GEMENGDE BERICHTEN. mmsm Pranzini, door de politie gehouden voor den raoordenaar of althans voor een der medeplichtigen bij den drievoudigen moord te Parijs, wordt steeds meer in het nauw gebracht. Een der hoofdpunten waarop zijne verdediging berustte, is hem nu out- nomen. Tot dusver kon hij zijn alibi bewijzen, daar een zekere mevrouw Sabatier verklaarde, dat hij den nacht, gedurende welke den moord werd gepleegd, te haren buize bad doorge- bracht, maar deze vrouw heeft nu haar getuigenis ingetrokken. Onder tranen en betuigingen van berouw verklaarde mevrouw Sabatier, dat Pranzini niet in haar huis was geweest. Daar zij hem goed kende en hem wilde redden, had zij eerst deze ver- klaring afgelegd, maar zij wist toen nog niet, van welke vree- selijke misdaad hij werd beschuldigd. Nu zij dit echter had vernomen, wilde zij de waarheid niet langer verzwijgen en herriep daarom haar getuigenis. Deze verklaring werd afgelegd in Pranzini's tegenwoordigheid. Ondanks zijn groote zelfbeheersching, die hem tot dusver nog niet bad begeven, werd hij zoo ontroerd, dat hem de tranen in de oogen kwamen. Weldra herstelde hij zich echter en trachtte de dame te betoogen, dat zij zich vergiste, maar deze bleef vol- houden en spoorde hem aan de waarheid te bekennen. Voor Pranzini is dit een zeer bezwarende verklaring. Een nieuwe getuige in de zaak van den drievoudigen moord te Parijs heeft eene gewichtige verklaring afgelegd. Zooals men weet, is ten huize van de vermoorde Marie Regnault een kaartje gevonden met den naam van //Gaston Geissler," en een gordel- riem, benevens een paar manchettenknoopon met zijn initialen. Vandaar dat die persoon dadelijk voor den moordenaar werd ge- houden. Maar bestaat deze, en zoo ja, is hij schuldig of mede- schuldig? Zooveel is zeker dat een andere Geissler, Arthur, thans iets bezwarends uit het leven van Pranzini aan den rechter van instructie heeft medegedeeld. Alvorens Arthur Geissler in bijzijn van Pranzini door den rechter van instructie in verhoor werd gmomen, vroeg laatstgenoemde aan Pranzini of hij Gaston Geissler gekend heeft. //Nooit", was het antwoord. //Een anderen Geissler dan v-oeg de rechter. //Ook niet," liet Pranzini er op volgen. Nu werd Arthur Geissler binnengeroepen, en zoodra Pranzini hem zag ontstelde hij zichtbaar. Arthur Geissler getuigde nu, dat hij secretaris was in het Hotel Royal te Napels; Henri Pranzini was daar beambte onder hem en had er zich schuldig gemaakt aan diefstal. Hij had namtlijk, zooals later ontdekt werd, een aangeteekenden brief met waarde weggenomen. Arthur Geissler, die bekend staat als een eerlijk en fatsoenlijk man, heeft verder verklaard, dat hij Maria Regnault nooit ge kend heeft. Het schijnt nu zeker, dat Pranzini opzettelijk voorwerpen met den naam van Geissler in de woning van zijn slachtoffer heeft achtergelaten om de politie op een dwaalspoor te brengen. Onder de bijzonderheden van den dag zoo schrijft men aan de Prov. Gr. Ct. meenen wij niet onverineld te raneten laten een te Grootegast op jl. Maandag gesloten huwelijk tus- schen Hendrik Bos, van Lutjegast, groot 7 dm., en Aaltje Boerema, van Opende, groot pi. m. een meter. De man springt, op twee krukken en kan, naar men zegt, zonder goede hulp weinig verrichten. Bij den ondertrouw zoo luidt het bericht moest hij naar boven gedragen worden. Samen gaan ze hun fortuin zoeken op de a. s. kermissen. Voor korten tijd geraakte de componist Lecocq met eenige Parijsche vrienden in een woordenstrijd over de vraag hoe lang het duurde, voordat een echt straatdeuntje populair was. Einde- lijk ging Lecocq een weddenschap aan, dat hij een melodie zou componeeren, die binnen acht dagen in geheel Parijs zou gezon- gen worden. Dadelijk ging Lecocq aan het werk; hij schreef een coupletteumuziek en gat die aan een bekenden volkszanger, die de melodie 's avonds in een cafe chantant zong. Vier dagen later wandelde de componist met zijne vrienden langs de boule vards, waar zij eenige jongens tegenkwamen, die het deuntje floten, iets verder hoorden zij het uit een geopend venster op de piano spelen, eenige kinderen in een park zongen op dezelfde tonen den tekst van een oud liedje, terwijl een draaiorgel even- eens de muziek speelde. Lecocq werd echter, nadat hij zijne weddenschap zoo schitterend had gewonnen, zoozeer door zijne melodie vervolgd dat hij naar Brussel is gereisd om die te ontvluchten. Elke redactie ontvarigt wel eens eene klacht van een corres pondent, dat zijn bericht niet geplaatst werd. Het is ook ont- moedigend, eene mededeeling, welke men zelf voor belangrijk hield, niet opgenomen te zien, en het is verklaarbaar, dat bij herhaalde teleurstelling de correspondent de pen er bij neerlegt. Niet alzoo een der berichtgevers van de St. Petersburger couraut. Sedert 1867 zendt hij geregeld den eerste van elke maand een overzieht van de gebeurtenissen, welke in de afgeloopen maand in zijne gemeente plaats hadden, en even geregeld legt de redactie die, als te onbeduidend, ter zijde. Bij herhaling is hem verzocht zijn tijd en zijne postzegels te sparen; de eene hoofdredacteur na den andere is opgetredenmaar de correspondent blijft zijne berichten zenden, nog altijd aan het adres der woning van den hoofdredacteur, die in 1867 leefde en nu reeds lang dood en begraven is. De redactie weet geen middel om dezen hardnek- kigen correspondent kwijt te raken. De dood alleen kan haar van hem verlossen. {Arnh. Ct.) Een ambtenaar van het Eransehe min. van oorlog, Eyrolles, is ontslagen wegen betrekkingen die hij onderhield met Duitsch- land. Eyrolles was 8 jaren aan het ministerie werzaamhij was algemeen bemind en had 12 jaren in Afrika gediend, hij is ge- huwd en heeft 3 kinderen. Men zegt dat ten gevolge van zijn ontslag twee militaire attache's van groote mogendheden zullen worden teruggeroepende Eransehe politie is in het bezit van eenige zeer compromitteerende brieven, geteekend //Charles". Deze //Charles" wordt thans opgespoord. Te His-ip-Ship, een dorp in China, nabij Hankow, heeft de bevolking eene bende van driehonderd landloopers in een houten tempeltje opgesloten en dat des nachts in brand gestoken. Een veertigtal ontsnaptende overigen kwamen om. Luit. Metelerkamp heeft bij een afstand-wedstrijd te paard bij Amersfoort de overwinning behaald, door 66 kilometer af te leggen in 3 uur 9 minuten. De paardenarts v. d. Wall legde die baan af in 3.32. Een 14-jarige jongen is door eene vrouw in de Steenhou- werssteeg te Amsterdam met een ijzer comfoor met vuur om het hoofd geslagen, waardoor hij aan den hals en rechter wang brandwonden heeft bekomen, omdat de jongen met een andere vechtend in huis was gevallen en een ketel met kokend water had omgeworpen. Hij is naar het gasthuis geleid. De wonden zijn, hoewel niet gevaarlijk, toch zeer ernstig. Toen de daderes werd aangehouden, was zij zoo beschonken, dat zij voor eigen veilig- heid in bewaring moest worden gehouden. In het hotel Rondeel te Amsterdam, is aangehouden een En- gelschman, die aldaar verteringen had gemaakt zonder geld te bezitten. Hij is als vreemdeling zonder middelen of papieren in bewaring gebleven. In een dorpje in het zuiden van Hongarije kwam 's avonds om een uur of tien een schaapherder, bleek als een doode, ademloos het raadhuis binnensnellen, en smeekte den veldwachter, zoo snel mogelijk naar een veld, dat hij aanduidde, te gaan en zijn kameraad uit de klauwen des duivels te bevrijden. Toen men zich had overtuigd, dat de man niet krankzinnig was, liet men hem verder vertellen. Hij verhaalde, dat door de koude, hij en zijn vriend waren genoodzaakt, een vuur aan te leggen. De beide herders hadden zich er bij neergezet, om al pratende den tijd te verdrijven, toen er plotseling eene behaarde gestalte, in bloedroode kleederen gehuld, zich tusschen hen plaatste. De schaapherders gingen dadelijk op de vlucht. In de nabijheid weidde de ezel van een hunner; beiden bestegen dien, maar nauwelijks begon het dier te draven, of de schaap herder, die achterop zat, viel met een angstkreet achterover. De gestalte met de bloedroode kleederen was hen nageijld en op den rug van den achtersten ruiter gesprongen, met het gevolg dat beiden van den ezel vielen. Op de dringende bede van den schaapherder begaven zich verscheiden mannen naar de plaats des onheils, waar de toedracht der zaak spoedig werd opgeklaard. Een groote aap, die in het rood was gekleed, had weten te ontvluchten uit de tent van een reizend kermisgezelschap. Toen men bij het vuur kwam, zat de gewaande duivel zich daar heel gemoedelijk te warmen. Eenige schreden verder vond men den herder, doch bij bleek van schrik gestorven te zijn. Dezer dagen overleed te Brussel baron De Mesnil een bekend sportsman. In zijn testament werd 10.000 fr. vermaakt aan een vriendin, de rest van zijn vermogen ongeveer twee millioen moest besteed worden aan een grafmonument. De broeder van den overledene heeft echter het testament voor de rechtbank gebracht, omdat het, volgens hem, onmogelijk was, dat zijn broeder zulk een groote som voor een graf zou hebben willen besteden. De rechtbank deelde deze zienswijze en heeft 10.000 fr. voor het praalgraf bestemd. De nihilisten doen weer van zich spreken. Een der bende liet zich aandienen bij een bekend kapitalist, den heer Pogieff. Toen hij binnen was gelaten haalde hij een revolver uit zijn zak en dreigde te schieten, wanneer hem niet dadelijk 60.000 roebels voor het nihilistisch comite werden ter hand gesteld. De heer Pogieff riep om hulp, maar op 't zelfde oogenblik zonk hij neer, door vier kogels getroffen. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. De dader werd in hechtenis genomen. De nihilisten hebben aangekondigd, dat ook nog andere kapi- talisten dergelijke bezoeken zullen ontvangen. Onlangs is het de laatste dag geweest dat wij aan het glazen muiltje van Asschepoetser geloofden. In de Illustrated Louden News komt de mededeeling voor, dat het glazen muiltje eigenlijk het bonten muiltje moest heeten. Het oud—Eransehe woord vair (bont), in Perrault's sprookje voorkomende, is door den corrector als eene foutieve schrijfwijze van verre aangezien; deze dwaling heeft wortel geschoten en tot den huidigen dag laat men Assche- poester een glazen muiltje verliezen. Dat niemand de fout heeft opgemerkt door de overweging, dat het toch moeilijk is op glazen muilen te dansen, is zoo vreemd niet. Men danst tegenwooraig in het geheel niet in muilen, en in een land en een tijd waarin uit pompoenen rijtuigen met vier paarden te voorschijn komen, kan het toch zoo veel verbazing niet wekken dat de jonge meisjes in glazen muilen dansen. Bij ons, meent de Arnh. Crt., dansen ze wel in schoenen die te nauw zijn. Yoor de rechtbank te Ereiburg verscheen Dinsdag jl. Marie Hornuth uit Heidelberg, een knap 23-jarig meisje, aangeklaagd wegens diefstal, bedrog, het voeren van een valschen naam enz. Zij gaf zich uit voor de eigenares van verscheidene kasteelen, wist zich bij de aanzienlijkste families in te dringen en huurde zonder iets te bezitten een prachtige woning, van waar zij dik- wijls rijtoertjes maakte door stad en omstreken. Een rijken stu dent, met wien zij voorgaf in het huwelijk te treden, wist zij 4000 M. afhandig te maken. Om het bedrog volkomen te maken, hield zij ook een juffrouw van gezelschap, die zij uit de voor- naamste families had gekozen. Door het onderzoek is nu gebleken, dat haar ouders te Heidelberg een winkel in brandstoffen hadden. Zij was bij het onderzoek met haar woorden niet verlegen en zocht door allerlei uitvluchten de rechters te bedriegen. Zij is tot 3 jaar en 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De toe- vloed van het publiek was zoo groot, dat de politie krachtdadig moest optreden. De Industrie Blatter melden het volgende: //Eene Berlijnsche dame, die zich altijd in eene uitstekende gezondheid had mogen verheugen, kreeg des nachts plotseling een hevige koliek. De pijnen gingen echter over, en de zieke raadpleegde den volgenden morgen een geneeskundige, die dui- delijke sporen van loodvergiftiging opmerkte. Daar echter de dame niets gebruikt had, waarin lood zou kunnen vermoed worden, werd de zaak moeilijk, totdat, na lang zoeken, de patient zich herinnerde den dag te voren een appel gegeten te hebben. Het bleek nu, dat, door een schot op vogels, hageltjes in den appel waren geraakt, die door 't appelzuur aangetast waren en de vergiftiging hadden doen ontstaan." In den Duitscheu Rijksdag vestigde de afgevaardigde Lingens de aandacht der regeering op de bedriegelijke advertenties, waardoor jonge meisjes uit Duitschland naar andere landen, en vooral naar Nederland, worden gelokt. De bondscommissaris Hellwig antwoordde dat de regeering al haar consuls gelast had ten strengste toe te zien en steeds onder- vonden zij den steun der autoriteiten, wanneer het er op aan kwam misleide personen naar huis terug te zenden. Een vervol- ging der schuldigen in Duitschland was echter zeer moeilijk, daar het zeer lastig is werkelijk het bewijs daarvan te leveren. De Duitsche regeering verklaarde de bondscommissaris wijdt hieraan echter alle aandacht en stelt steeds een streng onderzoek in, wanneer haar dergelijke klachten ter oore komen, waarvosr zij zich steeds zeer aanbeveelt." De heer De 1^ Rue zegt in Cl/asse Illustree, dat men in China voor Otters, die goed gedresseerd zijn voor de vischvangst, duizend francs betaalt. Hij klaagt, dat in Europa jaarlijks duizenden otters worden gedood. Hij zegt, dat otters bestemd zijn om voor de menschen te visschen, evenals de honden voor hen jagen. In plaats daarvan dooden wij ze en sluiten onze oogen voor de waarde van iets, wat een onwaardeerbaar hulp- middel zoude kunnen zijn. Hoewel //De Schoolmeester" in zijne //Natuurlijke Historie" nadrukkelijk de verzekering geeft, dat geschilderde mitsgaders houten leeuwen niet gevaarlijk zijn, heeft een zelfs gewatermerkte leeuw eens schrik veroorzaakt aan de Russische grenzen. De Russische beambten, met het toezicht op buitenlandsche drukwerken belast, schijnen thans ook Pro Patria, te Meppel, al is het dan niet voor eeu nihilistisch, dan toch voor een zeer gevaarlijk gezelschap te houden. Het vaderlandslievend devies en de gekruiste degens op het omslag kwamen hun zoo ver- dacht voor, dat een brief, gericht aan een oud-lid der vereeniging, thans bij Warschau woonachtig, aan de grenzen werd geweigerd en naar Meppel teruggezonden. Uit de wees-inrichting re Neerbosch zijn weder twee jongens naar Noord-Amerika vertrokken, om zich te Benville (Minnesota) te vestigen. Thans zijn reeds elf jongens op verschillende plaatsen in Amerika in betrekkingen geplaatst. Men schrijft uit Vlijmen van den 31sten j.l. Heden ochtend omstreeks zes uur werd men gewekt door het luiden der brandklok. Het bleek dat de woning van den land- bouwer W. v. d. Griend in brand stond. Het geheele perceel werd in asch gelegd. Het weder was stil, zoodat de gebouwen in den omtrek gespaard bleven, terwijl de brandweer zich ijverig kweet. Het vee en eenige inboedel werd gered. Een visscher te Genemuiden vond Woensdag in zijne netten, die in zee gezet waren, een zalm verward, ter zwaarte van ruim 12 KG. Donderdag werd te Wije uit den IJsel opgevischt het lijk van iemand van ongeveer 30-jarigen leeftijd, waarschijnlijk een boereknecht. Op het lijk werd een brief gevonden, geadresseerd aan iemand uit de gemeene Olst; daardoor zal men allicht nader omtrent den drenkeling ingelicht worden. In 1876 werd zekere heer De Tourville, een in Engeland ge- naturalisaerd Eranschman, veroordeeld, omdat hij zijne Engelsche vrouw, die hij een jaar te voren om haar geld gehuwd had, in Zwitserland van eene rots had geworpen. Hij was intusschen volgens het testament van zijne vrouw haar erfgenaam. Nu is een zoon van hem uit een vorig huwelijk een jaar of vijf ge- leden, naar men meende, in de Golf van Napels verdronken. Thans evenwel doet zich een jongmensch op, die beweert die zoon te zijn en verzekert, dat een ander in de Golf van Napels ver dronken is. Een nieuwe Tichborne-geschiedenis dus. De zaak wordt thans onderzocht.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3