KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ned- Herv. Gem. BeroepenTe Elburg, C. P. N. Pikaar, te Overschie; te Schomdijke, Geertsma Beckering, te Echten c. a. (Fr.)te Din- teloord c. a., C. Bouthoorn, te Sprang; te Tolen, T. J. Ringe- ling, te Krirapen a/d. Lekte Putten a/d. Veluwe, E. B. Gun ning te Zettente Zutfen, P. J. Romeijn P. Azn. te Zierikzee; te Warns en Scharl. C. R, Rijnenberg, te Damwoude (cl. Dokkum) te Putten (Veluwe); te Wirdum, J. L, Speekman te Gasselter- nijveen. Bedankt: Voor Hedel, door C. P. N. Pikaar, te Overschie; voor Middelburg, door G. J. Barger, te Driebergen voor Harderwijk, door E. A. Lazouder, te Oosterwolde (bij Elburg) voor Kolham, door Y. Bootsma, te Lunteren (cl. Arnhem) voor Kouduin (Hemelutner Oldephaert en Noordwolde), door J. Rijnenberg te Ternaard (Westdongeradeel); voor Ermeloo door Guldenarro, te Nijland (Fr.); voor Blokzijl door Van Heinert, te Losser; voor IJzendoorn (cl. Tiel), door J. G. Bruining, te Workum voor Wouterswoude, door J. Iloekstra te Burum en Munnekezijlvoor Pretoria e. a. plaatsen in Zuid-Afrika, door E. W. Heinecken te Gravenhage, voor Helenaveen, door A E. L. W. Romer te Buurinalsem (cl. Tiel). Christ. Ger. Kerh. Beroepen: Naar Enkhuizen A., v. d. Sluijs, te FYaneker. In de algemeene kerkeraadsvergaderingen der Herv. Gem. te 's Gravenhage, 3 dezer gehouden is naar aanleiding van een inge- komen aanzoek van de heeren Keuchenius, De Blaauw en Van Schouwenburg, orn te gaan //doleeren", de volgende motie met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. De kerkeraad, gezien het adres van de heeren Keuchenius c. s., houdende verzoek, dat de kerkeraad, binnen eene maand na dag- teekening van het adres, besluite de gehoorzaamheid aan de svnode op te zeggen; overwegende, dat niet alleen de leden van den kerkeraad, krachtens de belofte, bij de aanvaarding van bun ambt afgelegd, persoonlijk gehouden zijn, de wettelijke verorde- ningen en het wettig gezag in de kerk te eerbiedigen en te helpen handhaven, maar dat ook de kerkeraad zelf al zijne rechten en bevoegdhedeu aan niets anders dan aan de bestaande kerke- lijke wetgeving kan ontleenen, welke wetgeving het doeu van den door adressanten verlangden stap ten eenenmale buiten sluit dat mitsdien het adres van genoemde heeren feitelijk niet anders is, dan een aan den kerkeraad gesteld ultimatum, om in op- stand te koraen tegen de wettige overheid; in aanmerking ne- mende dat de kerkeraad dergelijk adres, zonder aan recht en plicht te kort te doen, zelfs niet in overweging mag nemen gaat over tot de orde van den dag. Van de aanneming dezer motie is besloten aan adressanten kennis te geven. In zake het. conflict tusschen de tram en een particulier voer- tuig te Haarlem, heeft het liof te Amsterdam het vonnis der Haarlemsche rechtbank waarbij de heer v. W. C. tot/200 boete werd veroordeeld, bevestigd en daarmede ook de uitgebreide betee- kenis van de uitdrukking//wettelijk voorschrift" in art. 184, wet- boek van strafrecht als de juiste aangenomen. De rechtbank te Amsterdam heeft beslist dat niet wettig en overtuigend is bewezen dat de dood van den Italiaan Bellarno op de Bennison opzettelijk door den stuurinau James Bond is veroorzaakt en mitsdien den laatste vrijgesproken, met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. Tegen den 18-jarigen Antonius Ennings die eenige ontvreemde kleedingstukken als geschenk aangenomen eu verkocht had, werd wegens heling een jaar gevangenisstraf geeischt. De knaap had reeds vroeger 18 maanden straf ter zake van diefstal ondergaan. Hendrik Kesberg ontvreemde op 12 Febr. uit den winkel van Philip Snuif in de Hoogslraat te Amsterdam een broek. De winkelier liep den dief acbterna en haalde hem met behulp van een politie-agent in. Bekl. bekende de feiten, onder opmer- king dat hij een weinig beschonken was geweest. Requisitoir 3 maanden gevangenisstraf. In den vroegen ochttnd van 2 Augustus ten vorigeu jare, kwain de horlogemaker D., aan den Zuidwal te 's Gravenhage, tot de ontdekking, dat door middel van inbraak een dertiental hem toebehoorende gouden, zilveren en nichkelen orloges ontvreemd waren. In den nacht van den len op den 2en dier maand had hij nog tot twee uren gearbeid in een kamer naast den winkel en niets verdachts bespeurd, maar des ochtends bevond hij dat het winkelraam ongeveer ter hoogte van drie vingers was opgeschoven, en wel door middel van hetzij een beitel, 't zij ee< ig ander hard voorwerp, daar de sporen van geweld duidelijk zichtbaar waren. In den eersten tijd was geen spoor van dader of daders te ontdekken geweest, doch een toeval scheen eenig meer licht in de zaak te zullen brengen. Een collega van den bestolene kwam namelijk een drietal weken later een horlo^e bij dezen ter repa- ratie brengen, dat hem weder door eene vrouw ter reparatie was toevertrouwd. En in dat horloge herkende ds bestolene em der ontvreemde uurwerken. Nu de draad gevonden was, volgde een nauwgezet en zeer langdurig onderzoek, hetgeeu ten gevolge ■had, dat drie personen, een arbeider, een ijzergieter en een sjouwer, alien wonende te 's-Gravenhage en oude bekenden van de justitie, voor de rechtbank te 's-Gravenhage terechtstonden. Echter zijn slechts drie der gestolen voorwerpen terecht gekomen. Het grootste gedeelte der uurwerken wordt nog vermist. De substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, achtte, ondanks de ontkentenissen der beklaagden, het wettig en overtuigend bewijs geleverd door de getuigenver- klaringen en vele omstandigheden. Uitvoerig ging de subst.—off. die getuigenissen na en vorderde ten slotte tegen elk der be klaagden, wier antecedenten hij hoogst ongunstig noemde, 3 jaren arrest. In een uitvoerig pleidooi concludeerde de verdediger, mr. P. A. N. S. Van Meurs, tot vrijspraak der drie beklaagden, wijl z. i. het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was. Uitspraak over acht dagen. De arrondissements-rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak van A. v. d. S., 24 jaren oud, wonende te Roosen- daal, beschuldigd van op den 6den FYbr. opzettelijk brand te hebben gesticht in een houten schuur, staande tegen de woning, bewoond door zijn vader, stiefmoeder en hun kostganger, welke personen op dat tijdstip te bed lagen. De beklaagde had eene volledige bekentenis afgelegd, opgevende dat hij door wraakzucht jegens zijne stiefmoeder gedreven was en daarom opzettelijk met een Incifer den brand in het hooi had gestoken. Deeischwasl2 jaren gevangenis; de uitspraak 6 jaren. De beklaagde wil in hooger beroep gaan. In Oostenrijk genieten de depothouders van postzegels een rabat van eenige procenten zoodra zij voor ten minste 100 Oos- tenrijksche ft. aan zegels koopen. Een sigarenhandelaar te Weenen, tevens depothouder, scheen in den laatsten tijd een reusachtig debiet te hebben, althans hij zond tweemaal per week om 100 florijnen postzegels. Dan kwam hij om de twee dagen, later dagelijks en eindelijk twee- of driemaal per dag, en betaalde steeds in comptanten. Het bleef den postambtenaren een raadsel wat de man toch wel met al die zegels uitvoerde; als behang- selpapier kwam het hem toch wel wat duur te staan. En toen eindelijk na verloop van een paar maanden de depothouder voor ongeveer 20,000 florijnen aan postzegels gekocht had, besloot de postadministratio tot een onderzoek. De uitkomst was verras- send. De man verdeelde ieder pakket zegels van 100 florijnen in 10 partijen en bracht die naar 10 afzonderlijke postspaar- bankkantoren. In Oostenrijk lateu de postspaarbanken een inleg van 10 florijn aan postzegels toe. Den volgen len dag vroeg hij zijn inleg weer op en ontving het voile bedrag uitbetaald. Met dit geld kocht hij zich fluks nieuwen voorraad, streek het rabat op, en bracht de zegels weer naar de postspaarbank, enz. enz. Hij gaf dus bij de post de postzegels ter voile waarde in beialing; die hij van liaar tegen verminderden prijs ontving. Op die wize wist hij eene winst van ongeveer 1000 florijnen te maker!. Niet alleen speculeerde hij op de post, maar bezorgde boven- dien den ambtenaren der spaarkas door het herhaalde inleggen en opnemen eene niet geringe moeite eu schrijverij. De grap is echter nu uit; maar aangezien de handelingen van den ver- nuftigen sigarenhandelaar niet st.rafbaar waren bij de wet, heeft men er zich toe bepaald hem zijn depot te ontnemen. Tjdschrv. Poslzegelk.) Onder de versieringen te Amsterdam, ter gelegenheid der a. s. Aprilfeesten, zal ongetwijfeld die van het Thorbeckeplein zeer de aandacht trekken. Het is een bevallig en rijk versierd balda- kijn, waaronder, te midden van veel bloemen en heesters, het borstbeeld des Konings zal prijken. Vier trappen, geflankeerd door wimpeldragers, geven toegang tot deze verhevenheid, en het geheel wordt omgeven door fraaie sierplanten. Het hoogste punt dezer monumentale versiering, welke verschillende wapen- schilden zal dragen, is 12 meter, en het ontwerp van den heer G. van Arkel, architect. Een haveloos gekleede jongen belde aan een huis op de Heeren- gracht te Amsterdam aan en zeide, zeer beslist aan de meid die opendoet: i/meneer vraagt of mevrouw mij een dikken boterham met vleesch wil geven." (Mijnheer was even te voren uitgegaan.) Mevrouw, medelijdend en geen kwaad vermoedende, snijdt den jongen een flinken boterham met dik vleesch en geeft hem nog een kop koffie op den koop toe. De deugniet, blij dat zijn list gelukt is, snelt met zijn buit naar zijn kame- raad, die op den uitkijk stond [N. v. cl, B.) Van twee carnavalvierders wordt de volgende geschiedenis verhaald. In een hotel te Stralsund kwamen onlaugs twee reizi- gers, die met elkander beraadslaagden, hoe zij den avoud zouden doorbrengen. De eene stelde voor om naar den schouwburg te gaan, terwijl den ander een gemaskerd bal meer toelachte. Het gelukte den laatste het costuum van een Spaansch edelman te krijgen, waarmede hij naar het feest ging. Hoe het kwam wordt er niet bij vermeld, maar het duurde niet lang of hij kreeg hooggaand ongenoegen met een aautal gecostumeerden, wat ten gevolge had dat de Spaansche grande al heel spoedig in de buitenlucht stond. In het hotel teruggekeerd ontdeed hij zich van zijn feestge- waad en ging in de gezelschapskamer zitten. Na eenigen tijd kwam de vriend uit de comedie terug. //Ben je nu al thuis?" vroeg deze; //niet geamuseerd op het bal?" //O, jawel, uit- stekeud!" antwoordde de ander, //maar ik kreeg helaas een telegram. Ik moet den heelen nacht doorwerken." //Weet je wat", zeide na eenig nadenken de eerste, je zou me een groot plezier doen, door mij voor een uurtje je costuum te leeneu. Het is nog vroeg en daar jij toch moet werken, heb.ik anders geen gezelschap." O met' plezier", was het antwoord, //ga je maar verkleeden en blijf zoo lang als je maar wilt!" De niets kwaad vermoedende trok het costuum aan en reed naar het bal. Toen hij in de zaal verscheen, klonken hem uit- roepen in de ooren als: //Daar is hij weer! Hij heeft nog niet genoeg! Er uit met hem!" Voor hij tot bezinning was gekomen lag hij al op straat, maar gelukkig zag hij nog een huurrijtuig, dat hem weer thuis bracht. Onderweg ging hem een licht op. Toen hij in het hotel aankwam, vond hij zijn vriend'niet meer in de gezelschapskamer. De vlijtige jongeling was al aan den arbeid. Een komisch voorval, dat een plaatsje verdiende in het wereld-(] beroemde bli'spel: Le chapeau de paille d'ltalie, had eergistereu in de Rue de Rivoli te Parijs plaats. Een trouwstoet bewoog zich langs de straat. Yooropgingde bruid in een keurig vlekkeloos bruidskleed met oranjebloesems versierd, aan den arm van haar echtgenoct, die voor deze gele- genheik een rok met toebehooren had gehuurd. Dan volgden de vaders en moeders en de verdere familieleden van whet jonge paar. Het gezelschap scheen in een bijzonder goede stemming, doch die duurde helaas slechts kort. Een vrouw, die een sroentenkar voortduwde, was zoozeer in bewondering over het fraaie kleed der bruid, datjzij "haar kar midden in den stoet en nog wel over de teenen van de schoon- moeder stuurde. De schoonmoeder gilde erbarmelijk, deed een pogiug om flauw te vallen fen riep, dat haar voet verbrijzeld en zij voor haar leven ongelukkig was. Dit was de bruid te veel. In edele verontwaardiging vloog zij de koopvrouw in 't haar; maar deze voor geen kleintje ver- vaard, betaalde hetj,bruidje met gelijke munt, trok hiar bruids kleed aan Harden en vertrapte de oranjebloesems. Ook audere leden van het gezelschap waren handgemeen ge- raakt met eenige straatslijpers, die het voor de groentenvrouw opnamen. Toen de politie kwam, was er aan een formeel straatgevec ht een einde te maken. Aan het bureau van politie werd de zaak uitgemaakt. Het bleek toen, dat de schoonmoeder slechts licht gekneusd was. Allen werden daarna met een vaderlijke vermaning weggestuurd. De groentenvrouw alleen was daarmede niet tevredec en liet proces-verbaal opmaken van haar //bruidskrabbelen". De ComtfJie Franfaise te Parijs was dezer dagen het tooneel van eene gebeurtenis, die bij het geheele publiek eene buitengewone vroolijkheid verwekte. Een stuk van Moliere Be ingebeelde zieke werd opgevoerd en alles ging heel goed tot de scene waar Argan de ondeugende kamenier Toiuette een kussen naar het hoofd werpt. Bij deze scene liep Toinette namelijk te ver naar het voetlicht en het kussen trof, in plaats van Toinette, een toe- schouwer in het parterre. Het publiek barste bij deze onver- wachte gebeurtenis in een schaterend gelach uit, waarmee de getroffene hartelijk instemde. Onder luide toejuichingen van het publiek wierp hij het kussen weer op het tooneel terug, aan het adres van mejuffrouw Toinette, voor wie het ook eigenlijk bestemd was. Zoo ver is het tegenwoordig met de astrologie gekomen, dat hare beoefenaars in Londen als gekken worden bestraft. Een zekere Penny, een gewezen matroos uit de Engelsche marine, legde zich toe op de wetenschap om iemands toekomst uit den loop der sterren te voorspellen, hij nam den naam Neptunus aan, terwijl hij ook horoscopen vervaardigde, die hij door middel van advertentien aanprees. Hiervoor werd de man tot een boete van 5 p. st. veroordeeld; de rechter zeide n!., dat tegenwoordig alleen nog maar gekken aan sterrewichelarij geloofden; daar nu Neptunus niet gek was, bleef er niets anders voor hem over dan een bedrieger te zijn. Te Belfort heeft een verschrikkelijke ontplorting plaats gehad bij het vullen van bommen met meliniet, de nieuwe ontplofbare stof, welke sinds eenigen tijd bij het Fransche leger wordt ge- bruikt. Zestien artiileristen waren in het arsenaal bezig bommen te vullen, toen een dier bommen plotseling ontplofte. Zes der soldaten werden terstond gedood, terwijl de overigen zoo ernstig werden gewond, dat velen van hen in levensgevaar verkeeren. De Figaro voegt hier nog bij, dat zich vele werklieden be- vonden in den overwelfden gang, waardoor het arsenaal in ge- meenschap slaat met de stad. Naar het blad uit Belfort ver- neemt, zouden daar 93 lijken zijn gevonden, waaronder 20 jonge meisjes en 20 kinderen. De andere blalen maken echter geen melding van deze verschrikkelijke bijzonderheden, en ook volgens het bericht, dat de Agence Haoas over het ongeluk geeft, be- paalt het aantal der slachtoffers zich tot de gedoode en gewonde artiileristen, die met het vullen der bommen waren belast. Tusschen de stations Leerdam en Arkel heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een baanwachteres is door den trein over- reden. De trein stopte en men vond het lijk deerlijk verminkt op den weg liggen. In het wachthuisje vond men twee slapende kleine kinderen; de volgende baanwachterspost werd daarouj met het ongeval in kennis gesteld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3