LANDBOUW. KERKELIJKE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Koloniaal Museum te Haarlem. Tentoonstelling van Voedingsmiddelen. b.v. ik benoem een architect ora te zorgen dat mijne liuizen in goeden staat onderhouden worden, doch bemerk na eenigen tijd dat het eene er nog bouwv&lliger begint uit te zien dan het andere. Ik ga naar mijn architect en druk hem op het hart, de hand eens aan den ploeg te slaan en te zorgen dat herstelllingen worden aangebracht. „Houd je mond", zegt de man, „je weet van hnizen niets af. Laat mij maar stil mijn' gang gaan!" En een poosje later krijg ik de daken mijner eigen huizen op het hoofd. Een der onderteekenaars van het adres de oud-resident Eiedel, zond naar aanleiding eener critiek op het adres, in de Arnli. Courant, een schrijven aan het Alg. Handelsblad.waarin hij opkomt tegen het beweren der Arnhemsche dat de grondslag van ons koloniaal beheer zoude zijn: de behartiging van het welzijn der bevolking. nOf ziju", vraagt de heer Eiedel," de bestaande regelingen van het koloniaal bestuur, ten aanzien van den eigendom van den grond, van de be- lastingen, opiumpacht, in- en uitvoerrechten, heeren- en cnltuurdiensten, waterwerken, landbonw, handel en nijverheid. het rechtswezen en nog veel meer, speciaal gemaakt om het welzijn der inlandsche bevolking te verhoogen? Wat heel't het koloniaal bestuur, van vroegere jaren gezwegen, in den laatsten tijd verrioht, om het welzijn der bevolking van Sumatra, Java, Borneo, Selebes, Bali, Lombok, Sumbawa, •Flores, Sumba, Timor en honderd andere eilanden meer te bevorderen? De redactie zou zich ongetwijfeld verdienstelijk maken, door haar beweren met feiten te staven, waarna wij bij wijze van tegenstelling, ook feiten zullen vermelden van verregannde verwaarloozing van al datgene, hetwelk tot het waarachtig welzijn van den inlander had kunnen of moeten strekken. Het besluit waartoe de heer E. komt is, dat wij Indie ongetwijfeld zullen verliezen, indien met onverklaarbare lichtzinnigheid over den bestaande vicieusen toestand wordt heen gestapt. Bovengenoemd Museum onving onlangs door tusschenkomst van den heer E. M. Holmes, directeur van het Pharmaceutical Museum te Louden eene verzameling van 120 verschillende producten uit de Britsche kolonien en andere tropische gewesten, meerendeels nfkomstig van de in 1886 gehouden Kolouiale en Indische tentoontselling te Londen. De monsters zijn tot onderzoek en beschrijving in handen gesteld van dr. D. de Loos te Leiden. Verder ontving het Museum van den heer rar. C. H. van Meurs te Paramaribo verschillende producten van Suriname, van den heer H. C. Adriani, gezagvoerder bij de Maatschappij Nederland, bloem- stengels van de rottanpalm, van den heer J. E. Gosler te Haarlem, een hoofddeksel van de handelsnegers van Cassanga, van den heer M. J. van Bosse te Batavia eene nog niet beschreven prachtige vezel- stof van Melaboe (Sumatra), van den directeur van 's Lands Planten- tuin te Buitenzorg, oliesoorten tot onderzoek. Bij de hoofdcommissie van bovengenoemde tentoonstelling is een schrijven ontvangen van onzen consul-generaal te New-York, wuaruit blijkt dat men aldaar met veel belangstelling kennis heeft genomen van het programma enz. Eenige leden der „New-York produce exchange" zijn voornemens op vrij uitgebreide schaal aan deze tentoonstelling deel te nemen en zullen hoogstwaarschiji1 ijk een afzonderlijk paviljoen bouwen voor de expositie der verschillende producten en tevens ingericht voor het koken en bereiden der mai's. De bereiding der mai's als voedingsmiddel is in Amerika vrij algemeen bekend; hier wordt ze, gelijk men weet, alleen als veevoeder gebezigd. De Tweede Kamer heeft in de laatste maanden tal van adressen ontvangen van een Haagsche juffrouw, die zich over een geneesheer heeft te beklagen, rechten op een erfenis meent te hebben, enz. Thans heeft diezelfde juffrouw der Kamer verzocht: „haar ten gehoore te ontvangen." Dinsdag is dit adres ingekomen en deltig in handen gesteld van .de comraissie voor de verzoekschriften. Een adres van de kalk- en steenbewerkers-vereeniging te 's-Gra- venhage, aandringende op spoedige invrijheidstelling van E. Domela Nieuwenliuis, werd ter zijde geleg-d omdat het is ingezonden door een vereeuiging die niet als rechtspersoon is erkend. Wij vernemen dat het tot stand komen van de stoomtram DierenVelp verzekerd is. De rijtuigen en locomotieven zijn besteld, onderscheidelijk aan de heeren J. J. Beijnes te Haarlem, en aan de Machinefabriek te Breda, terwijl de levering van den metalen boven- bouw aan den heer Henri Enthoven is opgedragen. Onderstaande circulaire is verspreid M. Het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den land- bouw in Hollands Noorderkwartier heeft de eer u kennis te geven, dat de heer H. J. Hengeveld, districtveearts te Alkmaar, zich bereid verklaarde tot het houden eener rede over de noodzake- lijkheid en de vereischten van een meer doelmatig hoefbeslag, en dat de heer onderwijzer van het werkdadig hoefbeslag aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, na afloop daarvan, het be- sprokene practisch zal toelichten op daartoe beschikbaar gestelde paarden. Deze tweeledige voordracht zal gehouden worden den 6 April e. k., des voormiddags ten 10^ ure bij Pels te Wognum, den 13 April ten 10 ure bij C. Kos te Schagen en den 14 April ten 10$ in den Doelen te Purmerende. De toegang is vrij voor alien, die in het onderwerp belang- stellen, onder wie de inanuen van het vak wel de eerste plaats zullen innemen. Er zal gelegenheid gegeven worden nadere ophelderingen te vragen en over het behandelde van gedachte te wisselen. U wordt beleefd uitgenoodigd een of meer dezer voordrachten bij te wonen en daarop de aandacht te vestigen van uwe be- kenden, bepaaldelijk van de hoefsmeden in uwe omgeving, hen opwekkend deze gelegenheid aan te grijpen om hnnne zaakkennis te toetsen aan het licht, dat de deskundige spreker over dezen tak van nijverheid zal verspreiden. 1let Bestuur S. De Jongh. Yoorzitter W. Teengs, Secretaris. Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. De heer J. Polman Mooij, onder-voorzitter, opende Maandag j.l. te Haarlem bij afwezigheid van den voorzitter (den beer E. H. Krelage) de t>4e vergadering. Tegenwoordig waren, behalve vele leden, 26 afgevaardigden, uitbrengende 39 stemmen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De penuingmeester doet mededeeling van de rekening en ver- antwoording over het jaar 1886, waaruit blijkt dat de inkomsten bidroegen f 1751.727g en de uitgaven 2180.92, zoodat de rekening sluit met een nadeelige post van f 429.121. Deze rekening wordt goedgekeurd door eene commissie, bestaande uit 'eden der afdeelingen Beverwijk, Schooten en Sassenheim. Voor de tentoonstellingen in Amerika en te Wietzing (bij Weenen), te houden in 18S8 worden verscheidene medailles toegestaan. Met het oog op de groote kosten, hieraan verbonden, noodigt de voorzitter de afgevaardigden uit, om de leden hunner afdeelingen aau te moedigen tot het uitloven van medaillfes. De afdeelingen Overveen, Haarlem en Uitgeest gaven reeds toezegging, elk voor een gouden medaille, terwijl de afdeelingen Hillegom en Lisse zooveel mogelijk zullen bijdragen. Tevens worden de afdeelingen aangespoord om voor 20 April a. s. de toezeggincen aan het hoofdbestuur mede te deelen. Het voorstel van het hoofdbestuur //oin aan den penuing meester, iemand ter beschikking te stellen, tegen eene jaarlijksche vergoeding van hoogstens zestig gulden, ter verrichting van de noodige werkzaamheden" wordt toegestaan. Het voorstel van de afd. Oestgeest //om de notulen der voor- gaande algemeene vergadering niet meer te doen voorlezen, maar door eene, door het hoofdbestuur te benoemen commissie, te doen goedkeuren, wordt verworpen, om de groote verantwoor- delijkheid, die dit voor de eventueele commissie zou opleveren. Het voorstel van de afdeeling Heemstede. //om pogingen aan te wenden ter verkrijging van eene wijziging in de bestaande wet op de jacht en visscherij, zoo, dat vrijheid erlangd worde om schadelijk gedierte van de gronden die voor bloembollen- kweekerij gebezigd worden, daarvan te mogen verwijderen, wordt ontijdig geacht met het oog op de drukke werkzaamheden der Kamers in zake groridwetsherzieuing enz, Het hoofdbestuur be- loolt evenwel deze zaak later in bespreking te zullen brengen. Omtrent het ontwerp van de Zondagswet werd besloten om de bezwaren, die bij de afdeelingen tegen dit ontwerp mochten bestaan, voor 1 Juni schriftelijk aan het hoofdbestuur mede te deelen. Na de mededeeling van eenige ingekomen en uitgegane stuk- ken, wordt de vergadering, gesloten. De firma Schubart Hesse, te Dresden, heeft proeven geno men ora oude gaspijpen als boompalen te gebruiken en daardoor het tweeledig doel te bereiken van de booinen staande te houden en ze gestadig te bemesten. Tot dit einde wordt de gaspijp van onderen gesloten en van een aantal gaatjes voorzien. Daar die pijp van binnen steeds vochtig zal zijn, zoo door regen als door drop, zal er voortdurend roestwater langs den binnenwand naar beueden loopen en daar door gaatjes ontsnappen, waar het werk goede uitkomsten heeft, zoowel ten aanzien van de quan- titeit als op de qualiteit der vruchten. Ook voor rozen, sier- bladplanten, enz., worden zulke gaspijpen voor dit doel aanbe- volen. Omtrent de tentoonstelliug van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte, uitgeschreven door de liott. Maatschappij van Lavdbouio, afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken, ver nemen wij dat zij als volkomen geslaagd kan beschouwd worden. Het vee zag er zeer goed uit. en bewees dat de boeren uit die streek wel met het buitenland kunnen wedijveren. Voor inzen- dingen uit Noord-Holland werden prijzen toegekend aan: J. Kweldam, te Schagen; A. J. Brantjes, te PurmerendD. Uiten- tuis, te Purner; J. de Wit, L. Visser en G. Koster Gzn., te Beemster; en P. Mantel, te Haarlemmermeer, Uit Tietjerk wordt i.d. 26 Maart geschreven. ffIn Maart worden er kievietseieren gevonden, al zouden ze ook op eene ijsschots gelesd worden," is eene bewering, die men in deze dagen dikwijls hoort uiten. Tot nog toe is er geen enkel ei gevonden. In het vorige jaar was men Felukkiger, toen konden enkele liefhebbers reeds op den 22en Maart hun eitje tikken. Deze weelde mag zich echter lang niet iedereen veroorloven, want de eerste kievitseieren zijn peperduur. Niet zelden betaalt men, om de primeur te hebben, voor een ei 2 It 2.50. Voor den gelukkigen vinder is zoo'n vondst een fortuintje, dat hem niet elken dag te beurt valt. Daarom kan men om dezen tijd des jaars gedurende eenige weken menigen eierzoeker in het veld vinden, her en derwaarts dolende om den kleinen bruinen schat macht te worden. Men bespiedt den kievit in zijne vlucht, men geeft op vogel- geschrei acht en let zorgvulaig op de minste bewegingen van den schuwen, zwartbonten vogel. De eerste eieren zijn nu op Texel gevonden. Te Noordwijk waar de bloembollenteelt en handel zeer bloeien, en waar reeds verscheidene jaren door de societeit //Flora" in de maand Februari of Maart eene belangrijke tentoonstelling van in broeikasten of door andere kunstmatige warmte in bloei ver- kregen bloembollen gehouden werd, zal nu in het laatst van April of in 't begin van Mei weder eene tentoonstelling ge houden worden. Ditmaal op den kouden grond in de vrije natuur, waardoor men de bollen dus in voile pracht, en waarde zal kunnen schatten. Dat deze tentoonstelling belangrijk wordt geacht, blijkt nit het feit, dat daarvoor reeds verscheidene aan- zietilijke Engelschen te Noordwijk zijn aangekomen. Aan de boerderij der Rijkslandbouwschool te Wageningen zijn aangekomen een tweetal runderen, 4 jaar oud, van het bekende Angler (Holsteiner) ras. Zij zijn geheel rood van kleur en munten uit door fijne qualiteit, en het geven van veel en vette melk. Zij zijn zeer geschikt om op lichten grond te worden geteeld. j Als een bewijs hoe geducht de veeprijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat eerste qualiteit vet vee thans reeds in de Betuwe wordt verkocht voor 56 a 58 cts. De slagers verkoopen echter het vleesch voor 75 a 80 cts. per K.G., zoodat eene winst van 19 en 22 cts. per KG. wordt behaald. (Zutf Ct.) De bewering, dat de afval van de aardappelmeelfabrieken nog waarde als meststof bezit, is thans bevestigd door de proeven van het Proefstation te Wageningen. In de onlangs gehouden vergadering van de Landbouwvereeniging te Veendam was de ontleding ingekomen, waaruit bleek dat de mestwaarde van 100 KG., volgens nauwkeurige herekening, 53 cent zou bedragen. Waarschijnlijk zullen nog dit jaar op kleine schaal proeven worden genomen, en mochten deze slagen, dan zou deze wijze van bemesting voor den landbouwer in de veenkolonien, die jaarlijks zooveel aan meststoffen uitgeeft, eene groote bespa- ring zijn. In de veenkolonien in het Zuid-Oosten van Drente, waar de dagloonen thans evenredig zullen zijn met die van het vorige jaar, is allengs een toestand ontstaan, die de veenarbeiders meer sfhankelijk maakt van de verveners dan dit vroeger het geval was. Door de mindere voordeelen, die de turfindustrie thans op- levert, zijn vele verveners besloten, hunne t.urfputten te verhuren. De hnurders, van wien nu de arbeiders moeten leven, oefenen alien het beroep van winkelier in kruideniers- en andere waren, die tot de noodwendige behoeften des arbeiders behooren, uit. Hielpen de vroegere verveners, eigenaren dier venen, de arbeiders des winters door voorschotten de tegenwoordige helpen hen door op crediet te verkoopen. Het gevolg daarvan is, dat de arbeiders hun eigen winkel hebben en bij geen andere handelaren in die waren inkoopen kunnen doen, en bijgevolg niet van de tegenwoordige concurrentie kunnen genieten, die er overal heerscht. Uit Drente wordt medegedeeld Telkens hooren wij liter van deskundige zijde de opmerking maken, dat de bijenteelt afneemt. Het bijenbedrijf wordt op verre na niet meer op zoo groote schaal gedreven als dit vroeger het geval was. Groote bijkers, die elken winter een zestig 5, tachtig korven //opzetten" vindt men veel minder dan vroeger. Toch is de liefhebberij voor de bijenteelt in de laatste jaren niet gedaald. Pogingen om bilker te worden, werden in den laatsten tijd aangewend door hen, die vroeger niet aan dit bedrijf hadden gedaan. Natuurlijk was niet a I tijd de kennis der bijeenteelt dadelijk aanwezig, doch door hooren, zien en volgen kon men iets vorderen. Zoo werd het getal bijkers vermeerderd. Het gebeurde echter, dat de bijen van goede bijkers des voor- jaars in goeden doen verkeerden, en die van nieuwelingen ziek werden en stierven. Welke waren daarvan de oorzaken Oude bijkers zeggen er vanEr wordt geknoeid met de bijen en die knoeierij blijft niet ongestraft. Zij kennen wel de middelen om bijen te doen //uit stelen gaan", doch geven den raad, dit nooit te doen. De uitbreiding der bijkerij geschiedde niet altijd uit liefde voor het bedrijf, maar soms uit winzucht. Nu werd er getracht op onrechtinatige wijze voordeelen te behalen. Eerlijke bijkers werden er de dupe van. Doch het kwaad, waar- t.egen jurffouw Justitia machteloos was, bleef niet ongestraft. Bijenziekten in het voorjaar waren er de gevolgen van. Dit jaar zijn de b';en bij vele ons bekende bijkers in gezonden toestand den winter doorgekomen. Van de bovengenoemde nieuwe lingen hebben sommigen geheel het beroep laten varen. Ned. Herv. Gem. Beroepen te Haarloo (cl. Zutfen) C. van Dis te Geldermalsen te Aalsmeer J. J. de Kat Angelino te Varik (cl. Zaltbommel); te Hellouw J. H. Wolff te Gameren; te Ylaardingen J. H. Wensinck te Neerlangbroekte Loon op Zand C. Bouthoorn te Sprang. Bedanktvoor 't Woud door G. J. Brutel de la Riviere te Houtrijk en Polanenvoor Heinkenszand door P. van Binnen- dijk cand. te Anjum; voor St. Maarten en Valkoog door M. Th. Laurman te Berkenwoude; voor Scherpenisse door P. Kerper te Goedereede; voor Yalkenburg (cl. Leiden) door B. J. van Heijningen te Heerjansdam; voor Oudemirdum en Sondel door E. J. Ilomoet te Oldeboornvoor Warns en Scharl door C. R. Rijnenberg te Dantumawoudevoor Zutfen door P. A. Romijn te Zierikzee; voor Putten door E. B. Gunning te Zetten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2