BINNENLAND. LANDB0UW. KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Tentoonstelling van Voedingstniddelen. De vrees, dat de maand Maart zou voorbijgaan zonder dat Eriesland kievietseieren zou opleveren, is niet bewaarheid. Op meer dan een plaats werden ze Woensdag gevonden* Een arm daglooner te Tzum vond er twee op een stuk land tusschen dat dorp en het dorp Wommels. Hij maakte er niet minder dan 15 voor. Te Leeuwarden werden Donderdag enkele eieren tegen 1 per stuk verkocht. In eerie vergadering van unionistische liberalen. zeide lord Hartington, dat de pirtij in de tegenwoordige omstandigheden de Regeering behoorde te steunen. Da Regeering zou ongetwijfeld, bij de overweging in de afdeelingen van het vvetsontwerp op verscherping der strafbepalingen in Ierland, goboor geven aan de bedenkingen van eenige leden der partij. De heer Chamberlain ondersteunde hot gevoelen van Lord Hartington. De vergadering besloot, bij de eerste lezing voor het bedoelde wetsontwerp te stemmen. Sir James Fergusson verklaarde, in het Lagerhuis dat de onder- handelingen over Egypte, tusschen de Porte en Sir H. Drummond Wolff worden voortgezet, en wel in dier voege dat men een guustig resultaat mag verwachten, maar dat het nog onmogelijk is, zelfs bij benadering, het tijdstip vast te stellen, waarop aan de zending van sir H. Drummond Wolff een einde kan komen. De heer Samnelson bestreed de tweede lezing van het ontwerp der Iersche strafwet door het indienen van een ondervoorstel, waarin wordt verkhnrd dat, indien het ontwerp wordt aangenomon, de wanorde in Ierland zal toenemen en de Unie gevaar loopt, zoodat het lluis de verdere behandeliug afwijst. Yolgens berichten nit Afghanistan heeft de oproerige stam der Ghilzai's een stelling ingenoraen in de nabijheid van Ghnzni, welke den weg vau Kabul naar Candahar beheerscht. De Emir vertrouwt dat hij den opstand zal kunnen onderdrukken. DUITSC1ILAND. De Duitsche Regeering heeft besloten stren- gere maatregelen te nemen ten opzichte van den Elzas en Lot- haringen. De stadhouder graaf Hohenlohe Schillingsfiirst vertoeft te Berlijn, ten einde met den keizer en prins Bismarck de reeds aangekondigde wijziging in het bestuur der provincie te bespreken. Men verzekert, dat dit ontwerp, reeds in hoofdzsak is vastgesteld on nog in deze Rijksdag-zitting zal worden ingediend. De verb-inning van den onlangs te Metz gekozen afgevaardigde v.oor den Duitch'en Rijktdag, den veegrts Antoine, trekt zeer de aan- dacht. De heer Antoine is onmiddellijk over de grens gebracht en naar Nancy vertrokken, De verbannen afgevaardigde kan wel lid blijven van den Rijdsdag, maar wanneer hij naar Berlijn reist om de zitting bij te wonen, mag hij zijn weg niet meer door Elsas-Lot- haringen nemen. Ingevolge* opdracht van het bestuur der Duitsche Oost- Atrikaansche maatschappij, gaat dr. Peters den 6den dezer met twintig anderen op reis naar Oost-Afrika, ter verdere ontwikkeling harer ondernemingen. FRANKRIJK. Ondanks de krachtige verdediging van den minister Flourens, heeft de Senaat de handels-overeenkomst met Griekenland verworpen met 156 tegen 98 stemmen. De leden ter rechterzijde hebben een krachtig protest gericht tegen huhne uitsluiting nit de begrootingscommissie. - Het Journal des Dibats bestrijdt het bericht, dat graaf Montebello den steun van Frankrijk zou hebben toegezegd, indien de Porte de voorstellen van sir H. Drummond Wolff verwerpt. De minister van oorlog heeft bepaald, dat 5000 man naar Tonkin zullen vertrekken, ter vervanging van hen, wier diensttijd ver- streken is. RUSLAND. Allerlei geruchten omtrent een nieuwen aanslag op het leven van den Czar hebben de roude gedaan, zonder dat men er met zekerheid kan achterkomen of het werkelijk gebeurd is of niet. Volgens een bericht van Reuther zou de aanslag plaats gehad hebben in het park van Gatchina, en wel door een offieier, die een pistoolschot op den Keizer gelost zou hebben. Van officieele zijde wordt het bericht echter tegengesprokenhet is echter onloochenbaar dat de Nihilisten in den laatsten tijd een huitengewone woeligheid aan den dag leggen. SPANJE. Men begint in Spanje meer en meer-de Nihilisten na te doen, wat het gebrtiiken van ontplofbare stoffen betreft. Tijdens de 'Kamer van afgevaardigden vergaderd was vond men aehter de deur, die toegang tot de zaal geeft, een bom met ontplof bare stoffen. Toen de leden met dit feit in kennis gesteld werden ontstoud er ouder hen een begrijpelijke opschudding. Een tweede bom, geplaatst op een trap in het paleis van den Minister van Financien, ontplofte werkelijk, gelukkig zonder andere schade aan te richten, dan dat eenige ruiten gebroken werden. ITALIE. Volgens een telegram, welke de Figaro uit Rome ont- vangt, zal het ministerie een krediet aanvragen van 80,000.000 frs., ten einde een leger van 15000 man naar Afrika te kunnen zenden. llet koninklijk gezin zal Dinsdag 12 April met gevolg om 1.30 per IIoll. spoor uit 's-Gravenhage vertrekken om 2.30 te Amsterdam aan te komen. Bij den burgemeester is reeds het officieel bericht ontvangen van de komst van HH. MM. Programma.. Dinsdag 12 April. Aankomst van 1111. MM. den Koning, de Koningin en het Prinsesje te half drie, ten Paleize op den Dam. Woensdag 13 April. 101 uur: Volksspelen, onder de leiding van de Amslerdamsche Turnvereenigingen, leden van het Nederlandsch Gymnastiekverbond :j buiten de Willemspoort en aohter het Rijksmuseum. 101 en 36 uur: Kiuderspelen, onder de leiding van deCom- missie van Bestuur der Kinderspeeltuinen, in de Kinderspeeltuinen: op de Weteringschans en aan de Marnixstraat. 14 uurGondeltocht, gegeven door de Amsterdamsche Roei- en Zeilvereeniging De Amstel. 1%10 uur: Muziekuitvoeringen buiten de Muiderpoort, op de Nieuwmarkt, op het Jonas Daniel Meijerplein, op het Amstelveld, op het Damrak, op het Rembrandtplein, op den Buiten-Amstel, en Algemeene illuminatie. 810 uur: Bengaalsche verlichting der Oudekerks-, Munt-, Montalbaans en Westertorens en van de Willemspoort. Donderdag 14 April. 104 uur: Roeiwedstrijd op den Amstel, onder leiding van de besturen van te Amsterdam gevestigde Roei- en Zeilvereenigingen. 101 en 36 uur: Kinderspelen, onder de leiding van de Commissie van Bestuur over de Kinderspeeltuinen in de Kinderspeeltuinenop de Weteringschans en aan de Marnixstraat. 1—4 uur: Muziekuitvoeringen op het Ferdinand Bolplein en in het' Vondelpark. 6 8 uur: Muziekuitvoeringen op het Haarlemmerpleiu, op de Noordermarkt, op het Fuuen en op het Kattenburgerplein. 9 uurOntsteken van vuurwerken door de gemeente Amsterdam op het IJ en op den Amstel en inuziek-uitvoeringen aldaar van 810 ure. Vrijdag 15 April. 9 uur: Aubade, te geven door 4500 leerlingen der lagere seholen te Amsterdam, onder de leiding van den heer Henri F. R. Brandts Buys,. Met de vnorbereidende werkzaamheden aan de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen gaat het gqed vooruit, De aanvragen naar plaats- ruimte komen van vele zijdeu iti eu ook in Belgie maakt men zick reeds vaardig voor den gastronomischen kamp. Naar alio waarschijnlijkheid zal de tentoonstelling ook 's avonds bezpcht kunnen worden, daar ze door gas. wordt verlicht; in ieder geval zal dit het'geval kunnen zijn met het 17e eeuwsch marktplein. De boomen, welke dit schilderachtig hoekje zullen versieren, zijn reeds geplant en, gelijk de bezoekers van de bloemeotentoonstelling hebben kunnen zien, is reeds den gebouwtje gereed, namelijk het wbierhuis va,n Stoats", thans tijdelijk tot restaurant ingericht. Voor een groot deel is de ruimte voor dit marktplein reeds ver- huurd of is men er over in besprek; voor de overige ruimte zullen de belangstellenden zich met hunne aanvragen dienen te haasten. Aan restaurants, bierhuizen enz. zal in dit van onze grootvaders afgekekeh stadswijkje geen gebrek zijn; dit is trouwens volkomen naar den aard van het geheel, want van een vollen beker, waren de 17e-eeuwsche Nederlanders eveomin afkeerig als hun nakroost. Een varkensslachter, die aon het marktplein zijn vleeschpotten zal brengen, zorgt voor iets hartigs bij den frisschen drouk. In een winkellje van Italiaansche wijnen zullen de pseudo 17e- eeuwsclie Nederlanders zich aan het Toskaansche druivensap kunneu te goed doen. Ligt is wat verkoelends dan noodig en daarvoor is een winkeltje voor ijssoorten in de buurt, I let geestesvoedsel immers de mensch zal alleen bij brood niet leven is niet vergeten. Dnartoe pronkt een schilderachtig boeken- winkeltje, waarmee men, dank zij de medewerking van het Antwerpsche stadsbestuur en van den directeur, den heer Roseels, zoo getrouw mogelijk den beroemden wiukel van Plantin zal trachten te doen herleven. Wij zijn in de stille paaschweek, de heeren van het Binnenhof zijn huiswaarts getogen, om nieuwe krachten te vergaren, ten einde te trachten over eenige dagen zich door de herzienings-rijstenbreiberg te werkeu. Op politiek gebied valt er dus weinig nieuws te melden. Alleen dat de heer Jhr. Roell, het vroegere lid der Tweede Kamer, door de Staten van Zeeland tot lid der Eerste Kamer is gekozen, waarin hij ongetwijfeld, even als in eerstgenoemd lichaam, een primus inter pares zal zijn. Toch is er nog een politiek nieuwfje, waarop het Utrechtsch Dagbl. ons dezer dagen vergastte, n.l. dat de heer Keuehenius, ontslag zou nemen als lid der Kamer, eu daarmede alleen nog wachtte totdat de Tjiorras zaak, waarin hij veel belang stelt, zou zijn afgeloopen. Nu is ons echter de Standaard komen vertellen dat de Utrechtsche zicu een April-grap heeft veroorloofd, en de Standaard kan het weten. Het publiek behoeft zich dus nog niet ongerust te maken, voort- aan verstoken te zullen zijn vau het genot's heeren Keuehenius'rede- voeringen te kunnen uitpluizen. Met een enkel woord maakten wij in ons vorig nommer melding van een door het Haagsche Dagblad ontvangen telegram, met de zor- gelijke tijding dat op Celebes ernstige onlusten waren uitgebarsten en de Beri-beri op Afjeh vreeselijk heerschte. Door de Regeering alhier werd telegrnphisoh aan den Goeverneur Generaal om inlichting verzocht, waarop door Z. Exc. geantwoord werd „Werkelijk is de beri-beri vrij hevig onder de Barisan van Madura in Afjeh uitgebroken, en machtiging verleend om de beide compag- nieen terstond terug te zendqn. De gouverneur van Atjeh verklaart in de eerste maand geen aanvulling van troepen noodig te hebben. „Van onlusten op Celebes is niets bekend, alleen is Loewoe (een staatje in het noorden van het gouvernement. van Celebes (Makassar)) onwillig een nieuw contract te sluiten en zal wellicht eene maritieme demonstratie voor ons prestige noodig zijn." Dit luidt voorzeker minder ourustbarend en het is dan ook meer dan wenschelijk, dot de rust in het oveiig Indie bewaard blijve. Het Dagblad deelt naar a&i,leiding van bovenstaand regeerings- telegram nog het volgende mede „Loewoe grenst aan Wadjo en de Bitoempanoewa (of zeven landen) en verder rondom het noorden der Golf van Boni; het is te be- schouwen als de moederstaat der Boegineezen. Het wordt in den Regeeringsalmanak opgenoemd onder de bond- genootschappelijke landen; maar de waarheid is, dat er nooit feitelijk een bindend contract is gesloten, wel dat men ditmetniet-bevoegden deed. Het gelukte van Swieten in 1860 niet hen te binden (zie Perelaer: De Bonische expedition, 2e deel, biz. 176, 224 en 271). De tegenwoordige gouverneur van Celebes en Onderhoorigbeden is D. F. van Braam Morris, zwager van den G.-G. O. van Rees Hij is iemand met veel persoonlijken moed, dapper en kalm in het gevaar, met georganiseerd talent, docli mist de gave om inlandsche talen te spreken, is het Maleisch zelfs niet behoorlijk roachtig. Die gave bezit echter in hooge mate de hem voor inlandsche zaken toegevoegde ads.-res. J. Bensbach, die veel slimheid aan den dag legt in den omgang met Vorsten en volken en in hun leiding. Beiden zijn ridders van de Militaire Willemsorde." Overigens blijven de Indische toestanden hier voortdurend zeer de aandacht trekken. Hieronder deelen wij het Rotterdamsch adhaesie-adres mede, en vernemen thans, dat ook uit Wiesbaden door een aantal daar ge vestigde Nederlanders een dergelijk adres is ingezonden. a Propos van Indische zaken deelt het Vaderland nog mede dat eenige officieren van het Indisch leger de provincien bereizen met het oog op de werving. Behalve dezen zeker niet te versmaden maatregel is door de Hooge Regeering een zeer gewichtig besluit genomen ten opzichte der zelfde zaak. Bij Mini^terieele aansc.hrijving is n.l. den keurings-commissien aangezegd, dat voortaan het reglement niet meer in al die gestreng- heid behoeft toegepast te worden, waardoor tot nog toe circa 75 pCt. van hen die zich voor den Kolonialen dienst aanmeldden, werden afgewezen. In do aanschrijving, die ongetwijfeld de werving zeer zal bevorderen, worden verschillende belemmerende bepalingen inge- trokken en meerder faciliteiten toegekend. De -tentoonstelling van rijstieren, melk-, fok- en vet rundvee, te Alkmaar gehouden door de afdeeling der Ilollandsche Maat schappij van Landbouw, is goed geslaagd. Men roeinde zeer de uitmuntende dieren die ingezonden waren. Door goed weder begnnstigd, trok deze tentoonstelling veel bezoekers. Eerste prijzen werden toegekend aan de inzendifigen van; Wed. K. J. Kaan, WiermgerwaardK. Blom Dzn., te St. Maarten P. de Wit, R. Noome, M. Laan, II. Lof, L. Visser en A. de Goede, alien te Beemster; G. Eranzen, te Gsdorp. Tweede prijzen aan; J. Jz. Kaan en J. 1). Kaan, beiden te WieringerwaardK. Blom Dzn. te St. Maarten C. Spaan Hzn. te Barsingerliorn Jb. S in it Czn. te Heer-HugowaardB. Houtman te Purmer; J. J. de Wit te Zand K. Hovers te Schermerhorn J. Laan Rzn. te Beemster; J. Rootjes te WarinenhuizenP. Vet te Oterleek. Derde prijzen aan; J. .Jzn. Kaan, J. L. T. Groneman en P. Schenk Dzn., alien te Wieringerwaard; D. Nierop te Nieuwe- NiedorpK. Paarlberg te Krabbendam K. Dekker te Schermerhorn wed. C. Beets te Beemster. Bestuursprijzen aanJ. Geel en J. Bakksr Jzn., beiden te Wieringerwaard; G. Houtman te Beemster; wed. H. Eranzen te Osdorp; jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo. Bij een te Amersfoort gegonden stierenkeuring vanwege de vafdeeling Amersfoort" van het //Utrechtsche Genootsohap voor Landbouw en Kruidkunde" werden behaald: de le prijs f 40 door mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, te Amersfoort; de 2e prijs 30 door den heer J. Renes, te Scherpen- zeelde 3e prijs f 20 door den heer J. de Lange, te Woudenberg. Een aanmoedigingsprijs van f 5 is toegekend aan den heer C. T. Eoort, te Amersfoort, als eenig inzender van een tweejarigen stier. Daarua is een algemeene vergadering van afdeelingsleden ge houden, waarin tot lid van het hoofdbestuur, met algemeene stemmen, werd gekozen de heer J. E. baron van Hardenbroek van Lockhorst, in de plaats van mr. J. L. baron Nepveu, die volgens het reglement thans niet heikiesbaar was. De sneltrein uit Eriesland kwam Zaterdagmorgen, ten gevolge van het springen van een vlampijp, een half uur te laat te Meppel aan. De stoomboot op Amsterdam vertrok wegens deze vertraging pas om half tien. Te Tilburg is een persoon in hechtenis genomen, dien men vermoedt de dader te ztjn van den bekenden diefstal, in den nacht van 24 op 25 Maart aldaar gepleegd- Ned. Herv. Gem. Beroepen: Le Zoelmond (cl. Tiel), G. J. v. Walsum te Wateringen te Overlangbroek, P. van Binnendijk, cand. te Anjum; te Schipluiden, J. Poort, te Hendrik-Ido-Ambachtte Weesp, L. J. v. Apeldoorn, te IJ 1stte Vorchten (gem. Heerde), G. A. v. d. Brugghen, te Bohsmeer; te Hindeloopen. D. T. Uden Masman Py., te Bakkeveen. Bedankt: Voor Koevorden, door K. Havinga te Den Ham (Overijsel); voor Hoornsterzwaag, door P. van Binnendijk, cand. te Anjum; voor Warns (Hemelumer Oldephaert en Noordwolde) ds. Rijnenberg, te Dantamawou le (Dantumadeel). Doopsgezinde Kerk. Beroepen; Te Giethoorn, L van CleefF, te Tjalleberd. Is HET WOORD //PLOERt" ERNE BELEEDIGING P Tusschen twee inwoners van Amsterdam, waarvan een g£rant in een koffiehuis alhier, was geschil ontstaan, omdat de een deu ander den toegang tot zijn koffiehuis had ontzegd. Na een woorden- wisseling op straat, riep de gerant den ander toe //gij zijt een ploert De beleedigde stelde nu als eischer de acte van art. 1408 en 1409 i

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2