I BUITENLANO, BINNENLAND. LANDBOUW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER N1EUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 13de h n Korps rijd. artillerie. Korps pontonniers. Korps torpedisten. Harddraverijen en wedrennen te Breda. aanmjzende welke verlofgangers in 1887, krachtens art. 125 del- wet van 19 Augustus 1861 StaaUhlad No. 72) in werkelijken dienst moeten worden geroepen, met vermelding van de tijdvakken waarvoor die oproeping behoort te gesoliiedem Lich- tingen. Korpsen. Onderdeelen. Tijdvakken. 1884 Keg. Gen ad. en Jag. j lste reg. infanterie. 2de 1 Jde n 14de a I l5de (6de (7 do |8ste ilste 12de v. 10 Aug.-13Sept. veld-artil.le, 2e, 3e, 4e, 5e en 1 6e batterij. 1 1885 lste compagnie. 2de compagnie. lste en 2de comp. 3de en 5de comp. lste reg. vest.-artill. (!^e en 8ste comP" 1 9de compagnie. lOde compagnie. 6e eu 7e compagnie. 4e, 5e, 6e en 8ste compaguie. 2du reg. vest.—artill. 2e en 9e compagnie. I le en 3e compagnie. 7e en lOde comp. I 4e en lOde comp. le en 2e compagnie. 3de reg. vest.-artill. 18S4 1885 1) 18852) 1884 I 4de reg. vest.-artill. Korps genietroepen le comp. liosp.-sold. u n 3e a u 6e en 8e compagnie. 7e compagnie. 5e compagnie. 3e en 9e compagnie. 8e en lOe comp. 2e compagnie. le compagnie. 5e compagnie. 3e compagnie. 4e eu 9e compagnie. 6e en 7e compagnie. ,,19 Aug.-22Sept. 11 19 Aug.-22 Sept. u 1 Juli-4 Aug. ,,15 Juli-18 Aug. 17 Juni-16 Juli. 11 7 Mei-11 Juni. 21 Mei-25 Juni. 4 Juni-9 Juli. 11 Juni-16 Juli. n 16 Aug.-20 Sept. 17 Sept.-22 Oct. n 7 Mei-11 Juni. 11 21 Mei-25 Juni. 11 4 Juni-9 Juli. 11 17 Sept.-22 Oct. 11 7 Mei-11 Juni. 21 Mei-25 Juni. „4 Jnni-9 Juli. 9 Juli—13 Aug. 6 Aug.-lO Sept. #17 Sept.-22 Oct. 11 7 Mei-11 Juni. 11 21 Mei-25 Juni. 4 Juni-9 Juli. n 25 Juni-30 Juli. n 9 Juli-13 Aug. 11 13 Aug.-17 Sept. #17 Sept.-22 Oct. 15 Aug.-17 Sept. 4 Juli-6 Aug. #11 Juli-21 Juli. 10 Aug.-13Sept. Vestingtelegrafisten uitgeaonderd. 2) Vestingtelegrafisten. ENGELAND. Maandag werd door de partij van Gladstone en die van Parnell eene groote demonstratie gehouden tegen de wet op de dwangmiddelen in Ierland. Zestien sprekers, onder wie verse,hillende parlementsleden, richtteu het woord tot de menigte, die op meer dan 100.000 personen geschat werd. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, dock ongeregeldheden kwamen niet voor. Het prachtige weer en de omstandigbeid dat het Paaschmaanclag was, was oorzaak dat het getal toeschouwers zoo aanzienliik was. Veel geestdrift schijnt er ecliter niet geheerscht te hebben. Toen de stoet voorbij Gladstone's woning trok, vertoonde deze zicli aan het venster en werd luide toegejuicht. Sedert eenigen lijd heerscht er twist tusscken Engeland en de republiek Haiti over het eiland Tortuga, aan de noordkust van het eiland Haiti. Langen tijd werd er onderhandeld, dock eindelijk verloor de Engelsche Regeeriog het geduld en liet in het laatst van Maart door haar zaakgelastigde te Port-au-Prince, de hoofdstad van Haiti, bij de regeering een ultimatum indienen. Dit ultimatum luidde dat, indien niet binnen vijf dagen het eiland Tortuga werd at'gestaan of een schadeloosstelling van 1,000,000 dollars werd betaald, de Engelsche vloot tot het bombardeeren der vijf voornaamste havens van Haiti zal overgaan. Te Port-au-Prince en in andere plaatsen van het eiland heeft deze bedreiging groote gisting onder de bevolking teweeggebracht, zoodat men niet gerust is over het lot der op het eiland gevestigde Europeanen. De regeering der Yereenigde Staten heeft zich tot°de Engelsche regeering gewend met verzoek om inlichtingeu en de Eransche regeering zond een oorlogschip tot bescherming harer onder- danen op Haiti. DUIIhC11 LAN 1). Het ministerie heeft besloten, dat de verordening van 31 Dec. 1886, volgens welke ieder, die behoort tot het Eransche leger of daarmede in betrekking staat, verlof moet ontvangen om verblijf ce houden in de Rijkslanden, voortaan zal worden uitgebreid tot alle Franschen, met uitzondering van hen, die nu reeds in den Elzas of in Lotharingen zijn gevestigd. Volgens berichten nit Petersburg, is een groote hoeveelheid dynamiet gestolen uit het magazijn der artillerie te Libau. Vele personen zijn in hechtenis genomen. RUSLAND. Do Novoje Wremja verneemf, dat de minister van ftnancien van plan is de belasting op do buitenlandsche reispassen 00k uit te breiden tot de vreemdelingen, die zich in Rusland hebben gevestigd of in Russische fabrieken of handelsinrichtingen werkzaamzijn. rijgesteld blijven echter zij, die zich l)egeven naar hunne bezittingen in andere landen, mits zij daar niet langer dan drie maanden ver blijf houden. olgens eene mededeeling der couranten is aan de tolkantoren der havens aan de Zvvarte Zee, daaronder 00k te Odessa, inachtiging verleend van elk binnenloopend handelschip 7 roebels 15 kopeken te vorderen tot onderhoud der vuurtorens. De gelden, welke de schepen die te Kroonstad binnenloopen, te betalen hebben, zijn bepaald voor zeilschepen op een kopeke en voor stoombooten op twee kopeken per last. ITALIE. Yolgens mededeelingen uit Massowah bereiden de Italianen zich op een nieuwen aanval van de Abessiniers voor. Het Abessinisch opperhoofd, Ras Alula, is nog niet van zijn reis naar rlen Negus teruggekeerd, maar inmiddels hebben zijne soldaten zich in het kamp te Asmara vereenigd. Ook de Italianen schijnen van plan binnenkort krachtiger op te treden, docb zij wachten op de aankomst van den nieuwen opperbevelhebber, generaal Saletta, die voor eenige dagen uit Rome naar Massowah is vertrokken. SPANJE. De politite heeft in een kruidenierswinkel te Madrid 200 geweren en eenige kisten met dynamiet gevonden. Vele personen zijn in hechtenis genomen, en wel zes naar aanleiding van de ont- dekking der verborgen wapenen. De patronen, die bij de geweren warden gevonden, bevatten nitro-glycerine. PORTUGAL. De Indtpendance Beige bevat een telegram uit Lissabon, dat het contract voor de werken in verband met de haven van Lissabon, geraarod op Jr. 6,0,000,000 kosten, zal worden uitge- geven aan de heeren llersent en Couvreur, de fransche aannemers, die de werken aan de haven van Antwerpen hebben uitgevoerd. Dinsdag jl. kwam het Koninklijk gezin te Amsterdam en zonder overdrijving kan gezegd worden dat deze intocht een zegetocht was. Rij menschenheugenis heeft zulk een reusachtige indrukwekkende betooging van trouw en geheehtheid van het volk aan zijn stamhuis niet plaats gevonden, en den Koning zal het goed gedaan hebben, 11a hetgeen in het vorig jaar te Amsterdam was gebeurd, getuige te mogen zijn dezer spontaue uiting van het volksgevoel. Het heeriijkst lenteweder begunstigde de intocht; een schittereude zon overgoot met hare warme stralen de duizenden en tienduizenden, die zich van af het Centraalstation tot op den Dam geschaard hadden in dicht aaneen- gesloten rijen, of hadden plaats genomen aan de vensters en op de da,ken der huizen. Een lange jubelkreet den geheelen weglangs zich oplossende in een donderend hoezee! klonk toen Z. M. zich met de Koningin en de jeugdige Prinses op het balkon vertoonde. Hij die van deze demonstratie getuige was en in zijn binnenste geen snaar van vaderlandsch gevoel of geheehtheid aan zijn vorstenhuis voelde trillen moet een hart van steen hebben of een sociaal—democraat zijn. Zelfs de meest verstokte Fransche of andere buitenlandsche republikein (Hollandsche republikeinen zijn er niet, want dat zijn geen Hollanders) moet ontzag en eerbied voelen voor hetgeen Am sterdam thans te aanschouwen geeft. Geheel de stad van Oost en West, van Noord naar Zuid heeft zich een feestkleed aangetrokken van groen en bloemen, van oraDje en van rood, wit, blaauw. Nog nooit ot te nirrimer is jets dergelijks te aanschouwen gegeven geen steegje of slopje bleef achterwege. Ontelbare eerepoorten, waaronder kunststukken zoo wat smaakvolle uitvoering als reusachtige afmetingen betreft, zijn alom verrezen en de stad maakte gisteren avond, bij de aigemeene iUuminatie, waarbij op Dam, Rokin en ettelijke andere plaatsen electriseh licht werd. gebruikt, een tooverachtigen indruk. Ons bestek gedoogt niet van de versieringen uitvoerig melding te maken, wij kunnen alleen constateeren, dat het geheel grootsch is en Amstel's burgerij er landgenoot en vreemdeling met fierheid op mag wijzen. Rij de gehouden verkiezing voor een lid van de Twe;de Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft, noodig geworden doordat deheerJ. C. Pabius tot kapitein was bevorderd en deswege had moeten aftreden, waren uitgebracht 1202 geldige stemmen. Herkozen is de lieer J. C. Fabius, die 1185 stemmen op zich vereenizde. De Pweede Kamer is thans officieel bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 April, 'snamiddags half drie. Begunstigd door prachtig weder hadden te Breda de voorjaarswed- rennen plaits, bijgewoond door duizenden toeschouwers. Op enkele 11a waren alle ingeschreven paarden opgekomen; de strijd tusschen de verschillende harddravers en renpaarden was dan ook bijzonder levendig en die wedloopen mogen dan ook de best geslaagde van alle, die tot nog toe zijn gehouden, genoemd worden. De bookmakers deden goede zaken. De uitslag was als volgt: lo. Prov. harddraverij #handicap", grootste afstand 1200 meter, le prijs ft 5: 80fie, G. C. Testers, te Lage Zwaluwe. 2e prijs' f 40, A. Ooninx, te Teteringen. 2o. Welkomstprijs. llordenrennen voor leden der Bred. Ver. tot beoefening van terrein-rijden en voor hen, die in 1886 of 1887 deelgenomen hebben aan een Schnitzeljacht dier vereeniging. Afstand 1600 M. Prijs /175 en de inleggelden, Heady, luit. v. Altena, Breda; premie: Javy Jones, L. A. de Jonge Halen, Arnhem. Jo. 1 oorjaars-prijs. Harddraverij voor Nederlandsche paarden, gebo- reu in 1884, ingespannen voor 2- of 4-wielige rijtuigen. Prijs/250, Recld door Zee, J. Koster, Haarlemmermeer. 4o. Paascliprijs. Voor oflicieren en gentlemenriders uit Nederland. Hindernisrennen, afstand 4000 M. Sweeptakes van y 25le prijs 200, Bambin, jhr. Den Tex, Amsterdam; 2e prijs 60, Nul, kapt. jhr. v. d. Bosch, Den Haag. 5o. Militaire sportprijs; hindernisrennen voor oflicieren van het Ned. of Ned.-Ind, leger; afstand 2400 M.le prijs/100. Ready, luit. Van Altena, Breda; 2e prijs, /25, luit. jhr. Rutgers van Rozenburg, Princess of Orange. 60. Goncours voor rijpaarden: le prijs, een massief gouden medaille All, jhr. v. Tets, Haarlem2e prijs, een zilveren medaille, C'lee, L. .1. Enthoven, Amsterdam; 3e prijs, een schilderij, Consul, jhr. Mock, Venlo. Concours voor spingpaardenle prijs, een massief gouden medaille, Consul, luit. jhr. Mock, Venlo; 2e prijs, een zilveren medaille, Dolle, luit. Erzev, Breda. Blaacwjs Kaas. Omtrent het bovenstaande schrijft J. B. B. het volgende in het April-nummer van het Maandbl. der Hall. Maals. vm Landbouw 'k Kan mij best voorstellen dat de een of andere kaashandelaar kippenvel krijgt, als hij bovenstaand opschrift leest. Ten minsbe men hoort den handel tegenwoordig aanhoudend klagen over het veelvuldig voorkomen van blaauwstippige kaas en over de schade en de onaangenaamheden die daarvan liet gevolg zijn. Schadelijk is dit gebrek omdat het bij den inkoop niet altijd werdt onldekt en het verlies daardoor grootendeels voor rekenin-g van den handelaar komt, ouaangenaam omdat de fout dikwijls eerst bij een buitenlandschen afnemer voor den dag komt. Bij het geldeb'jk verlies komt dan nog het verwijt afsofde handelaar met opzet heeft bedrogen, welke meening verlies van clientele ten gevolge kan hebhen. Het kan niet anders of een gebrek dat zoo dikwijls voorkoint heeft op den duur een nadeeligen invloed voor den kaasmakenden landbouw, zelfs voor hen die bij ervaring het gebrek niet kennen, omdat het vertrouwen in het geheele product er doo wordt geschokt. Ik acht het dan ook van zeer veel belang dat naar de oorzaken van de kwaal zoo scherp mogeiijk wordt gezocht. Uit de aanteekeningen van de handelingen van het Hoofdbestuur is ons bekend dat een wettenschappelijk onderzoek wordt ingesteld. Dat besluit verdient toejuiching eu dank, en het is dan ook volstrekt niet mijn doel om op de resultaten van dat onderzoek vooruit te loopen. Integendeel 'k wensch alleen op te wekken tot het bijeenbrengen van de meest mogelijke gegevens. Met dien wensch voor oogen waag ik het de kwest'e in het Maandblad ter sprake te brengen, eene poging te doen om gedachtenwisseling uit te lokken. Jk Begin daartoe met mijne eigene opvatting van de zaak mede te deelen, altijd onder verklaring dat ik zeer goed kan dwalen en zulks gaarne zal erkennen zoodra ik daarvan overtuigd word.Volgens mijne meening kan de blaauwe kaas die kwaal te danken hebben aan twterlei oorzaak en wel; lo. aan het verwen van het bouwgereedschap. 2o. aan een schimmelplantje dat aanwezig is in de gereed- schappen, die voor kaasbereiding worden gebruikt, of inde ver- trekken waarin kaas wordt gemaakt of bewaard. Deze meening strijdt met. de overtuiging van velen, die de oorzaak trieer zoeken in schadelijke planten of in eene zekere ongesteldheid van de kocien. Als een eigenaardig bewijs voor mijne opvatting voer ik aan dat ik eenige jaren lang heb kunnen optnerken dat onder de kaas in eenige fabrieken vervaardigd, geen blauwe kaas voorkwam. Lag de fout bij planten of koeien, dan 7.8U, dunkt mij, ook in die fabrieken blauwstippige kaas moeten voorkomen omdat aldaar de melk van allerlei koeien en van allerlei weiland wordt bijeengebracht. Het genoemde feit strookt echter zeer goed met de door mij zooeven genoemde oorzaken, omdat in de fabrieken geen geverfde gereedschappen gebruikt worden en omdat aldaar het meeste gereedschap, melk- vaten enz. dagelijks wordt uitgestoomd, waardoor de meeste orga- nismen worden vernietigd. Wanneer nu in mijne opvatting eenige waarheid ligt en, zoo- lang wij feene naderr verklaring hebben hecht ik daaraan, dan zou het aanbeveling verdieuen dat zij die in het afge oopen jaar blauwe kaas hadden, dit voorjaar hun bouwgoed niet verven. Daarbij moet dan alles wat met de kaas 111 aanraking komt ontsmet worden. De kaaskuiji, melkemmers, kaasvaten enz. moeten met kokend sodawater twee of driemaal worden gereintgd of nog liever in sodawater worden uitgekookt. De vertrekken waar kaas gemaakt en bewaard wordt moeten evetieens, wat het houtwerk betreft, krachtig gereinigd worden en de muren eenige malen gewit. Helpen deze maatregelen niet, dan is een voortgezet onderzoek noodig en durf ik aanraden aan ieder, die last van de kwaal heeft, om de melk eenige dagen achtereen op een andere plaats bij vrienden of familieleden te laten verwerken. Door deze proef zou men uitmaken of dit kwaad werkelijk reeds in de grondstof aanwezig is of uitsluitend gezocht moet worden bij de bereiding. Het is zeker overbodig te zeggen dat het bij het nemen van deze proef noodig is andere werktuigen te gebruiken tot melk emmers toe. Wat of er echter ook gedaan worde, edne zaak staat bij alles op den voorgrond, en het is vooral om daarop te wijzen dat ik dit artikeltje schrijf, n. 1.: dat de kaasmakers, die met blauw te kampen hebben zulks meer ridderlijk mededeelen. De meeste doen dit niet en trachten de kwaal geheim te houden. Men zegt wel eens dat deze geheimzinnigheid voortspruit uit de begeerte om den handelaar te misleiden om bij den handel niet den naam te verkriigen dat men blauwe kaas maakt. 'k Neem aan dat dit waar kan zijn zoolang men zelf nog de hoop koestert dat het gebrek niet aanwezig is, maar ik stel te veel vertrouwen in de eerlijkheid onzer kaasmakers om te durven denken dat zij met opzet zullen trachten den handel te foppen. Wat of echter ook de reden moge zijn, een feit is het, dat men niet gaarne mede deeling doet van het kwaad. 'k Had daarvan dezer dagen een eigenaardig bewijs dat ik hier mededeel om mijn meening duide- lijk te maken. 'k Sprak n. 1. weinige dagen geleden een kaashandelaar, die mij vertelde onlangs van eenen, mij welbekenden, kaasmaker eene partij kaas te hebben cekocht, die 11a ontvangst bleek vrij erg blauw te zijn. Hij sprak zijn leedwezen uit, het kwaad niet direct bij den koop ontdekt te hebben, omdat latere pogingen, aangewend om den kaasmaker over te halen de schade te helpen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2