11 A A 15 LEMMERM EE NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 11. Zaterdag 12 Maart 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. YVnS\; Abonnementsprijs J. H. DE BlISSY, Kokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien van 1--6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. zonder Bijvoegsel n Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREEEENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien warden aangenomen door alle boekliandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. Eeest op feest is er in de vorige weken door de school- kinderen te Abbenes gevierd. Eerst dat op den 70sten verjaardag van Z. M. onzen geeerbiedigden koning; toen bet gewone jaar- feest naar aanleiding van den geboortedag 1 Maart van Dr. J. P. Heije. Yoor het eerste waren de kosten goedgemaakt door de vrijwillige bijdragen van eenige ingezetenen alhier; voor het tweede had de heer W. Zervas, schoonzoon van den dichter, op zijne bekende edelmoedige wijze zorg gearagen. Beide feesten kenmerkten zich door eene buitengewone geestdrift tier schooljeugd. Hoe kon het ook anders! De eerste is hun Koning uit Oranjebloed, de welbeminde nazaad van een voorgeslacht van Yorsten, dat 300 jaren lang een onmiskenbare zegen voor het kleine, vrije Nederland is geweest; de laatste was hun vriend, van wien velen nog heugenis hebben, en die hen zelfs na zijnen dood niet vergeten heeft. Konir.gskoeken werden op het eerste feest rondgediend, het fraaie en welgelijkend portret van Z. M. aan ieder der scboolkinderen geschonken en menig Oranjeliedje uit voile borst gezongen, afgewisseld door een//lang zal hij leven Doch op dien juichtoon was het, alsof eensHaps de ernstige stem van Dr. Heije zich deed hooren: Goed zoo! Wij buigen voor den Koning neer En roepen wel: //lang moog' hij leven!" Doch, dat is rnaar uitwendige eer En die het plicht is hem te geven; Maar zoo in 't innigst van 't. gemoed Hem lief te hebben boven maten, En huis en hof, en goed en bloed Yoor Hem en 't Yaderland te laten, Dat staat er of ik heb het mis Dat staat er in geen wet geschreven, Dat moet in 't diepst des harten leven; Dat is wat roeer nog, dan te geven Den Koning wat des Konings is." En vroolijk jubelden de kinderen voort de toekomst van het Vaderlandonder het genot van allerlei versnaperingen, het ontvangen van premie-gelden voor hunne spaarzaamheid, en van vele prijzen voor getrouw schoolbezoek. Aandoenlijk was het, toen de beste zangers en zangeressen der school, geschaard voor de premieplaat van het Nieuws van den Dag, met hunne reine kinderstemmen een hartverheffend Wilhelmuslied zongen. En het was alweder, of onder het uitstorten dier toonen de muzikale stem van Heije zich mengelde: //Oranje-houtje kan geen kwaad 1" Dat heb ik wat gezongen; En 'k heb er als een jongen, Mee loopen zwieren langs de straat; En 't zal me nooit berouwen, Wilhelmus van Nassouwen 1 Wat hadden zij een schik, die kleine kleuters, die soma, o zoo verkeerd! maar toch altijd even aantrekkelijk blijven: //O, Mijnheer en Mevrouw 1" schreef een meisje in haren brief aan den Heer en Mevrouw Zervas, te Keulen, »o! als u hier ge weest waart; zou u zelf ook wel gaarne met ons medegespeeld en gezongen hebben." In langen tijd hadden de vlaggen niet zoo gewapperd op Abbenes als op s Konings feestdag, en opge- wekter dan ooit te voren vierden de kinderen de herinnering aan het geboortefeest van Dr. J. P. Heije. Dat is de zegen der liefde, die Oranje aan Nederland, en Nederland aan Oranje verbindt; die de schooljeugd van Abbeneseene blijvende en dank- bare toegenegenheid doet behouden voor hunnen overleden vriend Dr. Heije cn de zijnen. P. Boekel. De kerkeraad der Herv. Gemeente N.-Vennep is//doleerende". De predikant gaat niet met hun mede. Jongstleden Zondag is rde orde niet verstoord. De politie was evenwel aanwezig. BURGERLIJKE STAND van 2 tot 8 Maart 1887. OndertrouwdJ. Aellekoop en J. Oosterom. GetrouwdJ. A. de Poorten en C. van Maren; J. J. P. Stevenson en I1. Coevert; A. Vermeulen en J. Mulder. Geboren: Pietertje, dochter van J. van Aalst en K. Kool Cornells Petrus, zoon van J. Jansen en A. Nijs; Dieuwertje Jacoba, dochter van D. Molenaar en A. BakkerMetje, dochter van A. Pruissen en C. Brewie; Geertruida Cornelia, dochter van P. Pieters en V. Lelieveeld; Jan, zoon van J. Vis en E. Ver- rijde; Hendrikus Cornelis, zoon van H. Veldkamp en^ L. A. H. van EsTeunis, zoon van J. Boon en G. Kooij; lheodorus, zoon van J. Schonten en H. v. d. Yosse; Cornelia Margaretha, dochter van L. v. d. Zon en R. Ploeg; Anna, dochter van v. Warmerdam en M. Broer; Maria Magdaleua, dochter van J. v. d. Horst en J. M. Gedaan Johanna Maria, dochter van J. Bakker en N. Straathof; Margaretha, dochter van F. Dithol en M. Plessius; Dirk Danker, zoon van P. G. Versluijs en C. Kooij; Cornelis, zoon van B. Winkel en P. Kouwenberg, Cornelis zoon van C. van Haastrecht en J. M. Duiuhoven. Overleden-. Klaas, oud 2 jaar, zoon van W. Komen en T. Barteling; Hendrik, oud 8 par, zoon van J. Bras en H. C. v. Kritnpen Adriaantje v. Bostelen, oud 78 jaar, wed. van J.G. Hulsbos; Susanna, oud 45 jaar, dochter van W. Eilipse en J. C. v. d. Moer; Raampe Ploeg, oud 33 jaar, geh. met L. d. Zon Liefje Beunder, oud 72 jaar, wed. van P. Spaans; Teunis oud 2 jaar, zoon van M. Cardol en M. v. d. GoerfCordelia Marga retha, oud 3 dagen, dochter van L. v. d. Zon en R. Ploeg. ENGELAND. Sir Michael Hicks Beach, de man wiens motie indertijd tot het aftreden van het Ministerie Gladstone aanleiding gaf, is thans als Minister voor Ierland afgetreden, doch zal zonder portefueille nog deel van het KabiDet blijveD uitmaken. Officieel heet het dat een oogziekte aanleiding gaf tot zijn heen- gaan, doch de ware reden schijnt te zijn, dat de Iersche taak te zwaar voor zijne schouders was. Thans zal de heer Arthur Balfour beproeven wat hij in de weinig benijdenswaardige positie als Iersch Minister zal kunnen doen. De zending van Sir Wolff in Egypte heeft weder een punt van bespreking in het Lagerhuis uitgemaakt, waar Sir James Ferguson verklaarde, dat de Regeering van Sir Wolffs zending goede uitkomsten verwacht. Hij is thans te Konstantinopel, waar hij der Porte voorstellen doet, die tot een outrunning van Egypte kunnen leiden, zonder dat land aan al te groot gevaar bloot te stellen. Tnsschen Engeland en Venezuela is de toestand zeer ge- spannen en zijn de diplomatieke betrekkingen afgebroken. De strijd loopt over een gedeelte grondgebied dat beiden voor zich opeischen. Op dat punt zijn de Engelschen tronwens onverbeterlijk. Nn hebben ze weer aan de Goudkust eenige landstreken geannexeerd, naar zij zeggen met het prijzenswaardige doel de handelswegen vrij te maken en den slavenhandel te onderdrukken. Het schijnt tegenwoordig bij de regeeringen een wedloop te worden, wie op de meest slimme en slinksehe manier militaire zaken van de andere te weten zal komen, die niet precies voor publiciteit bestemd zijn. Een der teekenaars aan het Arsenaal te Chatham, Eerry genaamd, is blijkens eene OfficieSlo mededeeling ontslagen,omdat het hleek dat hij teekeningen van Torpedo's enz. aan Amerika had verkocht. Indien hij er eenvoudig met ontslag afkomt, dan schjjnt de Engelsche wetgeving op dit punt al even zonderling te zijn als op zoo vele andere. DUITSCHLAND. De nieuwe Rijksdag is bijeen gekomen en namens den Keizer met eene troonrede geopend, waarin getracht werd zooveel mogelijk een vredelievenden toon aan te slaan. In het bnitenland, speciaal in Frankrijk, is men ecbter met geheel voldaan, en evenmin zijn de Engelsche bladen tevreden. Het blad van den heer C16menceau, de Justice, noemt het een niets zeggend stuk en do Times is van oordeel dat indien de toestanden zooveel verbeterd waren, daarvan wel opzettelijk melding gemaakt zoude zijn. Intusschen is de legerwet reeds bij tweede lezing aangenomen met 223 tegen 48 stommen, terwijl het centrum zich buiten stem ming hield. Over het constitutioneele bezwaar, dat nog zestig meuwe leden (de herstemmingen) zitting moesten nemen, heeft men zich met druk gemaakttrouwens de Dnitschers zijn er aan gewoon, door hunne regeerders op cavaliere manier behandeld te worden. De geruchteu omtrent geheime overeonkomsten tusschen verschillende mogendheden, ontbreken in deze tijden natnuilijk niet. Zoo spreekt men nu wfier, van een verbond tnsschen Dnitsch- land, Oostenrijk en ItaliG, welk land voor zijne hulp bij eon eventueelen oorlog tegen Rusland of Frankrijk, beloond zon worden met een gedeelte der provincie Tirol en Nice met Savoie. Zulke gerucbten zijn er echter zoovele in omloop, zonder dat men op de juistheid er van kan vertrouwen. FRANKRIJK. Tot de vreemdsoortigste gedeelten van de Eransche republiek behoort ongetwijfeld het eiland Corsica. De geschiedenisseu der eeuwen lang durende vedetta s zijn te wel bekend, dan dat wij die hier behoeven te herhalen Nn heeft er zich de grappige vertooning voorgedaan, dat een advokaat die met een gedeelte der openbare machten van gevoolen verschilde, zich in het gebergte had teruggetrokken en een geregelde oproer- bende van een honderd man vormde. De zaak is gelukkig zonder bloedvergieten geBiudigd, maar de rechterlijke macht op het eiland schijnt zich in deze zoo eigenaardig gedragen te hebben, dat de afgevaardigde Cuneo d'Ornano de Regeering daarover wonschte te interpelleeren. Op de verklaring echter van den Minister Goblet, dat er in den toestand op Corsica verbetering gebracht zal worden, trok de heer Cnneo zijn interpellatie in. Te Toulon is het oorlogsfregat Iphigenie, door brand geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. SPANJE. Een geheele of gedeeltelijke MinisterieGe crisis schijnt weder op handeu te zijn. Reeds is de minister van oorlog ver- vangen en spreekt men van het aftreden van nog andere Ministers. Wat de oorzaak dezer crisis is wordt niet gemeld. BELGIE. In een der kolenmijnen in Henegouwen heeft weder een ontzettend ongeluk plaats gehad. Door eene ontploffing wer den nl. 144 werklioden ingesloten en toen het gelukte hen te bereiken, hadden reeds alien door verstikking den dood gevonden. De toestand in de streek, waar de mijn gelegen is, is niet te beschrijven. BALKAN-STATEN. Het oproer in Bulgarije is op bloedige wijze onderdrnkt, en de Regenten trachten door het nemen van de meest gestrenge maatregelen eene herhaling daarvan te voor- komen. Ettelijke officieren, die aan den opstand deel namen, werden voor den Krijgsraad gebracht, ter dood veroordeeld en gefusilleerd, alles binnen de 24 uur. Nu wordt echter beweerd dat onder de geSxecuteerden Russische onderdanen waren, en blijkt dit waar, dan heeft Rus land een geschikte gelegenbeid Bulgarije te bezetten, waarvan een oorlog met Oostenrijk het onvermxjdelijk gevolg zoude zijn. Het zou een geluk voor Europa zijn, indien de Sultan naar de andere zijde van den Bosphorus verhuisde en men het lurksche rijk maar onderling verdeelde.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1