HAAELEMME IIMEE NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 12. Zaterdag 19 Maart 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. r\\NAfJ Abonnementsprij s J. II. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKBLAI) Per jnar, met Bijvoegsel franco per post. n zonder Bijvoegsel Enkklf, Nommers 15 Cent. /6.- 3. ABLE TOEZENDINGEN, RED ACT IK EN UITGAYE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postlcantoren, brievengaarders en postboden. Van verhuizing in de gemeente Haarlemmermeer, moet, volgens de algemeene politie-verordening, binnen veertien dagen ter Se- cretarie worden kennis gegeven, met opgaaf van de sectie en het huisnummer van het verlaten en het betrokken perceel. Overtreding wordt gestraft met eene boete van 3. Deze kennisgeving kan ook per briefkaart worden gedaan. Het bureau van bevolking en van den burgerlijken stand is geopend van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur. Het aantal schoolgaande kinderen beneden 12 jaar oud in deze gemeente op 1 Januari 1887 bedroeg 980 jongens en 852 meisjes, en dat der niet schoolgaande kinderen beneden 12 jaren, 190 jongens en 277 meisjes. Den 16 Maart des avonds omstreeks half elf ure, is afgebrand het woonhuis bewoond door J. Salomon, vijf huizerweg P. 15/30. alsmede de inboedelvermoedelijke oorzaak door vuur uit de kagchelpijp. Verzekerd te Oudkarspel, het huis voor 550 en de inboedel voor 400. De opbrengst van de op 8, 11 en 15 Maart 1887 door Dijk- graaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden verpachting van grasgewas over 1887 van de Ringdijken en Polderkaden is geweest. Ringdijken10557. Polderkaden1662. Totaal f 12219.— BURGERLIJKE STAND van 2 tot 15 Maart 1887. Ondertrouwd: A. Kraak en A. van DijkC. J. Fillekes en G. Vaalburg. GetrouwdGeene. Geboren: Johannes, zoon van J. Stroomer en C. Roozendaal Johanna, dochter van P. Aalbersberg en A. Kool; Berdina, dochter van J. C. van Stain en G. E. v. GamerenCornelia Elizabeth, dochter van G. M. v. Wieringen en K. vanBerkel; Simon, zoon van J. Huiberts en A. Vleerlaag; Maria Sofia, dochter van W. Spierings en W. M. Bange; Gerrit, zoon van P. de Yette en P. van Kooijk; Bartholomea, dochter van A. Panis en C. Hey; Catharina Christina, dochter van H. de Ko- ning en C. J. Kos; Jantje Helena, dochter van S. Schipperen H. J. Dikkeboom; Gijsbertje, dochter van N. Boterblom en C. de Wit; Hendrikus, zoon van G. T. Mesraan en A. Wichert; -Ornelis, zoon van G. Mostaard en M. SpijkerEranciscus, zoon van L. legels en J. KrijnenTiebechien Hillegonda Jacoba Elisabeth, dochter van J. C. Wessels en G. Bosnia; Gijsberta Mana, dochter van A. N. Straathof en J. M. Streng; Pieter, zoon van P. de Smit en S. Lamperse; Wilhelmina Elisabeth, dochter van C. Vermeulen en M. Stark; Anna Maria, dochter van J. van Es en G. Boll. Overleden Maria Hester, oud 23 jaar, dochter van P. Boll en P. M. Haan; Marinus, oud 5 maanden, zoon van W. Bruinen- err> en -P. de Wit; Johanna Maria Gadaen, oud 34 jaar, geh. met J. van der Horst; Anna Cornelia, oud 33 jaar, dochter van H. Gorlee en A. Boer; Maria, oud 5 maanden, dochter van P. Je Ruiter en J. Kroes; Hendrikus, oud 1 dag, zoon van G. 1. Mesman en A. Wichert; Margaretha Gijsberta, oud 10 maanden, dochter van W. Verwoerd en M. C. OskamMaria, oud 7 maanden, dochter van J. Spijker en A. Tesselaar; Maria Goverdina, oud 3 maanden, dochter van B. Bras en A. van ennip; Maria Theresia Oudenoord, oud 72 jaar, geh. met J. H. R. Thorborg. ENGELAND. Wederom zijn er geruchten in omloop omtrent een MinisterieBle crisis en wederom zou Ierland, de oorzaak zijn. Het Ministerie zou n. 1. het voornemen hebben een agrarische wet voor dat ongelukseiland in te dienen, doch met de strekking daarvan zou de beer Goschen zich niet kunnen vereenigen. lets positiefs omtrent de zaak is echter nog niet bekend. De toestand in Ierland blijft voor bet overige nog even ellendig en zorgwekkend, uitzettingen, nachtelijke aanrandingen, brandstichtigen boycotten zijn de alfa en de omega der Ierscbe berichten, en het schijnt dat de man nog niet te vinden is, die afdoende verbetering weet aan te brengon. Uit Engeland zelf lniden de berichten, en wol de tijdingen omtrent den handel, gelukkig iets opbourender. Zoowel nijverheid als handel schijnen te herleven. Volgens de Economist, bedroegen de rijksinkomsten in het fiscale jaar, dat 31 Maart eindigt, ruim een millioen pond sterling meer dan de raming, en rekent men voor het volgend jaar op een nog aanzienlijkor toename. Verder wijzen de eijfers van Engeland's buitenlandschen handel, gedurende de twee eerste maanden van 1887 een merkbare voor- uitgang aan. In Januari en Febrnari is er b.v. voor eon waarde van 2,441,302 pd. sterl. meer aau grondstoffen voor fabrieken ingevoerd dan gedurende de twee eerste maanden van 1886, en voor 1,068,962 pd. st. meer geweven goederen ingevoerd. Van bewerkt metaal is voor 133,788 pd. st. meer uitgevoerd van machinerieSn voor 280,707 pd. st. meer. Van alle artikelen samen is de invoer gedurende de beide eerste maanden 7.7 pCt. grooter en de uitvoer 6.6 pCt. grooter DUITSCHLAND. Bij derde lezing nam de Rijksdag definitief de legerwet aan en wel met 227 stemmen tegen 31, terwijl 84 leden zich van stemming onthielden. De laatsten waren voor bet meerendeel centrum-mannen. De afkondiging der wet betrekkelijk de sterkte van het Duitsche leger op voet van vrede, heeft bereids in den Reichsanzeigor plaats gehad. Nu de kwe3tie van de legerwet is opgelost, hebben de Berlijners weSr iets anders om hunne aandacht bezig te houden Le grand Franqais, de Lesseps, vertooft sedert eenigen tijd in de Duitsche hoofdstad, officiegl alleen met het doel om den Franschen gezant, Herbette, de iusigniSn van het Legioen van Eer te overhandigen. Niemand zal echter gelooven dat men een man als de Lesseps, alleen daarvoor naar Berlijn zou zenden, hoe eer vol de opdracht ook zijn moge. Een feit is het echter, dat hij, zooals onze lezers onder Frankrijk kunnen zien, uitstekend ontvangen is, en hij de rol van middelaar tusschen beide rijken op zich genomen schijnt te hebben. Ook tusschen Berlijn en Petersburg is de verhouding minder gespaunen, waarvan de benoeming van Graaf Bismarck tot Ridder van den Witten Adelaar en een bezoek van Bismarck aan den Russischen gezant als bewijzen kunnen gelden. Minder gunstig luidde de mededeeling van den Minister von Puttkamer dat de Regeering zich eerlang genoodzaakt zal zien ten opzichte van Elzas-Lotharingen gestrengere maatregelen te nemen, waardoor eene naauwere verbinding der Rijkslanden met het overige Duitsland bevorderd zal worden. FRANKRIJK. Het groote feit van den dag is het bezoek dat Ferdinand de Lesseps aan Berlijn gebracht heeft, als overbrenger van het Legioen van Eer, in welke orde de Fransche gezant, Herbette, is opgenomen als belooning voor de onvermoeide pogingen door hem in bet werk gesteld voor het behoud van den vrede. Met de grootste onderscheiding werd de Lesseps door de Keizer- lijke familie ontvangen en onmiddellijk na zijn komst op een diner ten hove genoodigd. Bij het afscheidsbezoek onderhield de keizer zich geruimen tijd met den Franschen gast, over de werken aan het Panama kanaal, en uitte zijne Majesteit den wensch dat het werk tot een gelukkig einde gebracht moge worden en een langdurig tijdperk van vrede op de opening moge volgen. De berichten, welke de Lesseps uit Berlijn zond, luidden dan ook bijzonder optimistisch, en zijn, volgens hem, zoowel de Keizer als Bismarck vast besloton het uiterste te doen om den Euro- peeschen vrede te be waren. Verklaarbaar is het trouwens dat de Duitsche Keizer den 22n. Maart, den dag waarop hij zijn 90en verjaardag hoopt te vieron, ongaarne andere dan vreugdeschoten wil hooren lossen. Oppervlakkig beschouwd is de toestand in de afgeloopeu week iets verbeterd, doch onverstandig zou het zijn om nu maar te denken, dat alles pour le mieux is dan le meilleur des mondes. In de Kamer van Afgevaardigden heerscht een protectio- nistische stemming, die zich geuit heeft in de aanneming van wettenwaarbij beschermende rechten op granen worden vastgesteld. Met 328 tegen 238 stemmen werd een invoerrecbt vastgesteld van 5 frcs. per 100 kilogr. op tarwe, spelt on gemengde granen, van 8 frcs per centenaar op buitenlandsck meel, van 3 frcs. op haver en van 8 frcs. op scheepsbeschuit, grutten, fijn gekarreld tarwe-of rijstmeel en zetmeel. Aangenomen werd echter een amendement waarbij de Regeering gemachtigd wordt, de surtaxe te schorsen, indien het brood duurder wordt. Of de eigenlijke pachters door deze beschermende bepalingen gebaat zullen worden, mag redelijkerwijze betwijfeld worden, en zeer waarschijnlijk zullen de groote grondeigenaren door het verhoogen der pachten de voordeelen in den zak steken. Uit Parijs wordt aan de V. Ztg. geschreven, uat men aau het Fransche Ministerie van handel thans bezig is met de studie over een in te voeren internationale overeenkomst betreffende het Wisselzegel. Het doel is daarmede te geraken tot afschaffing van den tegenwoordigen ondoelmatigen toestand, dat een wissel waarvan trekker, endossant en betrokkene in drie verschillende rijken wonen, dr emaal wordt belast. RUSLAND. Ernstige berichten uit Petersburg zjju tot ons gekomen, waaruit blijkt dat maar juist bij tijds een aanslag tegen het leven van den Czaar is ontdekt en ter uaauwernood verijdeld. Op den 6n jaardag van de vermoording van Alexander II zouden de Czaar en zijne echtgenoote zich naar de Cathedraal begeven, en in een der straten, welke het vorstelijk paar zou passeeren, werden een zestal personen iu hechtenis genomen, en iu het bezit gevonden van dynamiet bommen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, alles wordt streng goheim gehoudenalleen meldt het Officiegle regeeringsorgaan dat de ge- arresteerden studenten zijn, en de bommen, dynamiet en looden kogels gevuld met strychnine bevatten. Waarschijnlijk zal de ware toedracht der zaak wel nooit aan het licht komen. De Berlijn scbe Post bevatte naar aanleiding dezor gebeurtenis een zeer opzienwekkend artikel, waarin betoogd werd dat dit voor den Ozaar misschien eene aanleiding te meer zal zijn om in een buitenlandschen oorlog afleiding te zoeken voor het inwendig dreigend gevaar. Aan de Frf. Ztg, wordt gemeld, dat een agent van Ameri- kaansehe belanghebbenden bij den petroleumbandel te Louden ver- wijlt, om met het huis Rothschild over gezamenlijken aankoop van de petroleumbronnen bij Batum teonderhandelen. Deconcurentie van de Russischen petroleum doot zich in Amerika reeds zoozeer ge- voelen, dat men meent die alleen door een controle over de Rus- sische bronnen te kunnen bedwingen. Hoewel de mededeeling ons van betrouwbare zijde is toegekomen, zegt het blad, geven wij die alleen onder alle voorbehoud. IT ALT E. Het Ministerie heeft in de Kamer eene overwinning behaald, die brjster veel van een nederlaag weg had. De heer Crispi viel de regeering over haar gedragslijn aan, en was zeer zeker niet in zijn ongelijk. In het begin van Febrnari biedt het Ministerie zijn ontslag aan, de toestanden zijn geheel dezelfde gebleven, zeide de heer Crispi, en toch verschijnt hetzelfde Ministerie weder voor de kamer. Dit noemde hij handelen tegen alle parlementaire gebruiken, en stelde dan ook als motie voor:

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1