerukt om te voorkomen dat een haar van hun hoofd gekrenkt of een ruit in hun huis gebroken werd. Gedurende de laatste dagen is het echter weder overal rustig, en begint men zich in Amsterdam voortebereiden op de feesten, die in de volgende maand gedurende 's Konings verblijf zullen plaats hebben, en die nog al iets beloven. Hetzelfde doet de Internationale Tentoonstelling van Voedings- middeleD, die gedurende een viertal maanden, in den aanstaanden zomor, landgenoot on vreemdeling naar de Amstelstad zal lokken, en waarvoor het gebouw reeds een goed eind gevorderd is. a Propos nog van 's Konings verjaardag, deze zal voor den koetsier Kabelaar, wel steeds een heuglijke gedenkdag blijven. Z. M. de Koning heeft hem n. 1. een levenslange wekelijksche toelage van f 5.toegekend, terwijl hem bovendien een medaille vereerd zal worden. Grondwets-herziening. De beraadslagingen over hoofdstuk I der Grondwets-her ziening werden eindelijk in de Kamer ten einde gebracht, en het hoofdstuk met 47 tegen 33 stemmen aangenomen. Daarna kwam aan de orde, afdeeling I van hoofdstuk II, han- delende over de troonopvolging, waarvan de algemeene beraad slagingen heden ten einde werden gebracht, zoodat morgen met de artikelsgewijze behandeling een aanvang zal worden gemaakt. De heeren P. L. Faes, firma P. L. Faes Zcon, te Breda, P. J. Vermeulen en L. J. Meuwese, firma H. T. J. van derVen, te 's-Hertogenbosch, en J. Th. Werners, te Vechel, alien zoutzieders, hebben zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1