BINNENLAND. LANDB0UW. NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. Stoomvaart-Maatschappij ,,Zeeland." Tweede Kamer. »De Kamer, overtuigd dat de bonding van het kabinet in de laatste crisis niet overeenkomstig is met de parlementairo gebrui- ken, gaat over tot de orde van den dag." Wei werd de motie verworpen, doch met eene meerderheid van slechts 20 stemmen, 214 tegen 194. De Kamer is dan ook door den Koning geprorogeerd en zal waarscbijnlijk spoedig ontbonden worden. PORTUGAL. Een koninklijke verordeniug van den 27en Januari 1887 wijzigt als volgt de tabaksbelasting in Portugal. Art. 1. De verwerkte tabak, die in de entrepots van het vaste land van het koninkrijk ligt op den datum van de verordening voornoemd, of die, welke na dien datum verscheept is geworden naar de havens van het vasteland, zal overeenkomstig de oude verordening van de belasting van rechten ontheven kunnen worden. Art. 2. De tabak, die niet valt onder de bepalingen vastgesteld bij het voorgaande artikel en na dien datum voor opslag in entrepot aangeboden wordt, zal een recht betalen van 3500 reis per kilogr. voor sigaren en van 4000 reis voor de andere soorten. Bijzondere Paragraaf. Het verschil tusschen het bedrag der oude rechten en die bepaald bij art. 1 van de tegenwoordige ver ordening zal in bewaring blijven tot de wetgevende macht nader daaromtrent bepaald zal hebben. Art. 3. De vergunning toegestaan bij de verordeningen van den 31e Oct. 1863 en van den 22e Dec. 1864 aan de tabaksfa- brieken, die het werk en als gevolg daarvan het vervoer en den verkoop van hunne producten gedurende meer dan drie maanden hebben gestaakt, zal voor nietig verklaard worden. Art. 4. De vestiging van nieuwe tabaksfabrieken op bet vaste land van het kouiukrijk, wijziging of verandering van de bestaande of heropeniug van die, welke haar werk gedurende meer dan drie maanden hebben gestaakt, zal, tot de wetgevende macht daar omtrent beslist heeft, verboden zijn. Op Soestdijk is de tijding ontvangen, dat Z. M. met familie omstreeks Juli het paleis weder donkt te gaan bewonen. Sneeuw, vorst en ijskoude ooste wind zijn aan de orde van den dag, en zij die zich door de schoone laatste Februari dagen lieten verschalken, en vermeenden dat de wiutervorst zijn tenten had opgerold en ons voor goed verlaten, zullen zich bitter teleur gesteld vinden. A1 dit onaangename weer belet echter niet dat de Amsterdammers zich met de meeste geestdrift voorbereiden op de dingen die komen moeten, in tasu de feesten tijdens het verblijf der Vorste- lijke familie, in de hoofdstad te vieren. Alles duidt aan dat er met de grootste eenstemmigheid zal worden feest gevierd en dat als het ware de geheele stad in een feestkleed van groen en vlaggen en licht zal schitteren. Niet mindor toch dan circa een honderdtal buurt-commissies zijn in het leven geroepen, om strateu, pleinen en bunrten ge- zamenlijk te versieren en te illumineeren, en wat Kalverstraat, Rembrandtsplein enz., enz., ons te aauschouwen 2ullen geven, be- looft iets grootsch te zullen zijn. Welke plannen men wel heeft, zal men zich gemakkelijk kunnen voorstellen, wanneer men weet dat alleen voor de versiering en verlichting van de Kalverstaat f 11.000 en voor die van het Rembrandtsplein f 3000 benoodigd zullen zijn. Vuurworken, volksfeesten, electrische verlichting van den Dam en van sommige stadstorens, zullen elkander afwisselen en alles belooft ons een recht opgewekte week, indien ja indien, de hemel met ons is, en ons niet na zooveel wind, onthaalt op een over- gegaarde hoeveelheid regenbuiSn. Dan is er nog iets, waaromtrent wij niet geheel gerust zijn, en dat is de staat van 's Konings gezondheid. De kwaal, waaraan Zijne Majesteit sints jareu sukkelende is, schijnt zich in den laatsten tijd erger te hebben doen gevoelen, en hoewel niet van levensgevaarlijken aard, schijnt zij Zijne Majesteit toch te ver- hinderen het paleis te verlaten. Geen zorgen echter voor den tijd, en laat ons hopeu op gezondheid voor den Koning en op mooi wCer voor ons alien. Bij zooveel feestklanken doet zich in de bladen een vvanklank hooren, en aanleiding daartoe gaf Multatuli's dood. Door den heer Vitus Bruinsma was n. 1. een brief in de dag- bladen openbaar gemaakt, waarbij hij alien, die brieveu van Douwes Dekker in hun bezit hebben, uitnoodigt, die tijdelijk aan de weduwe af te staan, opdat hij eene mogelijkc openbaarmaking daarvan, door eene oordeelkundige schifting, het publiek bevredigd en de nagedachtenis van den doode geilerd wordt. In het Alg. Hdbl. van heden komt So is at tegen dat verzoek op. De weduwe van Multatuli, was slechts kort met hem ge- trouwd, zij is niet de Tine uit den Max Havelaar zegt Sobat, en hare bevoegdheid om deelgenoote te ziju van de briefwisseling, voorheen en althans, met Multatuli gevoerd, is voor het minst twijfelaclitig. Men zal zeker Multatuli's nagedachtenis het best eeren, door geen onaangename polemiek over zulk een tocre zaak in de dag- bladen te gaan voeren, le lendemain de sa mort. Wij vinden dat het zoo, veel wegkrijgt van reclame. Het adres aan den Koning omtrent den toestand van leger en vloot in Inditi, waarvan wij in ons vorig nommer met een onkel woord melding maakten, begint in de lande instemming te vinden. Leiden is voorgegann, er ligt daar een adres van adhaesie ter teekening, en nu is het denkbeeld geopperd, eon adres door geheel liet Nederlandsche voile aan Zijne Majesteit te doen aanbioden, waar- in op afdoende verbetering wordt aaugedrongen. Waarschijnlijk zal toch de Minister van Koloni^n zich wel excuseeren. De groote voorjaars-paardenmarkt zal te Amsterdam gehou- den worden op Donderdag 31 Maart e. k., op de terreinen der Veemarkt. Van de paarden en venlens, op deze markt aange- brac'nt, zal geen marktgeld worden geheven. Naar de N. 11. C. verneemt, is aan Hare Majesteit de Kouingin der Nederlanden de zeldzame onoerscheiding te beurt gevallen, door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte Orde voor vrouwen van de heilige Groot-martelares Katharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons hof, heeft Woensdag Peters burg verlaten en zal dadelijk na zijn aankomst te 's-Gravenhage audientie aanvragen, ten einde aan H. M. de insignien der orde te kunnen aanbieden. Blijkens achterstaande advertentie wordt de dienst der Stoom- vaartmaatschappij »Zeeland", varende tusschen Vlissingen en Queensborough, met 1°. Jnni uitgebreid, waardoor men zoowel 's morgens als 's avonds Londen kan bereiken. Ongetwijfeld zal dit voor hen, die handel op Engeland drijven in artikelen, die aan spoedig bederven onderhevig zjjn, zooals eijeren, gevogelte, vleesch, groenten enz., een groot gemak en veel voordeel opleveren. In de afgeloopen week heeft de Tweede Kamer het wets-ontwerp tot onteigening der haven- en sluiswerken te IJmuiden. met 56 tegen 7 stemmen aangenomen Verder houdt de Kamer zich onledig met de Grondwetsherziening en is op dit oogenblik Hoofd- stuk III, wijziging in de regeling van het kiesrecht, aan de orde. Dat dit onderwerp tot redevoeringen van eerbiedwaardige lengte aanleiding geeft, wien zal het bevreemden, doch hoe interessant ze misschien ook zijn, de ruimle laat ons niet toe, er onze lezers op te vergasten. Knoeierijen in den Boterhandel. In een der zalen van het cafe Krasnapols/cy is een algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel, onder voorzitterschap van den heer J. Zijp Kz., van Abbekerk. Uit 't verslag der Vereeniging bleek, dat het doel dezer vereeniging onmogelijk is te bereiken, indien niet het. verkoopen van vetmengels onder den naam van boter, strafbaar worde gesteld. Zij wenscht niet het fabriceeren van surrogaten van boter te beletten, omdat zij zeer nuttig zijn voor den minder bedeelde, maar alleen dat deze surrogaten worden verkocht als natuurboter. In andere landen gaat men deze handelwijze te keer, doch alleen in Nederland wordt te dien opzichte niets gedaan. De vereeniging zou geen protectie van natuurboter, doch alledn wettelijke maatregelen wenschen, waardoor dergelijk bedrog worde voorkomen. De vereeniging telde einde 1886 913 leden en 129 begunstigers. Reeds heeft het bestuur aan de Ministers van Justitie en W. H. en N. het verzoek doen toekomen, om het verkoopen van vetten, onder den naam van boter, strafbaar te willen stellen; en het bleek uit de hierdoor ontstane openbare gedachtenwis- seling, 't zij in dag-, 't zij in vakbladen, dat het belang der c/boterquaestie" hier te lande slechts door zeer enkelen wordt begrepen. Toch is de vereeniging in 1886 een belangrijke schrede voorwaarts gegaan ter bereiking van haar doel en dat wel ondanks de tegenwerking, welke zij van vele zijden, zelfs vanwaar men het Jt minst zou verwaehten, moet ondervinden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten in het afgeloopen jaar bedroegen /'947 en er een batig sa'.do was van /'380. Het bestuur deed hierop het voorstel een prijsvraag uit te schrijven, waarvoor door prof. Mayer van Wageningen en den heer J. Rinkes Borger van Leiden het concept was opgesteld. De prijsvraag is naar eeu scherpe, zekere en eenvoudige methode om bijmengselen 't zij dierlijke of plantaardige vetten van natuurboter op te sporen en te doen kennen. De prijs is, door vrijwillige bijdragen, gesteld opyiOOO en kan nog verhoogd worden. De antwoorden, gesteld in't Neder- landsch, Fransch, Duitsch of Engelsch, moeten voor 1 Januari 1888 bij den secretaris inkomen. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. Ingekomen was het voorstel van een der leden, den heer Salomons, om van wege de vereeniging een laboratorium op te richten, waar botermonsters kosteloos scheikundig worden onder- zocht, en de oprichtings- en onderhoudskosten daarvan te be- strijden door een bijdrage der leden. Tegenover dit voorstel werd op het scheikundig laboratorium, dat zich ten Stadhuize bevindt, srewezen. De voorzitter merkte aan, dat het voorstel des heeren Salomons eenigszins streed met de uit te schrijven prijsvraag, welke men daardoor vooruitliep. Met deze zienswijze vereenigde de vergadering zich. In de plaats der bestuursleden, de heeren II. D. S. Hassel- man en P. Buis Jr., die met 31 Dec., volgens looster, moeten aftreden en van den heer J. J. lleuyl Hzn., die overledeu is, werden gekozen de heeren Herman F. Bultrugui te Haarlemmer- meer, W. G. Bom te Amsterdam en J. J. van Weijdom Clater- bos te Kampen. De heer Van Leeuwen deed aan het einde der vergadering het voorstel om, indien het antwoord der llegeering op het door de vereeniging tot haar gericht verzoek ongunstig is, dade lijk een vergadering uit te schrijven om nviddelen te berainen, wat de vereeniging staat le doeu. Na eenige korle besprekingen ging de vergadering uiteen. In den stal van een landbouwer onder de gemeente Heerlen is een geval van kwaden droes bij een paard geconstateerd. Er zijn onmiddellijk maatregelen genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Uit Buitenpost (Fr.) wordt i. d. 12 Maart geschrevenIn 1886 is aan den erwtenbouw, door den erwtenkever, veel schade berokkend. Dit diertje leeft als larve in de erwten. De ontwik- kelde kever legt hare eiereiij wanneer de vruchten zich zetten, en men treft dikwijls peulen aan, waaraan mets te zien is, terwijl de daarin besloter, erwten reeds alle besmet zijn door eene kleine made, de toekorastige kever, die bij 't poten en opschieten der erwten zijne verwoestingen aanricht. De erwten, waarin 't insect zich bevindt, zijn lichter en drijven op 't water, zoodat. het verstandig is, deze niet te poten. In den loop van dezen zomer zal te Loosdrecht eene tentoon- stelling van vee, zuivel en landbouwproducten worden gehouden, waarvoor verschillende prijzen zijn beschikbaar gesteld. Door den Raad der gemeente Diemen is besloten tot het instellen van een voor- en najaarsmarkt. Het departement van landbouw te Washington maakt zich, in overeenstemming met de door het congres aangenomen wet tot bestrijding van de longziekte onder het vee, gereed ingeval de ziekte uitbreekt tot een strenge afsluitingscampagne. Alle veehouders ondersteunen de beweging. Omtrent den toestand van den landbouw in de Hoeksehe Waard meldt men: Nu de vorst ons schijnt verlaten te hebben en er reeds ontwikkeling in den grond blijkt te komen, kan met eenige meerdere zekerheid een overzicht worden gegeven aangaande den toestand der veldgewassen, zoowel hier als in de omliggende eilanden. Brienenswaard, Goeree en Overflakkee, Voorneen Putte, IJselmonde eu Zwijndrechtsche beneveus Dordsche Waard. Was de gelegenheia verleden najaar allergunstigst zoowel voor het bewerken als bezaaien van het land, doordien de landmau veel minder dan andere jareu had te worstelen met overdadige regens en te veel doorweekte gronden, duidelijk is dit reeds nu aan al de wintergewassen merkbaar. Sedert jaren loch hebben hier bijna zonder uitzondering koolzaad, karwei, rogge, winter- gerst, tarwe en klaver zoo weinig van voist als andere onheileu te lijden gehad als thans, Wel worden zoo hier en daar muizen in het land gevonden, die de tarwe afeten, maar de ondervinding heeft reeds meermalen doen zien, dat de door muizen afgeknaagde bladen weder opnieuw ontspruiten, en zoodra in't voorjaar nieuvv leven in de planten komt eeu muizenmaag niet al te best bestand schijnt te zijn tegen dat eerste groen. Wel werd enkele weken geleden door eukele landbouwers ge- meend, dat vooral 't koolzaad door de laatste vorst veel te lijden zou gehad hebben, omdat het land gedurende die vorst niet met sneeuw was bedekt, inaar ook in deze heeft de ondervinding al- weder gelcerd, hoe deze pessimisten zich nooddoos verontrust hebben. Had de droge bewerkitig der gronden reeds een zeer gunstigen invloed op het winterbezaai, niet minder is dit het geval met al hetgeen thans aan de aarde wordt toevertrouwd. Allerwege toch is men reeds druk in de weer met de akkers te bezaaien met zomergewassen. Alom heerscht in 't land drukte en bedrijvigheid en ieder moet verklaren zelfs de alleroudste boeren dat het hun nog nimraer is voorgekomen, dat zij al hun bezaai onder zulke aller- gunstigste oinstandigheden in den grond hebben kunnen krijgen. Voor stroo wordt besteedtarwestroo 16, haverstroo 15, gerstestroo 13.50. Voor liooi, koehooi 28, paardengrashooi 24.alles per 1000 kilogram. Vlas wordt op deze eilanden heel weinig meer Verbouwd. Door de weinige vraag naar en de lage marktprijzen van het artikel dreigt de vlasindustrie zoo langzamerhand te gronde te gaan. Bij vele vlasboeren is het zwingelen reeds gedaan. Ook meekrap wordt zeer weinig meer geteeld. Zoowel voor fok-, melk- als vet vee zijn bij lange na niet meer zulke hooge prijzen te bedingen als vroeger. In paardenhandel gaat weinig om. De fokkerij dier dieren heeft in de laatste jaren grootere afmetingen aangenomen. Met den aanfok van varkens en schapen gaat het goed. Inzonderheid voor de schapen kan eene meer droge weersgesteldheid, hier in de meer zware kleigronden, niet anders dan zeer voordeelig geacht worden. Tal van lammeren zijn reeds geworpen. De boterprijzen zijn iets lager dan vroeger; even wel dit artikel heeft tot nog toe nog niet zooveel geleden onder de alom heerschende malaise als andere voortbrengselen van den landbouw. Op verbetering van paarden en veeras legt men zich nog maar zeer weinig toe. Inschrijvingen van vee in het rundveestamboek behooren tot de zeldzame uilzonderingen. Van longziekte onder het rundvee wordt niets meer vernomen. Voor vierjarig willig houtgewas werd in het afgeloopen najaar aanmerkelijk minder besteed dan in 1885. Voor werkhout geschikte ijpen boomen brachten daaren- tegen weder meer op Het innen der verschuldigde landpachten blijft meerendeels nog rfiaar groote moeilijktieden opleveren.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2