KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMIvIERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Het was, zeiden zij, dien dag zoo pleizierig op het ijs; er waren wel 300 personen op de ijsvlakte, en nu was het jammer dat de boot het ijsvermaak dreigde te verstoren. Een postkantoor in een sigarenkist. De eenige persoon, die zich in de winkel bevond, nam hem van het hoofd tot de voeten op en antwojrdde //Ziek" welk de bedragen waren gestort. Yan het meerdere wordt toe- gekend, zoo lang slechts eene serie is uitgegeven aan den directen of de directeuren 10 pCt., aan de commissarissen 20, aan de com- missie van advies 25; a3n de aandeelhouders, te verdeelen in verhoudins van het getal der aandeelen 20. aan bet reservefonds 20 pCt. Wanneer meer serien zijn geplaatst, wordt dezuivere winst verdeeld in zooveel deelen, als er serien van het kapitaal zijn uitgegeven. Bovenstaande repartitie geldt aldsdan voor een dier deelen ten aanzien van de tweede en volgen le wordt de winst verdeeld: 60 pCt. aan de aandeelhouders, 10 pCt. aan den directeur of de directeuren, 10 pCt. aan commissarissen, 10 pCt. aan de comtnissie van advies en 10 pCt. aan het reservefonds. Yan 2 tot 7 April zal te Amsterdam in het gebouw voor de Voedingtentoonstelling door de Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde eene bloemententoonstelling gehouden worden, die zeer schitterend belooft te zijn. Het gebouw, dat weldra gereed zal zijn, leent zich door goede verhouding der afmetingen en door den overvloed van licht, hoofdzakelijk bin- nenvallende door de gedeeltelijk uit glas bestaande overkapping, bijzonder voor dit doel. Hier te lande werd nog nimmer eene bloemententoonstelling in een zoo ruim en, laten wij er bijvoegen, in een zoo geschikt lokaal gehouden. De oppervlakte, niet minder dan 6000 M2 bedragende, maakt een grootschen aanleg met breede wandelpaden mogelijk en zal deze tentoonstelling voorzeker bewaren voor de fout, die zooveel andere, vroeger gehoudene aankleefde, nl. dat door onvoldoende ruimte de plan- ten te dicht bijeen geplaatst moeten worden en de afzonderlijke groepen niet tot haar recht koda'en. Ruim, gelijk het lokaal is, zijn er prijsuitlovingen, te zamen ongeveer 10,000 beloopende, en terwijl de gebruikelijke eere- Riploma's meer en meer in discrediet geraken en minachtend r/papieren prijzen" genaamd worden, zullen de hooge prijzen bij deze tentoonstelling voorzeker velen tot mededinging uitlokken. Niet alleen uit het binnenland, doch ook uit Belgie en Enge- land, de bloemenlanden bij uitnemendheid, kunnen belangrijke inzendingen tegemoet gezien worden. Onder die uit ons land zal zeker eene eereplaats innemen eene groote verzameling sier- planten, palmen, enz., door den directeur van den Leidschen Hortus toegezegd. Met den aanleg van de ruimte in het gebouw heeft zich wel- willend belast de tuinbouw-architect Leonard Springer. Door het hoofdbestuur van de Maatschappij van landbouw en veeteelt in Friesland is ter griftie van de arr.-rechtbank te Leeuwarden gedeponeerd een handelsmerk, dat de in Friesland wonende zuivelbereidende leden dier Maatschappij, tevens houders van melkvee en als zoodamg door de afdeeling der genoeinde Maatschappij, waartoe zij behooren erkend, zullen bezigen als merk op eene etiquette, welke op de Friesche botervaten, waarin de door hen geproduceerde natuurboter is verpakt, wordt bevestigd. Aangezien dik wij Is vergeefsche pogingen worden aangewend om het aan tongblaar lijdende vee voedsel toe te dienen, ver- dient het opmerking dat ingekuild verzuurd gras met goed gevolg aan de lijdende beesten werd voorgezet. Sommige koeien, die onmogelijk hooi konden eten, nuttigden verzuurd gras met gemak en gaarne. le I'arma zal in de maand September van dit jaar een inter- nationaal concours worden gehouden van landbouw—werktuigen. Er zullen in het geheel 71 eere—diploma's worden uitgeloofd, 14 gouden medailles, 26 zilveren en 31 bronzen. Uit Loosdrecht schrijft men Door eenige veehouders te Loosdrecht is in den afgeloopen •winter een proef genomen met het voederen in plaats van met lijnkoeken, met eigen vervaardigde koeken van het volgende meng- sel: 1 hectoliter maismeel, vermengd met hectoliter rogge- meel21 liter lijnzaad en 210 liter water. Het lijnzaad wordt tot dat doel vooraf in het water gekookt, daarna met de ge- noemde stoffen vermengd en geroerd tot de pap stevig is. Yervolgens wordt deze in een broodpan gedaan en de koeken zijn gereed. Ned. Herv. Gem. Beroepente Axel J. Wieten te Broek op Lansrendijk; te Schoondijke bij Breskens (Zeeland) Geertsema Beckering predi- kant te Oosterzee en Echten (gem. Lemsterland)te Wouters woude (Fr.) ds. Hoekstra te Burum (Kollumerland)te Wad- dingsveen (cl. Gouda) Y. Bootsma te Lunteren; gecombineerde gemeente te Pretoria, Heidelberg, Handeston en Middelburg, (Transvaal) E. W. Heinecken te 's—Gravenhage; te Heteren W. Mense te Zwijndrecht. Bedanktvoor Zegveld door C. Bouthoorn te Sprang; voor Zoelmond (bij Tiel) door H. J. Hulscber te Reeuwijk; voor llarderwijk door H. Van Selms te Leerdam; voor Opende (Gr.) ^,00r.,r^- k- P- Goeree le Kerkwerve; voor Sommelsdijk door 2J- Wolf te Odijk; voor Koudum en voor Nyega en Elahuizen (cl. Sneck) door J. Rijnenberg te Ternaard (cl. Dok- kum); voor Guenga, Gouw en Oflingawier door P. H. Versteeg te Heer Hugowaard; voor Langweer (Fr.) ds. Geertsema Bec kering te Oostzee (Fr.); voor Andijk (Gr.) A. F. Eilerts de Haan te Borger (Dr.); voor Aalsmcer door C. Tlattink teApel- doorn; voor Breedevoort door J. B. Nusselder te Kootenvoor Zoetermeer en Zegwaart door M. H. Bolkestein te Woubrugge; voor IJselmuideu door P. Wierma te Genemuiden. Drie liefhebbers van schaatsenrijden stonden voor de Haagsche rechtbank terecht, om zich te verantwoorden over een zeldzaam voorkomend feit. Het waren een arbeider, een scbipper en een schippersknecht uit de gemeente Koudekerk. Hun hartstocht voor de edele kunst en hunne zucbt naar deugdelijk ijs bracht hen den 27en Januari van dit jaar op het voornemen, om met hun drieen de rivier de Rijn, tusschen de gemeenten Hazerswoude en Koudekerk, toen dit vaarwater dicht lag, te versperren met een groot eind gegalvaniseerd ijzerdraad, om te voorkomen dat de stoomboot de Volharding, kapitein Goudkade, die zich een doortocht door het ijs zocht te banen, den tocht zou voortzetten. De boot staakte na de handeling van het drietal den verderen tocht. Of dit geschiedde tengevolge van het beletsel, dan wel wijl het ijs werkelijk te dik was om met goed gevolg te kunnen doorvaren, bleek niet duidelijk. Toen de kapitein den ijzeren draad, die door de beklaagden aan weerskanten van den oever werd vastgehonden, trachtte te verwijderen, werd hij tengevolge van die poging aan de hand verwond. De beklaagden zeiden, dat zij geenzsins het voornemen hadden den weg voor alle schepen te versperrende daad moest meer beschouwd worden als ween echte Hollandschejongens streek," daar zij met leede oogen aanzagen dat het ijs kapot gevaren werd. Trouwens beweerden zij de boot was niet tegenhouden door den ijzeren draad, want zij gleed er over heen, een bewijs dus dat de draad niet hoog gespannen was. De substituut-officier van justitie, mr. Hulshoff, oordeelde dat er gevaar was ontstaan voor de schroef van het schip en betoogde dat, al heeft de daad van beklaagden geene ernstige gevolgen gehad, het toch een ernstig feit is, booten te belemmeren, die daarboven reeds door het ijs aan belemmering onderhevig zijn, Hij vorderde tegen ieder der beklaagden 10 dagen gevangenisstraf. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht stond terecht een militair, wiens zaak zulk een uitgestrekt verloop had, dat zij tot in de wateren van Atjeh moest worden opgespoord. De toedracht van een en ander is als volgt: Op 24 December 1885 bevond zich Zr. Ms. stoomschip //Palembang" in de Zandbaai bij Poeloe-Bras, in de wateren van Atjeh; onder bevel van den luit.-ter-/.ee De Ruijter van Steveninck, begaven zich een achttiental schepelingen, onder »ie twaalf met geweren gewapenden, in een barkas naar den wal, ten einde zich in het schijfschieten te oefenen. Toen eenigen tijd was geschoten, verschenen plotseling eenige Aljehers, die op hen schoten, waarop eenige verwarring ontstond en de geheele troep ging loopen met achterlating van kardoeskoker en geweren van de in den observatiepost zich bevindende man- schappen, niettegemtaande door den luitenant De Ruiter was gelast, dat zij front naar den vijand zouden maken. Slechts de luitenant, een stuurman, en twee matroozen bleven achter, die al rt-tireerende op een heuvel vluchten, waarvan zij later, toen huIp van de //Palembang" kwam, waar het schieten was gehoord, werden ontzet, en de verdere zich aan wal bevindende mansehappen te hulp kwamen. Beschuldigd van het lafhartig vluchten voor den vijand met achterlating van wapenen, stonden voor dit feit voor den zee- krijgsraad in Atjeh een tiental schepelingen terecht die alien werden vrijgesproken. Behalve deze was ook onder hen L. Berk, oud 26 jaren, geboren te Amsterdam, destijds korporaal, thans marienier 3e kl. en te Utrecht in voorloopige hechtenis. Deze werd wegens ziekte naar Nederland opgezonden, zoodat zijn zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof moest worden beeindigd en waarvoor hij terechtstond. Door bekl. was o. a. opgegeven, dat hij op het hooren schieten en op het plotseling verschijnen van den vijand zoodanig door den schrik was bevangen, dat hij wfs neergevallen en geen kracht had om op te staan, ook niet op de order van den officier, om halt te houden en front naar den vijand te maken zijne beenen weigerden hem den dienst; ook leed hij aan rhutna- tische aandoeningen en duizelingen, waarvoor hem de dokter daags vdor het voorval nog vrij van dienst had gegeven. Ook het commando van den offlcier was door hem niet gehoord. Door den advokaat-flscaal was op grond van een en ander voor beklaagde vrijspraak gevraagd; het Hoog Militair Gerechts hof, dat in deze zaak uitspraak deed, vereeuigde zich geheel met het gevoelen van den advocaat-fiscaal en sprak den bekl. vrij van hetgeen hem ten laste was gelegd, alsmede an dienst- weigering, en gelastte zijn onmiddellijk ontslag uit het arrest. Een zonderlinge wedddenschap is dezer dagen te Weenen beslist. Een graaf prees in een gezelschap de aangename zijde yan den winter. //Ja" zei em der aanwezigen, //dat zegt gij, die in een prachtige pels gehuld naar uw club of naar den schouw- burg gaat, waar alles samenwerkt om u het leven aangenaam te maken en waar gij van koude noch ongemak iets gevoelt. Ik zou u wel eens willen zien rondloopen half in loinpen gehuld, zonder warme woning en niet wetende of gij voor uw zuur verdiende penr.ingen brood of kolen zult koopeii". //In ieder geval zou ik brood koopen, want de koude zou mij nietsderen" "Gij," zeide baron M., //geen drie dagen houdt gij het in een koude kamer uit, slecht gekleed en zonder voldoende voedsel". //Nu als het een weddenschap geld, dan verbind ik mij tot acht dagen bittere armoede". //Aangenomen, de verliezer geeft een souper met champagne en een flinkesora aan eene liefdadigheids instelling". De weddenschap werd beklonken en 's anderen daags speelde Graaf W. den //armen duivel". Er werd hem eene kamer gegeven, welke niets bevatte als een wormstekerige stoel en tafel, een stroozak tot tigging en een stompje kaars op een flesch tot verlichting. Een ruit was gebroken en met een stuk papier de opening toegeplakt. De graaf behoefde alleen voor zijn lichamelijk onderhoud te zorgen. Eenige personen werden aangesteld, om hem te bewaken. Zondagsmorgens begon hij den arbeid: Hij kreeg 30 kreuzer vooruit en verschafte zich hiervoor warme soep, een weinig brood met worst en een glas slechten brandewiju, benevens twee sigaren (havana's waren het zeker niet). De graaf werkte onvermoeid en had 's avonds weer 30 kreuzer verdient. Indien hij niet verscheidene malen had moeten heen en weer loopen om zijn verstijfde leden te verwarmen, was zijn verdienste zeker grooter geweest. 's Nachts leed hij bittere koude onder de onvoldoende dekking, terwijl de wind door de gebroken ruit blies. Toch ging hij den volgenden dag aan 't werk maar verdiende slechts 20 kreuzer. Zijne handen waren gesprongen en hij kon zijne werktuigen bijna niet meer hehandelen. Den derden dag was het zoo koud dat de graaf een gedeelte van zijn verdienste aankolen uitgaf. Hij verdiende nu slechts 10 kreuzer. 's Woensdags kon hemdiij bijna niet meer opstaan; al zijn ledematen ontzegden bun dienst. Toch begon hij zijn werk, maar 's middags gaf hij zich over- wontien, met de opmerking dat het een kunst is, 's winters eene arrne drommel te zijn. Bij het keurige souper door graaf W. gegeven, dronk hij het eerste glas op de vereeniging tot verschaf- fing van brandstof, welker kas er zeker ook wel bij gevaren is Eenigen tijd geleden deed een inspecteur der Posterijen een dienstreis in het Noordwesten der Yereenigde Staten, en kwam bij die gelegenheid in een klein stadje in Idaho. Hij stapte de eenige winkel binnen en vroeg: //Waar is hier het postkantoor //Wel, grappenmaker, dat is precies hier. Waar dacht je wel dat het anders was De inspecteur keek eens naar de toonbank, waarop de bekende rijen zwarte flesschen stonden, naar een paar vaten suiker en eenige andere artikelen, maar ontdekte niets dat op een post kantoor geleek. //Waar berg je de brieven op?" »Daar; in dat sigarenkistje. Zeg er eens. kan jij iets, dat vlak voor je neus staat, niet zien?" De Inspecteur keek eens in het kistje, en kwam tot de ver- makelijke ontdekking dat de brieven er in lageu, onler eindjes sigaar enz. //Waar is de postdiricteurvroeg hij. //Uit jagen". //En wie neemt dan den dienst waar, wanneer hij uit is?" //De klerk". //En waar is die?" //Wie bedient dan nu het kantoor?" //Indien je naar de waarnemende diricteur zoekt, kijk mij dan eens aan. Die ben ik". //Ben je een gezworen ambtenaar?" //Niet precies; niet gezworen en niet bezworen ook". Natuurlijk kon de waardige Inspecteur met dezen staat van zaken geen vrede hebben en hij vertelde den inau dat Uncle Sam's zaken op die manier niet gedreven konden worden. Hij kreeg ten antwoord dat, zoo de boel hem niet beviel, hij er den volgenden dag maar met den Diricteur zelf over moest spreken. Den volgenden morgen was de inspecteur reeds vroeg bij de hand en vond den postmeester, die er alles behalve lieffelijk uitzag. "Zoo, ben jij die snuiter, die de postkantoren inspecteert? En mijn manier bevalt je niet? Uitstekend", zoo vervolgde hij, tegelijkertijd het kistje dat het postkantoor bevatte grijpende. //Ik ben een kerel van weinig woorden, maar des te meer van daden. Vertel jij aan dien vent in Washington, dien ze Uncle Sam noeinen, dat hij zijn blvijfiig-gulden-'sjaars postkantoor terugneemt en er voor mijn part mee naar den duivel kan loopen. Ik dank je voor je postdiricteurderij". En tneteen slingerde hij het geheele postkantoor de straat op, met een vriendelijke uitnoodiging aan den inspecteur om zoo gauw mogelijk denzelfden weg te nemen en niet om te kijken, indien hij er ten minste op gesteld was zich te blijven verheugen in het bezit van eene goede gezondheid. Uit Ylkmaar wordt i.d. 6 Maart gemeld: In den afgeloopen nacht gebeurden te Alkmaar twee ongeluk- ken. Tegelijkertijd, ongeveer te 2£ uur, ontstond brand in een huis aan het Luttiondorp, die vrij spoedig werd gebluscht door het vrijwillig brandweerkorps //de Turnclub", en had in de stoom—strookarton—fabriek eene ontploffiug plaats door het onver- wacht omhoog springen van het deksel van den ketel waarin eene kokende massa papierpap aanwezig was; die massa en de vrijgeworden stoom kwamen terecht over drie werklieien, die zich nabij dien ketel bevonden, waardoor 2 hunner doodelijk zijn gewond en de derde ook zware brandwonden bekwam. De slag was zoo sterk, dat de dakpannen van de fabriek in de lucht vlogen en de knal tot zeifs in de stad werd gehoord, niet- tegenstaande de fabriek op 15 min. afstands daarvan is verwijderd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3