NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. mm 28e Jaargang No. 18. Zaterdag 30 April 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprij s f 6. J. II. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Prijs der Advertentien WEEKBLAD HAARLEMMEEMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. n zonder Bijvoegsel n a 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, BEDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postJcantoren, brievengaarders en postboden. Litslag van de op 26 dezer door het Gemeentebestaur gehouden aanbestedingen. a. Onderhoud scholen Perceel 1 H. Bakker 545.50, J. Sluis f 560.J. A. HoeDderdos f 630.J. den Onden 640.A. Kraak/'653.56. Pereeel 2. H. Bakker f 509.40, J. Sluis 525.J. Bruijn 568.J. A. Hoenderdos 643. Perceel 3, J. Sluis f 455.75, H. Bakker 460.80 en J. A. Hoenderdo9 f 715. Perceel 4. G. van Essen 250.J. Sluis f 269.70, H. Bakker 270.80. J. A. Hoenderdos/' 500. Perceel 5. W. de Bos 140.G. den Breejen 153. Gebr. Bos/' 195.84. Alle deze perceelen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Brandspuilhuisje. Th. L. van Looij f 145.J. A. Hoenderdos 159.B. Kruikemeier 165.J. A. Kaub190.Niet gegund. Aanvoer op de markt te Iloofddorp, den 28 April 1887, 13 runderen, 3 paarden, 6 schapen. BURGERLIJKE STAND van 20 tot 26 April 1887. OnderlrouwdJ. Splinter en A. van 't Hof; J. H. Warning en M. Splinter; D. Brouwer, en T. Lewis; J. de Rooij en J. de Rooij gesch.; W. A. de Rooij en P. Biemond; J. van der Kraan en L. Biemond; P. Leendertse en A. van der Pad; H. Mense en A. Bakker. GetrouwdC. van der Helm met E. M. HeemskerkM. Immink met J. Bruijn; J. G. van den Boseh en A. Stokhof, wed.; H. van Arkel en P. J. M. Lanzer. (ieborenMaria Apolonia, dochter van P. Wessels en W. van EgmondDirkje, dochter van B. Kreeft en M. v. d. Vlist; Wilhelmus George, zoon van C. v. d. Riet en M. G. Haffner; Jacob, zoon van J. UPhol en E. Verburg; Cornelia, dochter van C. Luime en N. v. Huren Jannetje Hendrika Cornelia, dochter van J. Bras en H. C. v. Krimpen; Antonie Adrianus, zoon van A. A. Overtoom en E. Bes; Neeltje, dochter van D. Robijn en M. Weezepoel; Lena Cornelia, dochter van P. Gortzak en L. Schellingerhout; Cornelis, zoon van G. Smit en E. Schouten Margaretha Gerarda, dochter van A. Hoogeveen en A. v. Opzeeland. OverledenJannetje Streefkerk oud 46 jaar, geh. met M. \erkuijl; Cornelia, oud 6 maanden, dochter van j. Schreuders en C. v. GroningenCornelia Cornelisse, oud 60 jaar, geh. met H. van Klaveren. ENGELAND. De kanselier der schatkist, de heer Goschen, heeft de nieuwe staatsbegrooting ingediend en bij die gelegenheid een belangwekkende rede gehouden. Het vorige diensljaar gaf een overschot van 750.000, en de vooruitzichten voor bandel en nijverheid verbeteren. De voorloopige raming voor het loopende dienstjaar is: ontvangsten 917io millioen, uitgaven 90YIO millioen p. st. De minister stelt voor, de obligation even hoog als de aandeelen te belasten, namelijk met 10 sh. per 100 p. st. De belasting op de overdracht van aandeelen wenscht hij vervangen te zien door eene belasting van 1 sh. per Gedurende de beschrijving voor de personeele belasting in de maand Mei, zal het kantoor van den Rijksontvanger geopend zijn op Dinsdag en Donderdag van elke week, van 10 tot 3 uur. 100 p. st. op den eigendom van maatschappijen, doch het staat deze laatste vrij de oude wijze van belasting te behouden. Ten behoeve van plaatselijke leeningen wit hij een afzonderlijk budget in het leven roepen, en de tegenwoordige obligation aflossen door nieuw nit te geven 3 pCts. plaatselijke obligation. De minister vermindert de jaarlijksche delging van staatsschuld van 28 millioen op 26 millioen. De inkomstenbelasting wordt met 1 penny verminderd. De belasting op voertuigen wordt overgedragen op de plaatselijke overheden tot onderhoud der wegen, omdat Ierland daarvan geen voordeel trekt. Ten behoeve van het draineeren der landerijen wordt voor Ierland eene jaarlijksclie toelage uitgetrokken van 50,000 p. st. De tabaksbelasting wordt van 42 op 38 p. per pond verlaagd, en de zegelbelasting op zeeassurantie wordt gebracht van 3 pence tot op 1 penny per 100 p. st. De minister raamt het overschot op 300,000 p. st. De partij van Gladstone volhardt nog steeds in haar obstruc- tionisme, wat betreft de Iersche dwangwetten. Naar aanleiding van het voorstel om over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling der Iersche strafwet, werd door het lid Robert Reid voorgesteld, dit te verdragen tot het Huis alle inlichtingen had ontvangen omtrent het eischen van te hooge pachtsommen. De Regeering bestreed natuurlijk het voorstel dat alleen strekt om de discussies te rekken, en op aanneming daarvan bestaat dan ook niet de minste kans. Het Lagerhuis heeft zich vereenigd met het voorstel der regee ring tot handhaving van het tegenwoordige invoerrecht op thee. Dit Mandalay wordt bevestigd, dat Hbo, een der voornaamste hoofdeu der Dacoits, door een zijner aanhangers is vermoord. Na Boshway, was Hlao de machtigste tegenstander der Engelschen, die het liun zeer lastig heeft gemaakt. In de te Londen uitkomende Bullionist vinden wij vermeld, dat de Union Steamship Comp. lim. met hare lijn op de Kaap De Goede Hoop. Transvaal, enz. in het afgeloopen jaar geen gunstige zaken heeft gemaakt, zoodat geen eigenlijk dividend kan worden uitgekeerd. Toch wordt uit het in het vorige jaar nogal versterkte reservefonds een bonus van ca. 4 pCt. vergoed. De Maatschappij laat hare booten successievelijk te Hartlepool voorzien van een nieuw systeem van triple expansie machines waarvan zij groote besparing in brandstof verwacht, die met de toeneming van den handel in Zuid-Afrika haar, naar zij hoopt, in staat zal stellen dit jaar haar vroegere sterke positie te herwinnen. DUITSCI1LAND. Sedert de vorige week heeft er zich tusschen Duitschland en Frankrijk een incident voorgedaan, dat wel als zeer gevaarlijk gekenmerkt kan worden. Het geldt niet minder dan de inhechtenisneming van den Fran- schen grens-commissaris te Pagny-sur-Moselle, den heer Schnaebele, door Duitsche politie-agenten, en zooals van Franscbe zijde wordt beweerd nog wel op Fransch grondgebied. Deze kwestie, waaromtrent wij onder Frankrijk nog een en ander uitvoeriger mededeelen, stelt de takt en kalmte der wederzijdsche diplomatie ongetwijfeld op een zware proef. Het ontwerp der korkelijke wet is door het Pruissische huis van afgevaardigden aangenomen, en daarmede is de langdurige Cul- turkampf geeindigd. Dat Bismarck in deze zulke belangrijke concessies gedaan heeft, moet, ook volgens zijne eigene verklaring, voor een goed deel toege- schreven worden aan Duitschland's verhouding tegenover het Buiten- land. Met het oog op een eventueelen oorlog, heeft de Rijks-kanse- lier in de eerste plaats willen zorgen, dat deze binnenlandsche steen des aanstoots uit den weg geruimd werd, en dit is hem ondanks het verzet van het centrum gelukt. FRANKRIJK. Twee namen, aan niemand bekend behalve aan familie, vrienden en buren, klinken plotseling de geheele wereld over, van Oost naar West, van Noord naar Zuid. De namen van Schnaebele en Gautsch (aristocratisch klinken ze niet) zijn op het oogenblik schering en inslag in de kolommeu der Fransche en Duitsche bladen. Wat nu is er gebeurd. De heer Schnaebele, Fransch grens-commissaris te Pagny-sur-Moselle, stond sints lang bij de Duitsche Regeering bekend als inbetrekking staande met de Elzasser protest-partij, terwijl hij bovendien werd verdaeht verscheidene Elzasser jongelieden tot desertie uit het Duit sche leger overgehaald te hebben. Door de rechtbank te Leipzig was dan ook een bevel tot gevange- neming tegen hem uitgevaardigd, zoodra hij zich op Duitsch ge- bied waagde. Den heer Schnaebele was dit zeer goed bekend en (lus bleef hij wijselijk beoosten de grenslijn. Eenige dagen geleden echter ontving hij van zijn Duitschen collega Gautsch een schrijven met verzoek aan den grenspaal te komen, daar deze hem ovpr eenige zaken wenschte te spreken. Schnaebele begaf zich naar de bepaahle plaats, doch van Gautsch niets bespeurende, ging hij wat op en neer wandelen en was zoo onvoorzichtig de grenslijn te passeeren, om eens den weg op te kijken of zijn vriend Gautsch er ook aankwam. Nauwelijks was hij eenige meters op Duitsch grided of hij werd aangesproken door een vermomden gendarme, die zich al spoedig be kend maakte en hem trachtte te arresteeren. De heer Schnaebele echter, een krachtig gespierd man, sloeg dezen aanvaller tegen den, grond en liep, zooals de Fransche lezing luidt, terug op Fransch gebied, waar hij door den eersten en een later toegeschoten Duitschen gendarme werd gevangen genomen en met geweld over de grenzen gesleurd en naar Metz gevoerd. Men behoeft niet te vragen welk een sensatie dit voorval te Parijs en in geheel Europa teweeg bracht. Is de heer Schnaebele op Fransch dan wel op Duitsch gebied gevangen genomen is de eerste vraag, maar dan komt de tweede, is hij het slachtofier geworden van een gemeene hinderlaag. Is dit gebeurJ met medeweten van het Duitsche Gouvernement, of heeft men bier alleen te doen met eeu misplaatste en overdreven ijver van een ondergeschikt ambtenaar? Ziedaar vragen waarop tal van antwoorden gegeven worden, die echter alle geput zijn uit on dit's. De zaak maakt op dit oogenblik een punt van gemeenschappelijk onderzoek uit tusschen de Fransche en Duitsche Regeeringen. Is de heer Schnaebele werkelijk op Fransch gebied gearresteerd of het slachtoffer geworden van een hinderlaag, dan zal de Duitsche Re geering hem ongetwijfeld direkt op vrije voeten stellen, want het is niet aan te nemen, dat Bismarck tot zulke kleine provocatie-middelen zijne toevlucht zal nemen. De toon der meeste Parijsche bladen blijft kalm. De Justice, het blad van Clemenceau echter, viudt het duidelijk dat Bismarck de tijd gekomen acht om Frankrijk te vernietigen, en waarschuwt daarom zijne landslieden op hunne hoede te zijn. Volgens een der Parijsche bladen is de Fransche regeering geneigd, wegens de geringe deelneming der andere staten, het inter- nationale karakter der groote, in 1889 te houden tentoonstelling, te laten varen en alleen eene nationale tentoonstelling te houden. De minister van handel, Lockroy, verzet zich echter ten sterkste daartegen. RUSLAND. Het blijft nog maar steeds berichten regenen omtrent voorgenomen aanslagen tegen het leven van den Czar en over inhechte- nisnemingen. Zoo meldt men nu weder dat de Czar het voornemen had eenige weken te Petersburg door te brengen, maar naar Gatchina is vertrokken, omdat er weer een aanslag tegen zijn leven is ontdekt. Tot de personen, die iu de vorige week te St. Petersburg in hechtenis zijn genomen, behoort de neef van een hooggeplaatst militair ambtenaar, die door zijn betrekking in staat was zich vol- komen op de hoogte te stellen van alle bewegingen der keizerlijke familie. ITALIK. Naar men uit Rome bericht zou de Paus in het geschil tusschen Frankrijk en Duitschland, zijne bemiddeling hebben aange- boden. »Een geluk bij een ongeluk", kunnen de passagiers van de Primes Amalia zeggen, n. 1. dat de brand die aan boord van dat stoomschip heeft gewoed in het Suez-Kanaal en niet in vol zee is uitgebroken. Blijkens het rapport van kapitein Harten, werd er den lOn April, omstreeks den middag. brand bemerkt in het achteronderruim, die zoo hevig toenam dat men genoodzaakt was dat ruim en het achter- tusschendeks vol water te laten loopen om het vuur meester te worden. De lading, die zich in de onder water gezette gedeelten bevond, de proviand en de bagage der passagiers zijn n'atuurlijk zwaar be- schadigd. Dat dit voor reden der laatsten, vooral op een uitreis,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1