NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 19. Zaterdag 7 Mei 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs J. H. de BESSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentten r WEEK A I) HAARLEMMERMEER. Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. h zonder Bijvoegsel Enkele Nommeks 15 Cent. 6. a 3. ALLE TOEZENDINGEN, REDACT1E EN UITGAVE BETREEFENDE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/* Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. De aangifte voor de Schutterij van personen geboren in 1862 is bepaald op Zaterdag 21 Mei 1887, ten Raadhuize, des mor- gens ten 9 ure, van hen die wonen in de Sectien PR en P.PSS, des morgens ten 10 ure AI en des morgens ten 11 ure AAII, des namiddags ten 1 ure J0 en JJ00. Bij verzuim van aangifte wordt men als nalatige ingeschreven, en heeft men de gevolgen daarvan aan zich zelven te wijten. Milieien-verlofgangers der nationale militie, lichting 1882, aan wien de afgifte van het bevvijs van ontslag is geschorst, moeten zich aangeven nh dat zij zijn gepasporteerd. Dinsdag middags omstreeks 12 uur is in de Kruisvaart tegen- over sect.ie HH 15, verdronken het 4 jarig zoontje van Pieter van Wirdum, wonende aldaar. Het kind is spelende te water geraakt, en boewel er nog al spoedig hulp opdaagde, was het toeh te laat. BURGERLIJKE STAND van 27 April tot 3 Mei 1887. OndertrouwdJ. Enthoven en P. W. Lievaart; A. G. Roest en J. Verwoerd; A. Huigen en J. VerhulstP. Moolenaar en A. de Jong. GetrouwdH. Persoon en M. Geurts; J. van der Veer en M. A. Onkenhout; A. Snijders en A. L'uijt; J. P. van Driel en A. Kooij; P. van Leeuwen en M. Landwehr Johann; T. Smit en M. Stander; C. Kuin en C. G. L. Koch; L. Toornent en P. M. Boere; H. M. Resoort en J. E. van de Tonnckreek. Geboren: Simon, zoon van J. de Rijk en A. Meijer, Dirk, zoon van M. Bogaarts en T. Brouwer; Johanna Cornelia, dochter van P. L. Spreeuw en M. Polak; Adriana, dochter van H. Resoort en A. Strikwerda; Barbera Cecilia, dochter van P. J. Datema en D. Speelmans; Gerrit, zoon van W. Valkenburg en E. Heus; Laurentius, zoon van J. Elst en W. van Tilburg, Johan, zoon van D. Jonker en T. HeinisLaurina, dochter van J. Krijtenberg en S. Koote; Anna Maria Elizabeth, dochter van W. Janssen en J. Otten; Maria Anna, dochter van P. B. van der Ban en H. J. Rodenberg; Grietje, dochter van J. Balk en J. Zelderbeek; Geertruida Maria, dochter van J. Noordermeer en G. Boon. OverledenJansje Klop, oud 57 jaar, geh. met J. G. C. Dikkeboom; Petrus Bokhorst, oud 62 jaar, geh. met A. de Jong. ENGELAND. De eindelooze behandeling der Iersche wet duurt nog steeds voort. Het eene amendement wordt op het andere gestapeld, zoodat het getal daarvan thans legio is. Gladstonianen en Parnellisten doen al hun best om de eindbeslissing te vertragen, het is een ongehoord obstructionisme. Bij een der amendementen wordt voorgesteld den duur der wet tot 3 jaar te beperken, maar de Regeering wil daarvan niets hooren, en hoopt, door de wet elken dag aan de orde te stellen, die toeh nog voor Pinksteren af te handelen en te doen aannemen. In Amerika heerscht een groote beweging tegen de wet. Spoedig zullen de daar gevestigde Ieren een monster-meeting houden waarin O'Brien als spreker zal optreden en een protest tegen de voorgestelde wet zal worden gevoteerd. De oud-minister in het Kabinet-Gladstone, lord Roseberry, heeft zich eveneens in eene te Glasgow gehouden redevoering krachtig tegen de wet verzet. Ondanks dit alles behoeft aan de aanneming geen oogenblik getwijfeld te worden. De Times doet tegenwoordig meer dan gewoonlijk van zich spreken. Eerst de publicatie van den bekenden brief van Parnell, en nu een aanklacht tegen het blad wegene schending der privilegien van het Lager Huis. De Times heeft n.l. niet meer of minder geschreven, dan dat de Iersche afgevaardigde Dillon zich in het Huis als een leugenaar had doen kennen. Van daar de aanklacht. Gladstonianen en Parnellisten eischen een onderzoek der zaak door een Commissie uit het Lagerhuis zelf en de Regeering wil de zaak liever voor de gewone rechtbank gebracht zien. De Parnellisten eischen echter dat de zaak voor een eeregerecht gebracht wordt, bestaande uit gentlemenen niet voor oen rechtbank. Alsof de lieeren van den gerechte per se geen gentlemen zijn. Te Londen is bericht ontvangen uit Suakim, dat de met Engeland bevriende stam der Hadendowa's eene nieuwe overwinning heeft behaald op de oproerige Arabieren. Kassala werd bezet door de overwinnaars, die nu workelijk den beruchten Osman—Digna gevangen namen. Lord Salisbury deelde aangaande de Nieuwe Hebriden het volgende in het Hoogerhuis mede: //De Eransche regeering gaf de verzekering, dat zij hare troepen zou terugtrekken zoodra eene be- vredigende schikking tot werkdadige handhaving der openbare orde tot stand zou zijn gekomen. Ten einde dit doel des te spoediger te bereiken, had Engeland voorstellen gedaan, welke door Erankrijk niet waren afgewezen. Ofschoon de onderhandelingen niet zoo sDel vorderen als wenschelrjk ware, meent de Eransche gezant, de heer Waddington, toeh in staat te zullen zijn, nog deze week mededeelingen daarom- trent te doen." Lord Salisbury wist niet of Britsche oorlogsschepen zich op dit oogenblik in die wateren bevinden; zij kwamen er echter, zooals gewoonlijk, van tijd tot tijd. DUITSCHLAND. De gevaarlijke Schnaebele geschiedenis is gelukkig zonder ongelukken afgeloopen. Bismarck heeft den Eranschen Com- missaris weer losgelaten, doch het Eransche Goevernement niet onduidelijk laten blijken dat het spionneeren in Elzas-Lotharingen hem begint te vervelen. Het zal hier anders wel de geschiedenis van den pot en den ketel zijn. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden is een vermakelijke discussie gevoerd naar aanleiding van de verhouding tusschen Pruisen en Waldeck. De heer Windthorst was voor hestendiging van hot thans vigeerende contract, en de heer Rumpf, een geboren Waldecker, hing een hartverheffend tooneel op van al de goede hoedanigheden der Waldeckers in het algemeen, en van onze geeerbiedigde Koningin in het bijzonder, die hij een zeer beminnelijke dame noemde (de guit), en door wiens toedoen misschien wel een tolverbond tot stand te brengen zou zijn tusschen Duitschland en Nederland met zijne kolonien. Zeer snedig werd Herr Rumpf toegeroepen dat de Hol landers in die zaak waarschijnlijk ook wel een woordje zouden willen meepraten, terwijl een ander zich verklaarde voor geheele inlijving van Waldeck met de uitstekende Waldeckers. Het geval verwekte natuurlijk groote hilariteit. Baron von Minnigerode en 127 andere leden van den Landdag hebben een voorstel ingediend, waarbij de Pruisische regeering wordt uitgenoodigd bij den Rijksdag aan te dringen op verhooging der be- schermende rechten voor den landbouw. Een belangrijke staat is openbaar gemaakt omtrent de finan- cieele uitkomsten der nijverheidsmaatschappijen in Duitschland. Daarop worden o. a. 327 Naamlooze Vennootschappen vermeld, die fabrieken of mijnen drijven. In 1886 hebben van de 226 fabriekon- dernemingen 72 geen dividend gegeven en van 101 mijnen was zelfs bij 57 geen winst voor de aandeelhouders beschikbaar. Bij 39 maat- schappijen bleef de uitkeering onveranderd, bij 73 was het dividend grooter, maar bij 86 nam het af. Gemiddeld over alle werd in 1885 nog 15 pCt. dividend uitgekeerd, maar in 1886 slechts 7 pCt. Er waren 18 die 10 pCt. gaven en eenige weer nog hooger (10 tot 43 pCt.), de meeste echter veel minder en grootendeels 4 tot V3 pCt. In de vennootschappen, die in het geheel geen uitkeering deden, was een kapitaal van ruim 200 millioen mark gestoken, de grootste helft in mijnzaken. Als reden van den achteruitgang vindt men de toenemende mede- dinging opgegeven, vooral de binnenlandschede markten zijn over- voerd en men moet zich met weinig of geen winst te vreden stellen. De groote uitbreiding van handelszaken heeft derhalve geen schit- terende financieele uitkomsten opgeleverd. ERANKRIJK. De zwarte Schnaebele-wolk is gelukkig verdwenen van den horizon, zonder zich in bliksem en donder boven onze hoofden te ontlasten. Zonder dat er eigenlijk precies uitgemaakt is of Schnaebele op Duitsch dan wel op Eransch grondgebied werd gevat, heeft Duitschland hem los gelaten op grond der overweging, dat de brief van den Duitschen Commissaris Gautsch, waarbij deze S. uitnoodigde hem te komen spreken, als een vrijgeleide te be- schouwen was. De opvoering te Parijs van Wagners //Lohengrin", die om de zaak Schnaebele uitgesteld was, heeft nu ook voortgang gehad, en slechts tot eene kleine demonstratie aanleiding gegeven voor de zaal waar de voorstelling plaats had. Er werd Leve Erankrijk!" en n\Veg met Wagner", geroepen, maar de politie geholpen door een weldadige voorjaarsregenbui, joeg de manifestanten zonder veel moeite weg. In de door de begrootingscommissie gehouden zitting, gaf de minister van finsncien, de heer Dauphin, een overzicht van de verschillende bezuinigingen door hem in de uitgaven der departe- menten van algemeen bestuur gebracht, te zamen tot een bedrag van 13,500,000 frs. De bezuiniging van 9 millioen op het budget van oorlog, spruit voort uit inkrimpingen bij den administratieven dienst van het ltger. Het verdrag tusschen de Eransche regeering en den Congo- staat is eindelijk tot stand gekomen, De Oubanghi is als grenslijn aangenomen, zoodat de linkeroever aan den Yrijstaat en de rech- teroever aan Erankrijk is toegewezen. Tevens stemt de l'ransche regeering er in toe, dat de Congo-loening tot een bedrag van 80,000,000 frs. op de Parijsche geldmarkt wordt gebracht. RUSLAND. Volgens den Petersburgschen correspondent van de Times is het nu zeker dat czaar Alexander den 18 Mei, den ver- jaardag van den grootvorst-troonopvolger zal vieren, te Novo- Tcherkask, de hoofdstad der Donsche kozakken, ten einde den kroonprins aan de opperhoofden der kozakken voor te stellen. De politie is reeds druk bezig met het treffen der noodige voor- zorgsmaatregelen tot beveiliging van den czaar gedurende de reis en zijn verblijf te Novo-Tcherkask. Het vertrek uit Petersburg is bepaald op 15 Mei, SPANJE. De Spaansche regeering is voorncmens aanmerkelijke wijziging te brengen in haar koloniale staatkunde ten behoeve van de Creolen, die volstrekt niet tevreden zijn. In West-Indie zullen de uitvoerrechten en in Spanje de invoerrechten worden afgeschaft op suiker en alcohol, afkomstig uit Cuba en Porto-Rico. Daarbij zullen beide eilanden voorrechten ontvangen betreffende de kustvaart, den dienst in het Spaansche leger en het koloniaal bestuur. YEREENIGDE STATEN. De president der Republiek heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij opgeheven worden de differentieele rechten en de tonnenbelasting, welke op schepen uit Nederland en de Nederlandsch-Oostindische bezi'tingen drukken, op grond dat de wet zulk eene handeling voorschrijft in die gevallen waar schepen der Unie gelijke voordeelen genieten. ZUID-AFRIKA. President Kriiger heeft deD Volksraad geopend met eene rede, waarin hij o. a. verklaarde, dat de welvaart des lands de Regeering in staat stelde, eene vermindering van het toltarief voor te dragen. Het handels-verdrag met Italie zou den Volksraad ter bekrachtiging worden aangeboden. SOEDAN. De door generaal Saletta afgekondigdc blokkade ver- biedt alien handel met Abessinische schepen; schepen welke in strijd hiermede handelen, zullen gebracht worden voor het prijsgerecht, dat te Massowah zal worden gevestigd. Even snel als het plantsoen op het Damrak te Amsterdam, in de vorige maand, bij gelegenheid van het verblijf van H.H. M.M. te voorschijn werd getooverd even snel was het vveder verdwenen, en de bewoners aldaar zitten weer te turen op dezelfde boomlooze zaud- woestijn, die zich door de demping voor hunne woningen heeft gevormd. Thans is er echter een lichtstraal, al is het nog maar een flaauwe, te bespeuren in deze Egyptische beurs-duisternis, in den vorm van een nieuwe voordracht van burgemeester en wetbouders, om de beurs toeh op het gedempte Damrak te bouwen, en van alle andere aae

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1