BINNENLAND. LANDBOUW. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ■s Rollings komst. x** Het ontslag door den gezant bij het Italiaansche hof, de beer von Ken dell, gevraagd, trekt zeer de aandacht. Hij was een der uitverkorenen van Bismarck, zeer gezien zoewel aan bet Dnitscbe a's aan bet Italiaanscbe hof en wordt gerekend tot de bekwaaicste diplomaten. Als oorzaak geeft men op dat hij naar Bismarck's meening te veel veritaliaanscht was, om nog met dezelfde veerkracht als voorheeu voor Duitsche belangen te kunnen waken. Van andere zijde verneemt men dat het voeren van onderhandelingen over een Duitsch-Italiaansch verbond buiten von Keudell om, deze ont- stemd heeft en hem zijn ontslag deed vragen. FRANKRIJK. De wijze van optreden van de Lesseps in Duitschland, vindt bij verschillende bladen alles behalve in- stemming. Henri Rochefort noemt hem in VIntransigeant, l ex-grand Fran- caii, want volgens hem heeft hij dien eernaam verbeurd. De Justice vraagt den Minister Flourens opheldering over de komedie, welke de Fransche gezant met den ouden heer de Lesseps te Berlijn vertoond heeft." Erg veel trekt de heer de Lesseps zich van deze aanvallen niet aan, en schrijft in de Voltaire dat hij zich om de lui die hem aaublaffeu niets geeft, en bij zijne overtuiging blijft dat Frankrijk en Duitschland natuurlijke bondgenooten zijn. Dat er veel Franschen gevonden worden, die het in deze met hem eens zijn, mag met grond betwijfeld worden. Niet alleen dat de veiligheid te Parijs veel te wenschen overlaat, en do moorden er om zoo te zeggen aan de orde van den dag zijn, schijnt bovendien de politie er veel te wenschen overlaten. Ettclijke misdaden zijn in den laatsten tijd gepleegd en van bijna geen enkele wist men de daders op te sporen. Nu is er weder een afschuwelijke moord gepleegd in de Rue Montaigne, waar een dame, een bij haar inwonend twaalfjarig meisje en de kamenier, 's morgens badende in hun bloed en dood op den grond werden gevonden. Men had het signalement en kende den naam van den vermoedelijken dader en toch duurde het dagen lang voor men hem vond. Hij had zelfs Marseille nog weten "te bereiken en werd daar gevat. Voorloopig blijft hij de misdaad ontkennen, doch er schijnen sterke bewijzen tegen hem te zijn. ITALIE. De Italiaansche bevelhebber te Massowah heeft zijn gevoel van meuschelijkheid de overhand laten krijgen over hetgeen zijn plicht als krijgsman hem gebood en zal daarvan nu zelf de wrange vruchten plukken. De generaal van den Negus had n.l. eenige Italiaansche krijgs- gevangenen welke generaal Gone gaarne wilde bevrijden. Om hier- toe te geraken leverde hij aan de AbessiniBrs 1000 geweren nit, welke uit Zwitserland te Massowah voor hen waren aangekomen. Res Alula hield echter zijn woord niet, en liet een der gevangenen, graaf Savouroux niet los. Het Italiaansche Gouvernement is zeer vertoornd op generaal Gene en heeft hem onmiddellijk vervangen. Moeite heeft het gekost, maar gekomen zijn wij er. Het Regeerings-artikel tot wijziging van Hoofdstuk III der Grondwet is aangenomen. Maar hemel, welk een zondvloed van redevoeringen en amendementen. Van het laatste artikel waren er niet minder dan 8, waarvan er ton slotte drie werden ingetrokken, drie verworpen, terwijl een amendement van den heer Rooseboom, geamendeerd door een sub-amendement Seret werd aangenomen. Door dat van den heer Rooseboom worden militairen beneden den rang van offieier uitgesloten van het kiesrecht, terwijl dat van den heer Seret, aangenomen met 46 tegen 37 stemmen ten doel had, te verhinderen dat de toekomstige wetgever den offi- cieren het kiesrecht zou kunnen ontnemen. Het aldus gewijzigde Regeerings-artikel werd met 68 tegen 15 stemmen aargenomen. Nu zijn wij zoo ongeveer op de helft der herziening, en bet is dus te hopen dat de heeren Kamerleden, hunne welsprokendheid eeuigszins aan banden zullen weten te leggon. Natuurlijk is een grondwets-herzieniug niet iets, dat men zoo maar kan afroffelen, maar toch trachte men uitersten te ver- mijden, en den gulden middenweg te bewandelen. Om kiezer te wezen zal men dus voortaan een geschikte kerel moeten zijn en een zekeren maatschappelijken welstand moeten be- zitten. Het komt er nu maar op aan, wat men later zal be- palen dat als zoodanig geldt. Ons dnnkt dat deze bepaling eane voor toekomstige Ministers hoogst aangename rekbaarheid bezit. Algemeen Stemrecht is daarmede echter, en naar onze meening zeer verstandig, uitgesloten, evenals wij ons geheel kunnen ver- eenigen met het principe om militairen beneden den officiers- rang uit te sluiten. Het leger moet buiten de politiek gehouden worden. Van het leger gesproken, er schijnt een wets-voorstel in aan- tocht te zijn, dat men in verband zou kunnen brengen met den minder gunstigen Europeeschen toestand. Er zou n.l. bij bepaald worden, dat de Regeering de bevoegd- heid heeft de militiens langer onder de wapenen te houden. Volgens het Vaderland, zou het ontwerp alleen ten doel hebben de regeering te machtigen de militieplichtigen zoo noodig voor den dienst op te roepen. De kwestie van het Indiesch leger blijft nog steeds aan de orde, waartoe het onlangs tot den Koning gerichte adres der oud-officieren en ambtenaren vooral bijdraagt. Eerst vernam men alleen uitingen van ingenomenheid met het adres, maar thans is dat veranderd. Verschillende bladen keuren het adres en het teekenen van adhaesie-adressen af, waardoor een menigte onbevoegden zich de vrijheid veroorloven, de daden van Ministerie en legerbestuur te beoordeelen en af te keuren. Nu is hiervoor wel veel te zeggen, maar indien het Indiesch leger werkelijk in zulk een deplorablen toestand verkeert, als van verschillende kanten wordt beweerd, dan kan het geen kwaad dat er eens een krachtige aansporing tot verbetering gehoord wordt. In strijd met de loopende gcruchten kunnen wij met zekerheid melden, dat Z. M. de Koning het stellige voornemen heeft op 12 April e. k. te Amsterdam te komen, vergezeld van de Koningin en het Prinsesje. De Koning is zeer ingenomen met de grootsche plannen, die zonder eenigen officieelen aaudrang bij de burgerij zelf zijn gerijpt. Vijf-en-vijftig heeren hebben zich bereid verklaard deel uit te maken van de aan te bieden eerewacht, een grooter getal dan tot dusverre bij dergelijke gelegenheid. Het hoofdeomite biedt het koninklijk gezin een ochtendgroet" aubadeaan voor 's Konings paleis, door 4000 kinderen, op Don- derdag 14 April, des morgens te 9 uur. Van de sernade is afge- zien, evenals van de feesten in bosloten lokalen. Er zal op straat in de feestelijk versierde en verlichte stad zooveel te zien zijn, dat men althans gedurende de feestweek geene festiviteiten in besloten lokalen noodig heeft. Het getal buurtcomite's is nu 150. In de Wittenburgerstraat brengen de werklieden geen arbeidsloonen in rekening voor de ver- siering, die voor gezamenlijke kosten wordt uitgevoerd, ook wordt het hout kosteloos geleverd. Dij de voortgezette beraadslagingen over de herziening van Hoofdstuk III der Grondwet is aangenomen het voorstel der Regeering om art. 77 81 nieuw) te luiden »De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, die gekozen worden in kiesdistricten. »De verdeeling van het Rijk in kiesdistricten en alles wat verder het kiesrecht en de wijze van verkiezing betreft wordt door de wet geregeld." Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Lim- burg heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek, het kapitaal te belasten op denzelfden voet als het grondbezit. Door hetzelfdo bestuur zal ook verzocht worden kraaien en musschen te schrappen van de lijst der nuttige vogels. Zooals verwaclit kon worden, zegt De Werkmansbode, heeft Patrimonium een adres tot den Gemeenteraad van Amsterdam ge- richt, houdende het verzoek, om het verzoek van Amstels Workman, tot het geven van muziekuitvoeringen, des Zondagsmiddags van 24 uur, niet in te willigen. Een der vijf redenen, waarop dat verzoek is gegrond, bevat o. a. de waarschuwing, dat in onzen tijd van woeling en onrust, bij groote verzameling eener menschenmassa, zulke muziek-uitvoe- ringen geschikte brandpunten aanbieden, ter propagandeering van gevoelens, die aan de maatschappelijke orde vijandig zijn. >De heereu Kater. en Poesiat, onderteekenaars van het adres, die voi r het maken van een beetje propaganda anders zoo bang niet zijn, zullen," zegt de W. B., wel inzien, dat het precies hetzelfde is, of men een menschenmassa verzamelt des avonds in de week of des Zondags, zoodat deze reden weinig afdoende mag worden geacht." Een nieuwe vekvalsching van Lijnkoeken. Over bovengenoemd onderwerp schrijft de heer Adolph Mayer het volgende in het Maartnurnmer van het Maandblad der Holl. Maatschappij van Landbouw De steeds voorwaarls strevende wetenschap en techniek geeft, zooals men vveet, niet alleen aan de eerlijke fabricatie immer nieuwe middelen aan de hand, om betere produkten tegen billij- kere prijzen te leveren, maar zij doen dit ook in dezelfde mate bij het in het leven roepen van vervalschingen, en bewerken dan, dat produkten van geringe waarde tegen hooge prijzen geleverd worden, evenals Gods zon schijnt over goeden en boozen. Daarom is het ook noodig, dat die [takken der wetenschap, welke geroepen zijn, de techniek in hare openbare en verborgene werkzaamheden te controleeren, gel r ken tred houden met de algemeene ontwikkeling. Dan zal ieder bedrog op den voet ge- volgd worden door de openbaarmaking er van, en ten slotte het van de bedriegelijke handelwijze verwachte vorrdeel zoo twijfelachtig worden, dat de pogingen daartoe hoe langer hoe minder looneud zullen zijn. Op het gebied van den handel in kunstmeststoffen is deze ideale toestand ten naastebij bereikt, ten minste in landen, welke zich in het bezit van de voor het algemeen zoo nuttige inriehtingen der landbouwproefstations verheugen. Op het gebied van den handel en der fabricatie van krachtvoedermiddelen is het nog op lange na zoo ver niet. Ja, wat de lijnkoeken betreft, dit voor Nederland belangrijkste voedermiddel, bevinden wij ons, wegens de moeilijkheid van het onderzoek en de groote geslepenheid der fabrikanten, eigenlijk nog in den bloeitijd van het kwaad. Een vorige assistent van het Rijksproefstation, de heer J. D. Kobus, heeft niet lang geleden van den tocnmaligen toestand een juiste schets ontworpen, en verhaald, hoe de lijn koeken met gemalen cacaokoeken bruin geverfd worden, en hoe, hetgeen erger is, afvalstoffen, geheel zonder waarde, van koffie- boondoppen, van cacaoschillen, van veegsel van onkruidzaden, fijngemalen onder gene verwerkt worden, niet alleen met het gevolg, dat de voederwaarde aanmerkelijk verminderd wordt, maar dikwijls met nog grooter nadeel voor de gezondheid van het met de vervalschte produkten gevoederde vee, vooral daar, waar het onzuivere bijmengsels betreft. Een gevvezen olieslager vertelde mij dezer dagen, dat hij eens per schip eene lading lijnzaad ontving en wel achter in het schip eene betrekkelijk zuivere waar, voor in het schip nog eene kleine partij stof en veegsel. Op de vraag van den verwonder- den olieslager verklaart nu de schipper, dat in de uitvoerhaven geen tijd meer geweest was om beide partijen (link met elkander te vermengen, en daaruit blijkt dus, dat het gebruik bij zekere exporteurs van lijnzaad heerscht, om het zaad nog extra met onzuiverheid te vermengen, natuurlijk om daardoor een onge- oorloofd voordeel te verkrijgen, in het beste geval om van de latitude der handelsanalyse partij te trekken, echter niet, zonder den fabrikant het volkomen nuttelooze werk van het opnieuw zuiveren op de schouders te schuiven, of de gezondheid van het vee, dat ten slotte met het labricaat gevoederd wordt, op het spel te zetten. Veel vaker is echter de fabrikant niet het offer der onredelijke manipulaties van anderen, maar is hij zelf de bedrijver daarvan, en hoewel ook vele der voorkomende praktijken tot op een be- paalde hoogte verklaard kunnen worden uit de zware concur- rentie, die de fabriekanten te doorstaan hebben, is het toch onze plicht, onverbiddelijk den bestaanden toestand bloot te leggen, daar juist hierdoor de eerlijke fabriekant, in zijn strijd tegen de concurrentie gesteund, en zoodoende langzamerhand een betere toestand weder in het leven geroepen kan worden. De onlangs met zekerheid gevonden ofschoon reeds langen tijd gepleegde vervalsching, die wij hierdoor ter algetneene kermis brengen en waarvoor wij wilden waarschuwen, geschiedt door vermengen met fijngemalen zaadschillen der aardnoot. De groote fabrieken vau aardnoten en van voederkoeken uit gepelde aard- notenkoeken ziin verlegen, ten opzichte van het nuttig gebruik van gene afvalstof. Dat zij voor veevoeder in het geheel niet deugt, blijkt, afgezien van alle analyses, reeds uit het feit, dat men deze schillen uit de aardnotenkoeken tracht verwijderd te houden, uit een produkt dat voor hetzelfde doel gebruikt wordt als de lijnkoeken. Bedoelde groote fabrieken nu malen deze schillen zonder waarde tot mikroskopisch kleine deeltjes en ver- koopen dit produkt aan nu ja wat vraagt de handel daarnaar de fabrieken van lijnkoeken. Dit feit, ons reeds lang onder de hand bekend, kon onlangs bevestigd worden, door nauwkeurig mikroskopisch onderzoek, waaromtrent ik mij niet al te gedetail- leerd wil uitlaten om aan de vervalschers niet weder een voor- sprong te geven, en dan verder in dit opzicbt kan ik meer openhartig zijn, want daaraan is door geslepenheid en technische kunstgrepen niets te veranderen door de bepaling vau het gehalte aan celstof. Goede zuivere lijnkoek bezit gemiddeld slechts 8 pCt. van dit on verteerbare bestanddeel en in maximum slechts weinige proeenten meer. In de door ons geanalyseerde met aardnotenschillen vermengde koek was het gehalte aan celstof tot 22 pCt. opgevoerd. Daar de schillen nu op verre na niet uit zuivere celstof bestaan, was veel meer dan 14 pCt. daarvan bijgemengd. Zulk een bijmengsel is nu echter niet alleen nadeelig, omdat het gehalte aan dure eiwitachtige stoffen en vet, ter wille waar van mijn lijnkoeken koopt, daarmede overeenkomstig vermindert, maar het nadiel is geheel buiten verhouding met deze procen- tische vermindering. In de plaats van een licht verteerbaar voedermiddel, dat ook de verteerbaarheid van het geheele voeder- rantsoen behoort te verbeteren, wordt een mengsel gegeven,dat zelf een inoeilijk verteeibaar bestanddeel bevat. Het geheele doel bij het geven van bijvoerder wordt gemist, ja de gezondheid der dieren op het spel gezet. Juist in het geval, dat ons aan- leiding tot de hier medegedeelde openbaarmaking gegeven heeft, scheidden de koeien, die de koeken als bijvoerder kregen, onder- scheiden van andere koeien, die anders gevoed werden, melk af, die abnormale eigenschappen bezat, zooals zulks, na lichte ver- storingen in de spijsvertering, zooals men weet, dikwijls het geval is. Zoodat de landbouwers hier tegen gewaarschuwd zijn. De Proefstations zijn er voor, om hen voor dergelijke bedriegerijen te beschermen. Zij mogen zich niet laten afschrikken door de overigens geringe kosten van onderzoek. Overigeus kunnen deze zeer klein gemaakt worden bij aankoop voor gemeenschappelijke rekening. Zij zijn nul wanneer men koopt bij een der vele firma's, die onder controle van het Proefstation verkoopen. De naam van den vervalscher is ons bekend. Bij onze raad- gevingen aan de veelvuldig aan ons gedane aanvragen om mede- deeling van de namen van betrouwbare voederkoeken-firma's, heeft hij natuurlijk niet op aanbeveling te rekenen. Uit Leeuwarden wordt ons d. d. 18 Maart gemeld Het plan tot oprichting eener boerenvereeniging tot publieken verkoop van boter in Friesland heeft in eene heden alhier ge houden versadering van belanghebbenden voldoenden bijval ouder- vonden, ten gevolge waarvan tot de oprichting is besloten. Onder anderen is bij het vastgestelden reglement bepaald, dat alleen leden der vereeniging hun eigengemaakte boter ten verkoop mogen zenden, rnits het vat voorzien zij van het merk B. V. en den naam des eigenaars. Het getal vaten van elke partij, dat voor eerste en volgende keuren door de koopers moet worden genomen, wordt door het bestuur bepaald en schriftelijk aan volmachten medegedeeld. De verkoop geschiedt alleen aan de wagen te Leeuwarden en Sneek. Tot leden van het bestuur zijn benoemd ds heeren H. P. Schmids te Tietjerk, P. H. de Vries te Huizuim, W. P. Zeilmaker aldaar, W. Anema, Jz. te Baard

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2