11 A ARLEMMERMEEE. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 14. Zaterdag 2 April 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs Prijs der Advertentien .1- II. de IIUSSY, Rokin 60, Amsterdam. 3. 4. 6. 7. Verjfaderiiij!; van den (pieineenteraad van Haarleminermeei' den Vergadering van lloofdinoelanden van Haarlemmermeerpolder. WEEKBLAD ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. - 6.- te adresseeren aan den Uitgever van 1- 6 repels 75 Cent, elken regel meer 12Cent. h zonder Bijvoegsel n 3. Enkele Nommers 15 Cent. Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien warden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. i. o. op Donderdag, 31 Maart 1887, des morgens ten 10 uur, ten Raadhuize. Voorzitter de heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig alle de leden, lie notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Behandelde onderwerpen Ingekomen stukken en mededeelingen. Wordt medegedeeld de uitslag der onlangs gehouden aanbesteding van Onder- houdswerken. Vaststelling der conditien van verpachting van de dorpswegen. Vastgesteld. Onderwijzer van school no. 4. Medegedeeld dat zieh geen sollicitanlen hebbtn aangemeld, en besloten zaak nog aan te houden. Besluit tot het aangaan eener conversieleening. Deze zaak wordt voorloopig aangehouden. Uitloting van aandeelen in geldleeningen. Uitgeloot zijn van de Leening Ao. 1878 no. 28, en van de Leening Ao. 1879 No. 10 en 17. Bestek voor het bouwen van een brandspuithuisje bij Halfweg. Wordt goedgekeurd. Voorstel van den Districts-schoolopziener tot het aanbrengen van veranderingen aan de school te Nieuw-Vennep. De door den Gemeente-Opzicbter hieromtrent gedane opgaven en gemaakte ontwerpen worden gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders en van de Commissie voor de Gemeentewerken. Bezwaarschrift van J. Bakker tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1886. Deze zaak wordt behan- deld met gesloten deuren. a. b. c. d. e. oensdag den 6 April 1887, des morgens ten 10ure, in het locaal van Slaals te Haarlem. Punten ter behandeling Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde Hoofd-Ingelanden. Benoeming lid Pinancieele Commissie dienst 1886 in plaats van den Heer J. Blokland Jz. Conversie leening 1877. 1 itlooting 5 aandeelen leening 1877. Af en overschrijvingen 1886. Benoeming Heemraad periodieke aftreding van den heer H. F. Bultman. BURGERLIJKE STAND van 23 tot 29 Maart 1887. Onderlrouivd E. Kool en C. Alders. Getrouwd: A. Kraak met A. van Dijk: C. J. Fillekes met G. Yaalburg. GeborenIzaak, zoon van P. Faas en A. WittekoekJohanna Cornelia, dochter van W. Touw en C. M. Spijker; Apolonia, dochter van A. Post en G. van Keulen; Grietje, dochter van J. van Aoorst en C. Molenaar; Maria Cornelia, dochter van P. van Kasteren en H. M. v. Miltenburg; Johanna, dochter van M. Cardol en M. v. d. Groef; Klaas, zoon van K. Smit en G. Bruijn; Hermanus Bernard, zoon van C. Bom en J. C. Meenderinck; Cornelia, dochter van C. P. van Maasdam en E. Mostert; Bernardus Franciscus, zoon van H. Duwel en J. Hek- manJan Baptist, zoon van J. G. Bertens en A. Joustra; Roelof Meerten, zoon van C. Huisman en G. Moejes; Thomas, zoon van M. v. d. Mast en L. Smit; Johanna Cornelia en Cornelia Johanna, dochters van G. Siebeling en J. Scheer; Maria Geertruida, dochter van P. Eilander en A. Eigenhuis; Adrians, dochter van J. van Tol en A. van Soest; Christina Johanna, dochter van L. Roubos en A. Yerkuijl. Levenloos geboren 1 kind van F. Noorman en H. Tiggelman. OverledenLeonardos Theodorus, oud 11 weken, zoon van L. Hommels en L. Cobelens; Gerdina, oud 2 jaar, dochter van J. Schreuders en C. V. Groningen; Cornells Verlee, oud 56 jaar, wedr. van N. v. d. Kwast en Weber; Johanna Hen rietta de Wit, oud 67 jaar, geh. met Jb. v. d. Zwaard Johanna, oud 7 weken, dochter van K. P. de Jong en P. den Breejen; Livinus van Dalen, oud 76 jaar, geh. met G. Uijthoven. ENGELAND. In het Lagerhuis had in de afgeloopen week de eerste lezing plaats van het wets-ontwerp op de strafverordening in Ierland. Het voorstel maclitigt de magistraatspersonen tot het hooren van getuigen, ook dan wanneer er geen aangeklaagde is. Het schaft in zekere gevallen de jury volkomen af, kent aan twee magistraats personen de uitspraak bij kort geding toe, en tevens de macht om een maximum van zes maanden tuchthuisstraf uit te spreken voor mis- dadige samenspanning, het bovcotten en dergelijke. De persvrijheid blijft onaangetast, omdat de bestaande wet, naar de regeering hoopt, de deelneming der pers aan misdaden verhindert. Het ont werp be- paalt de verplaatsing van een proces, indien zulks wenschelijk voor- komt, en in sommige gevallen verplaatsing der behandeling naar Eugeland. De verplaatsing naar Engeland kan echter uiet geschieden voor staatkundige misdrijven, zooals hoog verraad, maar alleen voor moord, poging tot moord, en gewelddadig binnendringen van wo- ningen. Het wetsontwerp is sleehts van toepassing op de districten door den onderkoning bij proclamatie aangewezen. De onderkoning kan zekere overtredingen onwettig verklaren, en bij proclamatie de vereenigingen aanwijzen, die onwettig bijeenkomen. Indien een der Parlementshuizen die proclamatie verwerpt, dan is zij nietig. Het ontwerp beperkt de werking der gewone wet niet. De pastoor Rijan blijft maar hardnekkig weigeren verklaringen af te leggen in de zaak der Tersche pachters, die zich failliet ver klaren, om de betaling der pachten te ontduiken. Hij werd dus maar weder naar de gevangenis te Kelmainham over- gebracht, waarbij zich alleen het in Ierland mogelijke geval voordeed, dat o. a. de lord-mayor en de aartsbisschop Cioke hem tot aan de gevangenis uitgeleide deden. Zoo geven de gestelde machten in Ierland het voorbeeld, hoe men bij het volk eerbied voor de wet moet aankweeken Volgens een heden ontvangen telegram schijnt men een aanslag te hebben beproefd tegen den minister van binnenlandsche zaken en den Ierschen chief-secretary. Beiden ontvingen eon flesch gevuld met een heldere vloeistof en voorzien van een koperdraad. De vloeistof wordt nu scheikundig onderzocht. DUITSCHLAND. Geheel ongestraft heeft de Duitsche Keizer de vermoeienissen verbonden aan de feesten bij zijn negentigjarig jubile toch niet doorstaan. Den dag na het feest was Z. M. verkouden en bedlegerig, doch gelukkig zijn de ongunstige verschijnselen weder geweken. Bij derde lezing heeft de Rijksdag de nieuwe legerwet thans definitief vastgesteld. He! Heerenhuis heeft de kerkelijke voordracht goedgekeurd naar de besluiten der commissie en met een amendement van den bisschop Kopp, bepalende dat het recht van tusschenkomst van den Staat sleehts voor de vaste aanstelling van pastoors geldt, en de toe- lating der orden niet zal afhangen van een ministerieel besluit. olgens de officieuse Berlijnsche bladen is de minister van financien, de heer Yon Scholz, gereed met een nieuw ontwerp voor een alcohol-belasting, maar dit ontwerp zal in deze zitting niet meer worden ingediend. FRANKRIJK, De verkiezing van een vice-president van de Kamer is niet vlot van stapel geloopen. Bij de eerste verkiezing kreeg geen der candidaten de meerderheid, doch bij de tweede stemming kwam de heer Spuller met 223 stem- men uit de bus, tegen 203 die op zijn tegenstander Andrieux waren uitgebracht. Geen erge schitterende meerderheid dus. Behalve Pranzini, wiens schuld aan den driedubbelen moord in de rue de la Montagne zoo goed als bewezen is, houdt nog een andere clebriteit de Parijzenaars bezig. Het is een caM-concert zanger, met name Paulus, die door zijn komische voordrachten bijna alle Parijsche buiken doet sehudden van laehen. Zelfs bij den Minister Granet liet hij zich op een soiree hooren, waar o. a. generaal Boulanger tegenwoordig was, die veel pleizier had in de voordracht van En revenant de la Revue. In het lied wordt een verhaal gegeven van de avonturen van een huisvader, die met zijn kroost naar de groote Julirevue gaat kijken, en uit het volgende fragment zal men wel kunnen nagaan dat er om gelachen is. Bientot d'Longchamps on foul'la p'louse, Nous c'mmenQons par nous installer, Puis j'debouch' les douz' litr's a douze Et Ton s' met a saucissonner. Tout a. coup on cri'Viv' la France Credie'e'est la r'vu' qui commence, J' grimp' sur un marronnier en fleur Et ma femm' sur 1' dos d'un facteur, Ma soeur qu'aim' les pompiers Acclam' ces fiers troupiers, Ma tendre epouse bat des mains Quand defileut les Saint-Cvriens, Ma beU'-mer' pouss' des cris En r'luquant les Spahis, Moi j' faisais qu'admirer Notr' brav' general Boulanger Zou dan al het gedane werk monniken-werk zijn? Zou er meer dan 6 weken lang, gediscussieerd, geamendeerd, geredevoerd zijn om ten slotte toch de geheele grondwetsherziening in duigen te zien vallen? Er ontbrak maar zeer weinig aan. Nadat door de Kamer was aangenomen het art. waarbij het aantal leden der Tweede Kamer op 100 werd bepaald, kwam de Eerste Kamer aan de beurt en op het desbetreffend regeerings art., waarbij het getal leden op 50 werd vastgesteld en de tegenwoordige kies- wijze uit de hoogst aangeslagenen werd behouden, was door den heer de Beaufort een amendement ingediend. Daarbij werd bepaald dat de keuze van ledeu der Eerste Kamer, geheel vrij was, en dus niet meer provincies gewijze zou geschieden zooals thans. Hiermede kon de regeering zich niet vereenigen, en door den heer Heemskerk werd het dan ook kraehtig bestreden. Hoffelijk bleef de toon le mot pour rire was daar toen de heer Heemskerk op de vleiende opmerking van den heer Borgesius dat de minister zelfs niet eens verkiesbaar was voor lid der Eerste Kamer, antwoordde „ja, maar zoo zijn de geaclite afgevaardigde Borgesius en ik ook niet benoembaar tot bisschopmaar dit verhinderde niet dat de uit- slag der stemming over het amendement bijna de grondwetsherzie ning had doen mislukken. Het werd n.l. aangenomen met 49 tegen 26 stemmen, en onmiddellijk verzocht de heer Heemskerk schorsing van het debat. Gelukkig is de Regeering gisteren op haar besluit teruggekomen want op voorstel van den heer de Beaufort werd in principe besloten de beraadslagingen te hervatten, blijvende het aan den voorzitter overgelaten den datum nader vast te stellen. Waarschijnlfik zal dit 19 April zijn, zoodat men de noodige tijd heeft om tot bedaren te komen en gemeen overleg te plegen. Het adres der honderd in zake Indie, lokt in de pers een scheipe discussie uit en er kan niet gezegd worden dat de gebruikte argumenten altijd even logisch zijn. Zoo kunnen wij ons volstrekt niet vereenigen met de meening dat niemand behalve de eigenlijke mannen van het vak, een eigen oordeel zoude mogen hebben over het Indisch leger of bestaande toe- standen zou mogen afkeuren. Dat -zou er fraai gaan uitzien. Gesteld

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1